Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-13, 02:05
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Τα φώτα σας σας παρακαλώ πολύ..

καλησπέρα είμαι καινουριος στο φόρουμ και σχετικα νεος στο χόμπυ χωρις μεγάλη εμπειρία. εδώ και ένα μήνα τρέχουν δύο ενυδρεία δικά μου, δυστηχώς όχι με μεγάλη επιτυχία (60λιτ το είχα σχεδον ένα χρόνο, όχι με πολλά πολλά και πήγενε καλά, αλλά μετά απο ζημία ξεκίνησα από μηδέν και 180λιτ καινουριο).
Και τα δύο έχουν υπόστρωμα της Tetra ως βάση, από επάνω μάυρο χαλικάκι πλυμένο και είναι φυτεμένα με πολλές Cabomba, 6 μπάλες moos και δυο τρια άλλα πράσινα φυτα (δεν θέλουν και πολυ φροντίδα … που και που ρίχνω λίγο ύγρο λίπασμα και έχουν γίνει θηρία τα κλαδευω και φυτέυω).
Διακόσμος: ξύλο (δεν γνωρίζω τι ακριβως), μια καρύδα, μια χαλαζιακή πέτρα και μια άλλη (αγορασμένες πλυμενες) ένα διακοσμητικο λάβας και δύο κεραμικά μεγαλουτσικα.
Φίλτρα τα μανίσια ακόμα…
60lit elite μέ πετρες και σφουγκάρια
180 lit EHEIM aquaball (www.youtube.com/watch?v=uzHCPct8U1U)
Μπόλι δυστηχώς εδώ που βρίσκομαι δεν μπόρεσα να βρώ… τουλάχιστον ποιοτικό και απο το καλύτερο ενυδρείο που βρίκα πήρα κυρίως νερό μέσα στο οποίο έβαλα τα φίλτρα να δουλέψουν… φυσικά έπεσαν και τα ζουμάκια (κάνουν δεν κάνου δουλεία… πάντως κοστίζουν) και ένα πλακέ υγρό χαρτί που έβαλα στο φίλτρο (παλι και καλά με βακτήρια). Κάθε πέντε έξι μέρες έριξα λίγη τροφή ψαριων.
έτσι πέρασαν καμια 15 μέρες (χωρίς μετρήσεις)…. κάπου όμως εκεί μου τυχαίνει κάτι και φεύγω για Ελλάδα. Αφήνω πίσω τον γείτονα μου να προσέχει φίλτρα … αν δουλέυουν και να ρίχνει την τροφή. Του ζήτησα να περάσει στην εβδομάδα και απο το πετ σοπ να του κάνουν το τέστ αμωνιας και να δουν αν τρέχει καλά (γειτονας πάνω απο 60). Αυτός πάει εκεί και οι αχαρακτήριστοι του λένε…. το ενυδρείο ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ !!!! αυτο δεν θα μπορέσω να το καταλάβω ποτέ. Ο φίλος μου θέλοντας να μου κάνει και δώρο μου αγόρασε 3 γκαπάκια και δύο zebra snails και τα ρίχνει μέσα (τα γκαπάκια χορευουν σαν τρελα… θα την βγαλουν…. τα σαλιγκαρακια χλωμό)
μετά απο μερίκες μέρες γυρίζω…..βρίσκω το ενυδρειο να κολυμπα στα νιτρικα και δεν ξέρω πια τι να κάνω και τι μου γίνεται.
οι μετρήσεις μου έιναι (μετα απο μια γεγάλη αλλαγη νερου σήμερα)
ΚΗ (dKh) 13
pH 7,5
GH (dGH) 21
NH4 0,5
NO2 0,5
NO3 1
θΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27

τι γίνεται ρε παιδιά τι να κάνω…. να κάνω κάθε μέρα αλλάγες νερού… να αρχίσω απο μηδέν…. μπόλι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω….. πήρε να χει βακτήρια?? υπάρχει σωτηρία? πραγματικά κάθε πληροφορία είναι χρυσός…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-13, 07:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Kαλως ηρθες!

