Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-07, 17:29
Το avatar του χρήστη iki28
iki28 Ο χρήστης iki28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2005
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εγω και στα 100μ που λεει ο λογος να τα δω εχω γινει εγω καπνος
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-07, 18:40
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iki28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω και στα 100μ που λεει ο λογος να τα δω εχω γινει εγω καπνος
Μια από τα ίδια!!! Όσο και να διαβάσω για τα φίδια και ακόμα και να ξέρω πως δεν είναι επικίνδυνα με ανατριχιάζουν πάρα πολύ!!!! Προτιμώ να με κυνηγάει σκύλος παρά να πιάσω καταλάθος φίδι
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-07, 21:03
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iki28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω και στα 100μ που λεει ο λογος να τα δω εχω γινει εγω καπνος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμώ να με κυνηγάει σκύλος παρά να πιάσω καταλάθος φίδι
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-07, 09:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
Αρνητικά προκατηλημένοι Ηλία μου!!!
Το κακό ξεκινάει από την Παλιά Διαθήκη, όπου το σύμβολο του κακού είναι το φίδι.

Κι εγώ έτσι είμουν, αυτά με δίδαξαν, να φοβάμαι τα φίδια. Κι όταν κάποτε (8 ετων περίπου) συνάντησα το φίδι-σαύρα, μου είχαν κοπεί τα γόνατα, και νόμιζα πως είδα ένα επικίνδυνο κακό τέρας. Που να ήξερα τότε ότι κι εκείνο φοβήθηκε!!!

Όσπου σε μια έκθεση φιδιών στη Θεσ/νίκη ζήτησα να αγγίξω φίδι, για να διαπιστώσω όσα μου έλεγαν για το δέρμα των φιδιών. Κι όταν άγγιξα τον τεράστιο πύθωνα ... μαγεύτηκα ... υγρό βελούδο!!!!!!! ... αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Ένας άλλος είπε πως ήταν σαν να έπιανε το κύμα!!!

Μετά με το γιό μου που δήλωσε λάτρης, έψαξα να μάθω πιό πολλά για τα φίδια.
Το μόνο που θα πω είναι πως πλέον δεν τα φοβάμαι, γιατί τώρα ξέρω την αλήθεια!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Στην αρχαία Ελλάδα τα φίδια ήταν κάτι σαν ιερά, ήταν σύμβολο τύχης και γονιμότητας, ήταν ευπρόσδεκτα στα σπίτια των Ελλήνων αν τύχαινε αυτά να μπουν και ήταν έγκλημα να σκοτώσεις κάποιο, ιδίως Λαφιάτες. Ο Ασκληπιός, ο Αχιός, ο Ιπποκράτης και ίσως και άλλοι μεγάλοι γιατροί της αρχαιότητας τα χρησιμοποιούσαν για θεραπείες σωματικές αλλά και ψυχικές. Ο Ιουδαϊσμός αργότερα και οι θυγατέρες θρησκείες του (μεταξύ των και ο χριστιανισμός, μέσω της παλιάς διαθήκης και όχι της διδασκαλίας του Χριστού - που είμαι σίγουρος ότι θα είχε αντίθετη άποψη) το παρουσίασαν σαν καταραμένα και σατανικά ζώα και μας επέβαλλαν και εμάς εδώ στην Ελλάδα αυτήν την άποψη (με μερικές εξαιρέσεις ανά τόπο). Κρίμα γιατί είναι από τα πιο άκακα ζώα και από τα πιο χρήσιμα. Είναι απίστευτα επικίνδυνο να πιάσεις άγριο σκίουρο και τόσο εύκολο και ακίνδυνο να πιάσεις μη δηλητηριώδες φίδι όμως όλοι φοβούνται το 2ο και δυστυχώς δεν μένουν μόνο στον φόβο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-07, 13:00
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Έχουμε όμως ελπίδες.
Τις προάλες ο πατέρας μου είδε έναν λαφιάτη στην αυλή ενός ξυλουργείου, ακίνητο από την πρωινή ψύχρα, και πήγε να το πιάσει -ΟΧΙ να το σκοτώσει -αλλά για να το πάει στον γιό μου, που τα αγαπάει πολύ.
Ο ιδιοκτήτης τον σταμάτησε και του είπε πως τα θέλει τα φίδια (υπήρχαν κι άλλα) γιατί τον είχαν γλυτώσει από τόσα ποντίκια, που ούτε οι γάτες τα είχαν καταφέρει!!!!!
Έχουμε ελπίδες ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε όμως ελπίδες.
Τις προάλες ο πατέρας μου είδε έναν λαφιάτη στην αυλή ενός ξυλουργείου, ακίνητο από την πρωινή ψύχρα, και πήγε να το πιάσει -ΟΧΙ να το σκοτώσει -αλλά για να το πάει στον γιό μου, που τα αγαπάει πολύ.
Ο ιδιοκτήτης τον σταμάτησε και του είπε πως τα θέλει τα φίδια (υπήρχαν κι άλλα) γιατί τον είχαν γλυτώσει από τόσα ποντίκια, που ούτε οι γάτες τα είχαν καταφέρει!!!!!
Έχουμε ελπίδες ...
δεν το πιστεύω! επιτέλους και κάποια καλά νέα αρχίσουν και ψιλιάζονται μερικοί

