Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-12-08, 15:12   #1
Juwel record 80
 
Το avatar του χρήστη chaos
chaos
Member
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος 23-12-08, 15:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum σας είναι πολύ καλό αν και λίγο τεράστιο έχει πολύτιμες πληροφορίες και πολύ υλικό για διάβασμα. Είμαι καινούργιος στο hobby που λέγετε ενυδρείο πριν δύο μήνες περίπου πήρα το juwel record 80 που έχω και σαν αρχάριος έβαλα μέσα ψάρια που μου άρεσαν οπτικά χωρίς να λάβω υπ όψιν μου άλλους παράγοντες και έτσι έχω μέσα αυτή τη στιγμή:

3 gupy
3 tetra blue
1 ramirezi
2 σκαλάρια
2 τιγράκια (barbus tetrazona)
2 πλακόστομους
και 2 kribensis

επίσεις υπάρχουν μέσα και δύο φυτά
1 bacopa monieri
και ένα άλλο που δεν ξέρω πως λέγετε είναι ένα θαμνάκι στρογγυλό σαν μπάλα.

θέλω να βάλω μέσα κάποια φυτά αλλά δεν θέλω να μπλέξω με εγκατάσταση συστήματος CO2 τι θα χρειαστεί να κάνω;
Ο λόγος αυτού του thread είναι να πάρω ιδέες και να ακούσω-διαβάσω τις παρατηρίσεις σας για τυχόν λάθη που έχω κάνει στο ενυδρείο μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Εμφανίσεις: 6515
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-08, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Δυσκολα μας βαζεις, θα σε στεναχωρησω.
Σκαλαρια, πλεκο, φευγουν (επιστρεφουν στο πετ-χαριζονται-πωλουνται-αγοραζεις αλλα ενυδρεια καταλληλα) λογω μεγεθους ενυδρειου.
Κριμπ ισως, αν ειναι μονα τους και ειναι αρσενικο-θηκυκο.
Τιγρακια κι αυτα θελουν 100 λιτρα μινιμουμ και μεγαλυτερη ομαδα απο 7-8.
Το ιδιο και τα τετρα, ειναι κοπαδοψαρα, θελουν να ειναι σε ομαδα 8+
Το ραμ ειναι ξεκαρφωτο μονο του (δλδ πρεπει να "στησεις" το ενυδρειο "πανω" του, και μαζι με ενα θυληκο).
Και τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και θελουν λιγο πιο σκληρο νερο απο τα αλλα.

Στη θεση σου θα κρατουσα τα γκαπι και θα εβαζα 1-2 σαλιγγαρια applesnail μεχρι να αποκτησω τις καταλληλες γνωσεις, δεξιοτητες και εξοπλισμο για πιο δυσκολα ψαρια.

Ερωτησεις:
1. Ειναι στρωμενο το ενυδρειο?
2. Εχεις κανει μετρησεις ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3?
3. Απο τιμες gH, kH, pH?
4. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου, σε τι ποσοστο επι του συνολικου ογκου νερου και τι θερμοκρασιας?
5. Με τι νερο καθαριζεις το φιλτρο σου?
6. Εχεις διαβασει αυτα?
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος?

