Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-12, 00:20
xloi Ο χρήστης xloi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή κουνελι νανος

γεια σας παιδια!ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι. πηρα ενα κουνελακι απο πετ και μου ειπε οτι γινεται μεχρι 900gr. μου ειπε λοιπον να του δινω αυτο το ειδικο σανο, ξηρα τροφη κ που και που μονο καροτο η πιπερια. διαβαζω ομως στο ιντερνετ πως τα λαχανικα κ τα φρουτα ειναι απαραιτητα για τα κουνελακια κ εχω μπερδευτει!ρωτησα σε 2 πετ αν μπορω να του δινω διαφορα κ μου ειπαν οχι!μονο καροτο! αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-12, 08:02
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

http://kounelia.blogspot.com/2008/01...post_7758.html

Mιας και ρωτάς για την διατροφή τον κουνελιών . Θέλω να πιστεύω ότι δεν είσαι από το ηράκλειο κρήτης .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-12, 12:10
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xloi Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια!ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι. πηρα ενα κουνελακι απο πετ και μου ειπε οτι γινεται μεχρι 900gr. μου ειπε λοιπον να του δινω αυτο το ειδικο σανο, ξηρα τροφη κ που και που μονο καροτο η πιπερια. διαβαζω ομως στο ιντερνετ πως τα λαχανικα κ τα φρουτα ειναι απαραιτητα για τα κουνελακια κ εχω μπερδευτει!ρωτησα σε 2 πετ αν μπορω να του δινω διαφορα κ μου ειπαν οχι!μονο καροτο! αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.ευχαριστω!
κοιτα εδω:

http://mybunny.ning.com/

και... εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/album.php?u=8696

χαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-12, 13:54
xloi Ο χρήστης xloi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!!ναι απο ηρακλειο κρητης ειμαι γιατι;;!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-12, 18:01
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Συντέκνισσα ρωτα καμια γιαγιούλα η κανέναν παππούλη από το νησί ,αυτοί έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές κουνελιών .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-12, 18:09
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντέκνισσα ρωτα καμια γιαγιούλα η κανέναν παππούλη από το νησί ,αυτοί έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές κουνελιών .
καμμια σχεση διατροφικα τα κουνελια για τροφη με τα κουνελια πετ.καταρχας δεν κανει να τρωνε νωπη τροφη.εαν τους ερθει διαρροια,θα πεθανουν μεσα σε λιγες ωρες....δωσε τους οτι σου ειπανε στο πετ.τα χορτα(αχυρο) με γευσεις ειναι το καλυτερο γιαυτα.μαζι με ειδικες κριοκετες σε συγκεκριμενες μεριδες ημερησιως.και μπολικο νερο.δεν θελουν κατι αλλο.
μανωλη εαν δεν γνωριζεις το αντικειμενο,δεν χρειαζεται να ποσταρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-12, 18:10
μιχαλος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Τα δικά μας είναι καλύτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-12, 18:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Zalk είχες ποτε κουνέλι για pet ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-12, 18:35
spaiderman6 Ο χρήστης spaiderman6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

τα κουνελια ολα εχουν ενα θεμα με την διαροια αν κ δεν ξερω ακριβος τι γεινετε.
απο οσο ξερω τουλαχηστον με χορτα κ λαχανικα τον χειμονα θελουν προσοχη ιδιετερη. με την κουνελο τροφη εχεις το κεφαλι σου ησιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-12, 19:07
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

