Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-07, 23:40
yiannisnik Ο χρήστης yiannisnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή ΦΥΤΑ...ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Σε ένα μικρο ενυδρείο 40 ltr έβαλα σε 1η φάση :

1.Ηφαιστιακό χαλίκι 8-10 cm ύψος
2. 6 φυτα: anubias nana-rotala nanjenshan- bacopa amplexicaulis-2 cryptocoryne....
3. ενα κομμάτι ξύλου

Ως στόχο έχω να βάλω μόνο guppy και κάποια ακόμα ζωοτοκα...(μαθαίνω γρηγορα ε?)

Για τα φυτά θα θελα να ρωτήσω?
1.Πόσα μπορώ να βάλω περίπου σε τόσο μικρό ενυδρείο...απο γνωστό pet μου είπανε να βάλω 15??? πολλά δεν είναι??
2. τι φως χρειάζεται το συγκεκριμένο? 20 w καλά είναι?0,5/1lt
3. ποσες ώρες πρέπει να φωτίζεται?χρειάζεται και φως από ήλιο?
4. στις ρίζες των φυτών έβαλα κατι ταμπλέτες NAHRBODEN ?? κάθε πότε πρέπει να βάζω??τις βάζω μέσα στο χαλίκι ή επάνω?
5. χρείαζεται και κάποιο άλλο λίπασμα για τα φύλλα?
6.Πρέπει άμεσα να διοχετεύσω και CO2?? Aν κάνω μία αυτοσχέδια συσκευή όπως διάβασα με ζάχαρη και μαγιά...ποσο CO2 πρέπει να διοχετεύσω? μετράω κάτι πχ φυσαλίδες ή αφίνω τον σωλήνα μόνιμα στο ενυδρείο μέσα?

Πολλές απορρίες και συγνώμη...αλλά προσπαθώ να κάνω κάτι ωραίο χωρίς λάθη...Παρακάλω απαντήστε την ερωτηση 6 με το CO2 αν βαριέστε τις υπόλοιπες...
Επισης είδα στο παραkάτω link σε παρόμοιο σχεδόν ενυδρείο με το δικό μου να έχει παρα πολλά ψάρια και φυτά...(κι εμένα 2 χρυσόψαρα δεν μου αφήσατε να έχω.... ) Μήπως τελικά μπορώ να βάλω κάτι περισσότερο απο guppies....???

http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=61&Itemid=56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-07, 01:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannisnik Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μικρο ενυδρείο 40 ltr έβαλα σε 1η φάση :

1.Ηφαιστιακό χαλίκι 8-10 cm ύψος
2. 6 φυτα: anubias nana-rotala nanjenshan- bacopa amplexicaulis-2 cryptocoryne....
3. ενα κομμάτι ξύλου

Ως στόχο έχω να βάλω μόνο guppy και κάποια ακόμα ζωοτοκα...(μαθαίνω γρηγορα ε?)

Για τα φυτά θα θελα να ρωτήσω?
1.Πόσα μπορώ να βάλω περίπου σε τόσο μικρό ενυδρείο...απο γνωστό pet μου είπανε να βάλω 15??? πολλά δεν είναι??
2. τι φως χρειάζεται το συγκεκριμένο? 20 w καλά είναι?0,5/1lt
3. ποσες ώρες πρέπει να φωτίζεται?χρειάζεται και φως από ήλιο?
4. στις ρίζες των φυτών έβαλα κατι ταμπλέτες NAHRBODEN ?? κάθε πότε πρέπει να βάζω??τις βάζω μέσα στο χαλίκι ή επάνω?
5. χρείαζεται και κάποιο άλλο λίπασμα για τα φύλλα?
6.Πρέπει άμεσα να διοχετεύσω και CO2?? Aν κάνω μία αυτοσχέδια συσκευή όπως διάβασα με ζάχαρη και μαγιά...ποσο CO2 πρέπει να διοχετεύσω? μετράω κάτι πχ φυσαλίδες ή αφίνω τον σωλήνα μόνιμα στο ενυδρείο μέσα?

