Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-04-14, 17:21  
Στρωσιμο με αμμωνια....βοηθεια!!!!
panosleonr
Junior Member
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος 13-04-14, 17:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στο φορουμ....Μετα απο πολυ καιρο διαβασματος και προετοιμασιας για να ξεκινησω το στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου μου ημουν ετοιμος πριν ενα μηνα Ακριβως να ξεκινησω με την μεθοδο της Αμμωνιας..Γεμισα και εβαλα τοση ποσοτητα αμμωνιας ωστε στο τεστ της σερα για αμμωνια να δω 3-5mg/l... 33μερες μετα απο τοτε οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 3-5mg/l No2 0 Νο3 0......Δεν καταλαιβανω γιατι αργει τοσο να δω Νο2.. Αλλαγες νερου δεν εχω κανει, στις 2 εβδομαδες επισης ειδα bacterial bloom το οποιο υπαρχει ακομα.... Μεσα εχω λευκη αμμο και μια ριζα ρεντμοορ η οποια εβγαλε και τις τανινες τις και σκουρινε το νερο...Επισης εβγαλε και τον ασπρο μυκητα αλλα αυτος εχει μειωθει αρκετα την τελευταια εβδομαδα.... το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και εχω τ ο εξωτερικο φιλτρο JBL e900 με 2 λιτρα σιποραξ και 2 λιτρα eheim substrat pro.... στην εξοδο και εισοδο του φιλτρου υπαρχει filterwool της sera.... Εχει συμβει σε κανεναν τιποτα αντιστοιχο? Ευχαριστω εκ των προτέρων. Παναγιώτης.
Εμφανίσεις: 8860
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-04-14, 20:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα ο ενας που του ειπα και την διαδικασια που στρωνω γελαγε και μου ειπε πως δεν θα στρωσει ποτε ετσι και οτι χανω τον καιρο μου. και 30χρονια φουρναρης και ολα τα σχετικα..... εφυγα εκνευρισμενος.
αστον να γελαει, προσωπικα εχω στρωσει ενα σωρω ενυδρεια ετσι οπως κι ενα σωρω συγχομπυστες οποτε θελοντας και μη η διαδικασια δουλευει, και φυσικα και στη φυση καπως ετσι συμβαινει κι οχι με μπουκαλοηλιθιοτητες και placebo-απατες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-04-14, 21:00
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε βεβαια, αν ειχες βαλει τα μαγικα μπουκαλακια, θα εστρωνε σιγουρα. Απλα μεχρι να στρωσει, θα ειχες ηδη βγαλει θεμα στις ασθενειες για τα ψαρια σου
Δουλιτσα να υπαρχει, που λενε....

Ετσι μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα μαγαζια που αξιζουν τον κοπο να τους δωσεις τα χρηματα σου.

Δεν ξερω, αν διαβασει καποιος χομπιστας και ειναι κοντα σου, ισως βοηθησει.
Κοιτα τους καταλαβαινω...καπως πρεπει να ζησουν και αυτοι..αλλα ως ενα σημειο...η ειρωνια δεν μου αρεσει που εβγαλε......το πιο απιστευτο ηταν που στα περισσοτερα ενυδρεια του ειχε μεσα νεκρα ψαρια....μαζεψε τα τουλαχιστον και μετα ειρωνευσου....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αστον να γελαει, προσωπικα εχω στρωσει ενα σωρω ενυδρεια ετσι οπως κι ενα σωρω συγχομπυστες οποτε θελοντας και μη η διαδικασια δουλευει, και φυσικα και στη φυση καπως ετσι συμβαινει κι οχι με μπουκαλοηλιθιοτητες και placebo-απατες
το ξερω οτι δουλευει η μεθοδος...τοσοι ανθρωποι εστρωσαν ετσι...4 μηνες διαβαζα πριν ξεκινησω και συγκεντρωνα πληροφοριες σχετικα.Απλα ισως να ειμαι και ο μοναδικος που θα αποτυχει.. τις αλλες μεθοδους με τα μπουκαλακια την ειχα δοκιμασει προπερσυ με συμβουλες απο αλυσιδα πετ και ειχα ενα πολυ ωραιο νεκροταφειο guppys σε 2 μηνες..βεβαια ουτε ειχα ιδεα απο aquatek και φορα...μονο τυφλη εμπιστοσυνη σε μαγαζια... οποτε ειπα να δοκιμασω ετσι αυτη την φορα χωρις θυματα... Υπομονη εχω.... Νο2 δεν εχω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosleonr : 14-04-14 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-04-14, 21:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπομονη εχω.... Νο2 δεν εχω
βασικα κατι ακουγεται παραξενο... NO2 με αυτη τη μεθοδο εχεις σε καμια βδομαδα οπως και να το κανεις, ακομα και σε κουβα με ενα φιλτρο...