τα κουνελια που προοριζονται για τροφη καλο ειναι να τρωνε "ζωντανη" τροφη
δλδ μαρουλια χορτα καροτο και οτι αλλα βγαινουν στον κηπο
αυτα των πετ σοπ
ειχα και εγω ενα αλλα πεθανε απο γηρατια
καλο ειναι να τρωνε ξηρα τροφη με αχιρο ως επιδορπιο
επισης ψαξε και για μπισκοτακια ειδικα για τα κουνελια τα εχουν στα ραφια τους τα μεγαλα πετ σοπ
επισης μια στις τοσες δωσε λιγο αγγουρι η καροτο μπροκολο η τελος παντων οτι απο τα λαχανικα πιστευεις οτι θα εκτιμησει και θα του αρεσει παρα πολυ
να το πληνεις πολυ καλα!
τα κουνελια αυτα κατα μεσο ορο ζουνε 4-5 χρονια εμενα και τα 2 που ειχα τοσο εζησε το καθενα
επισης να μην το αφινεις εκτεθημενο σε ρευματα αερα γιατι μπορει να παθει βρογχυτιδα η κρυωμα και δυσκολα θεραπευεται...
καθαρισμα τακτικο
κλουβι οσο μεγαλυτερο γινεται
και φροντισε να του δινεις ξυλο να μασουλαει αν δεν θες να μασουλισει τα ακουστικα του κινητου σου..να χαλασει το mp3 σου η να το βρεις κοντα σε κανα υπολογιστη να γραντζουναει το ποντικι
και πολλες ωρες την μερα ελευθερο στο σπιτι η στον κηπο για ασκηση



**καποια στιγμη να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο και να ρωτησεις αν γινεται να το κανεις μπανιο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-12, 19:14
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Zalk είχες ποτε κουνέλι για pet ?
οχι αλλα δουλευα καποια χρονια σε πετ,και εμαθα αρκετα και σε ασχετα ζωα απο αυτα που μου αρεσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-12, 19:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Για να γνωρίζεις
από πιτσιρικάς έχω μεγαλώσει στα χανιά με κουνέλια κότες κατσίκες
γαϊδουράκια e.t.c μέχρι να γίνουν όλα τα χωράφια μπετά πριν 20 χρονια . Πριν από 15 χρονια μου έφερε και μια κοπελια στην αθηνα ένα κουνελάκι νάνο το οποιο δεν διέφερε από όλα τα υπόλοιπα , τουλάχιστον έτσι όπως εμείς το συντηρούσαμε . Ακόμα έχουμε κουνέλια και μεγαλώνουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο από τότε , με κουνελοτροφες δηλαδή τις οποιες δεν τις ανακάλυψαν τα σύγχρονα pet shop . Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω και για κάποια ιδιαιτερότητα κάποιας ράτσας καλο θα ήταν να ρωτήσεις την xloi ώστε να την βοηθήσεις .
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι περιττά και ο τρόπος σουαγενής και παρεξηγήσιμος .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εχω κι εγώ 2 κουνέλια νάνους απο τον περασμένο Απρίλιο, κι έτσι μπορώ να πω με βεβαιότητα (συμβουλεύτηκα ειδικικευμένο κτηνίατρο).
Αν το κουνελάκι σου είναι μωρό, δηλ κάτω απο 5-6 μηνών (που θα είναι σίγουρα), δεν θα δίνεις κανένα λαχανικό. Ούτε καρότο. Τα λαχανικά θα μπουν στη διατροφή του σταδιακά μετά τους 5 μήνες και ένα ένα κάθε φορά δηλ μια εβδομάδα θα δίνεις μαρούλι, μια εβδομάδα μόνο καρότο κλπ. Αυτό για να δείς άν το πεπτικό του σύστημα αντιδρά άσχημα σε κάποια τροφή.
Προς το παρόν, θα δίνεις άφθονο χόρτο, κατά προτίμηση με χαμομήλι και λίγη κουνελίνη (η κουνελίνη 1 φορά την ημέρα και με μέτρο). Τις ειδικές κροκέτες τις χρωματιστές με τις φοβερές πολυβιταμίνες και΄ένα σωρό άλλα περίεργα σκευάσματα που θα δείς στα ράφια, ...... να τις αποφύγεις. Επίσης να αποφύγεις τις βιταμίνες που μπαίνουν στο νερό γιατί είναι άχρηστες, και κάτι πέτρες ειδικές για να μασουλάνε που λιώνουν σιγά και έχουν λέει μέταλλα...
Από τέτοιες αηδίες έχασα ένα κουνελάκι όταν το πρωτοπήρα. Ο λόγος ήταν η διάρροια που είναι φοβερός κίνδυνος!
Το πεπτικό τους σύστημα είναι ευαίσθητο και δεν θέλουν πολύ τάισμα, ούτε πολλά περίεργα σκευάσματα. Τουλάχιστον όταν είναι μωρά.
Να αποφεύγεις τα ρεύματα αέρα όπως σου είπαν, τώρα αναγκαστικά θα το έχεις μέσα στο σπίτι, να βγαίνει όμως κανά δίωρο να ξεμουδιάζει και να καθαρίζεις μέρα παρά μέρα το κλουβί του. Οταν βγαίνει έξω να τρέξει, να κοιτάς συνέχεια τί μασουλάει. Κατι ίσως να μην πρέπει να το δοκιμάσει και να του δημιουργήσει πρόβλημα. Χώρια τη ζημιά που θα σου κάνει γενικώς.

