Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-12-13, 16:30   #1
Αχταρμας ...Κοινος τα θελω ολα!!!
rodolfos
Member
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος 02-12-13, 16:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά λίγο Help..
Είμαι λίγο άπληστος, τα θέλω όλα σε ένα ενυδρείο rio 180.
Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο με κιχλίδες όπως meeki και ellioti,
αλλά θέλω και φυτά μέσα όπως anubias, java fern, java moss,ceratophylumdemersum, ludwigia repens χωρίς να βάλω υπόστρωμα
και χωρίς να βάλω co2 μπουκάλα η DIY.Μ αρέσει ποιό πολύ το χαλίκι λέω να βάλω χαλικάκι και όχι άμμο. Τι να κάνω δε μ αρέσει η άμμος!! Επίσης πόσα φυτά μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο μου. Σκοπέυω να κάνω online παραγγελία για τα φύτα αλλα δεν ξέρω απο πόσα..
Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 3711
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-13, 17:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και λιγα θες.
Θα μπορουσες να θελεις και αφρικανες μεσα, και χρυσοψαρα, δισκους, πιρανχας, χελωνες, βατραχια, φιδια κλπ. Ή να θελεις να βαλεις για βυθο αραγωνιτη ή βολους κλπ. Για διακοσμηση κοραλια, καραβια, αυτοκινητα, δυτες κλπ
Υπαρχουν πολλες επιλογες οταν τα θελει καποιος ολα.
Και συνηθως αυτο εχει ασχημα αποτελεσματα. Σε ολους τους τομεις, οχι μονο στο ενυδρειο.
Ενας σοφος ειχε πει "αν τα ειχαμε ολα, δεν θα ξεραμε που να τα βαλουμε" και δεν ειχε σκεφτει καν το ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-13, 17:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οι δικες μου κιχλιδες (acei, labido, maison reef, demasoni αφρικανες δηλαδη ακομα χειροτερα) με anubias, willow moss, ceratophylum demersum δεν εχουν θεμα περιεργως δεν τα τσιμπανε καν. Λιγο τα ασει στην αρχη. Ουτε υποστρωμα εχω φυσικα ουτε λιπασμα ριχνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-13, 18:04
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λιγα θες.
Θα μπορουσες να θελεις και αφρικανες μεσα, και χρυσοψαρα, δισκους, πιρανχας, χελωνες, βατραχια, φιδια κλπ. Ή να θελεις να βαλεις για βυθο αραγωνιτη ή βολους κλπ. Για διακοσμηση κοραλια, καραβια, αυτοκινητα, δυτες κλπ
Υπαρχουν πολλες επιλογες οταν τα θελεις ολα.
χαχα κλαιω

φίλε κουραμπιε τα δικά σου είναι μικρα ακόμα
θα ανοίξουν τα φώτα μια μερα και θα δεις βουνα στο ενυδρειο από άμμο και φυτα σκεπασμένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-13, 18:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου η απληστία κοστίζει , και σε χρήμα και σε χρόνο, χρήμα γιατι θα πληρώνεις συνέχεια για να αγοράζεις και μετα να χαρίζεις και σε χρόνο γιατι θα είσαι συνέχεια πάνω απο το ενυδρείο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-13, 18:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχα κλαιω

φίλε κουραμπιε τα δικά σου είναι μικρα ακόμα
θα ανοίξουν τα φώτα μια μερα και θα δεις βουνα στο ενυδρειο από άμμο και φυτα σκεπασμένα
Μη μου λες τετοια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-13, 18:11
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

έτσι αποχαιρέτησα τις βαλισνέριες στην αρχή και μετά μια ανούμπια
άσε που τα μαλαουι νομίζω σκάβουν περισσότερο από τα καλβους που είχα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-13, 18:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μεγεια και τα χιλια μηνυματα χαχα. Σκαβουν αμε. Οι βαλισνεριες πηραν ποδι δεν μαρεσαν. Καλα αν φανε και ανουμπια τι να πω :/ στη διαιτα τα ειχες.. Χχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-13, 18:26
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δεν τα τρωγανε είναι σαρκοφάγα
την ανουμπια την κάλυψαν με αμμο όταν έλειπα το καλοκαίρι και τη βρήκα λιωμένη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-13, 19:06
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

