Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-02-12, 20:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το κουτί, είναι απλά μια πρόχειρη λύση, η οποία βέβαια και θα αγοράσεις. Πρώτα ενυδρείο, αναλόγως του τι θέλεις εσύ (σε λίτρα). Το σίγουρο είναι ότι με 2 χρυσόψαρα καλύτερα από 100 λίτρα και άνω. Ο Δέλτα σου δίνει την επιλογή μεγαλύτερου όγκου, ώστε να έχεις το περιθώριο αργότερα να προσθέσεις ακόμα 2-3 χρυσόψαρα. Στα 100 λίτρα δεν βάζεις τίποτε άλλο!

Αεραντλίες κ.λ.π. θα τις χρειαστείς περισσότερο κατά την καλοκαιρινή περίοδο με τις υψηλότερες θερμοκρασίες. Απλά το αναφέρω, αν θέλεις να κάνεις κάποιες οικονομίες αυτή την περίοδο. Θερμαντικό σώμα δεν χρειάζεσαι καθόλου.

Λοιπόν, ΑΜΕΣΗ αγορά ενυδρείου και έτοιμη βιολογία. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-02-12, 20:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δηλ. για να καταλαβω κι εγω, ενα ενυδρειο 80-100 λιτρων, ειναι μια μονιμη λυση, ή μετα απο καποιο καιρο, δεν θα επαρκει ουτε αυτο; Δεν θελω να βαλω τπτ αλλο μεσα, εδω 2 εχω και εχω πελαγωσει!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-02-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Ο Σπύρος σου λέει πως πρέπει κανονικά να είναι ένα ενυδρείο με 2-3 κοινά χρυσόψαρα. Ο Πλάτυ σου λέει ότι στην χειρότερη, ένα ενυδρείο που προσφέρει 40-50 λίτρα για κάθε ψάρι είναι υποφερτό. (είναι και η οικονομική δυνατότητα που έχει ο καθένας στη μέση)....αν ρωτήσεις για το ιδανικό, η απάντηση (που θα ήθελε πολύ να σου δώσει ο Βασίλης πιο πάνω ) είναι να κάνεις μια λίμνη στον κήπο σου.

Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Απλά για το κάθε ψάρι υπάρχει το ιδανικό, το αποδεκτό και το υποφερτό. Στην περίπτωση σου που θέλεις χαμηλό κόστος και κάτι άμεσο αφού προς το παρόν τα έχεις στο κονσερβοκούτι, το υποφερτό είναι επαρκές.

...Αν μπορείς να πάρεις ένα 80-100λιτρο ενυδρείο, μπορείς να τα φιλοξενήσεις για κάποια χρόνια.