Να ελεγες πως αργουν τα no3 το καταλαβαινω (αυτα αλλοτε τα εχεις γρηγορα κι αλλοτε περιμενεις αρκετα) αλλα no2 παντα σε οτιδηποτε πειραμα και να εχει γινει εχουμε πολυ γρηγορα...
...η ερωτηση ισως ειναι λιγο χαζη, αλλα υπαρχει τιποτα που πιστευεις πως λειτουργει ως απολυμαντικο μεσα στο ενυδρειο σου?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-04-14, 21:14
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα κατι ακουγεται παραξενο... NO2 με αυτη τη μεθοδο εχεις σε καμια βδομαδα οπως και να το κανεις, ακομα και σε κουβα με ενα φιλτρο...
Να ελεγες πως αργουν τα no3 το καταλαβαινω (αυτα αλλοτε τα εχεις γρηγορα κι αλλοτε περιμενεις αρκετα) αλλα no2 παντα σε οτιδηποτε πειραμα και να εχει γινει εχουμε πολυ γρηγορα...
...η ερωτηση ισως ειναι λιγο χαζη, αλλα υπαρχει τιποτα που πιστευεις πως λειτουργει ως απολυμαντικο μεσα στο ενυδρειο σου?
για αυτο εχω σκασει και εχω διαβασει σχεδον οτι υπαρχει για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο.. 34 μερες σημερα και ειμαι λες και ξεκινησα εχθες ρε γ@μωτο.. Εκτος απο την πρωτη μερα που απολυμανα το ενυδρειο με ξυδι και εβρασα τη ριζα δεν εβαλα κατι αλλο..μονο αντιχλωριο..2 λιτρα σιποραχ και 2 λιτρα eheim substrat pro..το μονο που εκανα ειναι στις 2 βδομαδες που ειχε γεμισει το νερο μπιχλα απο την ριζα, αλλαξα filterwool γιατι ειχε μπουκωσει...αλλα και παλι περασαν 2 βδομαδες απο τοτε...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-04-14, 21:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr
Κοιτα τους καταλαβαινω...καπως πρεπει να ζησουν και αυτοι..αλλα ως ενα σημειο...η ειρωνια δεν μου αρεσει που εβγαλε......το πιο απιστευτο ηταν που στα περισσοτερα ενυδρεια του ειχε μεσα νεκρα ψαρια....μαζεψε τα τουλαχιστον και μετα ειρωνευσου....
Η αποψη μου, την οποια εχω πει παρα πολλες φορες, ειναι οτι οι υπερβολες των καταστηματων (ψαροσουπες, μπουκαλακια, φαρμακα κλπ), δεν ειναι δικο τους λαθος, αλλα λαθος αυτων που αγοραζουν. Εκεινοι μια χαρα κανουν οτι κανουν, το ψωμι τους θελουν να βγαλουν. Για εμενα παντα ο πελατης φταιει. Μπορει να ενημερωθει - τουλαχιστον τωρα με το internet - και να μην αγορασει οτι του πασαρουν.

Η ειρωνια, απο την αλλη, ειναι μια αλλη ιστορια, η οποια μονο ποιοτητα επαγγελματια δε δειχνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-04-14, 21:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που εκανα ειναι στις 2 βδομαδες που ειχε γεμισει το νερο μπιχλα απο την ριζα, αλλαξα filterwool γιατι ειχε μπουκωσει...αλλα και παλι περασαν 2 βδομαδες απο τοτε...
