Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-09-08, 14:05   #1
Νέος κάτοικος στο ενυδρείο
Melissan8h
Junior Member
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος 01-09-08, 14:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρά και πάλι
Σήμερα έβαλα στο 15λιτρο ενυδρείο μου έναν μικρό πλακόστομο και τα γκάπυ μου αντιδρούν μάλλον επιθετικά, τον τσιμπάνε γιατί? Επιπλέον του έβαλα και μια ταμπλέτα όπως μου υπέδειξε το κατάστημα και αντι να φάει αυτός από εκείνη την τρώνε τα άλλα που είναι και φαγωμένα, τί γίνεται και τί πρέπει να κάνω

Επίσης και μια ακόμα ερώτηση, σε κάθε αλλαγή νερού που κάνω πρέπει να βάζω στο νερό εκτός από αντιχλώριο και βακτηρίδια?
Εμφανίσεις: 3168
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-08, 14:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πλεκοστομος σε 15 λιτρα ειναι εγκλημα Να τον πας πισω το γρηγοροτερο δυνατον.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-08, 14:16
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Raven είσαι σίγουρος? Είναι μικρό και μου το αποκάλεσε πλακόστομο μωράκι εννοώντας πως δεν είναι μωρό στην ηλικία αλλά στο είδος, κάτι σαν νανάκι ας πούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-08, 14:20
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Βακτηριδια βαζουμε στην αρχη οταν πια στρωθει δεν χρειαζετε να συνεχισουμε να ριχνουμε απλα αντιχλοριο σε καθε αλλαγη... Και τα γκαππυ και ο πλεκοστομος δεν μπορουν να ζησουν σε 15 λιτρα ενυδρειο ελπιζω να ειναι και καθαρα...Με το ζορι ενας μονομαχος και παλι οριακα...(ΙΜΟ)
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-08, 14:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αχ, τι αλλο θα ακουσουν τα αυτακια μας απο υπαλληλους των Pet shop !!
Ακου νανακι-μωρακι πλεκοστομος !
Αγαπητη φιλη, δεν υπαρχει τοσο μικρος πλεκο που να κανει για το ενυδρειακι σου. Οι περισσοτεροι γινονται μεγαλοι πολυυ και δεν χωρανε ουτε καν σε 200 λιτρα. Στα 15 λιτρα ουτε Γκαπι δεν μπορουν να ζησουν. Το μονο που μπορεις να εχεις μεσα ειναι εναν μονομαχο μονο του.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Γιατι δεν βαζεις γαριδουλες???
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-08, 14:30
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ σκοπεύω στην αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου, να πληρωθώ περιμένω. Δεν ήξερα πριν και θεώρησα πως έπρεπε να εμπιστευτώ τους ειδικούς, εσάς σας ανακάλυψα εκ των υστέρων. Δεν μου είπατε όμως γιατί έχουν αυτή τη συμπεριφορά τα γκάπυ προς τον πλΕκόστομο και αν κινδυνεύουν από την ταμπλέτα του. Και κάτι ακόμα, πόσων λίτρων ενυδρείο πρέπει να αγοράσω για να είναι κατάλληλα και για τον πλεκόστομο και τα γκάππυ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-08, 15:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατ αρχας να ξεκαθαρισουμε οτι Πλεκοστομος και Γκαπι δεν κανουν μαζι γιατι εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε Πεχα και σκληροτητες.
Αν πας σε νεο ενυδρειο πρεπει να το κανεις συντομα γιατι τα ψαρια δεν θα αντεξουν για πολυ.Το μεγεθος θα εξαρτηθει απο το ποσα χρηματα διαθετεις και καλο θα ηταν να ειναι γυρω στα 120 λιτρα τουλαχιστον μιας και τα γκαπι γεννανε σαν κουνελια.
Τωρα σχετικα με την συμπεριφορα των Γκαπι απεναντι στον Πλεκο δεν σε απασχολει αφου θα τον πας πισω εε; Η ταμπλετα σπιρουλινας κανει και για τα Γκαπι και την τρωνε με ευχαριστηση.
Ενας θεος ξερει τι μετρησεις εχεις απο αμμωνια και νιτρικα και αφου δεν τα αναφερεις, υποθετω οτι δεν κανεις μετρησεις. Αληθεια ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-08, 15:21
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καταρχάς με ενδιαφέρει η συμπεριφορά τους γιατί θέλω να μάθω.Γι'αυτό βρίσκομαι εδώ και νομίζω γι'αυτό υπάρχει και αυτό το φόρουμ.Για να επιμορφώνει τους αδαής και να βοηθά στα όποια προβλήματα.Εκτός και αν κάνω λάθος και είναι απλώς τόπος συγκέντρωσης για όποιους έχουν ήδη γνώσεις σαφώς μεγαλύτερες από τις δικές μου και εννοείται καλύτερα ενυδρεία από κάθε άποψη.Μετρήσεις δεν έχω κάνει και είχα συννενοηθεί με το πετ σοπ να πάω αύριο δείγμα να μου κάνουν.Εξ'υπακούεται πως θα επιστρέψω και τον πλεκόστομο.Αλλά αυτό που θα κάνω εντέλει είναι να επιστρέψω και τα γκάπυ πίσω επειδή μου καταστήσατε σαφές το γεγονός ότι το ενυδρείο μου και κατά συνέπεια και οι κινήσεις μου είναι ακατάλληλες.Σας ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-08, 15:38
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ. Καλη αρχη και μην απογοητευεσαι. Μολις παρεις το νεο σου ενυδρειο ριξε μου ενα μυνημα να βρεθουμε να σου δωσω μπολι ( αποκιες βιολογιας) ωστε να γλιτωσεις την χρονοβορα και εκνευριστικη αναμονη του στρωσιματος. Επισης αν θελεις να βαλεις και φυτα εδω ειμαστε παλι. και οτι αλλη βοηθεια χρειαστεις.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-08, 15:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ηρεμησε,να σε βοηθησουμε προσπαθουμε.Δεν ηθελα να σε προσβαλω και δεν καταλαβαινω τι ειπα που σε πειραξε Εξ αλλου ολοι εδω μεσα δεν γεννηθηκαμε γνωστες. η γνωση ερχεται με το διαβασμα και με την εμπειρια. Κι εγω περυσι ημουν εκει που εισαι εσυ τωρα και ειχα στριμωξει 8 ψαρια μεσα σε 12 λιτρα. Με την βοηθεια αυτου του Φορουμ ανοιξαν τα ματακια μου κι εμαθα κι εγω 5 πραγματα.
Οσο για τα Γκαπι που τσιμπανε τον Πλεκο ειναι λιγο απο περιεργεια για τον εισβολεα αλλα και κυριως λογω εκνευρισμου λογω του μικρου χωρου.Οταν δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος για κολυμπι τα ψαρια εμφανιζουν περιεργες επιθετικες συμπεριφορες ακομα και ειρηνικα ψαρακια οπως ειναι τα Γκαπι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος κάτοικος! kotsis Γλυκό νερό - Γενικά 35 22-05-08 21:16
νέος στο άθλημα Jim Reporter DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 07-03-08 11:23
Νέος κάτοικος... Gandalf72 Bettas 6 26-08-05 16:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04339 seconds with 13 queries