Καλη συνεχεια. οτι θελεις ρωτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-08, 15:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε μας!
Εχεις ξεκινησει οπως πολλοι απο εμας καποτε, κανοντας το λαθος να θελεις λιγο απ ολα τα ψαρακια που ειδες και σου αρεσαν. Ελα ομως που αυτο δεν γινεται παντοτε και τα ψρια που μας αρεσουν δεν μπορουν να συμβιωσουν ολα μαζι σε ενα ενυδρειο.
Οι λογοι ειναι κυριως οι εξης :
1. Το ενυδρειο μας ειναι μικρο για καποια ειδη που τα αγοραζουμε μικρα αλλα αυτα μεγαλωνουν και δεν ειναι καταλληλα για μικρα ενυδρεια. Αυτο συμβαινει τωρα με τα Σκαλαρια και τους Πλεκοστομους που εχεις.
2.Εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου. Τα ζωοτοκα πχ οπως τα Γκαπι θελουν σκληρο νερο και υψηλο ΡΗ . Αντιθετως τα Ramirezi , τα Tetra και τα Σκαλαρια θελουν μαλακο εως πολυ μαλακο νερο και χαμηλο ΡΗ
3.Ειναι επιθετικα και ενδεχεται το ενα ειδος να εξοντωσει το αλλο, οπως στην περιπτωση σου τα Kribensis με τα Ramirezi.
Οσο για τα φυτα, μπορεις να διαλεξεις ευκολα ειδη και να κανεις ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο χωρις CO2, λιπασματα και υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-08, 16:26
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες
Δυσκολα μας βαζεις, θα σε στεναχωρησω.
Σκαλαρια, πλεκο, φευγουν (επιστρεφουν στο πετ-χαριζονται-πωλουνται-αγοραζεις αλλα ενυδρεια καταλληλα) λογω μεγεθους ενυδρειου.
Κριμπ ισως, αν ειναι μονα τους και ειναι αρσενικο-θηκυκο.
Τιγρακια κι αυτα θελουν 100 λιτρα μινιμουμ και μεγαλυτερη ομαδα απο 7-8.
Το ιδιο και τα τετρα, ειναι κοπαδοψαρα, θελουν να ειναι σε ομαδα 8+
Το ραμ ειναι ξεκαρφωτο μονο του (δλδ πρεπει να "στησεις" το ενυδρειο "πανω" του, και μαζι με ενα θυληκο).
Και τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και θελουν λιγο πιο σκληρο νερο απο τα αλλα.

Στη θεση σου θα κρατουσα τα γκαπι και θα εβαζα 1-2 σαλιγγαρια applesnail μεχρι να αποκτησω τις καταλληλες γνωσεις, δεξιοτητες και εξοπλισμο για πιο δυσκολα ψαρια.

Ερωτησεις:
1. Ειναι στρωμενο το ενυδρειο?
2. Εχεις κανει μετρησεις ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3?
3. Απο τιμες gH, kH, pH?
4. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου, σε τι ποσοστο επι του συνολικου ογκου νερου και τι θερμοκρασιας?
5. Με τι νερο καθαριζεις το φιλτρο σου?
6. Εχεις διαβασει αυτα?
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος?