Την αεραντλία την θέλεις άμεσα όπως είπε και ο Σπύρος....ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ!....Μετά, όταν πάρεις φίλτρο για το κουτί ή το ενυδρεί σου, έχεις δίκαιο ότι την οξυγόνωση την αναλαμβάνει αυτό. (δεν είναι το ίδιο πράμα η αντλία και το φίλτρο πάντος)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-12, 21:18
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον, αρχιζω να ξεκαθαριζω κι εγω
Αυριο θα παω να παρω ενα...ταπερ, εκει γυρω στα 20-30 λιτρα, να τα βαλω προσωρινα μεσα, θα ναι καλυτερα απο κει που ναι τωρα,τα βλεπω σημερα συνεχεια να ειναι στην επιφανεια του νερου, και αν το λεω σωστα ψαχνουν για οξυγονο, πριν λιγες μερες θα νομιζα οτι απλα θελουν φαϊ! Πιστευω στο ταπερ, θα μπορουν να ζησουν λιγες μερες, με αλλαγες του νερου. Το καπακι να το βγαλω τελειως ή να το κλεινω και να του ανοιξω τρυπες; Ή να τα κλεινω τελειως;
Απο κει και μετα εχω 2 επιλογες απο οτι καταλαβαινω:
1) Παιρνω ενα κανονικο ενυδρειο, ας πουμε 80 λιτρο και τα βαζω εκει
2) Παιρνω ενα κουτι 60-70 λιτρων (λιγο δυσκολο να βρω 100αρι) και μαζι ενα φιλτρο, και στην πορεια βλεποντας και κανοντας
Ειναι σωστη η σκεψη μου;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-02-12, 22:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σωστη...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-02-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Ετσι...καλλίτερα προσωρινά στο μεγάλο κουτί με ένα φίλτρο και ίσως και μια αεραντλία που οξυγονώνει το νερό. Το καπάκι ίσως να πρέπει να είναι κλειστό με τρύπες γιατί έχουν τη συνήθεια να πηδάνε και μπορεί να βρεθούν απέξω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-02-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει και μετα εχω 2 επιλογες απο οτι καταλαβαινω:
1) Παιρνω ενα κανονικο ενυδρειο, ας πουμε 80 λιτρο και τα βαζω εκει
2) Παιρνω ενα κουτι 60-70 λιτρων (λιγο δυσκολο να βρω 100αρι) και μαζι ενα φιλτρο, και στην πορεια βλεποντας και κανοντας
Ειναι σωστη η σκεψη μου;
καλως ηρθες φιλε μου.
εγω θα τοποθετηθω μαζι με τους φιλους που σου ειπαν να παρεις ενα κουτι μεγαλο για αρχη και ενα φιλτρο.
με λιγα εξοδα τα ψαρια σου για αρκετο καιρο θα ειναι μια χαρα...κι ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να δεις αν θελεις να εχεις σχεση με το χομπυ των ενυδρειων καταρχην.
στη θεση σου...κι επειδη βλεπω οτι δεν εισαι σιγουρος οσον αφορα την ενασχοληση με τα ενυδρεια...θα ηταν κριμα να ξοδεψεις λεφτα..να παρεις ενυδρειο κι εγω δε ξερω τι αλλο...και να αρρωστησουν π.χ. τα ψαρακια απο την ταλαιπωρια που τραβηξαν ως τωρα...ή να συνειδητοποιησεις οτι το χομπυ μας δε σου ταιριαζει τελικα και οτι δε θελεις να φροντιζεις ψαρια.

ετσι με πολυ λιγα χρηματα εφοδιαζεσαι με ενα μεγαλο κουτι οπως σου ειπαν (αν εχεις καθαρη ακομη και μια λεκανη μπορει να κανει ή κατι αντιστοιχο αν εχεις διαθεσιμο) κι ενα φιλτρο και εξοικειωνεσαι πρωτιστως με την ιδεα της διατηρησης χρυσοψαρων. αν δεις οτι σου αρεσει...θα εχεις ολο το χρονο να διαβασεις εδω μεσα για τις αναγκες τους, να ψαξεις για παμφθηνα ενυδρεια στις μικρες αγγελιες...και να κανεις κατι πολυ ομορφο. ολα αυτα ομως αφου αποφασισεις τι θελεις πραγματικα. ως τοτε τα χρυσοψαρακια σου θα ειναι καλα οπως σου ειπαν με αρκετα λιτρα και καθαρο νερο και δε θα ενδιαφερονται καθολου αν ειναι σε ενυδρειο ή σε γλαστρα...

το μπολι θα βοηθησει αμεσα τα ψαρακια σου εφοσον παρεις φιλτρο και ειναι και δωρεαν.

οσον αφορα την προσφορα των καρφουρ που αναφερθηκε..το φιλτρο τους ειναι μια χαρα...και πολυ καλυτερο απο αλλα εσωτερικα μιας και εχει αφθονο χωρο για υλικα. το λεω αυτο για να μην το εξαιρεσεις απο τις επιλογες σου αν ερθει εκεινη η ωρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-02-12, 23:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να θελω να σε θιξω,και με συγχωρεις που θα το πω,αλλα αφου σου ειναι τοσο "δυσκολο" (για οποιονδηποτε λογο) να τα κρατησεις,γιατι δεν προτιμας να τα πας σε καποιο πετσοπ και να ξεμπερδευεις?η μπορεις να τα δωσεις και να παρεις στη θεση τους ενα μονομαχο(αφου ειναι δωρο),που θα μπορεις να τον κρατησεις και σε λιγοτερα λιτρα αποτι χρειαζονται τα χρυσοψαρα.βεβαια φιλτρο κλπ παλι θα χρειαστεις.

