Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-13, 00:09
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή θερμοστατης και αλλα

Παιδια επειδη εχω μπερδευτει πολυ με το τι πρεπει να κανουμε σε κατασταση καυσωνα και πως να ρυθμιζω θερμοκρασια κτλ σας παρακαλω ξεμπερδεψτε με λιγο.
Το ενυδρειο μου ειναι σε μερος που δεν το βλεπει ποτε ο ηλιος(οπως και ολη την συγκεκριμενη πλευρα του σπιτιου αλλωστε)πραγμα που σημαινει οτι και μερα μεσημερι εχω σκια στο σπιτι αρκετη οποτε και δροσια σχετικα(ακομα)
το air condition εμας δουλευει non stop ολο το καλοκαιρι με εξαιρεση τις μερες που παμε διακοπες.
αυτη τη στιγμη με τα φωτα αναμενα εχω μεσα στο ενυδρειο 26 βαθμους.
θερμοστατη δεν εχω σβησει γιατι δεν ξερω ποσο θα κατεβει χωρις αυτον και φοβαμαι
τον εχω ρυθμισει στους 24 και παρολαυτα ανα διαστηματα αναβει για λιγο.κουλο δεν ειναι?γιατι αναβει?
Για ψυξη δεν μπορω με τιποτα να τοποθετησω τα ανεμιστηρακια που λετε γιατι δεν θα τα καταφερω ποτε.
εχω ενα ανεμιστηρα μικρο ο οποιος εχει βαση και αν χρειαστει θα τον βαλω να χτυπαει ανοιγωντας το ενα φυλλο του καπακιου αναγκαστικα.
θελω να μου πειτε λοιπον ποτε σβηνουμε θερμοστατη?
αν τον αφησω στις 24 για παν ενδεχομενο πειραζεις?
αν καποιος λειψει για 2 εβδομαδες με τις αλλαγες νερου και την εξατμιση τι γινεται αραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-13, 00:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To θερμοστατη δεν χρειαζεται να τον βγαλεις, αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενος. Προσωπικα τον εχω και το καλοκαιρι, για να μην πεσει η θερμοκρασια. Δεν ειναι ολες οι μερες το ιδιο ζεστες, ετσι κι αλλιως.

Τωρα για την ψυξη, θα σου ελεγα να το προσπαθησεις με τα ανεμιστηρακια. Δεν ειναι τιποτα τρομερο κι ας μην εχεις ασχοληθει ξανα με κατι αναλογο. Περα του οτι δεν θα υπαρχει σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο το καλοκαιρι με το κλιματιστικο, οταν θα λειπεις τι θα γινει? Θα βρασουν τα ψαρια.

