Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-11-06, 09:33
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Από ότι είδα και εγώ δεν σηκώνει συζήτηση για 4η λάμπα, μόνο για 3η ενδιάμεσα από τις δύο άλλες. Δεν περίμενα όμως να είναι τόσο χάλια η κατάσταση όπως μου περιγράφεις. Εμένα ο ανακλαστήρας είναι σε καλή σχετικά κατάταση (υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα-το ενυδρείο το έχω ένα χρόνο και κάτι).
Περιέγραψε μου αν θες τι πήρες και τι έκανες γιατί σήμερα ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω κι εγώ την προσθήκη της λάμπας. Δηλαδή εκτός της λάμπας πήρες ballast ή starter, από που παίρνεις ρεύμα από το καπάκι ή ξεχωριστή μπρίζα, κλπ...

Εγώ, ήδη πρόσθεσα εξωτερικό φίλτρο 600 lt/h (τελικά Hydor, το βρήκα σε πολύ καλή τιμή) από τις πίσω υποδοχές που έχει (έκοψα το κάπακι εκεί που λέει το manual). Δουλεύει μαζί με το bluwave και μπορώ να πω ότι τώρα βλέπω την χρησιμότητα του 2ου εξωτερικού φίλτρου. Μεγάλη διαφορά ακόμη και στην διαύγεια του νερού (δεν "κυκλοφορεί" τίποτα, το νερό είναι κρυστάλλινο).
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-11-06, 10:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μπραβο σου τωρα θα εχεις καλυτερη κυκλοφορια φιλτρανση και σαφως βιολογια ισχυροτερη.......εγω απλα αλλαξα ανακλαστηρα επειδη ηταν σπασμενος σε μια προσπαθεια να το καθαρισω το καλοκαιρι......ειναι "στεγνος" προσεχε πολυ μη κολλησεις τιποτα πανω του....λαμπα επιπλεον εχω βαλει στο δευτερο ενυδρειο μου που τις εχει σε στεγανο χωρο στο καπακι......χρειαστηκα λαμπα σταρτερ μπαλανς και βασεις οπου την στερεωσα ιδια με την "¨μανισια" οπου την ειχα σαν οδηγο......τωρα στο cayman 110 θα χρειαστουμε τα ιδια και τα αδιαβροχα ακροφυσια του εμποριου για σιγουρια......δεν ξερω φυσικα (που δεν νομιζω ) αν αρκει ο χωρος πισω στα καπακι για να τοποθετηθουν σωστα ...τσεκαρε μπρωτα αν υπαρχει χωρος αρκετος για να μπουνε και μετα προχωρα το φιλε ......αα και ρευμα αν χωρεσουν και τα βαλεις στη θεση που πρεπει να μπουν θα παρεις απο το ιδιο καλωδιο του ηδη υπαρχον.....τουλαχιστο ετσι εκανα στο αλλο ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-06, 10:37
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Και εγώ έχω κάνει προσθήκη δεύτερης στο δεύτερο ενυδρείο μου που έχει όπως και το δικό σου στεγανό χώρο στο καπάκι με τον τρόπο που φαίνεται στο συνημμένο.
Στο cayman όμως τι κάνουμε;
Έστω ότι ballast και starter χωράνε στον χώρο πίσω στο καπάκι (θα το τσεκάρω το μεσημέρι). Τα στεγανά ακροφύσια πως θα τα προσθέσω όμως (κοίτα 2η συνημμένη photo) ; Nα τρυπήσω τα πλαινά και να μπουν παρόμοια με τα άλλα (αν χωράνε), ή να τα πιάσω με κάποιο τρόπο (βίδωμα) πάνω στα πλαινά;
Θα πάω σε λίγο σε μαγαζί φίλου με ηλεκτρολογικά είδη να δω τι υπάρχει και τι μπορεί να γίνει. Μέχρι το μεσημέρι θα σου στείλω νεότερα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-06, 10:47
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

