Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-05, 22:30
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΡΟΠΙΚΑ ΣΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ

Γεια σας, εχω ενα 120λιτρο με τροπικα ψαρια (γεματο δυστυχως με πλαστικα φυτα) Σκεφτομαι να το ξεστυσω ολο και να βαλω μεσα κιχλιδες. Μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να διατηρισω τα βακτηριδια στο σιποραξ οσο καιρο θα κανω να το ξαναστεισω? Τι πρεπει να προσεξω γενικοτερα για να μην εχω προβληματα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-05, 13:28
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

και οι κιχλιδες τροπικα ψαρια ειναι
120 λιτρα ειναι πολυ λιγα ισως να μπορεις να βαλεις μερικα labidochromis caeruleus
θα σου ελεγα να παρεις αλλο για αφρικανες μεγαλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-05, 23:27
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ετσι και αλλιως 3-4 labidochromis σκεφτομουνα να βαλω. Απλα θελω να μαθω τι πρεπει να βαλω κατω απο την αμμο(πλακακια βαζουνε?), τι αμμο να βαλω? Που μπορω να βρω πετρες που να μοιαζοθν με αυτες απο την λιμνη τους κτλ κτλ. Οταν ελεγα τροπικα εννοουσα clown ,lohachata, gourami, scalare κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-05, 08:00
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Lary,

Εκανα και εγώ κάτι παρόμοιο πριν μερικούς μήνες. Μετάφερα τις κιχλίδες από ένα 80άρι στο 120άρι.

Αυτά που έκανα:
Μάζεψα όλα τα ψάρια που κατοικούσαν στο 120 σε ένα μεγάλο κουβά (20lt).
Στη συνέχεια άδειασα όλο το ενυδρείο σε άλλους κουβάδες (κράτησα όσο πιο πολύ νερό μπορούσα, βάζοντας τα φίλτρα να δουλεύουν μόνα τους σε
αυτούς τους κουβάδες.
Ακολούθως διαμόρφωσα το ενυδρείο για τις κιχλίδες (πέτρες, anubias κτλ).
Μετά άδειασα το νερό από το ενυδρείο με τις κιχλίδες μέσα στο νέο, συμπληρώνοντας νερό με θερμοκρασία και ph ίδιο με το αρχικό.
Ακριβώς την ίδια διαδικασία για το άλλο ενυδρείο.

Η όλη διαδικασία μου πήρε 45 λεπτά, και δύο άτομα τρέχαμε σαν τρελλοί. Να τονίσω ότι η όλη διαδικασία περιελάμβανε και μεταφορά του άδειου ενυδρείου (120 lt) από το σπίτι στο υπόγειο (το πρώτο μου fish room!!!).

Κάτι πολύ βασικό: Είχα προσχεδιάσει όλες τις κινήσεις και γι'αυτό όλα πήγαν "ρολόϊ". Σκέψου όλα τα βήματα που πρέπει να κάνεις και βρες ένα άτομο να σε βοηθήσει για να επισπέυσεις την όλη διαδικασία.

Αυτά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-05, 22:49
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Τις πετρες που θα βαλω να τις κολλησω με σιλικονη? Γιατι σκεφτομαι την πισω πλευρα να την καλυψω με πετρες. Κατω απο την αμμο να βαλω φελιζολ ή πλακακια.Για ποιον λογο τα βαζουμε αυτα (π.χ. φελιζολ)? Τι χρωμα αμμο να βαλω? Τις πετρες να τισ βαλω πρωτα σε χλωρινη? Σε τι αναλογια νερου κ χλωρινης? Μετα ,τι ποσοτητα αντιχλωριου να βαλω για να τις ξεπλυνω? Ξερω πως ολα οσα ρωταω εχετε βαρεθει να τα απαντατε. Εγω πραγματικα εχω διαβασει τουλαχιστον το 90% ολων των τοπικ του φορουμ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη σε καποια πραγματα. Π.χ οι κιχλιδες μπορουν να τρυπισουν το γυαλι? Κ γιατι δεν μπορουν να τρυπισουν και το φελιζολ? Τοσο βαρος με τις πετρες θα το αντεξει το ενυδρειακι μου ή θα επιπλεω καμμια μερα μεσα σε λιμνη? Ευχαριστω πολυ Fishme και Fillipos!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-05, 22:56
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Η πετρα αυτη λετε να κανει? Που μπορω να συλλεξω πετρες στην Αθηνα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-05, 09:30
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τις πετρες που θα βαλω να τις κολλησω με σιλικονη?
Εάν θέλεις να "ντύσεις" όλη την πίσω πλευρά με πέτρες, επιβάλλεται να τις κολλήσεις και μάλιστα πολύ καλά. Προσοχή στη σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσεις να είναι κατάλληλη για ενυδρεία (μή τοξική).
Γιατί δε δοκιμάζεις να στοιβάξεις τις πέτρες με μια στιβαρή δομή αποκλείοντας τη χρήση σιλικόνης, αλλά έχοντας στο νου να δημιουργήσεις το δυνατό περισσότερο σπηλιές/τρύπες?

