Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-01-10, 15:45   #1
Πέντε ερωτήσεις
drbig
Banned
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος 05-01-10, 15:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Η πρώτη είναι. Απο pet shop μου είπαν ότι ο σωστός χρόνος αλλαγής του νερού σε ένα στρωμμένο αλλά και βιοτοπικά ισοροπημένο ενυδρείο είναι περίπου το 20% ανά φεγγάρι (4 εβδομάδες) Αληθεύει ή το 20% περιπου ανα 7 μέρες ισχύει?

Δέυτερη. Στο EHEIM 2215 (και φαντάζομαι και στα άλλα μοντέλα) έχει και ένα λεπτό μαύρο pad. Αυτό πρέπει να βγεί απο το φίλτρο μέσα? (ειναι τιποτα άνθρακας?) τραβάει τα λιπάσματα που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο?

Τρίτη. Αν κάποιο νεογέννητο μπηκε μέσα στο φίλτρο, και (λογικά ψόφησε) πώς επηρεάζει την βιολογία (αν την επηρεάζει)?

Τέταρτη. Σε κάποια εσωτερικά φίλτρα, έχει ένα κενό στη μέση. Απο άλλο pet shop μου έιπαν ότι εκεί μέσα μπαίνει το "αστεράκι" το οποίο κάνει τη δουλειά του βιολογικού φίλτρου, και έτσι δεν χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο.
Αληθεύει?

Πέμπτη. Έχω ένα διαπιστωμένο θυλυκό και ενα μή διαπιστωμένο αρσενικό σκαλάρι. Τα πάνε καλά μεταξύ τους (δηλαδή δεν μαλώνουν) αλλά δεν βλέπω "πάθος". Το θυλυκό ήταν συντροφος ενός άλλου αρσενικού πριν κάποιο καιρό. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν ποτέ ζευγάρι και να μείνουν απλά 2 ξένοι (ή εστω και φίλοι) στην ίδια πόλη?

Ρωτάω γιατί σπανίως πλέον εμπιστέυομαι γνώμη από pet shop σκέτη μιας και την έχω πάθει. Προτιμώ τις εμπειρίες και την γνώση σας.

Ευχαριστώ...
Εμφανίσεις: 2094
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-10, 15:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρώτη είναι. Απο pet shop μου είπαν ότι ο σωστός χρόνος αλλαγής του νερού σε ένα στρωμμένο αλλά και βιοτοπικά ισοροπημένο ενυδρείο είναι περίπου το 20% ανά φεγγάρι (4 εβδομάδες) Αληθεύει ή το 20% περιπου ανα 7 μέρες ισχύει? αναλογα τα λιτρα εσυ ποσα εχεις ??? αν καταλαβω απο το φιλτρο καθε 7 μερες

Δέυτερη. Στο EHEIM 2215 (και φαντάζομαι και στα άλλα μοντέλα) έχει και ένα λεπτό μαύρο pad. Αυτό πρέπει να βγεί απο το φίλτρο μέσα? (ειναι τιποτα άνθρακας?) τραβάει τα λιπάσματα που ρίχνω μέσα στο ενυδρείο? βγαλτο ανθρακας ειναι

Τρίτη. Αν κάποιο νεογέννητο μπηκε μέσα στο φίλτρο, και (λογικά ψόφησε) πώς επηρεάζει την βιολογία (αν την επηρεάζει)? αν ειναι στρωμενο δε του κανει τιποτα

Τέταρτη. Σε κάποια εσωτερικά φίλτρα, έχει ένα κενό στη μέση. Απο άλλο pet shop μου έιπαν ότι εκεί μέσα μπαίνει το "αστεράκι" το οποίο κάνει τη δουλειά του βιολογικού φίλτρου, και έτσι δεν χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο.
Αληθεύει? σιποραξ ενοοεις μπενει και κανει για βιολογικο φιλτραρισμα αλλα και στο εξωτερικο μπενει και σιποραξ και σφουγκαρια απλα τα εξωτερικα φυλτρα ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη μου πιανουν και λιγοτερο χωρο μεσα στο ενυδρειο

Πέμπτη. Έχω ένα διαπιστωμένο θυλυκό και ενα μή διαπιστωμένο αρσενικό σκαλάρι. Τα πάνε καλά μεταξύ τους (δηλαδή δεν μαλώνουν) αλλά δεν βλέπω "πάθος". Το θυλυκό ήταν συντροφος ενός άλλου αρσενικού πριν κάποιο καιρό. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν ποτέ ζευγάρι και να μείνουν απλά 2 ξένοι (ή εστω και φίλοι) στην ίδια πόλη?

