Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-12, 16:02
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Καλλιέργεια GRINDAL με φωτογραφίες

Επειδή κάποιο φίλοι με ρωτούσαν σήμερα στην συνάντηση μας πως ακριβώς είναι η διαδικασία από την αρχή για μια καλλιέργεια σκουληκιών grintal παρουσιάζω πως γίνεται η διαδικασία με φώτο, η οποία δουλεύει άριστα σε εμένα εδώ και 3 χρόνια.

Εχουμε λοιπόν....

Υλικά που χρειαζόμαστε...
1...ένα πλαστικό διάφανο μπολάκι από σαλάτες
2...ένα διάφανο καπάκι από cd κομμένο να χωράει στο μπολάκι
3...λίγο χώμα humus
4...ένα μικρό κομμάτι υαλοβάμβακα
5...μερικά κομματάκια ξηρής σκυλοτροφής ή γατοτροφής (καλύτερα)
6...μια μικρή τσιμπίδα
7...ένα σταγονόμετρο
8...''μπόλι'' από έτοιμη καλλιέργεια.



κάνουμε τρύπα στο πάνω μέρος από το μπολάκι...



τρίβουμε το χώμα humus και το υγροποιούμε...




το αδειάζουμε στο μπολάκι...



βρέχουμε ελαφρώς την σκυλοτροφή ή γατοτροφή...(προσοχή αν μουλιάσει πολύ μουχλιάζει)...



στρώνουμε το χώμα να γίνει ίσιο...



και τοποθετούμε την υγρή σκυλοτροφή ή γατοτροφή...




...ρίχνουμε το μπόλι (έτοιμα σκουλικάκια όταν είναι παρθένο το χώμα)...




...τοποθετούμε από πάνω το καπάκι cd...



...βάζουμε στην τρύπα τον υαλοβάμβακα...




...κλείνουμε και τοποθετούμε την καλλιέργεια σε σκοτεινό μέρος και θερμοκρασία δωματίου και περιμένουμε...



...μετά από 24-36 ώρες είμαστε έτοιμοι...



...μαζεύουμε τα grindal... ταΐζουμε...



...και επικρατεί ''φρενίτιδα''...




...νομίζω ότι δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο να φτιάξουμε μια καλλιέργεια...
...έχει τύχει ψάρια που δεν έτρωγαν τίποτε να ''ξεκινήσουν'' με grintal, και μετά να τρώνε τα πάντα...
......ενώ δεν μπορώ να μην αναφέρω ,τον δασκαλό μου στα grindal τον ''paco''...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 18-11-12 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-12, 16:17
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραια παρουσιάσει φιλε,,,μπορει να γινη και υπομνημα για να μην χαθει.
Ευγε .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-12, 19:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

mod note: το θέμα καθαρίστηκε απο τα άσχετα και έγινε υπόμνημα χρήσιμο για τους επίδοξους καλλιεργητές
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-12, 02:11
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

κανει να ταισω δισκους με αυτο...?που θα βρω μπολι?τι ειναι το humus...? ποσο αποδιδει αυτο καθε ποτε ξαν κανεις την ιδια διαδικασια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-12, 02:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μεγαλοι δισκοι -λογικα και απο οσο δει ως τωρα- θα τα αγνοησουν (ειναι μικρουλια) ... αν ειναι για μικρα δισκακια ειναι οτι πρεπει.
Μπολι βρισκεις απο συγχομπιστα.
Χουμους βρισκεις σε πετσοπ με ειδη για ερπετα ... εγω ειχα παρει φοινικοχωμα συμπιεσμενο απο πετσοπ επι της Αθηνάς (διπλα στο Δημαρχειο)!
Αναπαράγονται πολυ γρηγορα -ειναι πολυ αποδοτικη η καλλιέργεια- την διαδικασια αυτη αν προσεξεις δεν ειναι αναγκη να την επαναλαβεις! (πολλες φορες γεννανε μικρες μυγες και οταν εκκολαφθούν γεμιζει μυγακια)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-12, 02:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=12271

