Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-12, 17:09
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Αγορά ph controller

Καλησπέρα επειδή θέλω να διατηρώ σταθερά το ph στο ενυδρείο στο 6.8 περίπου αποφάσισα να ελέγχω την μπουκάλα με controller. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay είδα αυτόν: http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Digi...996453238/item
Θέλω να μου πείτε εάν τον χρησιμοποιεί κάποιος ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο χωρίς να ξεφεύγει πολύ στην τιμή.
Το ενυδρείο που θέλω να τον χρησιμοποιήσω είναι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65356
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-12, 22:33
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Τελικά προέβησα στην αγορά αυτού του ph controller τον οποίο και παρέλαβα χθες http://www.ebay.com/itm/pH-Controlle...item27cb929b78
Πριν λίγο έκατσα να διαβάσω λίγο τις οδηγίες καλιμπραρίσματος για να τον τοποθετήσω αύριο που θα κάνω και αλλαγή. Τα υγρά καλιμπραρίσματος φαντάζομαι είναι έτοιμα διαλύματα και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Στις οδηγίες αναφέρει να βυθιστεί το ηλεκτρόδιο στο εκάστοτε διάλυμα. Στην δική μου περίπτωση το ηλεκτρόδιο θα βυθιστεί γύρω στα 5 εκατοστά , αρκεί για να γίνει το καλιμπράρισμα ή πρέπει να πάρω και άλλα υγρά. Όποιος χρησιμοποιεί ph controller θα ήθελα τα φώτα του παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-12, 23:25
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Aρκει να καλυπτεται (βρεχεται) η ακρη του ηλεκτροδιου.
Τα 5 εκατοστα που λες ειναι μια χαρα.
Αρχικα κανε το καλιμπραρισμα με αυτα που συνοδευεται ο κοντρολλερ, εναλλακτικα μπορεις να βρεις εδω καλυτερης ποιοτητας.
Προσεξε να επαναλαβεις το καλιμπραρισμα 3-4 φορες εναλλασοντας μεταξυ 4 και 7 (η 6.86 αν τετοιο σου εχει δωσει), προσεχοντας μετα απο καθε βουτηγμα στο αντιστοιχο υγρο, να ξεπλενεις το ηλεκτροδιο σε νερο οσμωσης πριν το βουτηξεις στο αλλο.
Επισης πρεπει να προσεξεις, στο ηλεκτροδιο του να βαλεις περιμετρικα σιλικονη εκει που αρχιζει το πανω καπακι, γιατι αν παρει υγρασια απο εκε,ι αρχιζει και δινει πλασματικες μετρησεις.
Στο λινκ που σου εβαλα, εχει και ανταλλακτικο ηλεκτροδιο καλης ποιοτητας, οταν θα χρειαστει να αλλαξεις (λογικα σε κανενα χρονο), το pinpoint.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-12, 23:35
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου είναι κατατοπιστικότατη. Θα το καλιμπράρω αύριο και θα το βάλω στο ενυδρείο και αργότερα παίρνω και ένα καλύτερο ηλεκτρόδιο με άλλα υγρά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-12, 23:43
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Μην ξεχασεις την σιλικονη!
Δες και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%EF%E4%E9%EF
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-12, 23:49
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Δεν θα την ξεχάσω θα βάλω πρωί πρωί για να στεγνώνει κι όλας για το μεσημέρι που θα κάνω την αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-12, 23:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσωπικα καλλιμπραρω σε ενα σφηνοποτηρο και μετα πεταω το υγρο γιατι εχω την αισθηση πως αν το κανω συνεχεια στο μπουκαλακι ισως το αλλοιωσω Μπορει να κανω και λαθος βεβαια και να μην παθαινουν κατι, αλλα τα υγρα δεν ειναι και πολυ ακριβα, τουλαχιστο απο τον Καλογεροπουλο (χημικα) που τα παιρνω εγω, τωρα αν αγοραζεις απο καμια φαρμακαποθηκη η απο κανενα φαρμακειο στυλ Μπακακου ισως ειναι πιο τσιμπημενα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-12, 00:16
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Και στον petcumulus που κοίταξα από το link που μου έδωσε ο klipitiklopos τα υγρά δεν είναι ακριβά οπότε λεω την Δευτέρα να παραγγείλω γιατί σίγουρα είναι και καλύτερης ποιότητας από αυτά που έχει μέσα. Εξάλλου εάν αναλογιστείς τα έξοδα που έχουμε κάνει και κάνουμε για τα ενυδρεία μας η αγορά των συγκεκριμένων υγρών πιστεύω ότι είναι αμελητέα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-12, 01:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα εχω την εντυπωση πως αυτα ειναι απλα μικρα φακελακια μιας χρησης, τσεκαρισε το βεβαια μπορει να κανω και λαθος.
Εγω τα παιρνω σε μπουκαλι 200ml 7-8 ευρω αν θυμαμαι καλα ενω σε φαρμακαποθηκες εχω ακουσει πως εχουν 20-25
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-12, 02:01
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

εχεις μηπως την διευθυνση του καλογεροπουλου?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-12, 02:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ειναι στη Γουναρη στον Πειραια, δεν ειναι κανενας μεγαλος δρομος να πεις πως δε θα τον βρεις.
οπως πας για λιμανι στο δεξι σου χερι εχει μια μεγαλη ταμπελα που λεει ""ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-12, 02:27
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

οκ!ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά PH Controller stratosss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 18-07-10 06:04
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
Ph controller vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 11-08-08 16:07
ph controller nikman Λοιπός εξοπλισμός 6 10-10-07 21:00
ph controller panousojet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 16-11-06 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09209 seconds with 15 queries