Οπως καταλαβαινεις, το ενυδρειο μονο ετοιμο για να δεχτει κατοικους δεν ηταν. Εφοσον δεν μπορεις να βρεις μπολι αμεσα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γυρισεις τους κατοικους του ενυδρειου πισω στο πετσοπ, τουλαχιστον μεχρι να στρωσει το φιλτρο. Ετσι, θα το στρωσεις με την ησυχια σου.

Συτη τη στιγμη στρωνει με τα ψαρια μεσα, πραγμα ιδιαιτερα επικινδυνο για τον οργανισμο του. Διαβασε και αυτο για περισσοτερες λεπτομερειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-13, 09:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο nazgul να δώσεις τα ψάρια πίσω προσωρινά, γιατί ήδη το ενυδρείο σου έχει αρχίσει να στρώνει σύμφωνα με τις μετρήσεις, αν κρατήσεις τα ψάρια, θα τα ταλαιπωρείς και θα είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τακτικότατες αλλαγές με αποτέλεσμα τη μείωση της αμμωνίας και την καθυστέρηση ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου, ενώ αν τα διώξεις, αφήνεις την αμμωνία σε μεγάλη συγκέντρωση με αποτέλεσμα τον ταχύτατο πολλαπλασιασμό των βακτηρίων και την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου πολύ σύντομα. Δηλαδή αν βγάλεις τα ψάρια έξω προβλέπω πως το ενυδρείο σύμφωνα με τις μετρήσεις που μας λες μπορεί να είναι έτοιμο σε 7-10 ημέρες, αξίζει το κόπο αυτή η αναμονή. Αν αφήσεις τα ψάρια μέσα και κάνεις καθημερινές αλλαγές μπορεί να χρειαστείς και 1 μήνα και όλη αυτή τη περίοδο θα ταλαιπωρείς τα ψάρια άδικα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-13, 19:19
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Τα γκαπάκια τα γύρισα πίσω και τους τα έχωσα καλά… για ακόμα μια φορά θέλαν να μου πλασάρουν τα μπουκαλάκια, δεν αγόρασα.
Το ενυδρείο είναι άδειο.. έβαλα και δύο αεραντλίες να δουλέυουν.
οι μετρήσεις μου είναι σήμερα στα ίδια (πρίν απο 24 ωρες έκανα μεγάλη αλλάγη νερού… μάλλον λάθος μου)

αν κατάλαβα καλά και εδώ θέλω βοήθεια παρακαλώ
θα ήταν πολύ καλό να δώ τα ΝΟ2 να χτυπάνε κόκκινο?
ή πρέπει να πάω να ψάξω να αγοράσω αμμωνία?
να συνεχίσω να ρίχνω ελάχιστη τροφή μέσα?
τι να περιμένω ώς καλό σημάδι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-13, 19:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εφοσον δεν εχει ζωντανο οργανισμο το ενυδρειο, τις αεραντλιες δεν τις χρειαζεσαι. Τα βακτηρια οξυγονωνονται με τη ροη του φιλτρου. Επισης, οι αλλαγες νερου το μονο που θα κανουν, θα ειναι να καθυστερησουν την ολη διαδικασια.

Τωρα, αφου εισαι στο μεσο περιπου της διαδικασιας του κυκλου του αζωτου, μπορεις να διαλεξεις: ή βαζεις καθαρη αμμωνια, ή ριχνεις λιγη τροφη την ημερα. Αν αποφασισεις το δευτερο, καλυτερα σε ενα καλτσακι για να μη μενουν υπολειμματα στο βυθο. Και στις δυο περιπτωσεις, η διαδικασια ειναι η ιδια, οπως αυτη που περιγραφει το link που εγραψα παραπανω. Συχνες μετρησεις, φυσικα απαραιτητες.

