Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-04, 02:31
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

στην παρακατω διευθυνση υπάρχουν φωτογραφιες των ενυδρειων μου
και τα 3 τρία είναι φρεσκο στημένα
δυστυχώς δεν γνωρίζω τα είδη των κιχλίδων που έχω βάλει μέσα αν κάποιος τα αναγνωρίσει θα ήμουν ευγνώμων
επίσης κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο
users.sch.gr/notios_n

ευχαριστώ

users.sch.gr/notios_n
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-04, 02:45
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Nα σε ρωτησω κατ'αρχην ειδικα για το 500αρι... αν και ποιος σου συστησε να βαλεις τα συγκεκριμενα ψαρια μαζι???
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-04, 02:52
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Τα PAROT τα είχα ρώτησα τον Γ Ρέκλο και μου είπε να τα βάλω μαζι με κιχλίδες αφού τα θέλω. Κάποια τα είχα σε διάφορα μικρά ενυδρεία τα οποία και κατήργησα και έτσι αναγκάστηκα να τα βάλω μεσα. Τώρα τα υπόλοιπα απλά τα βρήκα στο Pet της πόλης και τα αγόρασα. Δεν υπάρχει και τόση ποικιλία Μου προτείνεις να βγάλω κάποια;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-04, 13:02
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Απο οτι ειδα στο 500αρι εχεις κανει μιξη αμερικανικες με αφρικανικες(αυλονακαρες,venustus) κιχλιδες .Αποφασησε πιες θελεις να κρατησεις και τις αλλες διοξτις.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-04, 02:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Προσπάθησα αλλά δεν μπορούσα να αφήσω αυτό το topic χωρίς σχόλιο.

Καταρχάς το πιο σουλουπωμένο από τα τρία είναι το φυτεμένο ενυδρείο 100 λίτρων. Μπορείς να το βελτιώσεις κι άλλο βέβαια.

Στο πρώτο μου φαίνεται πως τα μωρά είναι Archocentrus nigrofasciatus και είναι αμέτρητα! Κάτι πρέπει να κάνεις εκεί.

Πάμε τώρα στην περίπτωση του 500λιτρου.
1) Δεν μπορώ να καταλάβω τον διάκοσμο εκτός από τις πέτρες και τα φυτά. Αριστερά μοιάζει με.....? Δεν ξέρω. Στην πλάτη τι έχεις βάλει;
2) Έχεις πάρα πολλά ψάρια για το ενυδρείο αυτό τα οποία γίνονται κατά πολύ μεγαλύτερα απ'ότι είναι τώρα.
3) Τα περισσότερα ψάρια εκεί μέσα είναι τελείως ασύμβατα μεταξύ τους. Το ότι δείχνουν καλά δεν σημαίνει ότι είναι. Το βασικότερο λάθος απ'όλα είναι ότι έχεις μπερδέψει αφρικάνικες με αμερικάνικες κιχλίδες.
4) Για το γκαλαχερ δεν θα πω τίποτα.

Νομίζω ότι ο κ. Γ. Ρεκλός σου είπε ότι μπορείς να βάλεις τα παπαγαλόψαρα μαζί με κιχλίδες (μάλλον εννοείται αφρικάνικες) μη γνωρίζοντας την μίξη κιχλίδων που έχεις κάνει και σίγουρα μη γνωρίζοντας ότι θα έβαζες, μεταξύ των άλλων, 5 (τουλάχιστον τόσα μέτρησα) παπαγαλόψαρα.
Θα πρέπει πριν προχωρήσουμε στην αγορά ψαριών (ειδικά στις κιχλίδες [αμερικάνικες και αφρικάνικες]) να γνωρίζουμε τι παίρνουμε και περι τίνος πρόκειται αλλιώς θα υπάρξουνε προβλήματα στο μέλλον.
Το σωστό θα ήταν να αποφασίσεις ποιες κιχλίδες θέλεις και να κρατήσεις μόνο της μιας ηπείρου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-04, 17:51
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Το χαλίκι στο 50λιτρο είναι χρωματιστό ή μου φαίνεται? Τα βραχάκια είναι κολλημένα μεταξύ τους? Χρωματιστό χαλίκι δεν είναι και η καλύτερη λύση για ενυδρείο....ένα μονόχρομο χαλίκι και μάλιστα σκούρου χρώματος είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν πιστεύω σε κάποια λίμνη το χαλίκι να είναι χρωματιστό Τα βραχάκια πρόσεξε...αν δεν τα έχεις κολλήσει μπορεί να πέσουν. Τα αμέτρητα μωρά είναι Cichlasoma nigrofasciatus (Convict). :P
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-04, 22:51
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αυτό που φαίνετε πίσω είναι τα φίλτρα τα οποία είναι εσωτερικά λόγο κόστους
Το Φόντο θα το αλλάξω και θα βάλω μαυρο χαρτόνι.

Όντος ο Κ. Ρέκλος μου είπε μόνο για τα παπαγαλόψαρα.

Το θέμα είναι ότι και εμένα δεν μου αρέσει ο συνδιασμός που έχω! Τα περισσότερα ψάρια τα είχα σε διάφορα ενυδρεία.
Το θέμα είναι τι να τα κάνω;

Εκτός απο το τέξας ποιό άλλο είναι αμερικάνα διότι δεν μπορώ να βρώ τι είναι το καθένα!
Επίσης Αυτός που τα πουλάει δεν είναι και πολύ σίγουρος και χρησιμοποιεί κοινά ονόματα, οπότε αντε να βρώ άκρη. Αν μπορούσατε να που πείτε έστω περιγραφικά (πχ κίτρινο με ρίγες) τι είναι το καθένα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03816 seconds with 12 queries