Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-08-10, 15:04   #1
οι μετρησεις μου..και τι να κανω?
 
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk
Member
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος 21-08-10, 15:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

λοιπον....μετα απο 5 μερες που λειτουργει το ενυδρειο μου(εγραψα σχετικα στο θεμα ''λαθος....απο την αρχη?'')...εκανα τις μετρησεις μου και ενω ο ''κυκλος του αζωτου'' πηγαινει καλα με τιμες....ΝΟ2-0,5 και ΝΟ3-15.....το ρΗ μου ειναι γυρω στο 7,8 με 8....το ΚΗ ειναι στο 15+...και το GH στο 20!υποψην οτι δεν εχω ψαρια μεσα ακομη!τι να κανω για να πεσουν οι τιμες του ρΗ,ΚΗ και GH?διαβασα για την αντιστροφη οσμωση και τυρφη.....τι ειναι αυτα?...ευχαριστω..και συγνωμη για τις ισως χαζες ερωτησεις μου για καποιους αλλα τωρα μαθαινω...
Εμφανίσεις: 2266
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-10, 15:50
Το avatar του χρήστη george82
george82 Ο χρήστης george82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2009
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

γεια σου φιλε μου. καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη
πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου οπως λιτρα, διακοσμηση και τι προκειται να βαλεις μεσα αργοτερα
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 αυτη ειναι μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης. σκοπος της ειναι να μετατρεπει το νερο του δυκτιου, που συνηθως ειναι σκληρο με χλωριο και διαφορα καταλοιπα, σε νερο μεγαλης καθαροτητας με kh σχεδον μηδενικο και κατα συνεπεια κατεβασμενη gh και ph.
η τυρφη σου ριχνει ph gh kai kh αλλα απ οσο ξερω θελει συχνη αντικατασταση ( δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε )
οι πιο εμπειροι βεβαια θα στα εξηγησουν καλυτερα
επισης εχεις πμ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-10, 16:26
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

λοιπον...το ενυδρειο μου ειναι 60λτ...διακοσμησεις δεν εχω βαλει ακομη..εκτος απο το χαλικι φυσικα..και οπως μου ειπε αυτος απο to petshop μπορω να βαλω και τις επομενες μερες αφου το αρχισω...και θελω να βαλω ριζες(ξυλο) και πετρες...και αληθινα φυτα...οπου αυτα θα γινουν σημερα και την δευτερα!επισης να πω οτι οι μετρησεις που εκανα ξανα πριν λιγο μονο για αμμωνια με υγρο τεστ...μου εδειξε οτι η τιμη της ειναι στο 1 και οι αλλες τιμες ειναι οπως προανεφερα!το petshop μου εδωσε αυτες τις μερες ουτο ξεκινησα να ριχνω λιγη τροφη σε καθημερινη βαση και βακτηρια 1 φορα την εβδομαδα!αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου(δεν εχω κανει καμια μεχρι στιγμης)εχω ξεκινησει απο την δευτερα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakosk Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον...το ενυδρειο μου ειναι 60λτ...διακοσμησεις δεν εχω βαλει ακομη..εκτος απο το χαλικι φυσικα..και οπως μου ειπε αυτος απο to petshop μπορω να βαλω και τις επομενες μερες αφου το αρχισω...και θελω να βαλω ριζες(ξυλο) και πετρες...και αληθινα φυτα...οπου αυτα θα γινουν σημερα και την δευτερα!επισης να πω οτι οι μετρησεις που εκανα ξανα πριν λιγο μονο για αμμωνια με υγρο τεστ...μου εδειξε οτι η τιμη της ειναι στο 1 και οι αλλες τιμες ειναι οπως προανεφερα!το petshop μου εδωσε αυτες τις μερες ουτο ξεκινησα να ριχνω λιγη τροφη σε καθημερινη βαση και βακτηρια 1 φορα την εβδομαδα!αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου(δεν εχω κανει καμια μεχρι στιγμης)εχω ξεκινησει απο την δευτερα....
δε ξερω τι να βαλω μεσα ακομη...μου προτειναν για αρχη ινδιανους η' κατι ριγοτα μικρα δε τα θυμαμαι....εμενα μου αρεσουν ομως τα νεον και τα γκαπυ και τα σαλαρια(αν το λεω καλα)
-------------------------
[QUOTE=kyriakosk;472279]λοιπον...το ενυδρειο μου ειναι 60λτ...διακοσμησεις δεν εχω βαλει ακομη..εκτος απο το χαλικι φυσικα..και οπως μου ειπε αυτος απο to petshop μπορω να βαλω και τις επομενες μερες αφου το αρχισω...και θελω να βαλω ριζες(ξυλο) και πετρες...και αληθινα φυτα...οπου αυτα θα γινουν σημερα και την δευτερα!επισης να πω οτι οι μετρησεις που εκανα ξανα πριν λιγο μονο για αμμωνια με υγρο τεστ...μου εδειξε οτι η τιμη της ειναι στο 1 και οι αλλες τιμες ειναι οπως προανεφερα!το petshop μου εδωσε αυτες τις μερες ουτο ξεκινησα να ριχνω λιγη τροφη σε καθημερινη βαση και βακτηρια 1 φορα την εβδομαδα!αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου(δεν εχω κανει καμια μεχρι στιγμης)εχω ξεκινησει απο την δευτερα....
-------------------------
δε ξερω τι να βαλω μεσα ακομη...μου προτειναν για αρχη ινδιανους η' κατι ριγοτα μικρα δε τα θυμαμαι....εμενα μου αρεσουν ομως τα νεον και τα γκαπυ και τα σαλαρια(αν το λεω καλα).τι ειναι το πμ?
-------------------------
τι ειναι το πμ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakosk : 21-08-10 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-10, 16:34
Το avatar του χρήστη george82
george82 Ο χρήστης george82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2009
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