Να βρείς απο τώρα έναν έμπιστο κτηνίατρο για να είσαι έτοιμη άν κάτι συμβεί και να ελέγχεις τη σύσταση των περιττωμάτων του. Κανονικά πρέπει να είναι στρογγυλά και σκληρά. Αν δείς κάτι διαφορετικό, γρήγορα τρέξε! Γενικά καλό είναι να το πάς για εξέταση ακόμη κι άν δεν υπάρχει κάτι περίεργο, για να τσεκάρει ο κτηνίατρος κι άλλα πράγματα.
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-12, 20:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
**καποια στιγμη να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο και να ρωτησεις αν γινεται να το κανεις μπανιο
Πολύ σημαντική παρατήρηση , ήταν η πρώτη μου επαφή με κουνέλια νομίζω πρέπει να ήμουνα 4-5 χρόνον όπου πήρα την απόφαση να τα κάνω μπάνιο με αποτέλεσμα να πεθάνουν 20 κουνέλια .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-12, 23:35
xloi Ο χρήστης xloi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!και μην τσακωνεστε, δεν υπαρχει λογος... οσο για την ξηρη τροφη το κουνελακι ειναι 3,5 μηνων κ του βαζω 2 φορες την ημερα στο πιατακι. υπερβολικο;;απλα την τρωει μεχρι το μεσημερι ολη κ μετα το λοιπαμαι κ του ξαναβαζω!δεν κανει;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-12, 01:37
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κι εγώ 2 κουνέλια νάνους απο τον περασμένο Απρίλιο, κι έτσι μπορώ να πω με βεβαιότητα (συμβουλεύτηκα ειδικικευμένο κτηνίατρο).
Αν το κουνελάκι σου είναι μωρό, δηλ κάτω απο 5-6 μηνών (που θα είναι σίγουρα), δεν θα δίνεις κανένα λαχανικό. Ούτε καρότο. Τα λαχανικά θα μπουν στη διατροφή του σταδιακά μετά τους 5 μήνες και ένα ένα κάθε φορά δηλ μια εβδομάδα θα δίνεις μαρούλι, μια εβδομάδα μόνο καρότο κλπ. Αυτό για να δείς άν το πεπτικό του σύστημα αντιδρά άσχημα σε κάποια τροφή.
Προς το παρόν, θα δίνεις άφθονο χόρτο, κατά προτίμηση με χαμομήλι και λίγη κουνελίνη (η κουνελίνη 1 φορά την ημέρα και με μέτρο). Τις ειδικές κροκέτες τις χρωματιστές με τις φοβερές πολυβιταμίνες και΄ένα σωρό άλλα περίεργα σκευάσματα που θα δείς στα ράφια, ...... να τις αποφύγεις. Επίσης να αποφύγεις τις βιταμίνες που μπαίνουν στο νερό γιατί είναι άχρηστες, και κάτι πέτρες ειδικές για να μασουλάνε που λιώνουν σιγά και έχουν λέει μέταλλα...
Από τέτοιες αηδίες έχασα ένα κουνελάκι όταν το πρωτοπήρα. Ο λόγος ήταν η διάρροια που είναι φοβερός κίνδυνος!
Το πεπτικό τους σύστημα είναι ευαίσθητο και δεν θέλουν πολύ τάισμα, ούτε πολλά περίεργα σκευάσματα. Τουλάχιστον όταν είναι μωρά.
Να αποφεύγεις τα ρεύματα αέρα όπως σου είπαν, τώρα αναγκαστικά θα το έχεις μέσα στο σπίτι, να βγαίνει όμως κανά δίωρο να ξεμουδιάζει και να καθαρίζεις μέρα παρά μέρα το κλουβί του. Οταν βγαίνει έξω να τρέξει, να κοιτάς συνέχεια τί μασουλάει. Κατι ίσως να μην πρέπει να το δοκιμάσει και να του δημιουργήσει πρόβλημα. Χώρια τη ζημιά που θα σου κάνει γενικώς.