να αυτα ειναι τα μειον στα ετοιμα ενυδρεια κοψε ραψε....δεν νομιζω τα ακροφυσια να κρατησουν με κολλα θα πρεπει να τα βιδωσεις....αν ηταν οι λαμπες λιγο πιο ανοιχτα περασμενες....η βαλε πιο κοντη λαμπα και βιδωσε την στα μαυρα αναμεσα στις λαμπες αν δεν εχει καλωδια εκει μεσα η βγαλε τον ανακλαστηρα εντελως και πιασε τα ακροφυσια πανω στο καπακι.....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-11-06, 13:54
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

mikele,

έχουμε και λέμε :
1) ballast (μετσχηματιστής) και starter δεν χωράνε στην πίσω θήκη του καπακιού.
2) Στα ηλεκτρολογικά είδη δεν βρήκα στεγανά ακροφύσια για Τ8, αλλά βασικά με απέτρεψαν από το όλο εγχείρημα για διάφορους λόγους (στεγανότητα σε περίπτωση τρύπας στο πλαινό - η περίπτωση κόλλας αποκλείεται όπως λες και εσύ - για σιλικόνη δεν ξέρουν αν κρατήσει κλπ.)
3) Για πιό κοντή λάμπα που λες θα υπάρχει μεγάλο κενό, η αμέσως πιό μικρή είναι 75 cm.
4) To να βγάλω τον ανακλαστήρα και να πιάσω τα ακροφύσια στο καπάκι είναι μου φαίνεται η πιο ρεαλιστική λύση (αλλά που θα μπεί ο μετασχηματιστής.

Όπως είναι φανερό ψιλοαπογοητεύτηκα. Βρήκα βέβαια στο Internet κάτι σαν τις συνημμένες 1,2 είναι από arcadia
http://www.aquaticbiotope.co.uk/Scri...?idproduct=946
με 109 ¤ στα 120 cm
που είναι πολύ καλή λύση εκτός βέβαια του οικονομικού, και του ότι η κόρη μου θα έχει πρόσβαση να ρίξει ότι χωράει μέσα ...
Θα ψάξω στο internet πάντως μήπως βρώ κάποια πατέντα πάνω στο συγκεκριμένο ενυδρείο και θα σε ενημερώσω.

Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα στείλε κάποιο post
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-11-06, 14:15
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ballast (μετσχηματιστής) και starter δεν χωράνε στην πίσω θήκη του καπακιού.......

φιλαρακι εδω σταματαμε για λογους ασφαλειας η αποψη βεβαια......ακροφυσια στεγανα πουλανε τα πετ αλλα τι να τα κανεις αν δεν βολευονται τα ηλεκτρολογικα.......τι λες εσυ...???
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-11-06, 14:20
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

για τα αλλα που εβαλες συμφωνω...... ειναι πολυ ομορφα φωτιστικα και καινουργιες λυσεις για ενυδρεια χωρις καπακια και βγαινουν σε ποικιλια μεγεθων......θα τις προτιμησω στο επομενο ενυδρειο που θα το κολλησω μονος .....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-11-06, 14:45
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

"φιλαρακι εδω σταματαμε για λογους ασφαλειας η αποψη βεβαια..."

έτσι νομίζω και εγώ

"για τα αλλα που εβαλες συμφωνω...... ειναι πολυ ομορφα φωτιστικα και καινουργιες λυσεις για ενυδρεια χωρις καπακια και βγαινουν σε ποικιλια μεγεθων......θα τις προτιμησω στο επομενο ενυδρειο που θα το κολλησω μονος ....."