απλα το λεω γιατι απτα λεγομενα σου εχω την αισθηση οτι "ζοριζεσαι" αρκετα να τα κρατησεις και δεν ξερω αν θα τα χαρεις κιολας στο τελος ετσι.αν κανω λαθος,με συγχωρεις.

δεν προσπαθω να σε αποθαρυνω φυσικα,μακαρι να τα κρατησεις.παντως οτι και αν κανεις,υπολογισε το κοστος και τις εναλλακτικες σου γιατι θαναι κριμα να καταληξεις να χαλασεις περισσοτερα λεφτα αγοραζοντας πραγματα για να κανεις δουλεια με "μπαλλωματα", ενω μπορεις να τα δωσεις μια φορα τα λεφτα και να παρεις κατι ολοκληρωμενο απτην αρχη.εστω και καποιο ενυδρειο μεταχειρισμενο απο αγγελια εδω μεσα.σιγουρα θα βρεις καποιο σε καλη τιμη.
αυτα,αν οντως θες να ασχοληθεις οπως λεει και ο συμφορουμιτης απο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-02-12, 23:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μωρε δεν θελω να τα...διωξω. Ουτε να τα ανταλλαξω. Μου τα καναν δωρο του...αγ. βαλεντινου, καταλαβαινετε τωρα....γυναικες!
Σημερα το φαβαμαι πολυ. Ειναι συνεχως στην επιφανεια του νερου,κανουν μπουρμπουληθρες, μετα στεκονται για λιγο ακινητα και ξανα πανω στην επιφανεια...
Αυριο το πρωι θα κατεβω Αθηνα κεντρο, να ριξω μια ματια να δω τι εχουνε. Πιστευετε θα βρω φιλτρο; Η αεραντλια τελικα τι κανει; Οξυγονωνει το νερο ή ειναι για τις ζεστες;
Αν παραγγειλω απο το petcumulus εκτος απο φιλτρο και αντιχλωριο, τι αλλο θα χρειαστω;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-02-12, 23:52
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ΦΙΛΤΡΟ(καλο ειναι αυτο που σου εδειξα...αλλιως παρε ενα που να λεει μεχρι 60-80 λιτρα απο αυτα τα φθηνα)....ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ....τεστ νερου...για αμμωνια κυριως κ νιτρικα ...η αεραντλια ειναι τρομπα αερα στην ουσια..διοχετευει αερα στο νερο ...το οξυγονονει... αυτο χρειαζεται....αν βρεις φθηνη παιρνεις...αυτα χρειαζεσαι για αρχη...αν δεν βρεις..περνα μια βολτα απο πετ σιτυ που τετοια παρελκομενα τα εχει σε φθηνες τιμες...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-02-12, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να πω τη μαυρη αληθεια, το φιλτρακι που προτεινες, για τα ψαρια αυτα δεν φτανει.
Για κανενα 50λιτρο με endlers καλο ειναι.

Φιλε lionor αν ψωνισεις φιλτρο απο πετσοπ, θελει ερευνα αγορας καλη, γιατι μπορει να βρεις τεραστιες διαφορες.
Μη εισαι ακριβος στα πιτουρα και φτηνος στο αλευρι.
Το φιλτρο ειναι η καρδια του συστηματος.
Πρεπει να εχει χωρο να χωραει αρκετα υλικα για να καλυπτει τους ρυπους των ψαριων σου.

Παρε ενα φιλτρο εξωτερικο, να κανει δουλεια και να μην πιανει χωρο και μεσα στο δοχειο, ουτε να ξεκολλαει απο τα πλαστικα τοιχωματα.
Καποιο απο αυτα που ειναι οικονομικα
http://petcumulus.com/index.asp?page...fID=&show=rows
http://petcumulus.com/index.asp?page...fID=&show=rows
Υπολογισε οτι το καθε φιλτρο, ειναι καταλληλο για λιγοτερα απο τα μισα λιτρα που αναφερει στις προδιαγραφες του.
Για 100 λιτρα πχ αυτα κανουν
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2329
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2609

Πολυ το καθυστερεις.
Ενα πλαστικο δοχειο 100 λιτρα (προτιμοτερο το μαυρο χρωμα), ενα απο τα δυο φιλτρα, ενα θερμομετρο και τελος.