Πολλές απορρίες και συγνώμη...αλλά προσπαθώ να κάνω κάτι ωραίο χωρίς λάθη...Παρακάλω απαντήστε την ερωτηση 6 με το CO2 αν βαριέστε τις υπόλοιπες...
Επισης είδα στο παραkάτω link σε παρόμοιο σχεδόν ενυδρείο με το δικό μου να έχει παρα πολλά ψάρια και φυτά...(κι εμένα 2 χρυσόψαρα δεν μου αφήσατε να έχω.... ) Μήπως τελικά μπορώ να βάλω κάτι περισσότερο απο guppies....???

http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=61&Itemid=56
καλυτερα σε τοσα λιτρα να μην βαλεις ζωοτοκα σε λιγο που θα αρχισουν να γεννανε δεν θα ξερεις τι να τα κανεις βαλε καλυτερα καποιο τετρα σμηνοψαρο...
φυτα θεωρητικα μπορεις να βαλεις οσα χωρανε δεν υπαρχει περιορισμος απλα διαλεξε για αρχη ευκολα φυτα απο το υπομνημα στην καταληλη κατηγορια....
0,5watt/l ειναι μια χαρα για ενα ενυδρειο με φυτα χαμηλων απαιτησεων σε συνδιασμο με μια diy συσκευη co2...αν θες να κανεις την πατεντα διαβασε το σχετικο υπομνημα στα φυτεμενα και το θεμα στην σελιδα αυτη http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
φως απο ηλιο ουτε κατα διανοια θα γεμισεις αλγες...μακρυα απ τον ηλιο το τανκ....για ωρες φωτισμου αν κανεις και το diy co2 10 ειναι καλα αλλα θα δεις πως θα παει με αλγες κτλ...την εξοδο του co2 θα την βαλεις στην εισοδο του φιλτρου σου για να γινεται εκει η διασπαση και δεν χρειαζεται ρυθμιζμα αμα διαβασεις σχετικα θα καταλαβεις...τα χρυσοψαρα θελουν 20-30λιτρα το καθενα!προτιμησε καποιο μικρο σμηνοψαρο οπως ειπα και παραπανω....τωρα πως λειτουργει το ενυδρειο σου?το εστρωσες καπως?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-07, 06:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ενυδρειο του link ειναι παρασπονδια... και οχι παραδειγμα προς μιμηση.
Τωρα 8-10 cm ηφαιστιακο χαλίκι ειναι μαλλον πολυ. Αφου δεν εχεις υποστρωμα, 5 εκατοστα ειναι αρκετό.
Επισης, ποσο χοντρό ειναι το χαλικι που έβαλες? Το χοντρο χαλίκι δειχνει αφύσικο και εχει προβλημα στηριξης των φυτών....
Εαν θελεις να πειραματιστεις με φυτά και διοξειδιο, σε λιγα λιτρα θα ελεγα για αρχή να μην βαλεις καθόλου ψαρια.. (ισως ενα apple snail..)
Σου δινει πληρη ελευθερια στο aquascaping... και περιθωρια λαθους με το DIY co2.Λιπασματα δεν ριχνεις για τουλαχιστον κανα διμηνο μεχρι να παρει μπρος.
Οταν θα εχεις καταληξει με τα φυτα και θα χει παλιωσει και το ενυδρειο βαζεις και κανα ψαρι..
Ακουγεται αιρετικο σαν αποψη, (και ειναι) αλλά δεν υπαρχει καποιος λογος να μην το κανεις..
Αν παρολα αυτά βαλεις guppies τοτε ειτε 2 αρσενικα 6 θηλυκα (και καλους απογονους), είτε μονο αρσενικά.. (ετσι για να υπαρξουν ενστασεις..)
Εκτος απο guppies ομως, υπαρχουν και αλλες λυσεις, ειδικοτερα αφου παρουν τα φυτά μπρος.. Πχ tateurdinas http://www.tolibra.com/fish/tateu.htm
Η ενα κοπαδι αθερίνες....
http://members.optushome.com.au/chelmon/Werneri.htm
Η μια μικρη αποικια απο killie..
http://www.petfish.net/articles/Kill...gar_nsukka.php
Και στο βυθο 6 μικροσωμα corydoras...
http://www.scotcat.com/factsheets/c_trilineatus.htm
http://www.scotcat.com/callichthyidae/pygmaeus.htm

Μια γενικοτερη παρατηρηση ειναι οτι ολα τα παραπανω θελουν μαλακό νερό, κατι που το νερο της θεσσαλονικης δεν φημιζεται, αλλα μιας και τα λιτρα ειναι λιγα μπορεις να παιξεις με απιονισμενο ή και τυρφη, μεχρι να βαρεθεις και να παρεις αντιστροφη οσμωση...