όντως ωραία είναι, αλλά 100 ¤ εδώ 150 εκεί, έχει ξεφύγει ο προϋπολογισμός (ευτυχώς έδωσα το ενοίκιο...)
Θα το ΄ψαξω πάντως λίγο ακόμα στο internet και θα σε ενημερώσω. Αν κάνεις προσπάθεια για DIY ενυδρείο (φαντάζομαι πιο μεγάλο από το συγκεκριμένο) ενημέρωσέ με για την εξέλιξη γιατί και εγώ το σκέφτομαι για αργότερα. Έχω διαβάσει αρκετά post για το θέμα αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για το όλο εγχείρημα ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-11-06, 14:59
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ευτυχως δεν εχω ενοικιο........σκεφτομαι ενα ενυδρειο 1,40 1,50 αλλα ακομα θα αργησει τουλαχιστο μεχρι το καλοκαιρι......να ειμαστε καλα και βλεπουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-11-06, 15:01
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

OK, μέχρι τότε θα έχω βρει πατέντα και για το cayman γιατί τόση ώρα που ψάχνω δεν έχω βρεί τίποτα .
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-11-06, 15:37
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

βρει πατέντα και για το cayman

ε πρεπει να φτιαχτει κατι σα κουτι να μπουν τα ηλεκτρολογικα και η λαμπα στη μεση .........ετσι ομως θα χαλασει το ενυδρειο.....εγω ηδη λυπαμαι το κομματι που αφαιρεσα για να περασει το εξωτερικο.....καλο κουραγιο θα αναμενω νεοτερα....εσενα που σου δημιουργει προβλημα ο ελλειπης φωτισμος??
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-11-06, 18:22
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

"εγω ηδη λυπαμαι το κομματι που αφαιρεσα για να περασει το εξωτερικο..."

κι εγώ

"..εσενα που σου δημιουργει προβλημα ο ελλειπης φωτισμος??"

να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Στο συγκεκριμένο post πάντως όλοι επιμένουν για περισσότερο φωτισμό για τα φυτά και ως πιο έμπειροι σίγουρα έχουν δίκιο.
Π.χ στο 75άρι που πρόσθεσα την δεύτερη λάμπα ενώ πρίν τα φυτά (κερατόφυλλο ανούμπιες και egeria densa) βρισκόταν σε μια σταθερή κατάσταση τώρα βλέπω μια σταθερή ανάπτυξη.
Στο forum συχνά αναφέρεται ότι για φυτεμένο χρειάζεται περίπου 04-05w/l.

Στο 75άρι έχω 18άρα και πρόσθεσα μία 15άρα οπότε 18+15=33W και
33/75=0,44 w/l ΟΚ

Στο cayman όμως κι εγώ κι εσύ έχουμε 30+30=60W οπότε χοντρικά : 60/230=0,26 W/l που είναι λίγο.

Σου ξαναλέω πως τα φυτά μου δεν έχουν κάποιο πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο, αλλά όπως αναφέρω και σε προηγούμενο post που έκανα δεν ξέρω τι ανάπτυξη θα είχαν αν υπήρχε περισσότερος φωτισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-11-06, 18:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειχα μια περιπετεια με το εξωτερικο μου φιλτρο και για υτο αργησα ......πολυ σωστα τα λες για το φωτισμο αλλα εδω δεν μπορω να πω πολλα γιατι δεν εχω φυτα στο ενυδρειο μου....θα σε πουν τα παιδια που ξερουν σχετικα με φυτα και φωτισμο....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-11-06, 18:36
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

στεγανα ακροφυσια σου εδειξα πως να τα φτιαξεις.τα balast και starter αν δεν χωρανε στο καπακι βαλτα απο κατω απο το ενυδρειο.προβλημα στεγανοτητας στα ακροφυσια που σου ειπα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-11-06, 19:20
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

οταν λες κατω εννοεις μεσα στο ντουλαπι με το φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-11-06, 21:04
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Nαι mikele αυτό εννοεί ο GP250381.
Όταν αναφέρει "στεγανα ακροφυσια σου εδειξα πως να τα φτιαξεις" είναι αυτό που μας είπε στο post του σχετικά με το :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11966