Καλη συνεχεια. οτι θελεις ρωτα.
Τα kribensis είναι ζευγάρι και η θυληκιά είναι φουσκωμένει και σκάβει συνέχεια στην άμμο (α ξέχασα να αναφέρω οτί κάτω το ενυδρείο έχει λευκή άμμο) προσπαθόντας να χωθεί κάπου.
1.Το νερό δεν ξέρω αν είναι στρωμμένο στην αρχή μου είχαν πει και είχα βάλει κάτι χρυσόψαρα μέσα (απάνθρωπο όπως διάβασα πριν λίγες μέρες εδώ) τα οποία μετά μετακόμησαν σε γυάλα μόνα τους.
2.3. Τιμές νερού δεν ξέρω δεν έχω μετρίσει ποτέ αλλά σκέφτομαι να πάω το απογευμα να πάρω εξοπλησμό για να το κάνω και αυτό μηπως είναι ευκολο να μου πείτε τι πρέπει να πάρω;
4. Νερό αλλάζω μια φορά το μήνα 20 λίτρα και έχω δευτερο θερμαντικό σώμα και προσπαθώ να το φτάσω όσο πιο κοντά μπορω στους 26 βαθμους κελσίου που είναι η θερμοκρασία που έχω στο ενυδρείο.
5. το φίλτρο δεν το έχω καθαρίσει ακόμα (είναι με σφουγγάρια αυτό που είχε το ενυδρείο μέσα όταν το αγόρασα.).
6. μόνο τον κύκλο του αζώτου δεν έχω διαβάσει θα το κάνω το βράδυ γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.
Ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες φιλε μας!
Εχεις ξεκινησει οπως πολλοι απο εμας καποτε, κανοντας το λαθος να θελεις λιγο απ ολα τα ψαρακια που ειδες και σου αρεσαν. Ελα ομως που αυτο δεν γινεται παντοτε και τα ψρια που μας αρεσουν δεν μπορουν να συμβιωσουν ολα μαζι σε ενα ενυδρειο.
Οι λογοι ειναι κυριως οι εξης :
1. Το ενυδρειο μας ειναι μικρο για καποια ειδη που τα αγοραζουμε μικρα αλλα αυτα μεγαλωνουν και δεν ειναι καταλληλα για μικρα ενυδρεια. Αυτο συμβαινει τωρα με τα Σκαλαρια και τους Πλεκοστομους που εχεις.
2.Εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου. Τα ζωοτοκα πχ οπως τα Γκαπι θελουν σκληρο νερο και υψηλο ΡΗ . Αντιθετως τα Ramirezi , τα Tetra και τα Σκαλαρια θελουν μαλακο εως πολυ μαλακο νερο και χαμηλο ΡΗ
3.Ειναι επιθετικα και ενδεχεται το ενα ειδος να εξοντωσει το αλλο, οπως στην περιπτωση σου τα Kribensis με τα Ramirezi.
Οσο για τα φυτα, μπορεις να διαλεξεις ευκολα ειδη και να κανεις ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο χωρις CO2, λιπασματα και υποστρωμα.
εχω δει κάποια ενυδρεία με φυτά και είναι απίστευτα όμορφα αρχικά δεν ήθελα να βάλω φυτά στο ενυδρείο γιτι τα θεωρούσα μπέλα αλλά στην συνέχεια κατέλληξα οτι μου αρέσουν πολύκαι θέλω και το δικό μου ενυδρείο να έχει φυτά. αν σου είναι ευκολο να μου πεις κανένα link για να δω καμια φώτο από τα φυτα που μπορώ να βάλω χωρις εγκατάσταση co2 ή πες μου τα ονοματα για να κάνω αναζήτηση στο internet.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaos : 23-12-08 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-08, 17:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ευκολα φυτα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-08, 20:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
ξέχασα να αναφέρω οτί κάτω το ενυδρείο έχει λευκή άμμο
αν ειναι πολυ λεπτη η αμμος να την ανακατευεις που και που με ενα πιρουνι για να μην πετρωνει
Παράθεση:
είχα βάλει κάτι χρυσόψαρα μέσα τα οποία μετά μετακόμησαν σε γυάλα μόνα τους
.
τα χρυσοψαρα δε μπαινουν σε γυαλες...θελουν μεγαλο ενυδρειο...αν δεν εχεις και δε θες να αγορασεις..να τα δωσεις σε συγχομπιστα που εχει η να τα πας πισω στο μαγαζι..
Παράθεση:
Τιμές νερού δεν ξέρω δεν έχω μετρίσει ποτέ αλλά σκέφτομαι να πάω το απογευμα να πάρω εξοπλησμό για να το κάνω και αυτό μηπως είναι ευκολο να μου πείτε τι πρέπει να πάρω;
για αρχη και για να εισαι σιγουρος για το στρωσιμο αφου διαβασεις και κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου χρειαζεσαι τεστ υγρα για NH3 ..NO2 και NO3
Παράθεση:
Νερό αλλάζω μια φορά το μήνα 20 λίτρα και έχω δευτερο θερμαντικό σώμα και προσπαθώ να το φτάσω όσο πιο κοντά μπορω στους 26 βαθμους κελσίου που είναι η θερμοκρασία που έχω στο ενυδρείο.
ενας γενικος χοντροκομμενος κανονας ειναι καθε εβδομαδα 30% αλλαγη νερου..με μετρησεις μετατρεπουμε τον κανονα στις αναγκες του ενυδρειου..
Παράθεση:
το φίλτρο δεν το έχω καθαρίσει ακόμα (είναι με σφουγγάρια αυτό που είχε το ενυδρείο μέσα όταν το αγόρασα.).
ειναι πολυ νωρις για να σε απασχολει το καθαρισμα του φιλτρου..προεχει να βεβαιωθεις οτι ειναι στρωμενο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-08, 16:19
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Δεν έχω προλάβει να πάρω ακόμα τα τεστ για το νερό αλλά μάλον αύριο θα τα έχω οπότε και θα σας πώ τα αποτελάσματα. Αποφάσησα να βγάλω από το ενυδρείο μου τα σκαλάρια τους πλακώστομους και τα tetra blue μπορώ να αφίσω τα gupy μαζί με τα κριπένσις και τα τιγράκια. Αν μπορούν να συνυπάρξουν θα προσθέσω και μερικά τιγράκια ακόμη γιατί τα δικά μου είναι μόνο δύο.