Ρωτάω γιατί σπανίως πλέον εμπιστέυομαι γνώμη από pet shop σκέτη μιας και την έχω πάθει. Προτιμώ τις εμπειρίες και την γνώση σας.

Ευχαριστώ...
5)
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-10, 15:59
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θυλυκό ήταν συντροφος ενός άλλου αρσενικού πριν κάποιο καιρό. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν ποτέ ζευγάρι και να μείνουν απλά 2 ξένοι (ή εστω και φίλοι) στην ίδια πόλη?

αν συμβαινει κατι τετοιο θα ειναι η μονη πιστη γυναικα που εχω ακουσει ποτε μου... χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-10, 16:33
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

1)20-30 % τη βδομάδα ειναι μια καλη ρουτίνα αλαγών.Ξέρω και καποιους που κανουν μια φορά το μήνα αλλα δεν θα στο συνιστούσα.μια αλλαγη νέρου μόνο καλό μπορει να κανει..οπως λενε και καποιοι εδω μέσα ειναι ευχελαιαο!!
2)ναι εφοσον ειναι ανθρακας και το ενυδρείο ήδη τρέχει καιρό δεν τον χρειάζεσαι
3)Δεν εχει σημασία που θα πεθάνει τα ψαράκι.Ειτε στο φίλτρο είτε στο ενυδρείο σου θα δημιουργήσει αμμωνία.Αν το φίλτρο είναι στρωμένο ουτε γάτα ουτε ζημια!ισα ισα θα δώσεις τροφη στα βακτηρια σου.Καθημερινα ψοφάν στα ενυδρεία σαλιγκράκια γαρίδες και αλλα ασπόνδυλα και ουτε το πέρνουμε χαμπάρι..
5)δεν νομίζω τα σκαλάρια να είναι μονογαμικά!
Δωστους χρόνο και σωστές συνθήκες.Αν δεν περναν καλά δεν θα ζευγαρώσουν κιόλας..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-10, 16:37
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Διευκρινηση για την 1. Το ενυδρείο είναι 150lt.
Στην Τέταρτη ερώτηση, ο petshopας μου το είπε ως λύση για να έχεις στο εσωτερικό και μηχανικό αλλά και βιολογικό φιλτραρισμα, και να ΜΗΝ έχεις εξωτερικο φιλτρο.. Απλά αναρωτιέμαι για την βιοσιμότητα της πρότασης αυτής...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
αν συμβαινει κατι τετοιο θα ειναι η μονη πιστη γυναικα που εχω ακουσει ποτε μου... χαχαχαχαχα
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά παρόλα αυτα.... Επειδή τα έχω μαζί εδω και 2 εβδομάδες τουλάχιστον και ούτε αυγά έχω δεί αλλά ουτε και να μαλλώνουν έχω καταλήξει στα εξή συμπεράσματα: 1) Η οτι ο αρσενικός είναι φρούτο , η η θυλικιά είναι στέρφα , ή οτι ο αρσενικός είναι μάλλον θυληκιά (αλλά και πάλι θα έπρεπε να υπήρχαν αυγά λογικα....) Η οτι χρησιμοποιούν αντισύλληψη .

Το εξηγείτε εσεις αλλιώς? Εδώ ο φίλος είχε 2 σκαλάρια σε 54 lt και γέννησαν!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-10, 17:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Διευκρινηση για την 1. Το ενυδρείο είναι 150lt.
Στην Τέταρτη ερώτηση, ο petshopας μου το είπε ως λύση για να έχεις στο εσωτερικό και μηχανικό αλλά και βιολογικό φιλτραρισμα, και να ΜΗΝ έχεις εξωτερικο φιλτρο.. Απλά αναρωτιέμαι για την βιοσιμότητα της πρότασης αυτής...

