Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-03-14, 00:03   #1
Συμβουλή για οξυγόνωση του νερού
moustakias
Junior Member
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος 12-03-14, 00:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μέτα απο διάφορα θέματα που διάβασα σχετικά με την οξυγόνωση του νερού του ενυδρείου θα ήθελα τις συμβουλές σας ώστε να βρω την καλύτερη λύση.

Εχω ένα 120αρι ενυδρείο φυτεμένο. Για φίλτρανση έχω φιλτροκούτι συνδεδεμένο με κυκλοφοριτή.
Απότι ξέρω τις ώρες που οι λάμπες είναι ανοιχτές και τα φυτά φωτοσυνθέτουν παράγεται οξυγόνο απο αυτά καταναλόνωντας το CO2.
Αρα τις υπόλοιπες ώρες πρέπει να οξυγονώνεται το νερό με την ανατάραξη της επιφάνειας.
Μέχρι στιγμής εγώ το κάνω αυτό τεχνιτά βάζοντας ένα spraybar πάνω στο στόμιο του κυκλοφοριτή το βράδυ πετυχαίνοντας μία μερική ανατάραξη.
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αεραντλία που έχω με μία αερόπετρα αλλά σκέφτομαι τα εξής.
1.Η αεραντλία θα μου σπάσει τα νεύρα με τον θόρυβο που κάνει(Ισως στρεσάρει και τα cory).
2.Με τις φυσαλίδες που παράγονται αποτι ξέρω χάνεται απο το νερό όσο Co2 υπάρχει.
3.Θα πρέπει να βάζω και να βγάζω πρίζες σε συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα οπότε θα αναγκαστω να αγοράσω και άλλον χρονοδιακόπτη.

Μία λύση που σκέφτικα είναι να αγοράσω ένα φθηνό εσωτερικό φίλτρο (κάτω απο 10 ¤) με ενσωματομένο spraybar ωστε να το έχω μόνιμα στην πρίζα και να έχω και ανατάραξη.
Η άλλη που σκέφτηκα είναι να αγοράσω ένα οικονομικό Wave maker σαν αυτούς που χρησιμοποιούν στα ενυδρεία με αλμυρό νερό.

πείτε μου και εσείς τις συμβουλές σας η τυχόν προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσω με τις λύσεις που σκέφτηκα
Εμφανίσεις: 2334
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-14, 00:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι οτι η αεραντλια ειναι χρησιμη μονο σε εκτακτες περιπτωσεις, οπως θεραπειες, εμφανιση αμμωνιας, υψηλη θερμοκρασια κλπ. Τις υπολοιπες μερες, με μια αναταραξη απο το φιλτρο, το νερο οξυγονωνεται μια χαρα.

Μια καλη ενδειξη οτι υπαρχει επαρκης οξυγονωση, ειναι οτι τα ψαρια σου δεν ανεβαινουν στην επιφανεια για να ανασανουν. Να παρεις επιπλεον εσωτερικο φιλτρο, το θεωρω ανουσιο. Μπορεις με μια πατεντα να προκαλεσεις ικανη αναταραξη με το φιλτρο που εχεις με spray bar, αλλα δε βλεπω λογο να το κανεις για λιγες μονο ωρες (αν καταλαβα καλα). Με ισορροπημενη και λογικη αναταραξη, δεν θα χανεται το CO2 απο το νερο σου. Απο την αλλη, αν δεν παρεχεις CΟ2 με καποιο τροπο (μπουκαλα, DIY), μη φανταστεις οτι θα υπαρχει και μεγαλη διαφορα στο φυτα σου.

Αν σε απασχολει τοσο η ανταραξη, παντως, βαζεις ενα εξωτερικο φιλτρο και καθαριζεις τοσο σε αυτο το θεμα, οσο και γενικως στο θεμα της φιλτρανσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-14, 00:25
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μεχρι στιγμής αυτή την πατέντα κάνω.
Κοτσάρω ένα spray bar στο στόμιο του κυκλοφοριτή αλλα ούε η ανατάραξη κατα την γνώμη μου είναι επαρκής και επίσης κόβει και την εννιαία κυκλοφορία του νερού αφού το σπάει σε 2 κατευθύνσεις.
Επίσης αν πάρω καινούργιο φίλτρο εσωτερικό για να αντικαταστησω την υπάρχουσα φίλτρανση θα χρειαστώ τουλάχιστον 20 ¤ για τα λίτρα μου και επιπλέον θα πρεπει να του κάνω και συντήριση κάθε εβδομάδα όταν μπουκώνει.
Εξωτερικό δεν εχω την δυνατότητα να αγοράσω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-14, 01:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για κανουργιο εσωτερικο αφησε το καλυτερα, δεν θα σε βολεψει. Ριχνε καμια ματια και στις αγγελιες του φορουμ, βγαινουν μερικες καλες ευκαιριες σε φιλτρα αρκετες φορες.

Τι ψαρια εχεις και ποσα στα 120 λιτρα? Με φυσιολογικη ιχθυοφορτηση, μια ελαφρια αναταραξη ειναι μια χαρα, κατα τη γνωμη μου. Ενδειξη ειναι παντα η συμπεριφορα των ψαριων, φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-14, 16:01
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

7 harlequin rasbora
4 cory
4 pleco ancistrus
3-4 helena snails
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-14, 17:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε τα harlequin 12
τα cory 7
και τα ancistrus 2 (αρεσνικο-θηλυκο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-14, 16:09
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σημερα βρήκα ένα harlequin νεκρό μόλις γύρισα απο την δουλειά.
Στο πάνω μέρος της ράχης του είχε λίγο αιματάκι.
Δεν ξέρω αν του επιτέθηκε κάποιο άλλο ψαράκι η φταίει κάτι άλλο.
Δεν γνωρίζω πόση ώρα ήταν νεκρό αλλά έκανα αμέσως μέτρηση και βρήκα ανεβασμένα τα No3 οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα έχει ανέβει και η αμμωνία.
Ετοιμάζω μία γερή αλλαγή νερού... περίπου στο 25-30%.
Ελπίζω να μην έχω άλλη απώλεια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-14, 17:22
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

ποσα φυτά έχεις μέσα?
αν εχεις πολλά, τοτε τι να την κάνεις την αεραντλία, η αναταραξη της επιφάνειας και τα φυτα ειναι μια χαρα...
και η ανατάραξη απο μόνη της, μια χαρα ειναι βασικά! σκέψου οτι ίσως είναι καλυτερο να βάλεις μια 2η αντλια (μικρη και φτηνή) στην άλλη πλευρά ωστε να έχεις περισσότερη ανατάραξη και καλύτερη κυκλοφορία στο νερό....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οξυγόνωση του νερου??? nxris Γλυκό νερό - Γενικά 15 03-10-17 23:28
ανατάραξη επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού mikrosaquaristas Αρχάριοι γλυκού νερού 21 07-07-11 15:38
Μια συμβουλή κι εδώ... mariatito Αρχάριοι γλυκού νερού 23 14-10-09 12:32
Συμβουλή.... dessert Δίσκοι 27 16-11-07 00:13
Συμβουλή.... Νο3, Ρο4 TaitO Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 04-03-07 21:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04473 seconds with 15 queries