Παράθεση:
Κατω απο την αμμο να βαλω φελιζολ ή πλακακια.Για ποιον λογο τα βαζουμε αυτα (π.χ. φελιζολ)?
Απαραίτητα!!! Βάλε φελιζόλ, έτσι ώστε εάν τα ψάρια σου καταφέρουν να μετακινήσουν τις πέτρες (το κάνουν συχνά) να μην πέσει καμιά πέτρα και σπάση τον πάτο του ενυδρείου. Χρησιμοποίησε την ακόλουθη σειρά: Φελιζόλ, πέτρες και τέλος την άμμο.

Παράθεση:
Τι χρωμα αμμο να βαλω?
Εγώ θα σου πρότεινα μια σκουρόχρωμη καθώς στρεσσάρει λιγότερο τα ψάρια. Προς Θεού μην βάλεις κάτασπρη άμμο...


Παράθεση:
Τις πετρες να τισ βαλω πρωτα σε χλωρινη? Σε τι αναλογια νερου κ χλωρινης? Μετα ,τι ποσοτητα αντιχλωριου να βαλω για να τις ξεπλυνω?
Θα τις πλύνεις πολύ καλά, και εάν είναι δυνατό να τις βράσεις... Μετά χρησιμοποίησε την κλασσική χλωρίνη (χωρίς φρου-φρου και αρώματα σε αναλογία 1 μέρος χλωρίνη - 20 νερό. Αφού τις αφήσεις για λίγη ώρα, βάλε τις πέτρες σε κουβά με αντιχλώριο, και άλλαζε το νερό (και το αντιχλώριο) έως ώτου να μη σου μυρίζει η χλωρίνη.

Παράθεση:
Π.χ οι κιχλιδες μπορουν να τρυπισουν το γυαλι?
Καλό... Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??? Και βέβαια δεν μπορούν να τρυπήσουν το γυαλί... Το φελιζόλ όμως σκάβοντας εάν το βρουν μπορεί να του δώσουν καμιά δαγκωνιά, αλλά μην ανησυχείς, δεν τρελλαίνονται για φελιζόλ...

Παράθεση:
Τοσο βαρος με τις πετρες θα το αντεξει το ενυδρειακι μου ή θα επιπλεω καμμια μερα μεσα σε λιμνη?
Lary, εάν βάλεις καμιά 200αριά κιλά πέτρες τότε ναι, μπορεί να σου σπάσει. Αλλά σε νορμάλ συνθήκες, με νορμάλ "τονάζ" πετρών και φελιζόλ κάτω από τις πέτρες καθώς επίσης και κάτω από τον πάτο του ενυδρείου, τότε όχι, δεν έχεις πρόβλημα.

Θύμισέ μου πάλι τις διαστάσεις του ενυδρείου σου...

Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-05, 14:24
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Filippos ευχαριστω πολυ. Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100Χ30Χ40. Τι εννοεις στιβαρη δομη? Τι διαταξη δλδ να εχουν. Μπορει να κανω και 2 <<λοφους>> σε καθε πλευρα. Δεν ξερω ακομα. Φελιζολ που μπορω να βρω? Ποσο παχος να εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-05, 18:13
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Για το ντυσιμο της πλατης θα προτεινα πολυουρεθανη που οταν στεγνωνει δεν ειναι τοξικη.Με τον καιρο σκουραινει και επιπλεον μπορεις να δημιουργησεις και καποιες σπηλιες πανω στην πλατη βαζοντας πετρες, κομματια λαβα ή και πυλινα.Ειναι δοκιμασμενο απο μενα και τα αποτελεσματα ειναι πολυ ωραια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04941 seconds with 12 queries