Να βρείς απο τώρα έναν έμπιστο κτηνίατρο για να είσαι έτοιμη άν κάτι συμβεί και να ελέγχεις τη σύσταση των περιττωμάτων του. Κανονικά πρέπει να είναι στρογγυλά και σκληρά. Αν δείς κάτι διαφορετικό, γρήγορα τρέξε! Γενικά καλό είναι να το πάς για εξέταση ακόμη κι άν δεν υπάρχει κάτι περίεργο, για να τσεκάρει ο κτηνίατρος κι άλλα πράγματα.
Καλή συνέχεια

με μια μικρη εμπειρια,προσυπογραφω σε καθε λεξη του χριστοφορου.
ειναι οι ακριβεις οδηγιες για να εχεις οσο καλυτερα γινεται το κουνελακι σου!

εχω κι εγω 3 νανους και ενα μεγαλο!
καλως ηρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-12, 09:19
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Αναλόγως πόσο χωράει το πιατάκι σου. Αν είναι μικρό και χωρά ίσα με μια κουταλια της σούπας, άντε... μπορείς να ξαναβάλεις λίγη. Διαφορετικά, δεν θέλει 2 φορές. Οταν λες ξηρά τροφή εννοεις την κουνελίνη? Επαναλαμβάνω, ότι οι κροκέτες δεν ειναι ό,τι καλλίτερο για τη διατροφή του. Μέχρι να φτάσει 5-6 μηνών, μπορείς να δίνεις χόρτο άφθονο, και λίγη κουνελίνη μια φορά την ημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-12, 12:32
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω του εδινα μια πολτοποιημενη τροφη.....ειχε ενα περιεργο ονομα
ηταν πιο μαλακη για τα δοντακια του
και τρελενοταν γι αυτη
και ητανε κοπανιμενο καλαμποκι απ οτι θυμαμαι
ηταν πολυ μαλακο και ηταν μια χαρα και τα 2 κουνελια μου που ειχα
ετσι τα μεγαλωσα...τι να πω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-12, 00:30
xloi Ο χρήστης xloi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

οταν λεω ξηρα τροφη εννοω μια που πηρα απο το πετ της vitakraft. δεν ξερω,αυτην μου εδωσε.εχει μεσα διαφορα... εσυ efh ποια τροφη λες; που μπορω να την βρω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-12, 00:46
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κι εγώ 2 κουνέλια νάνους απο τον περασμένο Απρίλιο, κι έτσι μπορώ να πω με βεβαιότητα (συμβουλεύτηκα ειδικικευμένο κτηνίατρο).
Αν το κουνελάκι σου είναι μωρό, δηλ κάτω απο 5-6 μηνών (που θα είναι σίγουρα), δεν θα δίνεις κανένα λαχανικό. Ούτε καρότο. Τα λαχανικά θα μπουν στη διατροφή του σταδιακά μετά τους 5 μήνες και ένα ένα κάθε φορά δηλ μια εβδομάδα θα δίνεις μαρούλι, μια εβδομάδα μόνο καρότο κλπ. Αυτό για να δείς άν το πεπτικό του σύστημα αντιδρά άσχημα σε κάποια τροφή.
Προς το παρόν, θα δίνεις άφθονο χόρτο, κατά προτίμηση με χαμομήλι και λίγη κουνελίνη (η κουνελίνη 1 φορά την ημέρα και με μέτρο). Τις ειδικές κροκέτες τις χρωματιστές με τις φοβερές πολυβιταμίνες και΄ένα σωρό άλλα περίεργα σκευάσματα που θα δείς στα ράφια, ...... να τις αποφύγεις. Επίσης να αποφύγεις τις βιταμίνες που μπαίνουν στο νερό γιατί είναι άχρηστες, και κάτι πέτρες ειδικές για να μασουλάνε που λιώνουν σιγά και έχουν λέει μέταλλα...
Από τέτοιες αηδίες έχασα ένα κουνελάκι όταν το πρωτοπήρα. Ο λόγος ήταν η διάρροια που είναι φοβερός κίνδυνος!
Το πεπτικό τους σύστημα είναι ευαίσθητο και δεν θέλουν πολύ τάισμα, ούτε πολλά περίεργα σκευάσματα. Τουλάχιστον όταν είναι μωρά.
Να αποφεύγεις τα ρεύματα αέρα όπως σου είπαν, τώρα αναγκαστικά θα το έχεις μέσα στο σπίτι, να βγαίνει όμως κανά δίωρο να ξεμουδιάζει και να καθαρίζεις μέρα παρά μέρα το κλουβί του. Οταν βγαίνει έξω να τρέξει, να κοιτάς συνέχεια τί μασουλάει. Κατι ίσως να μην πρέπει να το δοκιμάσει και να του δημιουργήσει πρόβλημα. Χώρια τη ζημιά που θα σου κάνει γενικώς.