Και θα έχουν και τα παιδιά σου!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-12, 09:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πολλα μπραβο και απο μενα για το θεμα!! Εφτιαξα τις καλλιεργειες μου, 3 μικρες γιατι δεν ειχα μεγαλο κουτι. Ερωτηση, μαλλον το εβρεξα αρκετα παραπανω γιατι και το καπακι και το πλαστικο μεσα "σταζουν". Αυτο πειραζει σε κατι; Γενικα πρεπει να προσθετουμε νερο καποια σττιγμη μετα απο μηνες για να συντηρηθει η υγρασια ετσι; Επισης επειδη η "θερμοκρασια δωματιου" τα εβαλα μεσα στο ντουλαπι με τα φιλτρα πανω στις κεφαλες οι οποιες οσο ναναι παραγουν μια ελαφρια θερμοτητα τωρα για το χειμωνα, σταθερα. Πειραζει αυτο;

Επισης αποτι καταλαβα μετα απο μηνες ο λογος που χρειαζεται ανανεωση ειναι επειδη το φοινικοχωμα γινεται οξινο, και διαβασα οτι προτεινεται η αναμιξη του φοινικοχωματος με ενεργο ανθρακα (1 κουταλια). Στεκει αυτο;

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον snakepanos για την καλλιεργεια που μουστειλε. Οι καρδιναλιοι τρελενονται περισσοτερο απολες τις τροφες που δινω. Μια φορα εριξα, δεν μενουν ουτε 30 δευτερολεπτα μεσα.

ΥΓ εγω βουτηξα το πλαστικο στο ενυδρειο κατευθειαν, τα περισσοτερα γκρινταλ ηταν στο χωμα γυρω απτις κροκετες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-12, 14:17
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα μπραβο και απο μενα για το θεμα!! Εφτιαξα τις καλλιεργειες μου, 3 μικρες γιατι δεν ειχα μεγαλο κουτι.Σωστός.Καλύτερα να έχουμε παραπάνω από μία καλλιέργεια.
Ερωτηση, μαλλον το εβρεξα αρκετα παραπανω γιατι και το καπακι και το πλαστικο μεσα "σταζουν". Αυτο πειραζει σε κατι;Το χωμα δεν πρέπει να είναι πολύ βρεγμένο.Πρέπει να είναι υγρό, για να αποφύγουμε την μούχλα στις κροκέτες.
Γενικα πρεπει να προσθετουμε νερο καποια σττιγμη μετα απο μηνες για να συντηρηθει η υγρασια ετσι;4-5 σταγόνες κάθε 2-3 μέρες.
Επισης επειδη η "θερμοκρασια δωματιου" τα εβαλα μεσα στο ντουλαπι με τα φιλτρα πανω στις κεφαλες οι οποιες οσο ναναι παραγουν μια ελαφρια θερμοτητα τωρα για το χειμωνα, σταθερα. Πειραζει αυτο;Σωστός.

Επισης αποτι καταλαβα μετα απο μηνες ο λογος που χρειαζεται ανανεωση ειναι επειδη το φοινικοχωμα γινεται οξινο, και διαβασα οτι προτεινεται η αναμιξη του φοινικοχωματος με ενεργο ανθρακα (1 κουταλια). Στεκει αυτο;Το χώμα μετά από 2-3 μήνες το ανανεώνεις για να φύγουν οι ακαθαρσίες των σκουλικιών και να αποφύγεις δυσάρεστες οσμές.Για τον άνθρακα δεν ξέρω-δεν έβαλα ποτέ.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον snakepanos για την καλλιεργεια που μουστειλε.Μάλλον εννοείς τον ''μπόλυ πανου''...
Οι καρδιναλιοι τρελενονται περισσοτερο απολες τις τροφες που δινω. Μια φορα εριξα, δεν μενουν ουτε 30 δευτερολεπτα μεσα.