Και κατι ακομα, τα περισσοτερα φυτα που εχεις βαλει ειναι σχετικα αργά και οχι πολυ ευκολα.
Για αρχή βαλε λιγη λευκοκεφαλα, λιγη hygrophila polysperma, καμμια "ντοματια" (hygrophila difformis), καμμια Shinnersia rivularis 'Weiss-Grün'
και βλεπεις..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-07, 13:38
yiannisnik Ο χρήστης yiannisnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Προβληματισμένος....!!!(ξανα)

Καλημέρα...
Καταρχήν ευχαριστώ όσους απάντησαν στις χαζές ερωτήσεις μου....

Οπώς ανέφερα στο ενυδρειό μου αποφάσισα να βάλω όσο πιο πολλά φυτά μπορώ ωστε να δείξει ωραίο...και όντως ακόμα και αυτα τα λίγα που έβαλα το έκαναν κουκλί...ασε που τα χρυσόψαρα φαινονται κατενθουσιασμένα...

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και έναν μήνα με τα χρυσόψαρα και 2-3 αλλαγες νερού που έχω κάνει.... μετρήσεις δεν έκανα καθώς πήγα να πάρω τα τεστ (αμμωνίας-peha-νιτρικα-κλπ) και η τιμή τους μου φάνηκε ακριβή....13-15 € έκαστο οπότε 15x4=60€ δεν είχα να διαθέσω να πώ την αλλήθεια... (ερασιτέχνης χομπίστας είμαι με 40 λτ ενδρείο) όσο για την συσκευή CO2 έκανε 20€....και οι ταμπλέτες για τα φυτά 12€...ενώ το χαλίκι 20€/4kg.... Μπορεί σε κάποιους που ασχολόυνται χρόνια να θεωρούνται μικροποσά αλλά εμένα μου φάνηκαν ακριβά...τέλος πάντων σιγά σιγά ελπιζω να τα καταφέρω....

ερώτησεις: (όχι που δεν θα έκανα)

1. αυτο με την πατέντα CO2...δεν καταλαβαίνω που βάζω το σωλίνα στο φίλτρο (δεν θέλω υπονούμενα)...Έχω ένα φιλτρο εσωτερικό που μία αντλία τραβάει το νερό...το ρίχνει σ ενα κανάλι με σφουγγάρια ( ) και στην συνέχεια ξαναπέφτει μέσα στο ενυδρείο.... ο σωλίνας του co2 δεν ταιριάζει πουθενά....???
2. μέσα στην εβδομάδα θα βάλω και αλλά φυτά...σε πόσο καιρό μπορώ να καταλάβω ότι πάνε καλά για να βάλω και ψάρια...?
3. Τα guppies τα αποφάσισα σαν λύση ανάγκης.... και απ ότι μου λέτε μπορώ να βάλω άλλα ψάρια??? Εχω μπερδευτεί ρε παιδια...
ο ενας λεεί βάλε ζωοτόκα είσαι αρχαριος, ο αλλος λεεί όχι ζωοτόκα γεννάνε πολλα, ο τρίτος βαλε ενα σμίνος και 6 γατόψαρα...αλλά είναι πολλα για τα λιτρα που έχεις.....και δεν συζήτάω για τα petshop..εκεί παράτρίχα να πάρω ένα καρχαριάκι 2x3 μέτρα ...αλλά είχα σκληρό νερό....

Σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις και τις υποστηρίζει αλλά εμένα με μπερδεψατε....