Σταδιακα μπορεις αν θελεις, με λιγη οικονομικοτατη διακοσμηση (λιγο χαλικι, κανενα φυτο anubia, pistia στην επιφανεια, 1-2 πετρουλες, θα το βαλεις και κατω απο ενα φωτιστικο) να το κανεις να φαινεται στολιδι σαν εσωτερικη λιμνουλα στο σπιτι. Γυρω γυρω μπορεις να το καλυψεις με καλαμιές απο πρακτικερ να μη φαινεται η πλαστικουρα.
(με το δοχειο, θα φαινονται μονο απο πανω τα ψαρια).

ΥΓ Προσοχη με τα καπακια, να μη σκασουν τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-02-12, 07:56
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Μια και σου το φέρνει με τρόπο ο Σπύρος, ρίξε μια ματιά στην κατηγορία λίμνες και συγκεκριμένα στις γλαστρολίμνες. Θα δείς αρκετές ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις για να φτιάξεις κάτι εύκολο και όμορφο.

Για το φίλτρο που σου προτείνει ο Πλάτυ θα συμφωνήσω με τον Σπύρο ότι είναι μικρό και καλύτερα να πας σε κανένα κινέζικο εξωτερικό.

Φίλε Πάνο το Καρφούρ τι φίλτρο δίνει τώρα? Παλιότερα με τα aquatlantis είχε το biobox....στην τελευταία προσφορά που είχα εγώ δει...το 80λιτρο της Aquael (στην Κύπρο τουλάχιστον) είχε ένα μικρό αερόφιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-02-12, 11:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο με τη γλαστρολιμνη που προτεινατε ειναι ωραια ιδεα και μπορει να γινει πολυ ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-02-12, 18:32
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Γλαστρολιμνη..; Αλλο παλι τουτο! Μην με ..μπερδευετε και με αλλα...Αν και να πω την αληθεια, αν δεν εισασταν εσεις, ισως να μην ζουσαν καν τωρα.
Λοιπον... πηγα σημερα σε ενα μαγαζι κατω στην Αθηνα. Η κοπελα φαινοταν αρκετα εξυπηρετικη και μου πε αρκετα πραγματα, λιγο πολυ τα ιδια που εχουμε συζητησει και εδω. Το μονο ...κουφο που ακουσα ειναι οτι αν τα ταιζω λιγο, δεν θα μεγαλωσουν πολυ, οποτε ενα ενυδρειο των 30 λιτρων θα ειναι μια χαρα. Τεσπα... Απο τα μαγαζι αυτο πηρα επιτελους το αντιχλωριο. Ειδα και ενυδρειο juwel record 600, 60αρι ειναι αυτο με τιμη λιγο πανω απο 100 ευρω. Προς το παρων τα εχω βαλει σε ενα κουτι 60 λιτρο, αλλα το γεμισα περιπου 30-40 λιτρα νερο, πιστευω να φαινεται στις φωτο που εβαλα. Δειχνουν να ειναι καλα εκει, κοβουν βολτες, τα εχω δει ομως να καθονται και κατω ακινητα τελειως, να ρθε η...ωρα τους ή απλα βαριουνται; Σκεφτομαι τωρα να κανω μια παραγγελια απο το petcumulus, που εχει σχεδον τα παντα πιστευω. Θα ηθελα να με βοηθησετε στο τι να παραγγειλω, αλλα θελω προτασεις συγκεκριμενες αν γινεται και οχι του στυλ, παρε οποια τροφη θελεις Αυτα που εχω ως υποψην μου ειναι:
1) Φιλτρο: μου προταθηκε απο εναν φιλο αυτο: http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2573
2) Αντιχλωριο: θα παρω το...γνωστο που εχετε προτεινει, αν μπορει καποιος να μου πει τι αναλογια να βαζω, στο κουτακι γραφει 2 σταγονες στα 4 λιτρα, να βαζω αυτη;
3) Θερμομετρο: http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2187
4) Τροφη: ;
5) Μετρησεις νερου: ;
6) Αεραντλια: ; μονο αν ειναι απαραιτητη
7) Βιολογικο υλικο: ;
8 ) Ανταλακτικα φιλτρου: ;
9) Οτιδηποτε αλλο εσεις νομιζετε απαραιτητο, π.χ. αν υπαρχει καμια τρομπα για να βγαζει το νερο απο μεσα ή π.χ. αποχη (αν και αυτη την πηρα)
Υποψην θελω μονο οτι ειναι απαραιτητο για να ζησουν, προς το παρων δεν θελω...πολυτελειες...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0755.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  20,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0752.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  22,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-02-12, 19:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