Να βρείς απο τώρα έναν έμπιστο κτηνίατρο για να είσαι έτοιμη άν κάτι συμβεί και να ελέγχεις τη σύσταση των περιττωμάτων του. Κανονικά πρέπει να είναι στρογγυλά και σκληρά. Αν δείς κάτι διαφορετικό, γρήγορα τρέξε! Γενικά καλό είναι να το πάς για εξέταση ακόμη κι άν δεν υπάρχει κάτι περίεργο, για να τσεκάρει ο κτηνίατρος κι άλλα πράγματα.
Καλή συνέχεια

+1
και προσοχη στην υγρασια, καθως τα επιβαρυνει.
Τα κουνελια δεν εχουν προβλημα με το ποσο θα τα ταισεις, καθως θα φανε οσο τους χρειαζετε.
Δεν ειναι σαν τισ κοτες που ειναι ικανες να φανε μεχρι να σκασουν!!
Προσοχη στα φρεσκα λαχανικα, καθως για να μπορεσει να τα χωνεψει το κουνελι θελει προσαρμογη.
Μακρυα απο καλαμποκι ιδιαιτερα κομμενο καθως τους δημιουργει προβλημα στην μυτη λογω τησ σκονης που βγαζει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη milion : 11-02-12 στις 00:51 Αιτία: προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-04-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

αυτη η τροφη ητανε χιμα θυμαμαι
και το δικο μου εζησε 5 χρονια!! την εδινα μεχρι να γινει 5-6 μηνων
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-08-12, 00:22
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