Το θέμα τουλάχιστον για εμένα είναι ότι δεν υπάρχει βάση-ντουλάπι για το ενυδρείο αλλά το έχω πάνω σε ένα γερό-χαμηλό τραπέζι. Οπότε όλα όσα είναι κάτω από το ενυδρείο (πρίζες, εξωτερικό φίλτρο και ότι άλλο προστεθεί πχ μετασχηματιστής, καλωδιώσεις κλπ) είναι άμεσα προσβάσιμα από την κόρη μου (20 μηνών). Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω λίγο την περίπτωση να μπαίνουν όλα στο καπάκι. Αν είχα την βάση (ήθελε +160 euro) θα το έκανα όπως το προτείνει ο GP250381.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-11-06, 21:50
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

αν μπορεις να βγαλεις μια φωτο του καπακιου να την δω μπορει να βρεθει λυση,μπορει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-01-07, 19:27
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Σε συνέχεια του post βάζω μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου σχεδόν 2 μήνες μετά, με σκοπό οι πιο έμπειροι να με βοηθήσουν με νέες υποδείξεις και συμβουλές για την βελτίωσή του (θέσεις φυτών-ριζών, τεχνικά θέματα).

Αλλαγές που έγιναν :

Προστέθηκε :
1) DIY μπουκάλα CO2 5 lt
2) Eξωτερικό φίλτρο Ηydor 20 (700 lt/h) που δουλεύει ταυτόχρονα με το
εσωτερικό
3) Τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο
4) Φυτά:για διάφορους λόγους δεν τα κατάφεραν τα Echinodorus Bleheri, Egeria densa, Ceratopteris thalictroides
5) Ψάρια: Οι 4 δίσκοι περνούν καλά κάπου στον Πύργο με τον msigouros και την θέση τους πήραν άλλοι 3
6) Aσπόνδυλα : Προστεθήκαν 4 Caridina japonica
Παράμετροι - Αλλαγές - Λίπανση : Τα ίδια

Εντός του μηνός η DIY μπουκάλα θα φύγει και θα αντικατασταθεί με κανονική μπουκάλα CO2 με μανόμετρα κλπ.

Δυστυχώς στο θέμα του φωτισμού δεν άλλαξε κάτι, καθώς και η αλλαγή σε πιο λεπτόκοκκο χαλίκι και η αντίστροφη όσμωση θα καθυστερήσουν αρκετά.

Επίσης βάζω και μια φωτογραφία από το μικρό με τους ξιφοφόρους (αν και εκεί η υπόδειξη-συμβουλή είναι μία και την ξέρω : Μελλοντική ολική αλλαγή του ενυδρείου).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-01-07, 19:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Γιατι μια χαρα το βλεπω το ενυδρειο με τους ξιφοφορους
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-01-07, 19:56
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Το λέω γιατί είναι δεκαετίας, έχει φίλτρο βυθού, έχουν διαλυθεί-σαπίσει πολλά πλαστικά μέρη (λάμπες-starter-μετασχηματιστής είναι πιασμένα με δεστράκια για να κρατηθούν) η γυάλα έχει μερικές γρατσουνιές κλπ. Βέβαια μπορεί να παραμείνει ως γεννήστρα ή νοσοκομείο.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-01-07, 21:51
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μια χαρα το ειδα και εγω ...αυτα που ειπες αντιμετωπιζονται με συντηριση του εξοπλισμου ...εκτος αν εσυ θελεις ριζικη αλλαγη οποτε το μετατρεπεις οπως εσυ κανεις κεφι.....μου αρεσε παρα πολυ και το δισκοενυδρειο σου μπραβο και καλη συνεχεια...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-01-07, 22:54
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