Με την εξατμιση, πρεπει να φροντισεις να πηγαινει καποιος στο σπιτι οταν λειπεις. Δεν υπαρχει αλλος τροπος, αλλιως μπορει να δημιουργηθει τεραστιο προβλημα. Εγω συνηθως στελνω καποιον ανα τρεις ημερες να δει αν ολα ειναι καλα και να συμπληρωσει νερο που εχω ηδη ετοιμο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-13, 11:26
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Το θεμα με τα ανεμιστηρακια μου φαινεται οχι απλα βουνο,ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
Θα το ηθελα παρα πολυ να το κανω για να ξεμπερδευω αλλα μονη μου αποκλειεται και ο αντρας μου αυτη τη περιοδο ειδικα δε προκειται να με βοηθησει δυστηχως.
τον θερμοστατη τον κατεβασα και αλλο λιγο γιατι τωρα το πρωι που μετρησα χωρις φωτα ειχα 26 και κατι.
Δεν εχω καταλαβει ομως γιατι ενω ειναι ρυθμισμενος πιο κατω απο τη θερμοκρασια που τελικα εχει το ενυδρειο εξακολουθει να αναβει για δευτερολεπτα.
Αυτο με τον ετοιμο κουβα αλλαγης θα το κανω,μου εδωσες ιδεα.Τουλαχιστον καποιος να συμπληρωνει νερο ναι.
Αληθεια οσοι δεν εχουν καποιον τι κανουν αραγε?
Ο φοβος μου ειναι κατα τον αυγουστο που θα λειψουμε 2 βδομαδες εξωτερικο...εκει δεν ξερω τι θα κανω με το νερο.
ερωτηση:τα ανεμιστηρακια pc ειναι ενα μεγεθος?χωρανε σε ολα τα καπακια αραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-13, 12:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα με τα ανεμιστηρακια μου φαινεται οχι απλα βουνο,ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
Θα το ηθελα παρα πολυ να το κανω για να ξεμπερδευω αλλα μονη μου αποκλειεται και ο αντρας μου αυτη τη περιοδο ειδικα δε προκειται να με βοηθησει δυστηχως.
Να τον αναγκασεις!χαχα! (μονο η δικια μου ξερει πως να το κανει??)
τον θερμοστατη τον κατεβασα και αλλο λιγο γιατι τωρα το πρωι που μετρησα χωρις φωτα ειχα 26 και κατι.
Δεν εχω καταλαβει ομως γιατι ενω ειναι ρυθμισμενος πιο κατω απο τη θερμοκρασια που τελικα εχει το ενυδρειο εξακολουθει να αναβει για δευτερολεπτα.
Οι θερμοστατες να ξερεις οτι τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλιμπραρισμενοι. Δηλαδη, μπορει να τον εχεις ρυθμισει να ανοιγει στους 26, αλλα αυτον να ανοιγει στους 28. Πρεπει να διασταυρωσεις με αξιοπιστο θερμομετρο σε ποια θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενος. Αν το κανεις αυτο, ρυθμισε τον στην ελαχιστη θερμοκρασια που θελεις, αναλογα με τα ψαρια σου. Συνηθως 24-25 ειναι καλα για τα περισσοτερα τροπικα ειδη. Μην πιασει κρυο κανενα βραδυ, ποτε δεν ξερεις.

Αυτο με τον ετοιμο κουβα αλλαγης θα το κανω,μου εδωσες ιδεα.Τουλαχιστον καποιος να συμπληρωνει νερο ναι.
Δεν υπαρχει αλλη λυση, δυστυχως, αν δεν υπαρχει αυτοματη αναπληρωση (ελαχιστοι εχουν). Αυτο πρεπει να το εχουν φροντισει ολοι σε τετοια περιπτωση.
Αληθεια οσοι δεν εχουν καποιον τι κανουν αραγε?
Βρισκουν το ενυδρειο αδειο οταν γυρισουν και το φιλτρο (αν ειναι εσωτερικο) καμενο!
Ο φοβος μου ειναι κατα τον αυγουστο που θα λειψουμε 2 βδομαδες εξωτερικο...εκει δεν ξερω τι θα κανω με το νερο.
ερωτηση:τα ανεμιστηρακια pc ειναι ενα μεγεθος?χωρανε σε ολα τα καπακια αραγε?
Τα ανεμιστηρακια εχουν διαφορα μεγεθη: 4χ4cm ,8χ8, 12χ12...τα 8χ8 ειναι μια καλη επιλογη για μικρα ενυδρεια.
Αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-13, 12:45
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

μωρε μπορω να τον πεισω πιστευω αλλα πρωτον ειναι δυσκολη περιοδος γιαυτον τωρα και δευτερον θα γκρινιαξει πολυ πρωτα και την δεδομενη περιοδο δεν αντεχω και εγω
ευτυχως εχουμε καλα παλικαρια εδω και μολις προσφερθηκε καποιος να μου το φτιαξει κατι που το προτιμω εφοσον ειστε γνωστες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-13, 12:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ωραια. Ετσι ξεμπερδευεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-13, 13:00
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ναι.Ξεκιναω αγορες .Να ειστε καλα βρε παιδια και ενα μεγαλο ευχαριστω στο παλικαρι το οποιο προσφερθηκε να μου το φτιαξει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοστατης IbizaIsland Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 11-01-11 10:29
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
θερμοστατης ΤΟΛΟΥΚΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 36 21-09-09 22:29
Θερμοστατης SpyrosK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 04-10-05 17:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08940 seconds with 15 queries