ΥΓ εγω βουτηξα το πλαστικο στο ενυδρειο κατευθειαν, τα περισσοτερα γκρινταλ ηταν στο χωμα γυρω απτις κροκετες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-12, 14:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι αυτον εννοω χαχα. Ωραια ωραια ευχαριστω πολυυυυ τα αφησα λιγο μανοιχτο το καπακι να φυγει η πολυ υγρασια και θα τα ξανακλεισω σε λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-12, 01:01
Το avatar του χρήστη Μήτσος
Μήτσος Ο χρήστης Μήτσος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2012
Περιοχή: Πλάκα Τροιζηνίας
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

πολυ ωραια κατασκευη για καλλιεργεια θα την δωκιμασω !! αλλα εχω ενα μικρο προβλημα εδω που μενω δεν μπορω να βρω μπολι!! εαν το κανω χωρις μπολι θα καταφερω να φτιαξω καλλιεργεια????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-12, 09:00
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μήτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια κατασκευη για καλλιεργεια θα την δωκιμασω !! αλλα εχω ενα μικρο προβλημα εδω που μενω δεν μπορω να βρω μπολι!! εαν το κανω χωρις μπολι θα καταφερω να φτιαξω καλλιεργεια????
Φίλε μου χωρις μπόλι δεν γίνεται να ξεκινήσει η αναπαραγωγή των grintal.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-12, 13:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μια που σε βλεπω ονλινε, να καταθεσω καποιες παρατηρησεις. Δεν ηξερα αν γυρω απτην τροφη κατι ασπρα μπιρμπιλακια ηταν μουχλα η αυγα, (τελικα αποτι μουπε ο πανοσ ειναι αυγα) και εκανα ενα ανακατεμα το χωμα αφοτου εβγαλα την τροφη νωριτερα (νομιζοντας οτι μουχλιασε) και ειδα οτι τι μια την αποδυναμωσα ενω οι αλλες ειναι κομπλε. Μαλλον βγαζοντας την τροφη εβγαλα αρκετα αυγα μαζι. Το γραφω για να μην κανει καποιος το ιδιο λαθος. θα βαλω λιγα γκρινταλ απτις αλλες δυο να παρει τα πανω της και αυτη αλλα καποιος που εχει μονο μια καλλιεργεια μπορει να τη σκοτωσει αθελα του. Εδω κολλαει και η συμβουλη σου καλυτερα ναχουμε δυο μικρες καλλιεργειες παρα μια μεγαλη. Τωρα καταλαβαινω γιατι. Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-12, 23:15
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που σε βλεπω ονλινε, να καταθεσω καποιες παρατηρησεις. Δεν ηξερα αν γυρω απτην τροφη κατι ασπρα μπιρμπιλακια ηταν μουχλα η αυγα, (τελικα αποτι μουπε ο πανοσ ειναι αυγα) και εκανα ενα ανακατεμα το χωμα αφοτου εβγαλα την τροφη νωριτερα (νομιζοντας οτι μουχλιασε) και ειδα οτι τι μια την αποδυναμωσα ενω οι αλλες ειναι κομπλε. Μαλλον βγαζοντας την τροφη εβγαλα αρκετα αυγα μαζι. Το γραφω για να μην κανει καποιος το ιδιο λαθος. θα βαλω λιγα γκρινταλ απτις αλλες δυο να παρει τα πανω της και αυτη αλλα καποιος που εχει μονο μια καλλιεργεια μπορει να τη σκοτωσει αθελα του. Εδω κολλαει και η συμβουλη σου καλυτερα ναχουμε δυο μικρες καλλιεργειες παρα μια μεγαλη. Τωρα καταλαβαινω γιατι. Ευχαριστω και παλι.
Είναι τόσα πολλά τα αυγά που δεν έχεις πρόβλημα με το ανακάτεμα.
Σίγουρα παραπάνω από μια καλλιέργεια είναι καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-12-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχω μια απορια...πηγα να τακτοποιησω λιγο τις 3 καινουργιες καλλιεργειες και προσεξα (λογω χρησης φακου) απειρα μικρα (αν τα γκρινταλ ειναι μικρα, αυτα ηταν 10 φορες μικροτερα, σαν σκαθαρια...πολλα ποδια και περπατουσαν μεσα στο φοινικοχωμα. Παιζει να ειναι τα αυγα; Να γινονται.....αυτο το πραγμα και μετα σκουληκια :/ :/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-12-12, 03:56
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μια απορια...πηγα να τακτοποιησω λιγο τις 3 καινουργιες καλλιεργειες και προσεξα (λογω χρησης φακου) απειρα μικρα (αν τα γκρινταλ ειναι μικρα, αυτα ηταν 10 φορες μικροτερα, σαν σκαθαρια...πολλα ποδια και περπατουσαν μεσα στο φοινικοχωμα. Παιζει να ειναι τα αυγα; Να γινονται.....αυτο το πραγμα και μετα σκουληκια :/ :/
Λίγο δύσκολο να περπατάνε τα αυγά