εγω εχω κουνελακι εδω και εναμιση μηνα.τωρα ειναι 4 μηνων.το πηρα απο πετ σοπ το οποιο μου εδωσε μια χυμα τροφη με τα διαφορα μεσα πολυχρωμα κτλ. και για το κλουβι μου εδωσε να βαζω πριονιδι και μου ειπε οτι δεν εχει ασθενειες και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.λαχανικα μου πε 2-3 ειδη μονο σταδιακα μεχρι να φτασει 5 μηνων και μετα αφθονο.και ο λογος που μου προτεινε μονο αυτα ηταν οτι δεν ειχε τιποτα αλλο να μου πουλησει στο μαγαζι του.για να φανταστητε δεν μου πε καν για το ξεραμενο χορτο που εννοειται και χρειαζεται γιατι απλα αυτος δεν ειχε.μετα ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα μια πολυ καλη σελιδα μονο για κουνελακια που πραγματικα τα γραφει ολα αναλυτικα και εχει πολλα μελη που εχουν κουνελακια να συζητας και να σου λυνουν αποριες. η σελιδα ειναι η http://mybunny.ning.com/ . αν μπεις να διαβασεις λενε οτι δεν κανουν οι χυμα τροφες ουτε οι συσκευασμενες που εχουν μεσα σπορια,δημητριακα,πολυχρωμεσ κροκετες και εννοειται ουτε και η κουνελινη. η κουνελινη ειναι μονο για κουνελια εκτροφειου για παχυνση. τα δικα μας κουνελακια πρεπει να τρωνε αφθονο χορτο και να το εχουν παντα διαθεσιμο στο κλουβι και μεχρι 7 μηνων και αφθονη ξηρα τροφη ειδικη για μωρα και απο 12 εβδομαδων ενα λαχανικο τη φορα σε μικρη ποσοτητα για να δουμε αν τα πειραξει και ανα βδομαδα να αλλαζουμε λαχανικο. οταν λεμε ξηρα τροφη εννοουμε τα pellets μονο τιποτα αλλο. για ενηλικα κουνελια εχουμε αφθονο χορτο, εριορισμενη ξηρα τροφη και πολλα λαχανικα. εννοειται λιχουδιες,μπισκοτακια,ψωμια, παστελια ειναι περιτα και κανουν κακο. η λιχουδια θα ειναι 2 -3 φορες τη βδομαδα μια μικρη ποσοστητα καποιου φρουτου. φρουτα και λαχανικα υπαρχουν πολλα που επιτρεπεται να τρων αλλα οχι τα παντα.υπαρχουν οι λιστες με το τι επιτρεπετε σε αυτη τη σελιδα αναλυτικα. οπως και για την υγεια και τη συμπεριφορα. τα pellets που ειναι η καλυτερη τροφη ξηρα ειναι ομιομορφα μικρα μπαστουνακια με ιδιο χρωμα και γευση ωστε το κουνελι να μη διαλεγει να φαει αυτα που του αρεσουν και που ειναι τα πιο αχρηστα για τον οργανισμο τους. πραγματικα και εγω ακουγα μονο τα διαφορα πετ σοπ που για να πουλησουν τα παστελια και τισ διαφορεσ λιχουδιεσ και κακιεσ τροφες που ειχαν μου τα παρουσιαζαν και ως απαραιτητα για τα κουνελια. παθαινουν διαροιες και τρομερα προβληματα υγειας απο τη κακη διατροφη. επισης οι περισσοτεροι κτηνιατροι δεν ειναι ειδικευμενη για κουνελια με αποτελεσμα να κανουν λαθος σε πολλα πραγματα. διαβαστε τη σελιδα αυτη λεει τα παντα για τα κουνελια .εγω τωρα την ανακαλυψα και λυπαμαι πολυ που ενα μηνα και παραπανω εδινα λαθος πραγματα στη μικρη μου επειδη ακουγα τους ασυνηδυτους στα πετ σοπ που μονο να πουλησουν θελουν. υπαρχουν 2-3 πολυ καλες μαρκες που βγαζουν πελλετς ξηρας τροφης και αποξηραμενο χορτο σε διαφορες τιμες. οσο για το υποστρωμα που μου δωσαν πριονιδι ηταν ο λογος που φτερνιζονταν η μικρη μου. πηγα κτηνιατρο και μου πε οτι το πριονιδι ειναι το χειροτερο επειδη εχει πολυ σκονη. το καταλληλοτερο ειναι οι συμπιεσμενοι κοκοι ξυλου,φτηνοι και σε διαφορες μαρκες. το ιδιο ακριβως λεει και αυτη η σελιδα .αλλα δεν το ηξερα τοσο καιρο.θελει προσοχη,ενημερωση και καλο κτηνιατρο.ελπιζω να βοηθησα και επειδη και εγω τη πατησα με την αγνοια μου τοσο καιρο ενημερωνω εσας μην την πατησετε οπως εγω.μπορει ο ενας μηνας κακης διατροφης να εκανε μεγαλο κακο στη κουνελιτσα μου.τουλαχιστον ενημερωθειτε και εσεις γιατι ολοι οι κουνελογονεις θελουμε το καλυτερο για τα μικρα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-08-12, 01:55
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ποσο λυπαμαι τα καημενα τα κουνελακια που εχουν γινει pet πραγματικα τα λυπαμαι
υπαρχςι διαφορα αναμεσσα στα οικοσιτα και κατοικιδια ζωα... Δυστυχως ο ανθρωπος τα εχει κανει ολα κατοικιδια ... Να ρωτησω κατι γιατι δεν πηρατε μια ωραια κοτα για κατοικιδιο και επιλεξατε τα κουνελακια ?????με ενδιαφερει πραγματικα η αποψη σας
(και για να ειναι νανος καποιος ανθρωπος εβαλε το χερακι του)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-08-12, 02:00
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