θα προσπαθήσω να αναπτύξω πρώτα τα φυτά και μετα βλέπουμε....
Πολλά έγραψα.... ευχαριστώ και sorry...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-07, 00:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οταν υπαρχουν εκατονταδες ειδη μικρων ψαριων στην αγορα, φυσικο ειναι οι γνωμες να ειναι πολλες. Οντως τα ζωοτοκα, στην περιπτωση σου τα guppies που ειναι πιο μικρα για τα λιγα λιτρα σου, ειναι απο τα ευκολοτερα ψαρια (αν φθασουν υγιη και προσαρμοστουν σωστα). Κακως σε μπερδεψε ο steady πιο πανω - εχω κρατησει κι εχω δει παρα πολλα μικρα ενυδρεια με guppies - συνηθως η φυση φροντιζει να μεγαλωσουν απο τις γεννες λιγα-γερα μικρα, κι αν ποτε αρχισουν να παρα-αυξανονται μπορεις παντα να δωσεις μερικα σε συνχομπιστες. Συγχωρουν αρκετα λαθη του αρχαριου, και με τις γεννες τους κινουν το ενδιαφερον και αυτο ειναι το πρωτο βημα για εναν αρχαριο για να παει παραπερα.
(Οχι πως διαφωνω με αλλες προτασεις που ειπωθηκαν εδω).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-07, 08:42
yiannisnik Ο χρήστης yiannisnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν υπαρχουν εκατονταδες ειδη μικρων ψαριων στην αγορα, φυσικο ειναι οι γνωμες να ειναι πολλες. Οντως τα ζωοτοκα, στην περιπτωση σου τα guppies που ειναι πιο μικρα για τα λιγα λιτρα σου, ειναι απο τα ευκολοτερα ψαρια (αν φθασουν υγιη και προσαρμοστουν σωστα). Κακως σε μπερδεψε ο steady πιο πανω - εχω κρατησει κι εχω δει παρα πολλα μικρα ενυδρεια με guppies - συνηθως η φυση φροντιζει να μεγαλωσουν απο τις γεννες λιγα-γερα μικρα, κι αν ποτε αρχισουν να παρα-αυξανονται μπορεις παντα να δωσεις μερικα σε συνχομπιστες. Συγχωρουν αρκετα λαθη του αρχαριου, και με τις γεννες τους κινουν το ενδιαφερον και αυτο ειναι το πρωτο βημα για εναν αρχαριο για να παει παραπερα.
(Οχι πως διαφωνω με αλλες προτασεις που ειπωθηκαν εδω).
Επειδή όμως τα guppies δεν μου πολυαρέσουν (σε σχέση με τα υπολοιπα) και μάλλον δεσμεύουν το ενυδρειο για άλλα ψάρια... να βάλω κάτι άλλο??
(πειτε ναι!!!)
Οταν μεγαλώσουν τα φυτά...σκέφτομαι να βάλω
- 4-6 γατοψαράκια
- 1 πλατύστομο (ή πως τον λένε) αυτά για τον κύκλο του βιότοπου...
και ένα σμίνος με κάτι ωραίο και όχι ζωοτοκο... εδώ δεν ξέρω ακόμα...
καλα είμαι????