Αν είναι ακάρεα(mites) που εμφανίζονται πολύ συχνά στις καλλιέργειες grindal, δοκίμασε να αυξήσεις αρκετά την υγρασία του χώματος...δε την αντέχουν όσο τα σκουλικάκια.

Είχαν εμφανιστεί και στην καλλιέργεια μου πριν μερικές βδομάδες, αλλά επειδή είχα αυξημένη υγρασία, είχαν μαζευτεί όλα στην πάνω μεριά του πλαστικού(σιντοθήκη) και τα απομάκρυνα πολύ εύκολα ξεπλένοντας το.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-12-12, 08:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τα αυγα εν γενη σκανε και περνανε απο καποια σταδια γιαυτο ρωτησα .α πρωτον μολις τις εφτιαξα (ειχα μικρα ταπερακια και εκανα μεγαλα) και το φοινικοχωμα ακομα σταζει. Οχι ειναι πολυ...ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ η υγρασια. Σταζει καπακι και πλαστικο ακομα. Γιαυτο και τα περισοτερα γκρινταλ ειναι στο χωμα, πανικοσ γινεται. Αν ειναι αυτο που λες, στο χωμα τα ειδα και αυτα, μπαινοβγαινανε. Πειραζουν σε κατι; Δεν με ενοχλουν αρκει να μην πειραζουν αυγα και σκουληκια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-12, 10:23
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αυγα εν γενη σκανε και περνανε απο καποια σταδια γιαυτο ρωτησα .α πρωτον μολις τις εφτιαξα (ειχα μικρα ταπερακια και εκανα μεγαλα) και το φοινικοχωμα ακομα σταζει. Οχι ειναι πολυ...ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ η υγρασια. Σταζει καπακι και πλαστικο ακομα. Γιαυτο και τα περισοτερα γκρινταλ ειναι στο χωμα, πανικοσ γινεται. Αν ειναι αυτο που λες, στο χωμα τα ειδα και αυτα, μπαινοβγαινανε. Πειραζουν σε κατι; Δεν με ενοχλουν αρκει να μην πειραζουν αυγα και σκουληκια.
Απ'οτι έχω διαβάσει δεν πειράζουν άμεσα σε κάτι, αλλά συναγωνίζονται με τα grindal για την τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-12-12, 15:43
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αυγα εν γενη σκανε και περνανε απο καποια σταδια γιαυτο ρωτησα .α πρωτον μολις τις εφτιαξα (ειχα μικρα ταπερακια και εκανα μεγαλα) και το φοινικοχωμα ακομα σταζει. Οχι ειναι πολυ...ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ η υγρασια. Σταζει καπακι και πλαστικο ακομα. Γιαυτο και τα περισοτερα γκρινταλ ειναι στο χωμα, πανικοσ γινεται. Αν ειναι αυτο που λες, στο χωμα τα ειδα και αυτα, μπαινοβγαινανε. Πειραζουν σε κατι; Δεν με ενοχλουν αρκει να μην πειραζουν αυγα και σκουληκια.
Μη δίνεις σημασία σε αυτούς τους μικροοργανισμούς.Υπάρχουν σε όλες τις ''γεμάτες'' καλλιέργειες, χωρίς να έχω ακούσει ότι κάνουν κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ πιστευω εχουμε καλυψει τα παντα που αφορουν την καλλιεργεια πλεον χαχα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-01-13, 16:45
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