οχι αυτο δεν προκαλει προβλημα, εγγυημενα...
Εχω το συνηθειο να φυτευω κατα τη διαρκεια του στρωσιματος οποτε τα filterwool τα κανω κ...λο και τα αλλαζω... δεν ειναι και τοσο κρισιμη η βιολογια που κατακρατανε τετοια υλικασε σχεση με τα λεγομενα "βιολογικα υλικα"...
Και καθε μερα να το αλλαζες παλι δεν θα ετρεχε τιποτα...
τεσπα ειναι λιγακι περιεργο το οτι δεν εχεις δει no2, αλλα δεν αποκλειεται να φταιει και το τεστ σου η ο τροπος που μετρας (δε μπορω να το εξηγησω... αν δεν ειχες no3 θα ελεγα οκ, απλα ετυχε να αργησει, αλλα no2? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-04-14, 22:14
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι αυτο δεν προκαλει προβλημα, εγγυημενα...
Εχω το συνηθειο να φυτευω κατα τη διαρκεια του στρωσιματος οποτε τα filterwool τα κανω κ...λο και τα αλλαζω... δεν ειναι και τοσο κρισιμη η βιολογια που κατακρατανε τετοια υλικασε σχεση με τα λεγομενα "βιολογικα υλικα"...
Και καθε μερα να το αλλαζες παλι δεν θα ετρεχε τιποτα...
τεσπα ειναι λιγακι περιεργο το οτι δεν εχεις δει no2, αλλα δεν αποκλειεται να φταιει και το τεστ σου η ο τροπος που μετρας (δε μπορω να το εξηγησω... αν δεν ειχες no3 θα ελεγα οκ, απλα ετυχε να αργησει, αλλα no2? )
Να ρωτησω και κατι αλλο που με απασχολει? Εστω οτι μετραω λαθος Νο2 Νο3... η αμμωνια δεν θα επρεπε να επεφτε εστω και λιγο τοσες μερες....απο την πρωτη μερα που εβαλα 3-5mg/l δεν εχω προσθεσει καθολου και ειναι κολλημενη στην ιδια τιμη..διαβασα οτι τα βακτηρια καταναλωνουν αμμωνια και παραγεται νο2..σωστα?34 μερες μετα και χωρις τεστ Νο2 .Νο3 να ειχα δεν επρεπε να εχει πεσει η τιμη της αμμωνιας?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-04-14, 23:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

υποτειθεται πως η αμμωνια πεφτει και την ανεβαζουμε συμπληρωνοντας κι αλλη αμμωνια...
ετσι οπως το περιγραφεις μοιαζει με αποστειρωμενο...
Νερο εβαλες απο βρυση? (οχι πως και αν εβαζες διαφορετικο δε θα επρεπε πια να εχει ηδη αποικειες, αλλα ετσι με ψιλοχαζες ερωτησεις ψαχνω μπας και δουμε τι μπορει να φταιει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-04-14, 23:09
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
υποτειθεται πως η αμμωνια πεφτει και την ανεβαζουμε συμπληρωνοντας κι αλλη αμμωνια...
ετσι οπως το περιγραφεις μοιαζει με αποστειρωμενο...
Νερο εβαλες απο βρυση? (οχι πως και αν εβαζες διαφορετικο δε θα επρεπε πια να εχει ηδη αποικειες, αλλα ετσι με ψιλοχαζες ερωτησεις ψαχνω μπας και δουμε τι μπορει να φταιει)
νερο βρυσης εβαλα...οχι καλα κανεις και ρωτας...μπορει να εχω κανει κατι λαθος που για μενα να ειναι ασημαντο μιας και ειμαι αρχαριος.. παντως απο οτι διαβαζω στις απαντησεις σας μαλλον ειναι λαθος η αμμωνια μου....κατι θα ειχε μαλλον μεσα και δεν αφηνει να αναπτυχθουν βακτηρια...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-04-14, 00:16
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

δεν μπορείς να πας λίγο νερό για ανάλυση να δούμε τι συμβαίνει? (και τι περιέχει αντίστοιχα...)