τι σχεσει εχει η κοτα με ενα κουνελι?δεν ειναι ιδια. εδω υπαρχουν κουνελια που τα εκτρεφουν για να τα σφαξουν και πειραζουν τα κουνελακια που τα περνουμε για να τα προσφερουμε μια καλυτερη ζωη?ειναι αξιαγαπητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-08-12, 02:04
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Απλα δεν ειναι κατοικιδια!!!γιατι δεν παιρνει μια κοτουλα να την εχεις σαν πετ με κλουβι μεσα στο σπιτι να την παιρνεις αγκαλια να της βαζεισ κορδελες στο κεφαλι....μην μου πειτε οτι δεν εχετε βαλει κορδελα η κοκκαλακιστα αυτια του κουνελιου γιατι απλα δεν θα το πιστεψω ολοι το κανουν... Και η κοτουλα θελει να ζησει μια καλυτερη ζωη γιατι επελεξες του κουνελακι και δεν προσφερεις την καλυτερη ζωη σε μια κοτουλα..?γιατι και εκεινη για εκτροφη και σφαξιμο παει... Ας ειμαστε ρεαλιστες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-08-12, 02:22
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

γιατι ειναι η κοτα κατοικιδιο η τα διαφορα ψαρια ειναι?υπαρχουν τα μεγαλα κουνελια που τα εκτρεφουν, υπαρχουν τα νανακια που πουλανε τα pet shop και τα αγριοκουνελα. το καθενα υπαρχει για διαφορετικη δουλεια.
-------------------------
εγω πιστευω οτι το καθε ζωακι που υπαρχει μπορουμε να το εχουμε για κατοικιδιο γιατι ολα ειναι αξιαγαπητα και το καθενα εχει τη χαρη του.αρκει φυσικα να τα εχουμε σε ενα σωστο περιβαλλον καθαρο με τη καταλληλη φροντιδα αγαπη και εξοπλισμο.και απο το να ειναι αδεσποτα η σε πετ σοπ καλυτερα να τα εχουμε οι πραγματικα φιλοζωοι σπιτια μας και να τα κανουμε οσο το δυνατον ευτυχισμενα.
-------------------------
αν ηταν στο χερι μου και μπορουσα πιστεψε με θα ειχα πολλα και διαφορετικα ζωακια. ηθελα ενα ζωακι και επελεξα το κουνελακι,αν και βασικα μου το κανανε δωρο αλλα απο καιρο ηθελα ενα. ειχα και ψαρακια και χελωνεσ και κοτες και παπια. και ελπιζω να αποκτησω κιαλλα στο μελλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΟΥΜΠΟΥ : 23-08-12 στις 02:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-08-12, 02:28
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

ουτε το κουνελι ειναι κατοικιδιο!!!τ α κουνελια νανοο ειναι δημιουργια του ανθρωπου ωστε να μεγαλωσει σε περιβαλλον οικιακο και να εχει λιγοτερες αναγκες συντηρησης τα ψαρια δεν ειναι κατοικιδια απλα αναπαριστας τις συνθηκες που ζουν σε υδατινο περιβαλλον στο ενυδρειο γιαατι αλλιως δεν ζουν... Η φυση δυστυχως ειναι εξυπνοτερη τωμ ανθρωπων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-08-12, 02:32
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

και οσο και αν θελω να βαλω κορδελακια στη μικρη μου δεν το εχω κανει γιατι σεβομαι οτι δεν θα της αρεσει και η φυση τη γεννησε μονο με τριχωμα. αρα που καταληγουμε?στο οτι κανενα ζωο δεν ειναι για κατοικιδιο. και ομως ειναι πολυ ωραια συντροφια ενα ζωακι!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-12, 02:38
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορουμε καθε ζωακι που υπαρχει να το εχουμε κατοικιδιο...σεβομαι υα φιλοζωικα σου αισθηματα αλλα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-08-12, 02:40
ΜΠΟΥΜΠΟΥ Ο χρήστης ΜΠΟΥΜΠΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

δηλαδη τι να κανω?να παει πισω στο πετ σοπ?περισσοτερο χαρουμενο θα ναι?η να το αφησω στη φυση που σιγουρα θα πεθανει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos!!!ψυλλοι σε κουνελι!!! manos_samos Άλλα ζώα 14 03-01-11 10:46
το κουνελι μουυυ :smt049 :smt049 :smt049 Efh Άλλα ζώα 14 20-12-10 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09589 seconds with 13 queries