Αλλά επειδή μου αρέσουν πολύ και τα ramirezi αποφάσησα να πάρω ακόμα ένα ενυδρείο για να φθλιξενίσω 2 ramirezi μίνα τους, αρχικά με ενδιαφέρει να μάθω τι μέγεθος ενυδρείο χρειάζοντε 2 ramirezi για να είναι άνετα και στο μέλλον να μαθω τι διμόσφωση χρειάζετε για να νιώθουν άνετα και να αναδείξουν τα χρώματα τους

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-08, 20:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaos Εμφάνιση μηνυμάτων
....αρχικά με ενδιαφέρει να μάθω τι μέγεθος ενυδρείο χρειάζοντε 2 ramirezi για να είναι άνετα και στο μέλλον να μαθω τι διμόσφωση χρειάζετε για να νιώθουν άνετα και να αναδείξουν τα χρώματα τους....
Ενα ενυδρειο μινιμουμ σαν κι αυτο που εχεις ηδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-08, 21:13
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

80 για 2 μόνο ramirezi? Κρίμα και μου άρεσε πολύ αυτό το ψάρι αλλά απ ότι φένεται θα το αποχωριστώ δεν έχω το χώρο να βάλω άλλο ένα τέτοιο ενυδρείο. Τα τιγράκια μπορούν να συνυπάρξουν με το κριμπενις και τα gupi?
-------------------------
Απ' ότι δίαβασα στο site τα κριμπένσις χρειάζονται και αυτά μαλακό και νερό και είναι αρκετά ειρηνικά ψάρια όταν δεν προστατεύουν τη φωλιά τους και δεν είναι σε περίοδο αναπαραγωγής οπότε πιστεύω δεν θα έχουν πρόβλημα να βρήσκοντε στον ίδιο χώρο με ζοωτόκα ψάρια. Το θέμα μου τώρα είναι αν θα μείνουν τα τιγράκια που έχω μέσα ή να τα αντικαταστήσω με άλλα ζοωτόκα όπως moli, ξιφοφόρους και πλατυ? στο ενυδρείο μέσα θέλω να βάλω και φυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaos : 26-12-08 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-08, 23:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα κριμπενσις ομως καποια στιγμη θα θελησουν να ζευγαρωσουν και η επιθετκοτητα τους θα στρεσσαρει εντονα ισως και μοιραια τα αργοκινητα γκαπυ...
θα συνιστουσα να μη τα κρατησεις αν προτιμας τα ζωοτοκα...
επισης τα ζωοτοκα θελουν σκληρο νερο εναντιθεση με τα κριμπς..
ξιφοφοροι και πλατυ οχι μαζι λογω κινδυνου υβριδισμου..
τα φυτα μονο καλο θα κανουν στο ενυδρειο σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-08, 12:24
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κριμπενσις ομως καποια στιγμη θα θελησουν να ζευγαρωσουν και η επιθετκοτητα τους θα στρεσσαρει εντονα ισως και μοιραια τα αργοκινητα γκαπυ...
θα συνιστουσα να μη τα κρατησεις αν προτιμας τα ζωοτοκα...
επισης τα ζωοτοκα θελουν σκληρο νερο εναντιθεση με τα κριμπς..
ξιφοφοροι και πλατυ οχι μαζι λογω κινδυνου υβριδισμου..
τα φυτα μονο καλο θα κανουν στο ενυδρειο σου...