Δεν υπαρχει καποιο καλο σημαδι να περιμενεις, οπως λες. Απλα πρεπει να προσφερεις μια πηγη αμμωνιας πλεον (καθαρη ή τροφη), μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος. Υπομονη θελει και θα γινει μονο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-13, 19:53
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον δεν εχει ζωντανο οργανισμο το ενυδρειο, τις αεραντλιες δεν τις χρειαζεσαι. Τα βακτηρια οξυγονωνονται με τη ροη του φιλτρου. Επισης, οι αλλαγες νερου το μονο που θα κανουν, θα ειναι να καθυστερησουν την ολη διαδικασια.

Τωρα, αφου εισαι στο μεσο περιπου της διαδικασιας του κυκλου του αζωτου, μπορεις να διαλεξεις: ή βαζεις καθαρη αμμωνια, ή ριχνεις λιγη τροφη την ημερα. Αν αποφασισεις το δευτερο, καλυτερα σε ενα καλτσακι για να μη μενουν υπολειμματα στο βυθο. Και στις δυο περιπτωσεις, η διαδικασια ειναι η ιδια, οπως αυτη που περιγραφει το link που εγραψα παραπανω. Συχνες μετρησεις, φυσικα απαραιτητες.

Δεν υπαρχει καποιο καλο σημαδι να περιμενεις, οπως λες. Απλα πρεπει να προσφερεις μια πηγη αμμωνιας πλεον (καθαρη ή τροφη), μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος. Υπομονη θελει και θα γινει μονο του.

Αν καταφέρω και μπορέσω να βρώ αμμωνια στο φαρμακείο τι ποσότητα να ρίξω στα 180λ (γιατί εχω και φυτά) γνωρίζεις ίσως την επιστημονική ονομασία αυτής της αμμωνίας?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-13, 19:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υγρη αμμωνια καθαρη, χωρις προσθετα και αρωματα πρεπει να ζητησεις.

Αλλα μπορεις μια χαρα να προχωρησεις και με τροφη, εχουν ηδη εμαφανιστει ντρωδη, οποτε δεν εισαι στην αρχη. Απλα ιδως παρει λιγο παραπανω σε χρονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-13, 20:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kontheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταφέρω και μπορέσω να βρώ αμμωνια στο φαρμακείο τι ποσότητα να ρίξω στα 180λ (γιατί εχω και φυτά) γνωρίζεις ίσως την επιστημονική ονομασία αυτής της αμμωνίας?
Αν διαλέξεις να ρίξεις αμμωνία, ρίξε 1 ml, μετράς το νερό σου μετά 1 ώρα, βλέπεις πόσο ανέβηκε και αποφασίζεις να ρίξεις και άλλη και πόσο, να υπολογίζεις ένα σκαλί πριν το τελευταίο της κλίμακας που έχουν τα τεστ που χρησιμοποιείς, δηλαδή αν τα τεστ δείχνουν 5 και μετά 8 , να μην υπερβεί το 5 γιατί αν δείχνει 8 δεν θα ξέρεις αν είναι 8 ή παραπάνω και μπορεί να αργήσει πολύ. Οταν στρώσει το ενυδρείο και δεν έχεις ψάρια θα πρέπει να συνεχίζεις να βάζεις τροφή ή αμμωνία για να συνηρείς η βιολογία, οταν πάρεις τα ψάρια, κάνεις μια αλλαγή 80% και τα βάζεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-13, 22:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-13, 00:03
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλώς σας βρίκα και περαστικά Γιώργο στην ''δισκοπάθεια'' σου.
την φοβήθηκα την αμμωνία… έβαλα τροφή σε ένα καλσόν και ανέβασα την θερμοκρασία με στόχο να ξεπερέσω τους 30 βαθμούς και να να βοηθήσω λίγο την κατάσταση… κάθε άλλη ιδέα δεκτή.
συγνώμη για το πρήξιμο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-13, 00:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα. Υπομονη μονο θελει και μετρησεις για να ξερεις που βρισκεσαι.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-13, 20:49
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπέρα και πάλι, δυστηχώς μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά.
μετά από μερικές μέρες μετρήσεων που ήταν εντελώς σταθερές όπως πρίν, αποφάσισα να ρίξω αμμωνιά. Αγορασα λοιπον αμμωνία (NH3) 25% και εριξα 1ml στο ενυδρείο (180λιτ) μετά μια ώρα μετράω… την βρίσκω σχεδόν μηδέν!! λέω μάλλον έκανα λάθος και ρίχνω μέσα στο ενυδρείο 5ml!!!!!! μετά μια ώρα μετράω μηδέν (καπου εκεί αχγώθηκα) δοκιμάζω να μετρήσω το διαλυμα της αμμωνίας και εκει βγαίνει πάλι μηδέν.. το τεστ μου (kit jbl) μετράει ΝΗ4 και προφανώς είναι κάτι εντελώς άλλο!! σήμερα μετράω ΝΟ2 και τουλάχιστον αυτό έχει φτάσει σχεδόν στο 1.
άρα δουλεύει το σύστημα μου? να περιμένω τώρα να μηδενίσω σε ΝΟ2? τα 6ml αμμωνίας είναι πολλά σε 180λιτ ξέρει κανείς? τα έχω σκ@τώσει εντελώς? τι να κάνω? άρχισα να πανικοβάλομαι..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-13, 20:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για τα φυτα, ισως να υπαρξει προβλημα, ισως να την παλεψουν. Για το στρωσιμο, δεν υπαρχει. Περιμενες να εμφανιστουν νιτρικα προς το παρον.