Επίσης έχω την δυνατότητα να δίνω σε εναν φίλο τα ψάρια σε περίπτωση που μεγαλώσουν αρκετα.... Οποτε δεν με αγχώνει τι μέγεθος θα φτάσουν σε 1-2 χρόνια...γιατι αν κατάλαβα καλά όταν λέτε ότι ειναι λίγα τα λιτρα για κάποια ψάρια (όχι για όλα) εννοητε και σε βάθος χρόνου την εξέλιξη τους??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-07, 08:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προτασεις εκτος ζωωτοκων εγιναν παραπανω.
Για pleco, κατι μικρο, για τα λιτρα σου ακομα και ancistrus ειναι μεγαλο.
Θα ελεγα 1 lda 25 αλλα μετα απο κανα τριμηνο, να εχει και τιποτε να φαει...
Την δυνατοτητα να δινεις τα ψαρια οταν μεγαλωσουν μαλλον πρεπει να την ξεχασεις, γιαιτ πολυ απλα δεν παιζει.
Εκτος αν τον φιλο σου τον λενε Νωε και εχει κιβωτο...
Και οταν λεμε οτι μεγαλα ψαρια ΔΕΝ μπαινουν σε μικρα ενυδρεια, εννοουμε οτι δεν αναπτυσσονται σωστα, μαραζωνουν και ψοφανε, ασε που οπτικά δειχνουν μιζερα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-07, 10:28
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν υπαρχουν εκατονταδες ειδη μικρων ψαριων στην αγορα, φυσικο ειναι οι γνωμες να ειναι πολλες. Οντως τα ζωοτοκα, στην περιπτωση σου τα guppies που ειναι πιο μικρα για τα λιγα λιτρα σου, ειναι απο τα ευκολοτερα ψαρια (αν φθασουν υγιη και προσαρμοστουν σωστα). Κακως σε μπερδεψε ο steady πιο πανω - εχω κρατησει κι εχω δει παρα πολλα μικρα ενυδρεια με guppies - συνηθως η φυση φροντιζει να μεγαλωσουν απο τις γεννες λιγα-γερα μικρα, κι αν ποτε αρχισουν να παρα-αυξανονται μπορεις παντα να δωσεις μερικα σε συνχομπιστες. Συγχωρουν αρκετα λαθη του αρχαριου, και με τις γεννες τους κινουν το ενδιαφερον και αυτο ειναι το πρωτο βημα για εναν αρχαριο για να παει παραπερα.
(Οχι πως διαφωνω με αλλες προτασεις που ειπωθηκαν εδω).
τολη ισως να χεις δικιο αλλα υπαρχουν και μικρα ανθεκτικα ψαρια που δε γενανε ολη την ωρα και εγω προτινα την βελτιστη λυση δεν ειπα οτι δεν θα δουλεψει με τιποτα απλα γιατι να τρεχεις ολη την ωρα να δωσεις ψαρια ενω υπαρχει καλυτερη λυση?τωρα οτι η φυση φροντιζει να κρατηθουν απ τις γεννες λιγα δεν ειμαι αυτης της αποψης στα 40 λιτρα ουσιαστικα εμεις φροντιζουμε να μεινουν λιγα αφου λογικο ειναι να μην υπαρχουν τοσες κρυψωνες αμα ειχαμε 200 λιτρα με ενα ζευγαρι τοτε η ''φυση" θα φροντιζε να μεινουν πολλα αφου λογικο θα ταν να κρυβονται ποιο ευκολα...
τελοσπαντων εχει πολλες πλευρες το ιδιο νομισμα συγνωμη αν βγηκα εκτος θεματος
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δες κι αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-07, 21:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
απλα γιατι να τρεχεις ολη την ωρα να δωσεις ψαρια ενω υπαρχει καλυτερη λυση?
Αυτη ειναι και η διαφορά μας και την ειπα και πιο πανω. Πρωτον κινει το ενδιαφερον του αρχαριου, δευτερον τον κανει να θελει κι αλλο η μεγαλυτερο ενυδρειο, τριτον τον φερνει σε επαφη με αλλους συνχομπιστες - δεν το λεω εγω, εδω και χρονια οι περισσοτεροι ενυδρειοφιλοι απο τετοιες περιπτωσεις ξεκινησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-07, 21:59
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη ειναι και η διαφορά μας και την ειπα και πιο πανω. Πρωτον κινει το ενδιαφερον του αρχαριου, δευτερον τον κανει να θελει κι αλλο η μεγαλυτερο ενυδρειο, τριτον τον φερνει σε επαφη με αλλους συνχομπιστες - δεν το λεω εγω, εδω και χρονια οι περισσοτεροι ενυδρειοφιλοι απο τετοιες περιπτωσεις ξεκινησαν.
αν το θετεις ετσι τολη συμφωνω μαζι σου κραταει σε κινηση το ενυδρειο δεν το βαριεσαι....το ιδιο πραγμα λεμε με διαφορετικες προυποθεσεις για να ξερει ο φιλος μας και απο και και περα να διαλεξει τι θελει....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-07, 01:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το τονισα γιατι σκοπος μας ειναι να παρακινουμε τον αρχαριο να ενδιαφερθει και να δραστηριοποιηθει παραπανω κι οχι να τον αποτρεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειο-φυτα-δισκοι... klaz Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 23-09-05 18:13
μικρο ενυδρειο 3 μονομαχους φαση Α melitropos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 22-09-05 00:55
ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ tropheus Γλυκό νερό - Γενικά 24 02-08-04 20:44
CO2 σε μικρο ενυδρειο Dis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 22-04-04 01:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06620 seconds with 15 queries