πολυ καλο το ποστ.ευχαριστουμε για τον χρονο σου φιλε!εγω ειχα μια καλλιεργεια και καποια στιγμη που πηγα να την ανανεωσω, μοιραζοντας την σε 2 ταπερακια, για να φτιαξω και μια 2η, την σκοτωσα! μαλλον φταιει οτι δεν υγροποιησα αρκετα το καινουργιο φοινικοχωμα που εβαλα. τουλαχιστον στην αρχη απλως ανακατεψα με το υπαρχον και ψεκασα λιγο νερακι απο πανω...οποτε τα εφαγε η ξεραϊλα (και η μαρμαγκα...). θα ξαναδοκιμασω...αν ειχε να μου δωσει καποιο καλο παιδακι μπολι να ξεκινησω μια καινουργια θα ημουν ευγνωμων!θα βαλω και αγγελια...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-03-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mπορει να ηταν και πολυ κρυο το νερο. Γιαυτο να ταστειλες αδιαβαστα.

Λοιπον εκτος των 5 πλεον καλλιεργειων που εχω και δουλευουν με γατοτροφη mr grand (δε λεει να τελειωσει), ειπα να πειραματιστω λιγο λογω διαφορων πληροφοριων στο ιντερνετ που μιλανε για ταισμα με χιλια δυο αλλα, εκτος στερεας τροφης, απο κρεας, μεχρι λαχανικα, το καθενα με τα συν πλην του, οπως βιταμινες (με το συν του παραπανω χρωματος), οπως ασβεστιο αν δοκιμασουμε γαριδες η κατι με εξωσκελετο, η οπως παραπανω πρωτεινη....αν και δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα στην πρωτεινη. Τεσπα.
Κυριως ο λογος που οδηγηθηκα σαυτο το πειραμα ειναι οτι η γατοτροφη αφηνει πολλα υπολειματα μετα απο καιρο (μηνα+) με αποτελεσμα το καπακι να μην εχει μονο γκρινταλ πανω αλλα και υπολειματα τροφης, οποτε δεν μπορω πλεον να βουταω τη ζελατινα οπως ειναι μεσα, αλλα πρεπει να τα συλλεγω....και βαριεμαι.

Αν στεκει το we are what we eat τοτε θα ισχυει και οτι γραφετε.
Ξεκινησα λοιπον μια εκτη μεγαλη, πηρα μπολι απτις αλλες 5 και θα ταιζω τα παντα εκτος γατοτροφης. Θα ποσταρω αποτελεσματα εν καιρω.

ΥΓ. Θελω αν βρω να ταισω krill το οποιο εγκυκλοπαιδικα μιλωντας ειναι το ζωο με τον μεγαλυτερο συνολικο βαρος πληθυσμου του σε ολο τον πλανητη. Εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι ειναι μικροτερο του cm.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-03-13, 18:56
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Καλλιέργεια GRINDAL με φωτογραφίες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορει να ηταν και πολυ κρυο το νερο. Γιαυτο να ταστειλες αδιαβαστα.