συγνωμη εμενα θα μου λυσετε καμια απορια η θα ασχοληστε με τον κουραμπιε?
Το καταραμενο το χαλικι τι να το κανω ? Διαβασα σε ενα ξενο φορουμ οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου γιατι λεει ζουν κ στα μεν κ στα δε ..
αμα (ΒΡΩ) και παρω meeki και ellioti και ΑΝ γενησουν θα παρω αυγα και πουλια η ψαρι ?
βολευομαι και με αυτην Hemichromis lifalili αλλα το χαλικι δε το αλλαζω!
Ποσα φυτα πρεπει να παραγγειλω ?
Θελω κιχλιδες και μ αρεσουν κ τα φυτα!
Δεν μ αρεσουν αυτα σαμιαμιδια που ειναι στα κοινωνικα ενυδρεια στα λιτρα μου..
Θελω κιχλιδες κ χαλικι και φυτα για ασχετους!
Στο τελος θα βαλω κατι πλαστικα δολωματα που εχω για το ψαρεμα ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-13, 19:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις το ενα ειδος μονο απο αυτα (δεν ειναι θεμα υβριδισμου, ειναι θεμα επιβιωσης απο το ξυλο που θα πεφτει)
Για βυθο βαλε χαλικι λεπτο (αμμοχαλικο) εως 2mm διαμετρημα, και να ειναι στρογγυλεμένο (οχι αιχμηρο).
Φυτα βαλε οτι θες απο σκληρα και ανθεκτικα, απο αυτα που δενονται κυριως σε ξυλα. Το πολυ πολυ να μην επιζησει κανενα.

Τα μεγαλα ψαρια θελουν και μεγαλα ενυδρεια.
Ειχα κι εγω παλια 180αρι (rio180, 100χ40χ50) και ξερω τι παιζει.
Το νομιζα μεγαλο οταν το πηρα.
Το ξαναειδα σε ενα φιλο πριν λιγο καιρο και ειπα, αυτη την κουτσουλια ειχα?
Σε τετοιο, μονο σαμιαμιδια θα εβαζα πλεον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-13, 19:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως, φιλε μου, σε αυτο το χομπι δεν μπορουμε να εχουμε ολα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο και με οτι συνθηκες και διαρυθμιση θελουμε. Καθε ειδος εχει το βιοτοπο του, τις συνηθειες του, τη συμπεριφορα του.

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι θελουμε να πλησιασουμε στο φυσικο περιβαλλον των ψαριων, ωστε να τα κανουμε ευτυχισμενα.

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να διαλεξεις καποιο ειδος ψαριου και να στησεις το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες του. Απο επιλογες υπαρχουν τοσες πολλες, ωστε να μπορεις να κανεις τοσο το στησιμο που θελεις, αλλα και να εχεις ευτυχισμενους κατοικους στο ενυδρειο σου, χωρις προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-13, 19:30
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

ok Δεκτο αν και αμφισβιτουμενο ...Πως ειναι δυνατον να μιλαμε για βιοτοπικα οταν ειναι κλεισμενα σε ενα γυαλινο κουτι?
Συνεχιζω ..Ποια ψαρια θεωρεις εσυ οτι κανουν για ζωη με φυτα μαζι και ψιλο χαλικι?
Στο μεγεθος max 10 cm και ph περιπου στα 7,9 τι εχεις να προτινεις?
Στην ουσια με νοιαζει αυτο που θα στησω να εχει χαλικι ψιλο φυτα απλα και ψαρια με χρωματα .Δεν εχω κολλημα αν ειναι απο αφρικη μερια η απο αμερικη..
-------------------------
delta ακριβα της πουλας τις γαριδες..
Εδω το κιλο τις πουλανε 8 ευρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rodolfos : 02-12-13 στις 19:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-13, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πως το βλεπει αυτο το γυαλινο κουτι?




Mοιαζει πια καθολου με γυαλινο κουτι?



Ή αυτο το πλαστικο κουτι


Πως το βλεπεις?


-------------------------
ΥΓ Πανε σε πετσοπ για γαριδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-12-13 στις 19:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-13, 11:34
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου μπορει να ειναι καταπληκτικο αλλα δεν παυει να ειναι ενυδρειο. Αλλο το ενυδρειο αλλο η θαλασσα. Εκτος και αν ισχυει το οτι τα ψαρια εχουν 1-2 δευτερολεπτα μνημη οποτε ζουν και χωρις πολλα ντεκορ και τετοια.
Τωρα αν καταφερουμε και στησουμε ενα που να ειναι ιδιο το περιβαλον τους δεν χανουμε τπτ ισα ισα! Αλλα εχω δει και ενυδρεια που καμια σχεση με το φυσικο περιβαλον του ψαριου δεν ειχαν κ ομως τα ψαρια ηταν ηρεμα και καναν και αναπαραγωγες κτλπ και ζουσαν καλα.Οπως εχω δει και 2 δισκους σε 180 λιτρα με γρασιδι κατω και ηταν υπεροχο.Τωρα αν ηταν βιοτοπικο η οχι δεν το γνωριζω.Καμια προταση για κιχλιδες και χαλικι? Καποιος που να εχει τον συνδιασμο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-12-13, 11:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ καλη συνεχεια.