Αλλα δες το τεστ σου, μηπως ειναι ληγμενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-13, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kontheo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα και πάλι, δυστηχώς μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά.
μετά από μερικές μέρες μετρήσεων που ήταν εντελώς σταθερές όπως πρίν, αποφάσισα να ρίξω αμμωνιά. Αγορασα λοιπον αμμωνία (NH3) 25% και εριξα 1ml στο ενυδρείο (180λιτ) μετά μια ώρα μετράω… την βρίσκω σχεδόν μηδέν!! λέω μάλλον έκανα λάθος και ρίχνω μέσα στο ενυδρείο 5ml!!!!!! μετά μια ώρα μετράω μηδέν (καπου εκεί αχγώθηκα) δοκιμάζω να μετρήσω το διαλυμα της αμμωνίας και εκει βγαίνει πάλι μηδέν.. το τεστ μου (kit jbl) μετράει ΝΗ4 και προφανώς είναι κάτι εντελώς άλλο!! σήμερα μετράω ΝΟ2 και τουλάχιστον αυτό έχει φτάσει σχεδόν στο 1.
άρα δουλεύει το σύστημα μου? να περιμένω τώρα να μηδενίσω σε ΝΟ2? τα 6ml αμμωνίας είναι πολλά σε 180λιτ ξέρει κανείς? τα έχω σκ@τώσει εντελώς? τι να κάνω? άρχισα να πανικοβάλομαι..
Το ότι έχεις νιτρώδη (ΝΟ2) δείχνει πως δουλεύει, καλό θα ήταν να έχεις όλες τις μετρήσεις για να ξέρεις τι ακριβώς γίνεται, μη πανικοβάλλεσαι, αφού δεν έχεις ψάρια μέσα δεν υπάρχει θέμα. Πρέπει όμως να βρεις τεστ και όταν μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη είσαι έτοιμος. Βρες τεστ, ρίξε πάλι αμμωνία για να δεις πως υπάρχει και μετά παρακολουθείς πότε θα μηδενιστεί και θα δεις νιτρικά. Όταν γίνει αυτό να ρίχνεις λίγη αμμωνία για να συντηρείς τη βιολογία σου μέχρι να βάλεις ψάρια. Πριν βάλεις τα ψάρια κάνεις αλλαγή νερού 80% + περίπου και βάζεις τα ψαράκια σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-13, 21:40
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολυ παιδιά,
παρήγγειλα ήδη καινούρια τέστ αμμωνίας (ΝΗ3+ΝΗ4) για να ξέρω τι μου γίνεται….. οπότε τώρα περιμένω να μηδενίσω αμμωνία και νιτρώδη και να στείλω στο θεό νιτρικά…. ελπίζω τουλάχιστον να γίνει γρήγορα! ΚΑΙ να την βγάλουν τα φυτάκια μου.. θα σας ξαναγράψω μόλις έχω νεότερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-13, 03:07
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημέρα… έχω νεότερα από το ενυδρείο μου.
Πριν απο 4 μέρες (και αυτο με παραξενεύει πάρα πολύ) η αμμωνία έφτασε να μηδενίζει, τα NO2 είχαν ξεπεράσει το 1 και τα ΝΟ3 τα 120. Μετά απο 4 ή καλύτερα 5 μέρες έχω αναλυτικά τις παρακάτω μετρήσεις