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-04-14, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο δεν το χω ξανακουσει, αλλα ξερω γω? υποτειθεται αυτα τα πραγματα ειναι καθαρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-04-14, 00:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι απο περιεργεια μετρα πεχα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-04-14, 07:07
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορείς να πας λίγο νερό για ανάλυση να δούμε τι συμβαίνει? (και τι περιέχει αντίστοιχα...)
Aναλυσεις νερου κανουν στο χημειο του κρατους,το ξερω επειδη εκανε την πρακτικη της η κοπελα μου εκει, ηθελαν πριν 2 χρονια ενα κατοσταρικο να στο ελέγξουν και αναμονη για να πας το δειγμα σου και τις απαντησεισ κανα 3μηνο....σε τρεις μηνες μεχρι και κοκα κολα να εβαζα αντι για νερο θα ειχε στρωσει που λεει ο λογος..φανταζομαι σε εξωτερικο εργαστηριο θα ειναι πολυ πιο ακριβα...στην αθηνα μενω και πιο συγκεκριμενα στο πολυγωνο...δεν εχω ακουσει κατι για το νερο μας εδω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι απο περιεργεια μετρα πεχα
τo ph ειναι 7,5 με 8 στο νερο μου....με τετρα τεστ πεχα, υγρο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosleonr : 15-04-14 στις 07:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-04-14, 08:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φρεσκια η μετρηση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-04-14, 13:53
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρεσκια η μετρηση?
Φρεσκια....χθεσινη για την ακριβια... ιδια μετρηση και στην βρυση μου εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-04-14, 15:04
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Να πω και εγώ μέσα σε όλα μια χαζομάρα…….
Ξεκίνα από το μηδέν ένα ένα τα βήματα. Δηλαδή!
Βράσε το βιολογικό υλικό που έχεις πλύνε καλά το φίλτρο σου και σε βαλε σε ένα κουβά βαρέλι ότι νάνε νερό αμμώνια θερμοστάτη και το φίλτρο να δουλεύει σιγουρέψου ότι το νερό θα οξυγονώνεται .αστό έτσι για μια εβδομάδα και μέτρα από εκεί και έπειτα την αμμωνία. κάπου εκεί θα ξεκινήσει να πέφτει το πολύ σε 12 μέρες έχει ξεκινήσει το πρώτο στάδιο από τον κύκλο του αζώτου.
Ακούγετε υπερβολικό αλλά από όσο έχω διαβάσει κάτι δεν πάει καλά! Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις λέμε φτου και από την αρχή και σιγουριά για το κάθε βήμα!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-04-14, 15:50
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ μέσα σε όλα μια χαζομάρα…….
Ξεκίνα από το μηδέν ένα ένα τα βήματα. Δηλαδή!
Βράσε το βιολογικό υλικό που έχεις πλύνε καλά το φίλτρο σου και σε βαλε σε ένα κουβά βαρέλι ότι νάνε νερό αμμώνια θερμοστάτη και το φίλτρο να δουλεύει σιγουρέψου ότι το νερό θα οξυγονώνεται .αστό έτσι για μια εβδομάδα και μέτρα από εκεί και έπειτα την αμμωνία. κάπου εκεί θα ξεκινήσει να πέφτει το πολύ σε 12 μέρες έχει ξεκινήσει το πρώτο στάδιο από τον κύκλο του αζώτου.
Ακούγετε υπερβολικό αλλά από όσο έχω διαβάσει κάτι δεν πάει καλά! Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις λέμε φτου και από την αρχή και σιγουριά για το κάθε βήμα!
εχω δωσει μια διορία εως την κυριακη μπας και ξυπνησει....αλλιως φτου και απο την αρχη....απλα δεν καταλαβα γιατι να το κανω σε βαρελι πρωτα και οχι στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-04-14, 16:52
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε ότι κάτι σκοτώνει τα βακτήρια!!! Ξεκινάς αφαιρώντας παράγοντες και μετά ένα ένα προσθέτεις και βλέπεις .