λοιπον ..θα πω την προσωπικη μου γνωμη κ ελπιζω να σε βοηθησω....α) μπραβο για την κινηση με το κουτι..''προσωρινα'' ειναι οτι πρεπει για εμενα...αν τηρησεις τις αλλαγες νερου ολα θα πανε καλα ....γεμισε το κουτι μεχρι 15εκ πριν το χειλος καλυτερα .....β)φιλτρο--συνεχιζω να πιστευω οτι για αυτα τα λιτρα και τα 2 ψαρια αυτο που δειχνεις ειναι ενταξει...γ)αντιχλωριο...δεν πηρες το prime??? αν το πηρες..τοτε αυτο θα κρατησεις ...ριχνε περιπου μισο καπακι σε καθε αλλαγη ..δ)θερμομετρο εισαι οκ με αυτο που δειχνεις ε)τροφη...διαλεξε http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=1743
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=1753
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=1739
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=882
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=1750

διαλεξε οποια σε καλυπτει..(ολες ειναι καλες )...στ)μετρησεις..σου ΞΑΝΑ-λεω ..NH3,NO3,NO2 Οι επειγουσεις....(εταιρια sera,api,jbl αναλογα την τσεπη)...ζ)αεραντλια....αν βρεις φτηνει παιρνεις..αλλιως δεν επειγει(αποψη μου) η)βιολογικο υλικο..το φιλτρακι εχει μειωμενο χωρο για υλικα..παραυτα εχει οτι χρειαζεσαι για να ξεκινησεις ..οποτε στην παρουσα φαση δεν αγοραζεις αλλα θ)ανταλακτικα ..απλα αγορασε ενυδρειακο βαμβακι(filterwool) ..θα χρειαστει για να προσθετεις 1 φορα τη βδομαδα στο φιλτρο αλλαζοντας το παλιο..

για τις αλλαγες δες -> http://www.youtube.com/watch?v=aO6I5Y3fUIk κ ψαξε και στο site..εγω κανω αλλαγες με αλφαδολαστιχο..με παρομοιο τροπο με αυτο που δειχνει το βιντεο.....καλη συνεχεια..οτι χρειαστει κ ξεχασα..θα το ακουσεις απο τους υπολοιπους
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-02-12, 22:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πηγα και στα καρφουρ των αμπελοκηπων και μου παν οτι καποια φορα ειχαν φερει ενυδρεια,αλλα τωρα δεν ειχαν τπτ.
Nερο καθε ποτε να αλλαζω και σε τι ποσοστο; Γιατι να γεμισω μεχρι πανω; Κι εκει καλα δεν ειναι;...Αντιχλωριο φυσικα και πηρα το prime, αλλα πηρα μονο 50ml, μεχρι να δω ποσο θα χρειαζομαι. Απο τροφη θα τις παρω ολες, θα τις δοκιμασω εγω πρωτα, κι οποια με καλυψει θα την κρατησω χαχα! Στις μετρησεις μπερδευομαι τι να διαλεξω και ποια εταιρια; Υπαρχει και πακετακι για ολα; Και καθε ΄πακετο΄ για ποσα τεστ ειναι; Τις μετρησεις εκτος απο τωρα στις αρχες, πρεπει να τις κανω και μετα; Το sera siporax, δεν χρειαζεται; Filterwool εχω 100gr, το ειχα παρει για μια παντεντα αλλα δεν μου κατσε και μου χει μεινει. Αεραντλιες εχει απο 5 ευρω, αλλα εσεις θα μου πειτε αν ειναι απαραιτητη η οχι, εγω δεν εχω ιδεα.. Για τις αλλαγες, αυτο που δειχνει το βιντεακι, πρεπει να λεγεται σκουπα, βολικο φαινεται αλλα δεν τον ειδα πουθενα στο σαιτ...
Και...Τασο,πολλα ευχαριστω για τις υποδειξεις...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-02-12, 23:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

