Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-05, 00:54
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Question Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)???

Χαιρετίζω όλο το board! Σχεδιάζω το ξεκίνημα ενός reef σε "κυβικό" ενυδρείο διαστάσεων 70x60x60(cm), το οποίο δίδει καθαρό όγκο νερού γύρω στα 230lt(++sump:40lt). Το εν λόγω ενυδρείο το "βασανίζω" εδώ και ένα χρόνο έχοντας αφιερώσει ατελείωτες ώρες μελέτης, διαβάσματος και ανάγνωσης αναρίθμητων threads σε διάφορα forums(-->fora, για να είμαστε ακριβείς!) και εξακολουθώ να μαθαίνω...Για να μην μακρυγορώ, δεν θα υπεισέλθω σε τεχνικές λεπτομέρειες της υλοποίησής μου σε αυτό το thread, μιας και υπόσχομαι να κάνω ολοκληρωμένη παρουσίαση, όταν με το καλό ξεκινήσω(αρκετά σύντομα ευελπιστώ!). Αυτό που θα ήθελα να μάθω, είναι η γνώμη σας για τον "πρωταγωνιστή", τον οποίο ονειρεύομαι για τον κύβο μου! Πρόκειται για το μεσαίου μεγέθους αγγελόψαρο του γένους Holacanthus Apolemicthys Trimaculatus(ή flag-fin angelfish) (βλ. συνημμένο αρχείο). Έχοντας διαβάσει ότι πρόκειται για ένα επιθυμητό reef-safe ψαράκι, ποια είναι η αποψή σας σχετικά με τις διαστάσεις του ενυδρείου? Να σημειωθεί ότι σκοπεύω να κρατήσω αρκετά soft-corals και πιθανότατα κάποια SPS.

Υ.Γ. Αν η επιλογή μου είναι οριακή, βάλτε τα δυνατά σας να συνομωτήσετε υπέρ μου! Το γουστάρω απίστευτα αυτό το αγγελόψαρο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Holacanthus_ApolemichthysTrimaculatus02.jpg
Εμφανίσεις:  1478
Μέγεθος:  34,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-05, 10:25
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Wink

Καλημέρα.Το ενυδρείο που ετοιμάζεις θέλει προσοχή στην κυκλοφορία λόγω
ιδιόμορφης κατασκευής και σχήματος.
Στο θέμα μας τώρα.Το Flagfin angel ή Threespot angelfish είναι αναμφίβολα ένα πανέμορφο ψάρι.Ομως είναι σχετικά δύσκολο ψάρι.Δύσκολα ανέχεται άλλα ψάρια στο ίδιο ενυδρείο και καλό θα είναι να μπούν όλα μαζί.Επίσης επειδή μεγαλώνει αρκετά να μην βάλεις πολλά ψάρια μαζί του.Φτάνει τις 10 ίντσες περίπου.Είναι απαιτητικό στην διατροφή του και θέλει άλγη,σφουγγάρι,
spirulina & mysid shrimp.Δεν είναι ασφαλές σε reef ενυδρείο και μπορεί να χτυπήσει μερικά κοράλια ειδικά άν πεινάει.Καλή επιτυχία.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-05, 15:28
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Γεια σου, Μάνο!
Μην σε ανησυχεί η κυκλοφορία του νερού καθόλου!Τα έχω σχεδιάσει όσο το δυνατό καλύτερα και θα αναλύσω τα σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον εξοπλισμό στην παρουσίαση της προσπάθειάς μου σε άλλο thread!
Γνωρίζω ότι το Trimaculatus αποτελεί πρόκληση όσον αφορά τη συμπεριφορά του στο φαγητό, αλλά υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις στον κανόνα και είναι δύσκολο να αντισταθεί κανείς σε μια τέτοια πρόκληση, τι λες?!Ούτως ή άλλως σκοπεύω να εισάγω το ψάρι αυτό μετά από ένα εξάμηνο ομαλής λειτουργίας του ενυδρείου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-05, 23:20
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας πανο. εμενα αυτο μου με προβληματιζει για αυτο του μεγεθους το ψαρι ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου σου. στα λιτρα πιστευω οτι εισαι οριακα στο μινιμουμ (αμα κανουμε και λιγο τα στραβα ματια) αλλα σου λειπει το μηκος imo.

καταλλα το θεμα διατροφης παιζεις κορονα - γραμματα που λενε γιατι υπαρχει και πιθανοτητα να αρνηθει καθε ειδους τροφη και να το χασεις το ψαρι.

το οτι ειναι ενα στολιδι δεν το αναφερουμε ξανα .....

εχεις καθολου χωρο να παιξεις με τις διαστασεις ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-05, 17:33
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Hi, Κυριάκο!

Για να πω την αλήθεια ο λόγος, που αποτάνθηκα σε αυτό το board, είναι ότι γνωρίζω το "πρόβλημα" διαστάσεων, το οποίο κρύβει ο κατά τ'άλλα πανέμορφος κύβος μου και γι'αυτό αποφάσισα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου με εσάς...
Αν έψαχνα για ένα trimaculatus μέχρι 10-12cm?
Βέβαια το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και με την επιλογή ενός Hepatus paracanthurus(regal tang) ή οποιουδήποτε άλλου tang(ένα μικρό Zebrasoma xanthurum, ας πούμε?!)
Ως εναλλακτικές για το trimaculatus σκέφτομαι-και παρακαλώ μην χτυπάτε!!!- τον πανέμορφο Diacanthus pygoplites ή κάποιον centropyge...(Centropyge bispinosus-Coral beauty?) ή ένα ζευγάρι fathead ή sunburst Anthias...
(Αλλά, μέσα μου παρακαλάω να βρεθεί κάποιος να μου διαλύσει τους προβληματισμούς και τις τύψεις και να με προτρέψει να ρισκάρω για το πανέμορφο Apolemicthys trimaculatus!!!)

-Να τονίσω,βέβαια, το αυτονόητο...:Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να γίνω βασανιστής πανέμορφων τροπικών ψαριών!-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-08, 22:59
nickp Ο χρήστης nickp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή trimaculatus

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!!

ΕΧΩ ΤΟN ΑΓΓΕΛΟ ΑΥΤΟ (trimaculatus) ΓΥΡΩ ΣΤΟN ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.KANEI ΠAΡEA ΜΕ ENA LEFKOSTERNO, 2 BLUE TANG KAI MIA HEXATHENIA!!!!!!!!!!!!!
ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΣΠΑΝΙΑ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΝΕΝΑ BRAIN CORAL KAI EINAI ΛΙΓΑΚΙ ΣΕΜΝΟΣ.ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ REEFAKI ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΠΑΛΙΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΑ 50 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΣΚΙΜΕΡ DELTEC, DENITRATOR SOLPHUR , HQI LIGHT 150 WATT, ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤURBELA TUNZE.

ΘΥΜΗΣΟΥ ΣΕ ΚΑΛΟ REEF MH ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-12-08, 23:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aπό το 2005....ότι είχε να φοβηθεί....θα το φοβήθηκε

Μην γράφεις με κεφαλαία σε παρακαλώ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-09, 17:06
nickp Ο χρήστης nickp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

ok!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03867 seconds with 15 queries