να προσθέσω κι εγώ πως στην Λήμνο (στο χωριό μου, που τσακίζουν ότι φίδι δουν) ένας γνωστός μου νοίκιασε ένα σπίτι και ο ιδιοκτήτης του λέει "πίσω στο οικόπεδο έχω ένα πηγάδι, έχει 2 νερόφιδα μέσα, μην τυχόν και τα πειράξετε! είναι χρόνια εκεί..." σωστόοοςςς
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

εμενα οταν μου ειχε τυχει φιδι μια φορα , στη πιλοτη της πολυκατοικιας , δεν πανικοβληθηκα γιατι ηξερα οτι δεν θα με πειραξει......αντιθετα οι συγκατοικοι μας......το ριμαξαν!!!!!!!!!!!!
ετσι ειχαν κανει με ενα γατακι που ειχα.....δεν το θελαν και, πηρε ενας μια μερα το αυτοκινητο και το διαολοεστειλε!!!!!!!!
εχω τσακωθει πολες φορες με ΟΛΟΥΣ γι αυτον τον λογο.....ασε που θελουν να διωξουν το σκυλακι μου.....τους μισω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-07, 17:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s Εμφάνιση μηνυμάτων
.....ασε που θελουν να διωξουν το σκυλακι μου.....τους μισω!
Τους αρέσει περισσότερο να ακούν κορναρίσματα, μαρσαρίσματα, βρυσιές ... γι 'αυτό δεν θέλουν νιαουρίσματα και γαυγίσματα.
Μια ιδέα του τι θα πει μαζοχισμός
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

το πιο τραγικό είναι όταν πηγαίνω στο βουνό και βλέπω δήθεν φυσιολάτρες που έχουν πάει για βάδην ή τρέξιμο και κυνηγούν-σκοτώνουν με μαγκούρες όποιο φίδι συναντήσουν. Οι μισοί από αυτούς που βλέπω στο βουνό κρατούν μαγκούρες και οι περισσότεροι από αυτούς τις κρατούν για "γλιτώσουν από την επίθεση του δράκου". Δεν το θέλεις στο σπίτι σου, το καταλαβαίνω, γιατί το κυνηγάς και στο σπίτι του? Αν δεν σου αρέσει το βουνό όπως είναι με τα ζώα του τότε μην πηγαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-07, 17:29
Το avatar του χρήστη Κων/νος Μ.
Κων/νος Μ. Ο χρήστης Κων/νος Μ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 90
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Κων/νος Μ. Send a message via Skype™ to Κων/νος Μ.
Προεπιλογή

Εμείς οι άνθρωποι ''οι πολιτισμένοι'' δεν φτάνει που καταστρέψαμε το περιβάλλον για να κατοικήσουμε κ να διαιωνίσουμε το ''ανθρώπινο'' είδος μας, έχουμε την εντύπωση πως όταν πηγαίνουμε στο φυσικό περιβάλλον των ζώων πρέπει να βρίσκουμε κ ένα ''καθαρό'', ''άνετο'' κ ''πολιτισμένο'' περιβάλλον. Τι εννοώ;μου έτυχε περίπτωση σε Ελληνική ορεινή περιοχή, σε δασικό δρόμο να περπατεί κυρία με τακούνια στολισμένη σαν λατέρνα, κ παραπονιώταν για τα περιττώματα των αιγοπροβάτων τα οποία μύριζαν άσχημα κ ήταν σκόρπια στο δρόμο. "καλά αφήνουν τα ζώα να τα κάνουν μέσα στη μέση του δρόμου;'' Έλεως κυρία μου , δεν ξέραμε οτι θα βγεις περίπατο να τα μαζέψουμε....!!!!! Που να έβλεπε κ φίδι.....!!!! Θα καλούσε το Εκαβ;;;
__________________

Η φύση.... διδάσκει πολλά.....!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-07, 10:00
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κων/νε πολλά τα ευτράπελα!