1) Όσο περισσότερο νερό έχεις τόσο μικρότερη γίνεται αυτόματα η συγκέντρωση των πολύ βλαβερών ουσιών που συσσωρεύονται, λόγω του ότι δεν έχεις φίλτρο στρωμένο. Και έχουν και περισσότερο χώρο τα ψάρια, αλλά αυτή τη στιγμή είναι δευτερεύον αυτό. Εγώ θα το γέμιζα μέχρι πάνω σχεδόν (αν αντέχει τόσο νερό μέσα του αυτό το δοχείο) και θα το κάλυπτα με κάτι από πάνω για να μην υπάρχει περίπτωση να πηδήξουν.

2) Για μετρήσεις μπορείς να πάρεις σε μορφή στικ, τα οποία και κάνουν πολλές μετρήσεις ταυτόχρονα, αλλά όχι την πιο σημαντική (αυτή της αμμωνίας) για την οποία και πρέπει να πάρεις υγρό τεστ. Κοστίζουν γύρω στα 15-20 ευρώ τα 20-25 (+το υγρό της αμμωνίας). Επίσης μπορείς να πάρεις υγρά (από τις πιο αποδεκτές μάρκες η API) και υπάρχουν και σε σετ τα πιο βασικά (εκτός GH, KH και άλλα πιο εξειδικευμένα) και κάθε τεστ γίνεται ανεξάρτητα, πιο αξιόπιστα και πολύ πιο φθηνά, αλλά έχεις μεγαλύτερο αρχικό κόστος (από ebay είναι ακόμα πιο φθηνά, αλλά δε θα σου έρθουν αύριο!).

Εγώ, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, θα σου πω την άποψή μου και ας μη συμφωνούν οι άλλοι. Έχεις στην κατοχή σου κάποια ψάρια που ήρθαν με το έτσι θέλω και ακόμα δεν έχεις αποφασίσει αν θα τα κρατήσεις και πόσο και μετράς το κάθε ευρώ που δίνεις με το ζόρι. Τα ψάρια φαίνονται και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δεν έχεις ιδέα ούτε πόσο θα αντέξουν ούτε πόσα είσαι διατεθημένος να χαλάσεις για αυτά. Το δεδομένο είναι ότι ζουν σε αφιλτράριστο νερό και δε χρειάζονται τεστ για να στο δείξουν αυτό. Ναι με τα τεστ θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι θα πρέπει να κάνεις κάθε στιγμή για να τα προστατεύσεις, αλλά προσωπική μου άποψη είναι αν δε σου είναι εύκολο να μη χαλάσεις αυτή τη στιγμή λεφτά για τεστ. Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι φίλτρο και μπόλι. Μέχρι τότε, αλλά και μετά για λίγες μέρες, καθημερινές αλλαγές του μισού νερού με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και σε όμοια θερμοκρασία.

3) Το Siporax είναι ένα πολύ καλό βιολογικό υλικό, αλλά και δεν ξέρω πόσο μπορείς να βάλεις μέσα σε εσωτερικό φιλτράκι, ακόμα και σπασμένο, και δεν είναι άμεση η ανάγκη του.

4) Η αεραντλία χρειάζεται τώρα που δεν έχεις φίλτρο για να οξυγονώνει το νερό. ¶μα πάρεις φίλτρο δεν τη χρειάζεσαι άμεσα, Θα τη χρειαστείς για άλλους λόγους, αλλά δε θα είναι υπερ-απαραίτητη.

5) Τη δουλειά της σκούπας τώρα που δεν έχεις χαλίκι κάτω την κάνεις με οποιοδήποτε λάστιχο.

