Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-07, 10:51
paschalis Ο χρήστης paschalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ξιφοφορος εγγυός;

Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν η ξιφοφορίνα μου είναι έγγυος; Το μέγεθος της δεν είναι πολύ μεγάλο (έχω δεί άλλες αρκετά μεγαλύτερες) αλλά η κοιλιά της είναι φουσκομένη. Επιπλέον επειδή το ψρώμα της είναι ασημένιο-ροζ και στην κοιλιά της είναι αρκετά διάφανη, βλέπω στο πίσω μέρος αρκετές πορτοκαλί μπιλίτσες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-07, 16:30
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Οι μπαλιτσες που βλεπεις σωστα υποψιαζοσουν,ειναι αυγα!
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-07, 16:47
paschalis Ο χρήστης paschalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

και πως θα ξέρω πότε να την βάλω στην γεννήστρα; Πόσες μέρες κάνουν να γεννήσουν; Σε γενικές γραμμές ποια είναι τα χαρακτηριστικά μιας ξιφοφορίνας έγγυου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-07, 18:05
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως θα ξέρω πότε να την βάλω στην γεννήστρα; Πόσες μέρες κάνουν να γεννήσουν; Σε γενικές γραμμές ποια είναι τα χαρακτηριστικά μιας ξιφοφορίνας έγγυου;
Δεν θα σου συνιστουσα να τη βαλεις σε γεννηστρα,τουλαχιστον αυτη τη φορα,επειδη δεν εχεις εμπειρια απο προηγουμενες γεννες και δεν μπορεις να καταλαβεις με ακριβεια τισ "μερες" τις και αν τη βαλεις πολυ νωρις θα στρεσσαρεις πολυ το ψαρι.Θα προτεινα να βαλεις αρκετο αιωρουμενο κερατοφυλλο στο ενυδρειο,να παρατηρεις τη θυληκια και τις αλλαγες πανω τις,και να την αφησεις,τουλαχιστον αυτη τη φορα να γεννησει στο ενυδρειο.Με το κερατοφυλλο θα επιβιωσουν και καποια ψαρακια.Θα την δεις παντως οταν φτανει η ωρα να εχει φουσκωσει παρα πολυ και αν παρατηρησεις προσεχτικα θα δεις και μικρα ματακια στην κοιλια της και να απομονωνεται σε ενα μερος ακινητη.
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-07, 11:53
paschalis Ο χρήστης paschalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Υπάρχει και κανείς άλλος που να μου πει τη γνώμη του;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από serifios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα την δεις παντως οταν φτανει η ωρα να εχει φουσκωσει παρα πολυ και αν παρατηρησεις προσεχτικα θα δεις και μικρα ματακια στην κοιλια της και να απομονωνεται σε ενα μερος ακινητη.
Σωστό...

Αν δεν έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, ΜΗΝ το ταλαιπωρείς το ζωντανό... Αν πάλι έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, μπορείς να την βάλεις εκεί "στις ώρες της", όταν θα κολυμπάει πολύ κοντά στον πάτο του ενυδρείου και το πίσω μέρος της κοιλιάς της θα είναι σχεδόν τετράγωνο...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-07, 11:06
paschalis Ο χρήστης paschalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό...

Αν δεν έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, ΜΗΝ το ταλαιπωρείς το ζωντανό... Αν πάλι έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, μπορείς να την βάλεις εκεί "στις ώρες της", όταν θα κολυμπάει πολύ κοντά στον πάτο του ενυδρείου και το πίσω μέρος της κοιλιάς της θα είναι σχεδόν τετράγωνο...
τοτε φίλε Αποστόλη ήρθε η ώρα ... την έβαλα στην γεννήστρα ενώ εδώ και λίγες μέρες στρώνω ένα 20λιτρο με νερό μισό από βρύση και μισό από το παλιό μου. σε 2-3 μέρες θα βάλω 2-3 γκαπυ για να βοηθήσουν κι αυτά στην ανάπτυξη των βακτηρίων και μόλις τα μικρά γίνουν 7-10 ημερών οπότε και το νερό θα είναι αρκετά καλά στρωμένο θα επιστρέψω τα γκάπυ στο μεγάλο και θα βάλω τα μωρά μόνα τους. Μέσα στους επόμενους μήνες πάντςσ έχω σκοπό την αγορά ενός 200λιτρου, για να μεταφέρω εκέι τα ψάρια μου, στο 20λιτρο να το φτιάξω να μεταφέρω τους μονομάχους μου και το ήδη υπάρχον 100λιτρο να το κάνω για ζωοτόκα μόνο αφήνοντας την μητέρα φύση να κάνει τις επιλογές τις. Θα σας ενημερώσω μετά την γέννα. Ευχαριστώ ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεκρος ξιφοφορος και αγγελακια με κοκκινα ματια captain Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-02-10 19:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03759 seconds with 13 queries