Και μια κι έχουμε θέμα για φίδια, για δείτε μια φωτο που βρήκα. Κι εγώ νόμιζα ακόμα έναν κακοπροέραιτο μύθο το δικέφαλο φίδι!!!
Αλλά αφού συμβαίνει στα άλλα ζωντανά γιατί όχι και στα φίδια;
Θέλουμε πολύ ακόμα για να αποκατασταθεί στη συνείδησή μας το κακό φίδι, όπως κι ο κακός λύκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0306snake_wideweb__470x336,0.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  23,2 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το σχολειο που παω ειναι στο χωριο Αγιος Βασιλιος....
''Μουσικο Σχολειο Τριπολης'' λεγετε....εκει μεσα στην αυλη το σχολειου εχουμε ενα ''μινι δασος'' στο οποιο κατοικουν το καλοκαιρι μεχρι και φιδια!!!
Εκει λοιπον ο εξυπνος διευυντης καθε καλοκαιρι στελνει οαδα να ''καθαρισει'' τα φιδια για α μην εχουμε μλοντικα προβληματα....''εξυπναδες''.....φοβατε τα φιδια και γι αυτο ξεσπαει στον χωρο του σχολειου....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-07, 11:28
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εδω που τα λεμε ομως παει το παιδακι στη μαμα"ειδα φιδι στο σχολειο" Ανυσηχει η νοικοκυρα,περνουν φωτια τα τηλεφωνα και τη δεντρογαλια την κανουν κροταλια.Μετα τα ψελνουν στο διευθυντη μαζικα και καταλαβαινεις
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-07, 11:31
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ναι...αλλα ...... εκει ειναι το σπιτι τους!!!!!
μετα λενε μην βλαπτετε το περιβαλον!!!!!
αν θελουν ας μας αλαξουν κτιριο!!!
μας εχουν κλεισμενους στο αχουρι!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-07-07, 21:11
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

ηρεμηστε λιγο......
καλα και αγια τα χομπι,
ωραια η ζωοφιλια και η φιλοζωια,
σεβασμος στη ζωη σε ολες τις μορφες της,
αλλα φιδια δεν εχουν καμμια δουλεια σε προαυλιο χωρο σχολειου.

Δεν θυμαμαι ποιος , αλλα καποιος γραφει στην υπογραφη του για διαχωρισμο μεταξυ hobby - mental illness......
εγω να συμπληρωσω οτι αλλο η περιβαλλοντικη συνείδηση , και αλλο ο οικολογικος φονταμενταλισμος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-07, 08:04
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Στην αυλή του σχολείου τα μόνα ζώα που πρέπει να υπάρχουν είναι τα πουλιά τ' ουρανού. Όλα τα άλλα ζώα πρέπει να απομακρύνονται, να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΑΝΑΤΟΝΟΝΤΑΙ!!!
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να το πετύχεις αυτό. Εμείς στο σχολείο -το οποίο είναι δίπλα σε έναν ξηροπόταμο και υπάρχουν φίδια- βάζουμε κάθε άνοιξη γύρω γύρω σκόνη θειάφι για να μην πλησιάζουν ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ.
Παν μέτρον άριστον, επειδή αγαπάμε τα φίδια ή απλά δεν τα φοβόμαστε δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυκλοφορούν σε όλους τους χώρους μας, όπως ακριβώς πρέπει γίνετε με τα αδέσποτα σκυλιά.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αυλή του σχολείου τα μόνα ζώα που πρέπει να υπάρχουν είναι τα πουλιά τ' ουρανού. Όλα τα άλλα ζώα πρέπει να απομακρύνονται, να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΑΝΑΤΟΝΟΝΤΑΙ!!!
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να το πετύχεις αυτό. Εμείς στο σχολείο -το οποίο είναι δίπλα σε έναν ξηροπόταμο και υπάρχουν φίδια- βάζουμε κάθε άνοιξη γύρω γύρω σκόνη θειάφι για να μην πλησιάζουν ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ.
Παν μέτρον άριστον, επειδή αγαπάμε τα φίδια ή απλά δεν τα φοβόμαστε δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυκλοφορούν σε όλους τους χώρους μας, όπως ακριβώς πρέπει γίνετε με τα αδέσποτα σκυλιά.
Με πρόλαβες Λούσυ, συμφωνώ απόλυτα.