οπως θα σου πουν οι περισσοτεροι εδω μεσα τα βακτηρια που πουλανε στα πετ σοπ δεν κανουν δουλεια για τον λογο οτι δεν ζουν μεσα σε ενα μπουκαλακι.
καλυτερα μεινε στην προσθηκη τροφης διαβασε επισης εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 για να καταλαβεις καποια πραγματα για τον κυκλο του αζωτου
το πμ ειναι προσωπικο μυνημα (κοιτα πανω δεξια στο κουτακι)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-10, 16:42
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω!..μακαρι να μου πανε ολα καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-10, 20:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Καταρχιν πριν κανεις οτιδηποτε δες αν το υποστρωμα σου ειναι ουδετερο...
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-10, 22:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτο που προεχει ειναι να στρωσεις το ενυδρειο σου. οποτε να εισαι σιγουρος οτι εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου. οσο το στρωνεις διαβαζεις για τα ψαρια που σου αρεσουν και βλεπεις αν μπορεις να τα διατηρησεις.
για την ΑΟ διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
οτι αλλο χρειαζεται το ρωτας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-10, 23:48
Το avatar του χρήστη kyriakosk
kyriakosk Ο χρήστης kyriakosk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

ok.....ευχαριστω...αλλα δεν εχω την δυνατοτητα καποιας παροχης νερου κοντα στο ενυδρειο για την συσκευη ΑΟ....και οτι αφορα τον κυκλο του αζωτου...θα βαλω τελικα μπολι....
-------------------------
δεν εχω υποστρωμα....εχω χαλικι...και μου ειπαν οτι στα ευκολα φυτα που θα βαλω αρκει λιπασμα και ειμαι οκ.....αλλα απο το πετσοπ...μου εδωσαν για να πιασουν καλυτερα τα φυτα μου ψιλη ''λαβα''....μηπως παιζει ρολο αυτο για τις μεγαλες τιμες του ρΗ και των αλλων παραμετρων?
-------------------------
την λαβα την εβαλα στο ενυδρειο...και ανακατευτηκε με το χαλικι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakosk : 21-08-10 στις 23:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-10, 23:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να έχεις την παροχή του νερού δίπλα, μπορείς να ετοιμάζεις το νερό σου σε ένα δοχείο προετοιμασίας. Αλλά γιατί να το μαλακώσεις; Έχεις καταλήξει σε κάποια ψάρια μαλακού νερού; Γιατί τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι κάπως περιοριστικά. Μάλλον για ζωοτόκα σε βλέπω για αρχή, όπως κάνουν και οι περισσότεροι! Προσφέρουν πολλές χαρές τα άτιμα!

Τώρα για τη λάβα, κανονικά δεν είναι ασβεστολιθική για να σου ανεβάζει σκληρότητες, αλλά ποτέ δε θα ξέρεις σίγουρα αν δεν το δοκιμάσεις. Βγάλε ένα κομμάτι, ξέπλυνέ το καλά και άφησέ το να στεγνώσει. Μετά ρίξε του ακουαφόρτε και άμα αφρίσει είναι ασβεστολιθικό και ανεβάζει σκληρότητες, αλλά και έτσι να είναι άμα μιλάμε για ζωοτόκα δεν υπάρχει πρόβλημα. Η λάβα έχει το αρνητικό ότι είναι τραχιά και μπορεί να τραυματίσει ψάρια που χώνουν τη μύτη τους στο χώμα (αφού την έχεις μόνο μαζί με το χαλίκι) και ότι βρωμίζει πιο εύκολα. Κατά τα άλλα πολλοί που τους αρέσει τη χρησιμοποιούν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι να κανω. Ninos Malawi 8 22-08-10 11:23
τι α να κανω; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 17 11-01-10 21:51
Τι να κανω....????????? tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-03-09 20:09
τι να κανω;;;;;;;; HERBI Ζωοτόκα 6 23-07-08 08:54
ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!! KARAGIANNISV Fish Only 24 20-07-08 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04776 seconds with 15 queries