Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-11-13, 12:22   #1
Νέος και αρχάριος όσο δεν παει
katsar
Junior Member
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
katsar Ο χρήστης katsar δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-13, 12:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά, σαν αρχάριος και εγώ θέλω να σας κάνω ερωτήσεις και για την ακρίβεια πολλές. Καταρχήν χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι (έτσι θέλω να πιστεύω) που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν. Πρόσφατα απέκτησα από ένα φίλο ένα dubai 80 και αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 120 λίτρα. Θέλω να κάνω σωστή δουλειά και όχι προχειρότητες και φυσικά δεν θέλω να σκορπίσω λεφτά διότι ούτε μου περισσεύουν ούτε φυσικά την πληρώσουν τα ψάρια. Δεν έχω βάλει τίποτα μέσα στο ενυδρείο, είναι ακόμα γυμνό. Έχω φίλτρο fluval 406 (μήπως είναι πολύ μεγάλο ?), τεστάκια αμμωνίας, και επίσης για νιτρώδη και νιτρικά. Φυσικά θέλω να βάλω αγγελόψαρα μέσα, αλλά από ότι διαβάζω μάλλον δεν πρέπει ε? Επίσης ενδιαφέρομαι και για gourami,γίνεται να βάλω. Αν ναι και πόσα? Βασικά από τα μαγαζιά που πήγα και ρώτησα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω 4 αγγελόψαρα και 4 γκουράμι και κλόουν για το βυθό. Η αλήθεια είναι ότι βραχυκύκλωσα από πληροφορίες και ελπίζω να βρω βοήθεια. Θέλω να βάλω ψάρια το οποία είναι μεγαλούτσικα και δεν θέλω να κρύβονται, θέλω να τα βλέπω. Τι μου προτείνεται να βάλω. Πρέπει να επιλέξω πρώτα ψάρια και μετά να δω για φυτά και γενικά θα πρέπει να προσαρμόσω όλο το ενυδρείο σύμφωνα με αυτά. Δεν θα βάλω αντίστροφή όσμωση και το ph εδώ είναι περίπου 8 (δεν μέτρησα ακόμα, από φίλους που έχουν ενυδρεία στην περιοχή τόσο μου είπαν).

Με το φίλτρο κατι τελευταίο. Θα εχω πρόβλημα; Αν έχει πολυ ροή μπορώ να το γυρίσω λιγο προς το τζαμί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εμφανίσεις: 3447
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-13, 12:30
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο κ χαμηλο για αγγελοψαρα.τα ξεχνας τελειως.το φιλτρο ειναι μια χαρα αν δεις οτι ειναι πολυ δυνατη η ροη υπαρχουν τροποι να την μειωσεις.το μαγαζι που πηγες κ σου ειπε να βαλεις αυτα τα ψαρια μαζι ειναι ασχετο εντελως.τα κλοουν γινονται μεγαλα κ πανε κοπαδι κ επισης.το πεχα σου ειναι υπερβολικα υψηλο για τα ψαρια που θελεις.
αν δεν ασχοληθεις με επεξεργασια του νερου σου ωστε να χαμηλωσουν σκληροτητες κ πεχα τοτε πας μονο για ζωοτοκα η καποιο κοχυλοψαρο απο αφρικη.
κ τελος διαβασε οσο μπορεις το φορουμ.φιλικα γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-13, 12:33
katsar Ο χρήστης katsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω. Εννοείται πριν κανω κατι θα πέσει πολυ διάβασμα. Αν χρειαστεί να αλλάξω τα χαρακτηριστικά του νερού θα το κανω. Απλα θέλω το αποτέλεσμα να ειναι σωστό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-13, 12:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Θα συμφωνησω και εγω με τα ψαρια που θελεις να βαλεις, δεν θα περασουν καλα στα λιτρα σου.

Απο εκει και περα, υπαρχουν παρα πολλες επιλογες. Θα δεις μερικα που σου αρεσουν με αρκετο ψαξιμο και θα σου πουμε γνωμες, αν θελεις. Μην εχεις λαθος εντυπωση οτι τα μικρα ψαρια κρυβονται, οι λαθος συνθηκες τα κανουν να κρυβονται και να ειναι φοβισμενα. Ολα να εχεις στο νου σου λειτουργουν αναλογα με τις αναγκες των ψαριων, τοσο σε λιτρα, οσο και σε παραμετρους νερου-διαρυθμιση ενυδρειου. Οποτε, καλο ειναι να μη βαλεις πολυ μεγαλα ψαρια, αλλα αναλογα με το ενυδρειο σου.

Το φιλτρο ισως να ειναι λιγο μεγαλο, αλλα μονο προβλημα δεν θα δημιουργησει ο περισσοτερος χωρος για υλικα. Η ροη στα fluval ρυθμιζεται, οποτε μη σε ανησυχει.

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα απο εμενα. Για οτι χρειαστεις, ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-13, 13:01
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Εγω δε θα "πειραζα" το νερο και θα εφτιαχνα ενα νταμαρακι με αφρικανες μικροκιχλιδες Julidochromis Trancriptus και Neolamprologus Multifasciatus.