Είναι άκρως επικίνδυνο να κυκλοφορούν φίδια σε σχολικό χώρο γιατί μεταξύ τους ίσως υπάρχουν και επικίνδυνα, δεν το συζητάμε. ΟΜΩΣ υπάρχουν χίλιοι δύο τρόποι να απομακρύνουμε τα φίδια και μάλιστα πολύ πιο ασφαλείς για τα παιδιά μας από το να σκοτώσουμε όσα φίδια ΔΟΥΜΕ. Δεν υπάρχει περίπτωση σε έναν χώρο που υπάρχουν φίδια κάνοντας 100 βόλτες να τα εντοπίσουμε όλα αλλά ακόμα κι αν τα βρούμε (απίθανο σενάριο) δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την εισαγωγή άλλων στον χώρο.

Οπότε πρακτικές με αποθητικά είναι οι πιο ασφαλείς και για τα παιδιά αλλά και για τα ίδια τα ζώα


Επιπλέον, όταν σκοτώνω ένα φίδι δεν με σώζει η πράξη αυτή από μελλοντικό πιθανό δάγκωμα. Από την στιγμή που το βλέπω δεν υπάρχει περίπτωση να το πατήσω για να με δαγκώσει, αυτό που ίσως με δαγκώσει στο μέλλον θα είναι ένα που δεν θα έχω δει και θα το πατήσω., όχι αυτό που σκότωσα γιατί αυτό το είδα και οι πιθανότητες να το ξανασυναντήσω στην φύση είναι 0%. Εκτός κι αν ακολουθώ μιά λογική "θα σκοτώνω μέχρι να εξαφανιστεί το είδος", σκέψη άρρωστη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-07, 00:55
Viperalus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε μια τριτοκοσμική χώρα όπως η Ελλάδα, δεν θα περίμενε κάποιος και πολλά...
Προσπάθησα και προσπαθώ αρκετά χρόνια να αλλάξω αυτή τη νοοτροπία και σίγουρα είμαστε και άλλοι προς αυτό το δρόμο (όπως ο φίλτατος Ηλίας πιο πάνω)...κάτι γίνεται, αλλά ο δρόμος μακρύς και τραχύς. Βλέπετε βαριά η παράδοση και τα 400 χρόνια σκλαβιάς στην πλάτη των Ελλήνων τους κάνει να έχουν μια μεγάλη ανάγκη να γαντζώνονται από παραδόσεις. Δύσκολα μπορούν να ανοίξουν το μυαλό τους και να δεχθούν πράγματα και καταστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-08-07, 07:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viperalus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια τριτοκοσμική χώρα όπως η Ελλάδα, δεν θα περίμενε κάποιος και πολλά...
Προσπάθησα και προσπαθώ αρκετά χρόνια να αλλάξω αυτή τη νοοτροπία και σίγουρα είμαστε και άλλοι προς αυτό το δρόμο (όπως ο φίλτατος Ηλίας πιο πάνω)...κάτι γίνεται, αλλά ο δρόμος μακρύς και τραχύς. Βλέπετε βαριά η παράδοση και τα 400 χρόνια σκλαβιάς στην πλάτη των Ελλήνων τους κάνει να έχουν μια μεγάλη ανάγκη να γαντζώνονται από παραδόσεις. Δύσκολα μπορούν να ανοίξουν το μυαλό τους και να δεχθούν πράγματα και καταστάσεις.
Καλώς ήρθες!!!
Δίκιο έχεις, αλλά αυτό με τα φίδια υπάρχει σε όλο τον κόσμο, τα φοβούνται και πολλοί τα θεωρούν ύπουλα ζώα, συνήθως τα θεωρούν επικίνδυνα και στην καλύτερη περίπτωση, ανατριχιαστικά ... δυστυχώς!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-08-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αυλή του σχολείου τα μόνα ζώα που πρέπει να υπάρχουν είναι τα πουλιά τ' ουρανού. Όλα τα άλλα ζώα πρέπει να απομακρύνονται, να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΑΝΑΤΟΝΟΝΤΑΙ!!!
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να το πετύχεις αυτό. Εμείς στο σχολείο -το οποίο είναι δίπλα σε έναν ξηροπόταμο και υπάρχουν φίδια- βάζουμε κάθε άνοιξη γύρω γύρω σκόνη θειάφι για να μην πλησιάζουν ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ.
Παν μέτρον άριστον, επειδή αγαπάμε τα φίδια ή απλά δεν τα φοβόμαστε δεν σημαίνει ότι πρέπει να κυκλοφορούν σε όλους τους χώρους μας, όπως ακριβώς πρέπει γίνετε με τα αδέσποτα σκυλιά.
εμας το δασακι το προστατευει η δασοφυλακη , αποτε η παραμικρη καταστροφη (εστω και αθελα μας) θα ειχε ραγδαια αποτελεσματα σο σχολειο...
υπαρχει πολυ μεγαλη πανιδα στο δασακι και ετσι πρεπει να μεινει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08715 seconds with 13 queries