Αν μου ξέγυγε κάτι που χρειάζεσαι ξαναρώτα!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-02-12, 23:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

1) Απολυτα κατανοητο. Πιστευω οτι αντεχει, θα το δω στην πραξη ομως (το κουτι ειναι για ρουχα και οχι για νερο) Απο πανω εχει καπακι που κλεινει αεροστεγως μαλλον, αλλα δεν θελω να το ρσικαρω αυτο, θα δω πως θα το βολεψω.
2) Μετραω τα ευρω, γιατι δεν ειναι κατι που το ξεκινησα με δικη μου θεληση. Πιστεψε με εκει που θελω πολυ, δεν τα μετρω. Απο την αλλη, εκνευριζομαι αφανταστα, οταν π.χ. το ιδιο πραγμα το βρισκεις αλλου στην μιση τιμη. Τεσπα...αυτα ειναι μια αλλη ιστορια. Για τις μετρησεις, να δουμε τι θα πει η...πλειοψηφια! Καθημερινες αλλαγες του μισου νερου; Αν υποθεσουμε οτι το μισο ειναι 25 λιτρα, πρεπει να βρω 2 καδους 25 λιτρους, εναν να γεμιζω, εναν που θα αδειαζω, εχω και την μεση μου, τεσπα θα δω πως θα το κανω
3) οκ
4) οκ
5) εχω ακουσει οτι το νερο τους δεν εχει...ωραια γευση χαχα! Θα με βολευε ισως μια σκουπα, αλλα δεν βλεπω να εχει
....6) Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-02-12, 23:49
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

βρε...http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E2%F5%E8%EF%F5 http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E2%F5%E8%EF%FD
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-02-12, 08:12
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Εγώ, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, θα σου πω την άποψή μου και ας μη συμφωνούν οι άλλοι. Έχεις στην κατοχή σου κάποια ψάρια που ήρθαν με το έτσι θέλω και ακόμα δεν έχεις αποφασίσει αν θα τα κρατήσεις και πόσο και μετράς το κάθε ευρώ που δίνεις με το ζόρι. Τα ψάρια φαίνονται και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δεν έχεις ιδέα ούτε πόσο θα αντέξουν ούτε πόσα είσαι διατεθημένος να χαλάσεις για αυτά. Το δεδομένο είναι ότι ζουν σε αφιλτράριστο νερό και δε χρειάζονται τεστ για να στο δείξουν αυτό. Ναι με τα τεστ θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι θα πρέπει να κάνεις κάθε στιγμή για να τα προστατεύσεις, αλλά προσωπική μου άποψη είναι αν δε σου είναι εύκολο να μη χαλάσεις αυτή τη στιγμή λεφτά για τεστ. Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι φίλτρο και μπόλι. Μέχρι τότε, αλλά και μετά για λίγες μέρες, καθημερινές αλλαγές του μισού νερού με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και σε όμοια θερμοκρασία.
Προσωπικά υπερψηφίζω την πιο πάνω άποψη. Τα τεστ σε αυτή τη φάση δεν θα σου δείξουν τίποτε που δεν γνωρίζεις ήδη. Το ενυδρείο έχει ψάρια, το φίλτρο είναι άστρωτο....άρα για τον επόμενο μήνα τουλάχιστον θα βλέπεις την αμμωνία να ανεβαίνει, να δημιουργούνται ΝΟ2 και μετά να πέφτουν σιγά σιγά με σταδιακή εμφάνιση ΝΟ3. µ
Εγώ αν είχα οικονομική στενότητα, θα αγόραζα (καμιά 15ρια-20ρια μέρες μετά που θα βάλω το φίλτρο) ένα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4 απλά για να δω αν πέφτει σταδιακά η αμμωνία και αν έχει ξεκινήσει ο κύκλος κανονικά. Οταν με το καλό μηδενιστεί η αμμωνία, (που λογικά σημαίνει και ολοκλήρωση του κύκλου), παίρνεις και ένα ΝΟ3 που θα σε βοηθήσει να ελέξεις καλύτερα το πόσο συχνές αλλαγές χρειάζονται.

.....περιττό να πω ότι τον πρώτο μήνα (που το φίλτρο σου είναι άστρωτο), ακολουθάς τη ρουτίνα αλλαγών που προτείνει ο φίλος ο exelix. Αν όχι καθημερινές, μέρα παρά μέρα.

Siporax εγώ προσωπικά θα το πρότεινα αφού το φιλτράκι σου έχει μικρή χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό....άρα καλό είναι να πας σε κάτι ποιοτικό τουλάχιστον. Αν η οικονομική στενότητα δεν σε αφίνει, αφίνεις το υπάρχον υλικό και κάνεις σταδιακή αλλαγή σε μεταγενέστερο στάδιο.