τι? Μπορεί να φταίει. Σιγουρεύεις την βάση σου και προχωρείς. Και στην έσχατη αφού προτού βάλεις τα ψάρια θα το αλλάξεις το νερό! Κάνεις και οικονομία έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-04-14, 17:07
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Εγω προτείνω να κάνεις το εξής...βγάλε τα όλα, να μήν μείνει τίποτα μέσα εκτός απο τα τζάμια και το φίλτρο...καθάρισε με μπολικο νερό το φίλτρο και τα υλικα, βάλε νερό, αντιχλώριο, βάλε αμμωνία και αν μπορείς βάλε και βιολογικό υλικό απο φίλο, καποιος απο αθήνα θα μπορεί να σου δώσει!
Εαν πιστεύουν οι υπόλοιποι οτι θα την παλέψει για μισή μέρα, εγώ μπορώ να σου στείλω οσο θές (εχω το 700αρι που έχει οχι μπόλι αλλά δάσος ολόκληρο....).
Αφού δεις οτι γίνεται δουλειά (λογικά με αμμωνία και μπόλι πρέπει μετά απο 1-2 μέρες να δεις διαφορά) ξαναβάζεις αμμωνία, μηδενίζει, ξαναβάζεις, μηδενίζει, βάζεις ελάχιστη για συντήρηση και βάζεις το υπόστρωμα και τα υπόλοιπα...προτεινω να πάρεις νέα αμμωνία ΚΑΘΑΡΗ, αν και αφου σου είπε οτι εχει ξαναδώσει για ενυδρείο τοτε ξέρει....

το να αδειάσεις χωρίς να βρεις τι φταίει δεν ειναι λύση, ουτε το να κατσεις 2 μήνες έτσι ειανι ομως. τουλάχιστον ετσι οπως στο λέω θα βρεις πάνω κάτι τι φταει. επίσης, αν μπορείς ρίξε όλο το μπουκαλάκι μέσα (οχι με την μια), να είσαι sure οτι την εξαφανίζει για πλάκα.

Οταν έστηνα το 700αρι μετρούσα με ενα τεστ που την είχε παίξει, διαρκώς εβλεπα αμμωνία, τελικα μετά απο 20 μέρες αλλαξα τέστ και ειδα το φως το αληθινό. Φρικαρισμένος, του έριχνα φουλ αμμωνία μέχρι που στο τέλος του έβαλα μισό μπουκάλι, σε φάση που άνοιγες το καπάκι και η αμμωνία ενοχλούσε τα ρουθούνια...Σε 2 μέρες το τέστ έβγαζε 0, απλα πράγματα!

Στρώσιμο με αμμωνία και μπόλι, δύναμη! οσο για αυτο που είπε ο πετσοπάς, αν ήξερε θα καταλάβαινε οτι τα ζουμιά θέλουν αμμωνία για να συντηρηθούν, οποτε....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-04-14, 17:37
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε ότι κάτι σκοτώνει τα βακτήρια!!! Ξεκινάς αφαιρώντας παράγοντες και μετά ένα ένα προσθέτεις και βλέπεις .
τι? Μπορεί να φταίει. Σιγουρεύεις την βάση σου και προχωρείς. Και στην έσχατη αφού προτού βάλεις τα ψάρια θα το αλλάξεις το νερό! Κάνεις και οικονομία έτσι!
Καταλαβα.....τον θερμοστατη να δω πως θα στερεωσω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προτείνω να κάνεις το εξής...βγάλε τα όλα, να μήν μείνει τίποτα μέσα εκτός απο τα τζάμια και το φίλτρο...καθάρισε με μπολικο νερό το φίλτρο και τα υλικα, βάλε νερό, αντιχλώριο, βάλε αμμωνία και αν μπορείς βάλε και βιολογικό υλικό απο φίλο, καποιος απο αθήνα θα μπορεί να σου δώσει!
Εαν πιστεύουν οι υπόλοιποι οτι θα την παλέψει για μισή μέρα, εγώ μπορώ να σου στείλω οσο θές (εχω το 700αρι που έχει οχι μπόλι αλλά δάσος ολόκληρο....).