Τα κροπενσις μου πρέπει να έχουν ζευγαρόσει τώρα πριν λίγες μέρες βρήκαν επιτέλους και τη φωλιά τους αφού έχουν σκαψει όλο το ενυδρείο. αν αποφασίσω τελικά να κρατήσω τα γκριπενσις τί άλλα ψάρια μπορώ να έχω μαζί τους χωρίς να ειπάρχει πρόβλημα?
για να καταλάβεις από όλα αυτά που έχω γράψει ότι έχω μέσα μου αρέσουν περισσότερο τα γκριπενσις το ramirezi και τα guppy και απ οτι έχω καταλάβει δεν μπορούν να είνια μαζί όλα αυτά οπότε προσπαθώ να βρω πια θα κρατήσω και τι μπορώ να βάλω μετά μαζι με αυτά που θα αποφασήσω να κρατησω. δεν ξέρω αν με κατάλαβες. Απλά θέλω το ενυδρείο να έχει χρώμα μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-08, 18:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι πολυ κατανοητο να θες να κρατησεις ολα τα ψαρακια που σου αρεσουν...αλλα αυτο δε γινεται σε ενα μονο ενυδρειο...αφου λοιπον θελεις να κρατησεις τα κριμπς και σου κινει το ενδιαφερον η αναπαραγωγη τους τοτε μπορεις επιπλεον να βαλεις μερικα γρηγορα ψαρακια ως dither fishes....δηλαδη ψαρακια που με την παρουσια τους εφησυχαζουν τους γονεις ωστε να ζευγαρωσουν....θα πρεπει ομως να ειναι και αρκετα γρηγορα για να μη πεσουν θυματα της επιθετικοτητας τους...
οποτε ξεχνα τα ραμ και τα γκαπυ...
προτεινονται σαν καλη επιλογη τα zebra danio http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...anio_rerio.htm και τα cherry barbs... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...%20titteya.htm
η ψαρακια με παρομοια συμπεριφορα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-08, 14:50
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολυ κατανοητο να θες να κρατησεις ολα τα ψαρακια που σου αρεσουν...αλλα αυτο δε γινεται σε ενα μονο ενυδρειο...αφου λοιπον θελεις να κρατησεις τα κριμπς και σου κινει το ενδιαφερον η αναπαραγωγη τους τοτε μπορεις επιπλεον να βαλεις μερικα γρηγορα ψαρακια ως dither fishes....δηλαδη ψαρακια που με την παρουσια τους εφησυχαζουν τους γονεις ωστε να ζευγαρωσουν....θα πρεπει ομως να ειναι και αρκετα γρηγορα για να μη πεσουν θυματα της επιθετικοτητας τους...
οποτε ξεχνα τα ραμ και τα γκαπυ...
προτεινονται σαν καλη επιλογη τα zebra danio http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...anio_rerio.htm και τα cherry barbs... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...%20titteya.htm
η ψαρακια με παρομοια συμπεριφορα...
Όμορφα και τα ψαράκια που μου προτείνεις να βάλω μαζί με τα γκριπς. Τώρα σκέφτομε να φτιάξω και ένα ενυδρείο που θα φιλοξενισει το ramirezi και να του βάλω για παρέα αλλό ένα υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσω ένα ramirezi αν είναι αρσενικό ή θυλικό και επίσεις τι διακόσμηση θέλει το ramirezi στο ενυδρελιο του (υπόστρωμα, φυτά, ρίζες, πέτρες);;;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-08, 19:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφα και τα ψαράκια που μου προτείνεις να βάλω μαζί με τα γκριπς. Τώρα σκέφτομε να φτιάξω και ένα ενυδρείο που θα φιλοξενισει το ramirezi και να του βάλω για παρέα αλλό ένα υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσω ένα ramirezi αν είναι αρσενικό ή θυλικό και επίσεις τι διακόσμηση θέλει το ramirezi στο ενυδρελιο του (υπόστρωμα, φυτά, ρίζες, πέτρες);;;;;;;;;;;;
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Δες εδώ για το διαχωρισμό του φύλου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28374
(το post αφορά τα "συγγενικά" bolivian ram)

Σε ό,τι αφορά στα mikrogeophagus ramirezi, θέλουν κατ'αρχήν μαλακό (GH=5-12) και όξινο (pH=5-6) νερό, όπως επίσης σχετικά υψηλές θερμοκρασίες (27-30).. Δες και εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...y.php?ID=12305

Ως "μικρογεωφάγος" προτιμάει αμμώδες υπόστρωμα, ή λεπτόκοκκο χαλίκι..

Από εκεί και πέρα, το θέμα της "διακόσμησης" δεν είναι τόσο αυστηρό, αρκεί να υπάρχουν πολλές κρυψώνες, καθώς σε περιόδους αναπαραγωγής γίνονται αρκετά επιθετικά (αυτή τη στιγμή προσπαθώ να σώσω ένα θηλυκό, που αν και σε πολύ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, είχε αρκετούς "καυγάδες" με τον αρσενικό, και έπαθε βακτηριδιακή μόλυνση σε μία πληγή που άνοιξε σε μία από τις "μάχες")..