(Δεν ειναι δικα μου ενυδρεια).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-13, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rodolfos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο σου μπορει να ειναι καταπληκτικο αλλα δεν παυει να ειναι ενυδρειο. Αλλο το ενυδρειο αλλο η θαλασσα. Εκτος και αν ισχυει το οτι τα ψαρια εχουν 1-2 δευτερολεπτα μνημη οποτε ζουν και χωρις πολλα ντεκορ και τετοια.
Τωρα αν καταφερουμε και στησουμε ενα που να ειναι ιδιο το περιβαλον τους δεν χανουμε τπτ ισα ισα! Αλλα εχω δει και ενυδρεια που καμια σχεση με το φυσικο περιβαλον του ψαριου δεν ειχαν κ ομως τα ψαρια ηταν ηρεμα και καναν και αναπαραγωγες κτλπ και ζουσαν καλα.Οπως εχω δει και 2 δισκους σε 180 λιτρα με γρασιδι κατω και ηταν υπεροχο.Τωρα αν ηταν βιοτοπικο η οχι δεν το γνωριζω.Καμια προταση για κιχλιδες και χαλικι? Καποιος που να εχει τον συνδιασμο?
Φίλε μου δεν έχεις παρά να το κάνεις και να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Δεν υπάρχει κάποιος ανθρώπινος κανόνας που να σε απαγορεύει να το κάνεις. Σίγουρα είναι εγωιστικό αυτό που κάνουμε και κλείνουμε τα ψάρια σε ένα γυάλινο κουτί, θα ήταν πολύ καλύτερα να ζούσε το καθένα στο χώρο του, στη λίμνη ή στο ποτάμι ή στο θαλάσσιο χώρο που ζει και εξελίσσεται εδώ και χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια. Αλλά προσπαθούμε να εξομοιώσουμε το χώρο του και για αυτά, να ζούνε καλύτερα αλλά και για εμάς , να τα δούμε και να τα χαρούμε βλέποντάς τα και παρατηρώντας τα πως κινούνται και πως φέρονται σαν να ήταν στο φυσικό τους χώρο. Καλή συνέχεια στη προσπάθειά σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-13, 13:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rodolfos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο σου μπορει να ειναι καταπληκτικο αλλα δεν παυει να ειναι ενυδρειο. Αλλο το ενυδρειο αλλο η θαλασσα.

οι κιχλιδες που αναφερεις στο πρωτο ποστ ζουνε σε ποταμια και οχι στη θαλασσα.

Εκτος και αν ισχυει το οτι τα ψαρια εχουν 1-2 δευτερολεπτα μνημη οποτε ζουν και χωρις πολλα ντεκορ και τετοια.

κιεδω κανεις λαθος.αν ισχυε αυτο(που δεν ισχυει φυσικα)τοτε θα ητανε ακομα χειροτερα για τα ψαρια αφου θα βρισκοντουσαν μονιμως στρεσαρισμενα.φυσικα το ιδιο ισχυει και για τα ψαρια που ζουνε σε λαθος περιβαλον.(δηλαδη σε ενυδρεια οτι ναναι...)

Αλλα εχω δει και ενυδρεια που καμια σχεση με το φυσικο περιβαλον του ψαριου δεν ειχαν κ ομως τα ψαρια ηταν ηρεμα και καναν και αναπαραγωγες κτλπ και ζουσαν καλα.
το οτι αναπαραγονται δεν ειναι ενδειξη καλης ζωης.ουτε ξερουμε λεπτομερειες για τα συγκεκριμενα ενυδρεια που αναφερεις,οποτε δεν εχει νοημα.κιεγω μπορω να πω οτι εχω μια φαλαινα στη μπανιερα μου και ζει καλα

Οπως εχω δει και 2 δισκους σε 180 λιτρα με γρασιδι κατω και ηταν υπεροχο.

βλεπε σχολιο ακριβως απο πανω.

Καμια προταση για κιχλιδες και χαλικι? Καποιος που να εχει τον συνδιασμο?
ξεκινα διαβαζοντας τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουν και χρησιμοποιησε και την αναζητηση εδω μεσα.υπαρχουν ηδη αρκετα σχετικα θεματα στο φορουμ.
http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/
http://www.malawicichlidhomepage.com...s_ellioti.html
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=63

απο μια πρωτη γρηγορη ματια που εριξα στα προφιλ τους,ο τιτλος του θεματος (και του "προβληματισμου"),μου φαινεται λιγο ακυρος.ισως και να κανω λαθος.
καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-13, 13:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το θεμα της "βιοτοπικοτητας" δεν ειναι οσο απλο το βλεπεις. Σιγουρα ποτε δεν θα μπορεσουμε να αντικαταστησουμε τη φυση, ουτε να τη μιμηθουμε απολυτα.