ΚΗ (dKh) 13
pH 7,5
GH (dGH) 21
NH4 -0,05
NO2 0,025
NO3 60+
θΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 34

είναι δυνατόν μέσα σε 5 μέρες? και γιατι έχω και μείωση στα ΝΟ3? λόγω των φυτών μου ίσως (λόγω αεραντλιών με ελαφρή ανατάραξη)?
τώρα θεωρητικά πρέπει να μαι έτοιμος έτσι δεν είναι? πρέπει κάτι να προσέξω?

το ενυδρείο ετοιμάζεται για γκαπάκια και ένα ζευγαράκι ραμιρεζάκια να ελέγχουν το πληθισμό (διάβασα οτί μπορώ κίολας να τα κάνω χαρεμάκι) και 2 αλγοβαγα (δεν θυμάμαι πως λέγονται ακριβώς)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-13, 03:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kontheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα… έχω νεότερα από το ενυδρείο μου.
Πριν απο 4 μέρες (και αυτο με παραξενεύει πάρα πολύ) η αμμωνία έφτασε να μηδενίζει, τα NO2 είχαν ξεπεράσει το 1 και τα ΝΟ3 τα 120. Μετά απο 4 ή καλύτερα 5 μέρες έχω αναλυτικά τις παρακάτω μετρήσεις

ΚΗ (dKh) 13
pH 7,5
GH (dGH) 21
NH4 -0,05
NO2 0,025
NO3 60+
θΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 34

είναι δυνατόν μέσα σε 5 μέρες? και γιατι έχω και μείωση στα ΝΟ3? λόγω των φυτών μου ίσως (λόγω αεραντλιών με ελαφρή ανατάραξη)?
τώρα θεωρητικά πρέπει να μαι έτοιμος έτσι δεν είναι? πρέπει κάτι να προσέξω?

το ενυδρείο ετοιμάζεται για γκαπάκια και ένα ζευγαράκι ραμιρεζάκια να ελέγχουν το πληθισμό (διάβασα οτί μπορώ κίολας να τα κάνω χαρεμάκι) και 2 αλγοβαγα (δεν θυμάμαι πως λέγονται ακριβώς)
Το ενυδρείο σου θέλει λίγες ημέρες ακόμα για να μηδενίσουν αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2). Γιατί έχεις τόσο μεγάλη θερμοκρασία ? Εχεις φυτα μέσα είπες ? Και αντέξανε με τόσο μεγάλη θερμοκρασία ? Θα σου πρότεινα σταδιακά να την χαμηλώσεις, όχι απότομα γιατί μπορεί να χαλάσεις τη βιολογία σου, 26-27 είναι καλή. Για τα νιτρικά που είπες μπορεί τα φυτά να τα μείωσαν αλλά και πάλι απορώ πως άντεξαν τα φυτα με τοσο μεγάλη θερμοκρασία. Για την ιχθυοσύνθεση διάβασε αν ταιριάζουν τα ψάρια μεταξύ τους σε παραμέτρους νερού (PH, σκληρότητα, θερμοκρασίες) αλλά και συμπεριφορά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-13, 03:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε καλο δρομο εισαι, αλλα οχι εντελως ετοιμος ακομα.