mikele καλησπέρα,
για το μικρό (~75 lt) σκέφτομαι ότι αν κάνω συντήρηση θα μου κοστίσει σχεδόν όσο η αγορά ενός αντίστοιχου. Τέλος πάντων έτσι που το πάτε θα με κάνετε να το κρατήσω καμιά δεκαετία ακόμη .
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-01-07, 17:01
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γιατι οχι αν το σκαρι ειναι καλο κραταει χρονια .......χεχε ...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-01-07, 19:12
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη προσπάθεια!!! Συνέχισε. Δεν ήξερα ότι μπρείς να φιλοξενήσεις δίσκους σε τόσα λίτρα... Στο δικό μου το 120άρι λέτε να γίνεται;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-01-07, 20:07
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

mikele, αν πλημμυρίσω την επόμενη δεκαετία θα είναι μόνο και μόνο δικιά σου ευθύνη ...

MiziGr,
ευχαριστώ για την απάντηση. Αν βάλουμε την κατά προσέγγιση αναλογία :
ενήλικος δίσκος - το λιγότερο 50 lt
στο δικό μου (αφαιρώντας ξύλα, χαλίκι κλπ και με τα μικρά ψάρια που φιλοξενεί) είμαι οριακά καλά.
Αν λαβούμε υπ' όψη ότι οι στους δίσκους υπάρχει κοινωνία-ιεραρχία κλπ. θα πρέπει μελλοντικά να προχωρήσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει μεγαλύτερη ομάδα.

Όσον αφορά τα 120 lt μπορείς να φιλοξενήσεις ένα ζευγάρι νεαρών δίσκων όμως δεν στο προτείνω γιατί :
1) Πρέπει να είναι σίγουρα ζευγάρι αλλιώς θα έχεις προβλήματα (κυριαρχίας κλπ - βλ. κιχλίδες)
2) Καταργείται κάθε έννοια κοινωνίας-ιεραρχίας κλπ.
3) Είσαι οριακά ως προς τα μεγέθη.

Η μόνη περίπτωση που βλέπω είναι να τους φιλοξενήσεις εκεί μέχρι την αγορά κάποιου μεγαλύτερου ενυδρείου. Από την άλλη, γιατί να ταλαιπωρείς και αυτούς και εσένα και να μην προβείς πρώτα στην αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου και μετά στην αγορά των δίσκων.

Περίμενε απαντήσεις και από πιο έμπειρους
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-01-07, 20:11
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τα 120 lt μπορείς να φιλοξενήσεις ένα ζευγάρι νεαρών δίσκων όμως δεν στο προτείνω γιατί :
1) Πρέπει να είναι σίγουρα ζευγάρι αλλιώς θα έχεις προβλήματα (κυριαρχίας κλπ - βλ. κιχλίδες)
2) Καταργείται κάθε έννοια κοινωνίας-ιεραρχίας κλπ.
3) Είσαι οριακά ως προς τα μεγέθη.
Να συμπληρωσω:
4) Οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο, τοσο πιο σταθερες οι συνθηκες του νερου, πραγμα το οποιο επηρεαζει αμεσα τους δισκους.
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-01-07, 21:02
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Κατάλαβα!!!! ¶ρα ξεχνάω τους δίσκους γιατί για να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο πρέπει πρώτα να αγοράσω και μεγαλύτερο σπίτι!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-01-07, 21:56
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Ψάρια: Οι 4 δίσκοι περνούν καλά κάπου στον Πύργο με τον msigouros και την θέση τους πήραν άλλοι 3
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01122-1.JPG
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  84,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01126-1.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  52,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01133-1.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  114,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01138-1.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  67,5 KB  
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-01-07, 10:16
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

msigouros τα ψαράκια σου είναι καταπληκτικά!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-01-07, 11:09
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
msigouros τα ψαράκια σου είναι καταπληκτικά!!!!
Ευχαριστώ .
Μόλις απομακρυνθεί και ο κύριος Λεοπαρντάλις από το ενυδρείο θα είναι όλα καλύτερα !!
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου JONNY Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 26-10-06 13:28
Παρουσίαση ενυδρείου Zaire 250lt cbr929 Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-05-06 18:00
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09519 seconds with 14 queries