!
τι εσωτερικο εχεις ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-10, 19:18
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εσωτερικο εχεις ???
Έναν Κινέζο Hydrostar LEDF 1202 με 1200l/h
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-10, 19:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Έναν Κινέζο Hydrostar LEDF 1202 με 1200l/h

φιλε τα αλλα στα ειπαν τα παιδια.... για το φιλτρο εισαι μια χαρα....
1200/ωρα για 150 λιτρα ενυδρειο ειναι πολυ καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-10, 19:31
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα έχω μαζί εδω και 2 εβδομάδες τουλάχιστον και ούτε αυγά έχω δεί αλλά ουτε και να μαλλώνουν έχω καταλήξει στα εξή συμπεράσματα: 1) Η οτι ο αρσενικός είναι φρούτο , η η θυλικιά είναι στέρφα , ή οτι ο αρσενικός είναι μάλλον θυληκιά (αλλά και πάλι θα έπρεπε να υπήρχαν αυγά λογικα....) Η οτι χρησιμοποιούν αντισύλληψη .
OK αναφορικά με αυτό... Σήμερα έφυγα το πρωί και άφησα τα φώτα κλειστά.. Μόλις τώρα γύρισα από τη δουλειά και τί να δώ.... και τα 2 σκαλαρια κρυμμένα, ανοιγω τα φώτα...
Αντε να δούμε θα την κάνει τη δουλειά του ο αρσενικός? Η θυλυκιά πάντως την γέμισε την ανουμπια, και την φυλάει όλη την ώρα.... Μάλλον ήταν ντροπαλή????
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04611.JPG
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04612.JPG
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  86,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-10, 20:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-10, 20:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αντε μπράβο, είδες που ανησυχούσες (και που αποκάλεσες τη θηλυκιά μου "στέρφα")
Τώρα να δούμε τι θα κάνει ο αρσενικός σου (αν όντως είναι)
Πάντως αν είναι, θα πρέπει να δεις το αναπαραγωγικό του όργανο να είναι λεπτότερο και πιο μυτερό από της θηλυκιάς.
Αν πάλι έχεις 2 κορίτσια (χτύπα ξύλο), τότε το ριγέ θα φάει σύντομα τα αυγουλάκια της άλλης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-10, 21:01
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάλι έχεις 2 κορίτσια (χτύπα ξύλο), τότε το ριγέ θα φάει σύντομα τα αυγουλάκια της άλλης.
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Δεν γνωρίζω τι θεωρείται νορμάλ ως συμπεριφορά... Και στο ενυδρείο πάλι είναι σχτικά τα πράγματα μιας και τα ψάρια γεννήθηκαν σε γυαλα... Πάντως το οτι δεν τσιμπιουνται, όπως είδα να κάνουν οι δικιές σου, αλλά κάθονται δίπλα στα αυγα, και (μάλλον) τα καμαρώνουν (Οπως κι εγώ αλλωστε!!! The godfather!!) Πρέπει να είναι καλό σημάδι για την ώρα....

'Ενα θέμα που μου προέκυψε μόλις... Πρόσεξα όλως τυχαίως οτι στο ενυδρείο η Θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί. ο θερμοστάτης είναι μόνιμα σβηστός, .. αυτό ανακάλυψα οτι συμβαίνει γιατί οι σωλήνες ανόδου και καθόδου του νερου απο και προς το ευδρείο για το φίλτρο περνούσαν μόλις 5-10 εκατοστά απο το σώμα του καλοριφέρ... Αυτό βέβαια μπορεί να είναι επικύνδυνο, αλλά μιας και το παρατήρησα και έχω οικολογική συνείδηση, μάλλον ανακάλυψα έναν τρόπο να καίω λιγότερο ρεύμα το χειμώνα!! (πείτε με τσιγκουνη, οτι θέλετε πείτε μου, αλλά το φαινόμενο του θερμοκηπίου με απασχολει!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 ερωτήσεις fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 1 06-10-08 12:30
ερωτήσεις... Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-04-06 13:36
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50
Ερωτήσεις Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-01-05 19:26
Ερωτήσεις Filippos Malawi 5 02-01-05 01:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07862 seconds with 14 queries