Ολα οσα σου ειπαν απο το το πετ σοπ ειναι μπαρουφες. Τα ψαρακια αυτα δεν κανουν για τα λιτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-13, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Το ενυδρειο σου εχει εξωτερικες διαστασεις διαστασεις 81 x 36 x h 51 cm .
Αν βγαλεις το παχος των τζαμιων το κενο απο πανω για το καπακι με τα φωτα και το υψος του βυθου δεν πρεπει να μεινει πανω απο 35-37 εκ καθαρο υψος νερου.
Παμε λοιπον 80χ35χ37 = 100 περιπου καθαρα λιτρα νερου.
Διροθωσε με αν κανω καπου στο συλλογισμο μου λαθος.

Αλλα δεδομενα:
-Το φιλτρο σου εχει ονομαστικη ροη 1450 λ/ω (πραγματικη θα πρεπει να ειναι - αναλογα και το υψος που θα φτανει του ενυδρειο και το μπουκωμα που θα εχει με τα υλικα - γυρω στα 1000)
- Για να εχουμε ικανη βιολογικη φιλτρανση φτανει μια πραγματικη ροη γυρω 1-3 φορες τα λιτρα του ενδυρειου. Δεν πειραζει να ειναι και μεγαλυτερη για να βοηθαει και στην κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολο το χωρο του ενυδρειου, αρκει να μην ενοχλει τα ψαρια κανωντας τον χωρο, πλυντήριο.
- Τα φιλτρα καλο ειναι να μην τους κοβουμε τη ροη περισσοτερο απο τη μεση (το καλυτερο για την ανλτια του θα ειναι να ειναι φουλ ρυθμιση ροης). Οποτε και με κομμενη τη ροη στη μεση, θα εχουμε 5 φορες γυρισμα τα λιτρα του ενυδρειου. Γενικοτερα ανεκτη ροη για αρκετα ειδη.
- Τα αγγελοψαρα μεγαλωνουν αρκετα σε υψος, λογω του ραχιαιου και κοιλιακων πτερυγιων. Συνηθως ενα ενυδρειο με πανω απο 50 εκ καθαρο υψος νερου ειναι καλο.
- Για συντηρηση του ενυδρειου (κυριως αλλαγες νερου) σε ανεκτο χρονικο διστημα μεταξυ τους (δλδ οχι νωριτερα απο 7 μερες) πριν γινει το νερο χάλια, τα ψαρια αυτα χρειαζονται 50 λιτρα νερο εκαστο.
(το μεγεθος και η ηλικια των ψαριων δεν παιζει και τοσο ρολο, αφου και μικρα οταν ειναι, το φαι πρεπει να ειναι πολυ για να αναπτυχθουν σωστα. Τα απαιτουμενα λιτρα παλι τα ιδια ειναι τελικα).

- Για τα υπολοιπα
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου
http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/
Νομιζω οτι ενα χαρεμακι (1 αρσ και 3 θηλ) pearl gourami με αλλα ασιατικα σμηνοψαρα (πχ rasboras), και φυτα, θα ειναι καλη επιλογη για το ενυδρειο.

Αν θελεις να αποφυγεις προβληματα με ενα νεο ενυδρειο, σου συνιστω να μη βιαστεις στο στησιμο του.
Πρωτα να το αφησεις (αφου το εχδεις καθαρισει καλα αν ηταν μεταχειρισμενο) να τρεξει μονο
με το υλικο του βυθου (που θα εχεις ξεπλυνει πολυ πολυ καλα)
και το φιλτρο του (ει δυνατον με ενεργο ανθρακα μεσα και μπολικο filtetwool - που αν δεν χωρανε θα τα βαλεις στη θεση καποιων υλικων που εχει ηδη μεσα - και οταν ξεκινησεις το στρωσιμο, θα τα βγαλεις και θα αναπληρωσεις με κανονικα υλικα) για μερικες μερες,
και μετα να ξεκινησεις οποιαδηποτε μεθοδο "στρωσιματος" επιλεξεις και αναλογη διακοσμηση με τα ειδη που θα διατηρηθουν στο ενυδρειο.

YΓ οι επιλογες που σου εδωσε το πετσοπ ειναι λαθος (δες τα προφιλ των ψαριων που σου προτεινε) και προτεινω να μην το ξανασυμβουλευτεις. Προφανως αυτα τα ψαρια ειχε διαθεσιμα και αυτα ηθελε να ξεφορτωθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-13, 16:27
katsar Ο χρήστης katsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ παιδιά. Εννοείται οτι δεν βιάζομαι και εννοείται οτι θα το στήσω όπως πρεπει. Απο οτι κατάλαβα με περιμένει πολυ διάβασμα αν και ειναι καλό αυτό γιατι μαθαίνεις πολλα. Για οτιδήποτε χρειαστεί ξερω που θα σας βρω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο forum παλιός στα ενυδρεία (ωστόσο αρχάριος) sharred Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 05-02-12 19:26
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα.. hatzi Αρχάριοι γλυκού νερού 117 22-11-11 03:55
παει.. sotos+ramona Bettas 4 04-11-08 22:22
Ενας ακόμα αρχάριος (Νέος) than Αρχάριοι γλυκού νερού 7 18-02-07 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04454 seconds with 13 queries