Να προσφερουμε, ομως, το σωστο ενυδρειο συμφωνα με τις συνηθειες των ψαριων (οι παραμετροι νερου ειναι αλλη κουβεντα), ειναι ο τροπος για να μην τα βασανισουμε και να τα κανουμε να ζησουν ευτυχισμενα. Οπως και να το κανεις, δεν μπορεις να παρεις ενα κοχυλοψαρο της λιμνης Tanganyika και να το βαλεις σε ενυδρειο με χαλικι, ενω ξερεις οτι σκαβουν και περνουν την ψιλη αμμο απο τα βραγχια τους. Και αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-13, 19:03
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Συμφωνω εν μερη ως προς την βιοποικιλοτητα αλλα δεν μπορω να ειμαι απολυτος για ενα ψαρι που ζει σχεδον σε ολη την Αμερικη..
Τωρα για τις συνθηκες υπαρχει τρομερη ασαφεια απο site σε site οπως παρακατω αναφερω ενα παραδειγμα..

Στο ενα site λεει http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/


pH: A wide range. Usually prefer slightly acidic, around 6.5


Στο αλλο λεει http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=65


pH: 7.0 – 7.8


Απο αμμο η χαλικι ..:Provide a sand or fine gravel substrate, as Firemouths are extensive diggers.




Στο αλλο λεει http://www.cichlidae.com/article.php?id=7


Water measurements in the Thorichthys meeki habitat can be expected to show alkaline readings with pH in many cases over 8.0 ..


Τελικα αναρωτιεμαι τοσο χαλια θα περναει το ψαρι στο δικο μου ενυδρειο..?
Το ποστ το ανοιξα για να απαντησει καποιος που εχει το ειδος και που ισως εχει εμπειρια ωστε να μην κανω "πειραματα"/
Επισης κανενας δεν απαντησε στα αλλα ερωτηματα μου , οπως το απο ποσα φυτα πρεπει να αγορασω..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-12-13, 20:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις και άμμο και χαλικάκι (μικρό, για αυτό και το υποκοριστικό) και αμμοχάλικο. Ζει σε υψηλά pH. Αν έχεις αμφιβολία μπορείς να βρεις στοιχεία του κάθε ποταμού που ζει. Για παράδειγμα στη λίμνη Peten Itza το pH είναι στο 8,4 και η αγωγιμότητα 490 μS/cm. Η ερώτηση για τα φυτά είναι λίγο περίεργη να σου πω την αλήθεια. Η απάντηση στο πόσα είναι όσα θέλεις και αντέχει η τσέπη σου! Πάρε vallisneria, ίσως καμία nymphea και αν ξεφύγεις βιοτοπικά δοκίμασε και java fern, anubias, crinum... γενικά σκληρά φυτά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-12-13, 09:23
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Σε υπερ ευχαριστω αγαπητε μου φιλε! Συγουρα με τον αριθμο τον φυτων δεν πεζει προβλημα ε ..?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-12-13, 10:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Tι προβλημα φανταζεσαι οτι μπορει να υπαρχει? Φυσικα και δεν υπαρχει. Αρκει να μπορουν να κινουνται τα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-12-13, 12:48
rodolfos Ο χρήστης rodolfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Τπτ απλα επειδη δε ξερω ρωταω εσας τους ποιο εμπειρους. Νομιζα οτι ισως αλαζουν τις μετρησεις των νερων , τις σκληροτητες τα ph και τετοια τα πολλα φυτα . Και αν πω να βαλω τελικα αμμο αν αποφασισω τι αμμο να βαλω σε χιλιοστα και τυπο? Να παραγγειλω απο κανα πετσοπ η να παω σε καμια καθαρη παραλια που ξερω και να βγαλω?( ενοειται πως θα την ξεπλυνω και θα την βρασω). ποσα κιλα αμμο να βαλω κιλα σε ριο 180? Το χαλικακι που ειδη εχω ειναι αρκετα ψιλο αλλα δεν ειναι ολο το ιδιο παντως πανω-κατω 3 χιλιοστα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aποτελεσματα ψηφοφοριας κοινου Raven Διαγωνισμός Ενυδρείων 2010 57 21-03-11 00:01
Ψηφοφορια Κοινου για τον διαγωνισμο aquascaping GAB 2010 Raven Διαγωνισμός Ενυδρείων 2010 112 01-01-11 12:32
ριο 180-αχταρμας maikl Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 17-01-09 15:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07988 seconds with 15 queries