Ανέβασε τη στάθμη του νερού και όταν με το καλό βάλεις φίλτρο, κανόνισε την έξοδο του νερού (από το φίλτρο) να κτυπά στην επιφάνεια (έτσι ώστε να υπάρχει κίνηση στην επιφάνεια του νερού) ...αν το κάνεις αυτό, η αεραντλία είναι αχρείαστη. Όσο δεν έχεις φίλτρο, είναι απαραίτητη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-02-12, 10:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Λοιπον, εφτιαξα μια καινουργια λιστα με οτι νομιζω χρειαζεται, αν εχετε καμια...ενσταση, πειτε μου να αλλαξω κατι ή να προσθαφαιρεσω, αεραντλια να βαλω τελικα ή οχι;
http://petcumulus.com/index.asp?page=basket
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-02-12, 11:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πω τη μαυρη αληθεια, το φιλτρακι, για τα ψαρια αυτα δεν φτανει.


Συνηθες φαινομενο στην αρχη, οι αστοχες αγορες για οικονομια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-02-12, 11:09
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Συνηθες φαινομενο στην αρχη, οι αστοχες αγορες για οικονομια.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-02-12, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, εφτιαξα μια καινουργια λιστα με οτι νομιζω χρειαζεται, αν εχετε καμια...ενσταση, πειτε μου να αλλαξω κατι ή να προσθαφαιρεσω, αεραντλια να βαλω τελικα ή οχι;
http://petcumulus.com/index.asp?page=basket
Δεν φαινεται τιποτα. Πρεπει να να κανεις copy paste το κειμενο ή print screen και να ανεβασεις τη φωτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-02-12, 11:24
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παρε αυτο απο τα careffour που λενε τα παιδια παραπανω. Το εχω κι εγω, 80lt με επιπλο βαση, φιλτρο, θερμοστατη, 89¤ και 62¤ το ειχε πριν λιγο καιρο προσφορα. Θα εισαι καλυμμενος για αρκετο καιρο γι αυτα τα δυο.. Τροφη θα αγορασεις μονο, αντιχλωριο και nitrivec, θα ψαξεις για μπολι κ αν δε βρεις θα κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου για τους πρωτους δυο μηνες. Δε θα σου παει πανω απο 90¤ συνολο.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-02-12, 12:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

ΓΥΑΛΙΝΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ



Eheim gravel cleaner 400200




ELITE Jet Flo 150





Tropical Goldfish Color




Seachem Prime 100ml




TetraTest Nitrite (NO2)




TetraTest Nitrate (NO3)




TetraTest Ammonia (NH3/NH4)




Στο carefur των αμπελοκηπων δεν το ειχανε το ενυδρειο. Σε ποιο μπορει να το εχουνε;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-02-12, 12:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ασε τα τεστ και το φιλτρακι, παρε ενα φιλτρο της προκοπης και μπολιασε το.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-02-12, 14:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο carefur των αμπελοκηπων δεν το ειχανε το ενυδρειο. Σε ποιο μπορει να το εχουνε;
Παίρνεις τηλέφωνο στα carefur και μαθαίνεις , είναι παλιά η προσφορα και δεν νομίζω να υπάρχει σε κάποιο . Υπάρχουν όμως και προσφορες στα συνοικιακά μαγαζιά αν τα ψάξεις , η μπορείς να βάλεις μια αγγελία για ζήτηση ενυδρείου carefur η κάποιο με τις διαστάσεις που επιθυμείς
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-02-12, 14:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Προς το παρων θα παρω αυτα και εν καιρω βλεπουμε:
Μεχρι να μου ερθουν, θα φροντιζω για την συχνη αλλαγη του νερου και λιγο ταϊσμα.

ΓΥΑΛΙΝΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ


Eheim gravel cleaner 400200



ELITE Jet Flo 150




Tropical Goldfish Color



Seachem Prime 100ml
Seachem Stability 100 ml



Salifert NH3 ammonia Profitest
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-02-12, 14:45
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Εκτος του prime και τις τροφής κατά την γνώμη μου όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10798 seconds with 16 queries