Λοιπον εκτος των 5 πλεον καλλιεργειων που εχω και δουλευουν με γατοτροφη mr grand (δε λεει να τελειωσει), ειπα να πειραματιστω λιγο λογω διαφορων πληροφοριων στο ιντερνετ που μιλανε για ταισμα με χιλια δυο αλλα, εκτος στερεας τροφης, απο κρεας, μεχρι λαχανικα, το καθενα με τα συν πλην του, οπως βιταμινες (με το συν του παραπανω χρωματος), οπως ασβεστιο αν δοκιμασουμε γαριδες η κατι με εξωσκελετο, η οπως παραπανω πρωτεινη....αν και δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα στην πρωτεινη. Τεσπα.
Κυριως ο λογος που οδηγηθηκα σαυτο το πειραμα ειναι οτι η γατοτροφη αφηνει πολλα υπολειματα μετα απο καιρο (μηνα+) με αποτελεσμα το καπακι να μην εχει μονο γκρινταλ πανω αλλα και υπολειματα τροφης, οποτε δεν μπορω πλεον να βουταω τη ζελατινα οπως ειναι μεσα, αλλα πρεπει να τα συλλεγω....και βαριεμαι.

Αν στεκει το we are what we eat τοτε θα ισχυει και οτι γραφετε.
Ξεκινησα λοιπον μια εκτη μεγαλη, πηρα μπολι απτις αλλες 5 και θα ταιζω τα παντα εκτος γατοτροφης. Θα ποσταρω αποτελεσματα εν καιρω.

ΥΓ. Θελω αν βρω να ταισω krill το οποιο εγκυκλοπαιδικα μιλωντας ειναι το ζωο με τον μεγαλυτερο συνολικο βαρος πληθυσμου του σε ολο τον πλανητη. Εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι ειναι μικροτερο του cm.
μπράβο! περιμένουμε αποτέλεσματα.... εγω ταιζω καλη σκυλοτροφη και τροφη για ψαρια με σπιρουλινα. οτι τρωνε ειναι οπως ειπες.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-03-13, 19:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το σκεφτηκα και για πλεκοτροφη ταμπλετες. Θα κανω γενικα πειραματα να δω ορεξη ναχεις. Εγω εχω belgando puppy gravy που θεωρειτε απτις καλες για σκυλους, αλλα ΑΝ καταλαβα καλα, προτιματε οι γατοτροφης λογω ταυρινης, συγκεκριμενο αμινοξυ, που εμπεριεχεται υποτιθεται στις γατοτροφες σαν εξτρα και τα βοηθαει. Παντως ελπιζω να ειναι πληρης τροφη γιατι ειναι ΜΕ 1000^5 χιλιομετρα διαφορα, η αγαπημενη τροφη δισκων, καρδιναλιων, των μονομαχων μου...σαν το ζωντανο δεν εχει. Συν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει κατι κατω σαν το φυλλαρακι, να το φαει ο ανσιστρους και να μου ξεχεσει ολο το βυθο.....πραγμα το οποιο γινεται τις τελευταιες μερες που οι δισκοι προτιμουν το φυλλαρακι να το τρωνε απο κατω και πολυ σπανια την ωρα που πεφτει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-03-13, 21:52
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Καλλιέργεια GRINDAL με φωτογραφίες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκεφτηκα και για πλεκοτροφη ταμπλετες. Θα κανω γενικα πειραματα να δω ορεξη ναχεις. Εγω εχω belgando puppy gravy που θεωρειτε απτις καλες για σκυλους, αλλα ΑΝ καταλαβα καλα, προτιματε οι γατοτροφης λογω ταυρινης, συγκεκριμενο αμινοξυ, που εμπεριεχεται υποτιθεται στις γατοτροφες σαν εξτρα και τα βοηθαει. Παντως ελπιζω να ειναι πληρης τροφη γιατι ειναι ΜΕ 1000^5 χιλιομετρα διαφορα, η αγαπημενη τροφη δισκων, καρδιναλιων, των μονομαχων μου...σαν το ζωντανο δεν εχει. Συν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει κατι κατω σαν το φυλλαρακι, να το φαει ο ανσιστρους και να μου ξεχεσει ολο το βυθο.....πραγμα το οποιο γινεται τις τελευταιες μερες που οι δισκοι προτιμουν το φυλλαρακι να το τρωνε απο κατω και πολυ σπανια την ωρα που πεφτει.
το σκουλήκι δεν φτάνει ΟΎΤΕ μεχρι την μέση του ενυδρείου...... δεν εχω ξανα δει ψαρια βα να κάνουν έτσι....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-03-13, 12:55
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Ας ειναι καλα η καλιεργεια!!
Τα δισκακια που εκτρεφω εχουν τρελαθει στην μασα!!!
1η τροφη εχουν τα σκουλικια και μετα ολα τα αλλα....
Μπραβο ρε χρηστο για το ποστ
Επισης ευχαριστω πολυ τον snakepano που μου εδωσε την πρωτη καλλιεργεια
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-04-13, 13:17
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Καλλιέργεια GRINDAL με φωτογραφίες