Αφού δεις οτι γίνεται δουλειά (λογικά με αμμωνία και μπόλι πρέπει μετά απο 1-2 μέρες να δεις διαφορά) ξαναβάζεις αμμωνία, μηδενίζει, ξαναβάζεις, μηδενίζει, βάζεις ελάχιστη για συντήρηση και βάζεις το υπόστρωμα και τα υπόλοιπα...προτεινω να πάρεις νέα αμμωνία ΚΑΘΑΡΗ, αν και αφου σου είπε οτι εχει ξαναδώσει για ενυδρείο τοτε ξέρει....

το να αδειάσεις χωρίς να βρεις τι φταίει δεν ειναι λύση, ουτε το να κατσεις 2 μήνες έτσι ειανι ομως. τουλάχιστον ετσι οπως στο λέω θα βρεις πάνω κάτι τι φταει. επίσης, αν μπορείς ρίξε όλο το μπουκαλάκι μέσα (οχι με την μια), να είσαι sure οτι την εξαφανίζει για πλάκα.

Οταν έστηνα το 700αρι μετρούσα με ενα τεστ που την είχε παίξει, διαρκώς εβλεπα αμμωνία, τελικα μετά απο 20 μέρες αλλαξα τέστ και ειδα το φως το αληθινό. Φρικαρισμένος, του έριχνα φουλ αμμωνία μέχρι που στο τέλος του έβαλα μισό μπουκάλι, σε φάση που άνοιγες το καπάκι και η αμμωνία ενοχλούσε τα ρουθούνια...Σε 2 μέρες το τέστ έβγαζε 0, απλα πράγματα!

Στρώσιμο με αμμωνία και μπόλι, δύναμη! οσο για αυτο που είπε ο πετσοπάς, αν ήξερε θα καταλάβαινε οτι τα ζουμιά θέλουν αμμωνία για να συντηρηθούν, οποτε....
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα σου..μπολι μπορω να προμυθευτω απο ενα ξαδερφο αλλα δεν εμπιστευομαι πολυ το ενυδρειο του...και γενικα ηθελα να στρωσω μονος μου...διοτι μου αρεσε η διαδικασια σαν σκεψη...ασχετα αν εχει καταλιξει σε εφιαλτη..το μονο σιγουρο ειναι πως θα ξεκινησω απο την αρχη...κατι φταιει ετσι οπως ειναι και δεν εχει νοημα να περιμενω αδικα....αληθεια ποιο σκευασμα αμμωνιας προτεινετε να επιλεξω για να μην την ξαναπατησω.?ξερετε καμια μαρκα συγκεκριμενη?επισης , να πλυνω και την αμμο,ριζα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosleonr : 15-04-14 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-04-14, 19:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρεσκια....χθεσινη για την ακριβια... ιδια μετρηση και στην βρυση μου εχω.
Μαλιστα.
Για κανε τωρα και τεστ αμμωνιας στη βρυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-04-14, 19:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν δεν εμπιστευεσαι το φαρμακειο καλυτερα παρε απο χημικα ή εστω και μαγειρικη (εχει δοκιμαστει και δουλευει, αλλα ειναι τελειως αυθαιρετη η δοση της αφου θελει νερο για αραιωση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-04-14, 20:02
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα.
Για κανε τωρα και τεστ αμμωνιας στη βρυση.
Μηδεν αμμωνια στην βρυση μου....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, αν δεν εμπιστευεσαι το φαρμακειο καλυτερα παρε απο χημικα ή εστω και μαγειρικη (εχει δοκιμαστει και δουλευει, αλλα ειναι τελειως αυθαιρετη η δοση της αφου θελει νερο για αραιωση)
Αυριο θα παω να ψαξω για αμμωνια....ειπαμε καθαρη,να μην αφριζει οταν την ανακινουμε?κανα αλλο τιπ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosleonr : 15-04-14 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-05-14, 20:03
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

τι εγινε τελικα, εχουμε νεοτερα???
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-05-14, 09:06
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε τελικα, εχουμε νεοτερα???