Για αρχη θα αρχισεις να κατεβαζεις τη θερμοκρασια σταδιακα, οχι αποτομα για να μην εχεις απωλειες βακτηριδιων. Το φιλτρο θα ειναι στρωμενο οταν αμμωνια και νιτρωδη ειναι μηδεν.

Συνεχισε να κανεις οτι κανεις και σε μερικες μερες, οτι πηγη αμμωνιας δινεις, θα βλεπεις σε μερικες ωρες να δινει μετρηση NH3/NH4=0, NO2=0 και NO3 στα υψη, μιας και δεν κανεις αλλαγες νερου. Το παρακολουθεις μερικες φορες οτι αυτο συμβαινει παντα και τοτε εισαι ετοιμος.

Οποτε, κανεις μια μεγαλη αλλαγη της ταξης του 80-90% με νερο ιδιων συνθηκων και θερμοκρασιας φυσικα (μην ξεχνας οτι τα βακτηριδια ειναι ζωντανοι οργανισμοι), κανεις μετρησεις για σιγουρια και αν ολα ειναι καλα και τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα, βαζεις αμεσα τα ψαρια.

Και φυσικα, εφοσον ολα τα εχεις κανει σωστα, επιλεγεις τα σωστα ψαρια για τα λιτρα σου και τις παραμετρους νερου που μπορεις να τους προσφερεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-12-13, 03:50
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

όλοι ξενύχτηδες λοιπόν….
την θερμοκρασία την έφτασα εκεί για να βοηθήσω τον κύκλο του αζώτου, σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα. Ηδη ξεκίνησα να την κατεβάζω ομαλά. Τα φυτά ναι την πάλεψαν (εδώ την πάλεψαν με τις δόσεις αμμωνίας), ελπίζω να την παλέψουν και στην προσαρμογή γιατί είναι πολλά και μεγάλα.

Όσο για τις μετρήσεις αμμωνίας τις βγάζω ναι σχεδόν μηδέν (κιτρινες και σε δύο υγρά τέστ) αλλά θα προσθέσω ξανά ακόμα μικρές δόσεις.
Τα ψαράκια ως συνδιασμό τα είχα και παλαιότερα με επιτυχία… γνώμες και κριτική δεκτά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-12-13, 04:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ καλα εκανες με τη θερμοκρασια. Ετσι αυξανεται ο μεταβολσμος των βακτηριδιων και ολοκληρωνεται ο κυκλος του αζωτου πιο γρηγορα.

Οι μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων θα πρεπει να ειναι ακριβως μηδεν, τιποτα παραπερα. Λιγη υπομονη ακομα

Για την ιχθυοσυνθεση, απλα προκειται για ψαρια που ζουν σε διαφορετικες παραμετρους νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας παρακαλώ!!! nikos_1981 Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 26-08-12 14:01
Τα φώτα σας παρακαλώ StamatisK Αρχάριοι γλυκού νερού 11 19-08-08 17:52
Τα φώτα σας παρακαλώ !!!!!!!!!!!!!!!!!! Minakki Χρυσόψαρα 7 11-06-08 21:37
τα φώτα σας παρακαλώ roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 07-11-07 23:34
Τα φώτα σας παρακαλώ... giagligian Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-10-07 12:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08178 seconds with 13 queries