παιδιά εχει εσας μια παράξενη μυρωδιά η καλλιέργεια σας? δεν μιλαω καμιά φορά για την μυρωδιά της τροφής.... δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι δεν εχω ξανα μυρίσει κάτι παρόμοιο.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-04-13, 15:00
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Εμένα μου βγάζει μια...βοθρίλα ανα 3-6 βδομάδες ανάλογα τη συχνότητα του ταίσματος.
Με καλό ανακάτεμα του χώματος(με κλειστή τη μύτη) εξαφανίζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-04-13, 15:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μπα οχι, αυτο σημενει αποσυνθεση τροφης. Τα δικα μου τα μπιλακια γατοτροφης, αφηνουν ενα λιωμενο κομματι που δεν τρωγεται απτα σκουληκια, και προτιμω να μην το αφηνω, οποτε το καθαριζω που και που. Αλλιως μαλλον ναι θα σαπισει και στο ανακατεμα θα γινουν ακομα χειροτερα τα πραγματα, αν πεσει πολυ το ph της καλλιεργειας απο σαπισμα σκουληκιων η τροφων, θα παρατηρησετε μειωμενη αποδοση, η ακομα μπορει και να κρασαρει ολη η καλλιεργεια. Προσοχη λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-04-13, 15:31
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Βάζω ελάχιστη ποσότητα σκυλοτροφής(1/4 της κροκέτας 2 φορές τη βδομάδα) και δε μένει τίποτα για να καθαρίσω...ή τουλάχιστον δε μπορώ να δώ κάτι.
Η μυρωδιά πάντως δεν είναι έντονη και με το ανακάτεμα εξαφανίζεται εντελώς...ίσως να φταίει η αυξημένη υγρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-04-13, 15:31
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Καλλιέργεια GRINDAL με φωτογραφίες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου βγάζει μια...βοθρίλα ανα 3-6 βδομάδες ανάλογα τη συχνότητα του ταίσματος.
Με καλό ανακάτεμα του χώματος(με κλειστή τη μύτη) εξαφανίζεται.
οχι εμένα δεν είναι βοθριλα γιατί αλλαζω τροφες συνέχεια. μια αλλη μυρωδια....ισως ειναι τα σκουλήκια τα ιδια που μυρίζουν... ξερω γω...?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτη emersed καλλιέργεια 6981giwrgos Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 13 29-01-11 12:05
Emersed καλλιέργεια με cuba alexinio Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 09-12-08 09:37
Emersed καλλιέργεια chemical mac Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 06-03-08 13:07
Καλλιέργεια microworms John T Γλυκό νερό - Γενικά 8 04-06-06 21:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09681 seconds with 14 queries