Φιλε μου εχουμε φοβερα νεα... πριν 20 μερες βγηκαν ολα βραστηκαν επλινα με ξυδι ξανα το ενυδρειο,πηρα αλλη αμμωνια 25 τις εκατο, και τωρα εχουμε εκατομυρια βακτηρια....σε αλλα ενυδρεια..γιατι στο δικο δεν ζει ΤΙΠΟΤΑ..χθεσινη μετρηση μετα απο 18 μερες Νο2 0.αμμωνια στο 3 με 5...απογοητευση....απο δευτερα θα ζητησω μπολι σε αγγελια...δεν παει αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-05-14, 11:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosleonr Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εχουμε φοβερα νεα... πριν 20 μερες βγηκαν ολα βραστηκαν επλινα με ξυδι ξανα το ενυδρειο,πηρα αλλη αμμωνια 25 τις εκατο, και τωρα εχουμε εκατομυρια βακτηρια....σε αλλα ενυδρεια..γιατι στο δικο δεν ζει ΤΙΠΟΤΑ..χθεσινη μετρηση μετα απο 18 μερες Νο2 0.αμμωνια στο 3 με 5...απογοητευση....απο δευτερα θα ζητησω μπολι σε αγγελια...δεν παει αλλο..
Είναι η ίδια αμμωνία που είχες αρχικά (ή άλλη αλλά αγορασμένη από τον ίδιο); Είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτή!Γνώμη μου, σταμάτα να στρώνεις με αυτήν.
Σου προτείνω, αν πάρεις μπόλι, να αλλάξεις το 90% του νερού και να επιβεβαιώσεις ότι έπιασε το μπόλι με τροφή. Μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτή την αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-05-14, 12:32
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι η ίδια αμμωνία που είχες αρχικά (ή άλλη αλλά αγορασμένη από τον ίδιο); Είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτή!Γνώμη μου, σταμάτα να στρώνεις με αυτήν.
Σου προτείνω, αν πάρεις μπόλι, να αλλάξεις το 90% του νερού και να επιβεβαιώσεις ότι έπιασε το μπόλι με τροφή. Μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτή την αμμωνία.
Διαφορετικη αμμωνια ειναι, απο διαφορετικο φαρμακειο.θα προσπαθησω με μπολι και τροφη σε αποχη με καινουριο νερο...και αν δεν παλι...θα ασχοληθω με το πλεξιμο....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-05-14, 10:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-05-14, 11:19
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο)
Και πολλές φωτογραφίες απο τα πάντα! μήπως δούμε κάτι...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 05-05-14, 20:54
panosleonr Ο χρήστης panosleonr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο)
δεν εχω βαλει κανενα χημικο στο ενυδρειο μου.... μονο ξυδι , σιποραξ, substrat και ριζα βγηκαν και βραστηκαν, η αμμος με πολυ καυτο νερο απο θερμοσιφωνα.... παντως απο προχθες το μεσημερι νερο θολοσε μετα απο 20 μερες, Bactereial bloom, φανταζομαι ...αρα υπαρχει ζωη βακτηριων?? και εχθες μετρησα Νο2 0 Νο3 1 αμμωνια λιγο πεσμενη απο 3-5 παει προς το 1 το χρωμα στο σερα τεστ...... αν ζητησω μπολι λες να μην γινει τιποτα??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολλές φωτογραφίες απο τα πάντα! μήπως δούμε κάτι...
δεν εχω φωτογραφικη ρε γαμ@το...μονο ενα ρημαδι κινητο με καμερα της κακιας ωρας....θα προσπαθησω να δανειστω απο ενα φιλο μηπως καταφερω και ανεβασω τιποτα να δειτε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosleonr : 05-05-14 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσιμο με αμμωνια! Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 25 23-02-13 23:28
Στρωσιμο με αμμωνια Annoulini Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-09-12 14:57
Στρωσιμο με αμμωνια water_turtle_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-10 21:53
Στρωσιμο Με αμμωνια (help) gkampanis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-06-09 13:15
Στρωσιμο με αμμωνια sam Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-11-07 12:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10600 seconds with 16 queries