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ξύλα και ξερά φύλλα, αλλά μάλλον είναι προτιμότερο να βάλεις και αρκετά φυτά, καθώς αυτά θα σε βοηθήσουν στον "έλεγχο" των νιτρικών (τα ραμιρέζι θέλουν "καθαρό" ενυδρείο, και είναι ευαίσθητα στις υψηλές τιμές νιτρικών.. Πρόσεξε βέβαια την επιλογή των φυτών, ώστε αυτά να αντέχουν στους 27-28 περίπου βαθμούς όπου και θα είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου σου!

Στη φύση ζουν στο Rio Orinoco, στην Κολομβία και τη Βενεζουέλα, και συγκεκριμένα στα "savanna grasslands" του Llanos.. Πρόκειται περί πεδινών εκτάσεων, γεμάτες με γρασίδι και με ελάχιστα δέντρα (δέντρα υπάρχουν μόνο κατά μήκος του ποταμού, στις όχθες του).. Η πεδινή μορφολογία της περιοχής έχει ως αποτέλεσμα να είναι σχετικά ρηχά τα νερά του ποταμού στο συγκεκριμένο σημείο (εξ'ού και οι υψηλές θερμοκρασίες), και τις εποχές των βροχών ο ποταμός να πλημμυρίζει.. Έτσι, τα ψάρια βγαίνουν στα "πλημμυρισμένα κομμάτια", όπου βρίσκουν τροφή (σκουληκάκια κ.τ.λ.) και αναπαράγονται..

Δε χρειάζεται σπηλιές (όπως τα κριμπ), γεννάνε πολλές φορές και στο χαλίκι, ενώ μπορεί να γεννήσουν και σε μεγάλες επιφάνειες (πέτρες, ξύλα, πλατιά φύλλα κ.τ.λ.)...
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-09, 12:24
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Επίτέλους πήρα κάποια τεστ και μπορώ να ανακοινώσω κάποιες τιμές του νερού στο ενυδρίο μου.

pH: 7,5
NO2: <0,3 mg/l
NH3/NH4: 0mg/l

Τα τεστ έγιναν με υγρά της tetra.
Έχω πάρει και το τεστ για GH/KH αλλά δεν έχει οδηγίες στα αγγληκά μέσα και δεν έχω καταλάβει από τις εικόνες που έχει πως γίνετε. Επίσεις και το pH της βρύσης είναι 7,5. Αν γνορίζετε για το GH/KH είναι της tetra και αυτό πείτε μου να το κάνω και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-09, 12:47
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Τα τεστάκια για GH/KH γενικότερα "δουλεύουν" ως εξής: Βάζεις την απαιτούμενη ποσότητα μερού στον δοκιμαστικό σωλήνα και ρίχνεις μέσα μία-μία τις σταγόνες του τεστ μέχρι το νερό να αλλάξει χρώμα. Δηλ ρίχνοντας της πρώτη σταγόνα το νέρο θα χρωματιστεί (π.χ. κόκκινο) και κατόπιν μετά την ρποσθήκη των σταγόνων θα αλλάξει χρώμα (π.χ. πράσινο). Θα μετρήσεις πόσες σταγόνες έριξες μέσα μέχρι το νερό να αλλάξει χρώμα και έτσι βρίσκεις την σκληρότητα. Π.χ. αν έριξες 6 σταγόνες τότε η σκληρότητα σου είναι 6.

Να τονίσω ότι μιλώ γενικά για τα υγρά τεστς (τουλάχιστον όσα έχω χρησιμοποιήσει εγώ) και όχι για κάποιας συγκεκριμένης μάρκας.

Όσον αφορά τους συγκατοίκους των Κριμπς θα πρότεινα τα cherry barbs έναντι των zebra danio μιας και τα zebra είναι πολύ γρήγοροι κολυμβητές και μπορεί να τρώνε τον γόνο των Κριμπς κάτι που δεν ισχύει με τα cherry.
Επίσης κολυμπούν σε κοπάδι (κάτι που δεν ισχύει με τα cherry) οπότε όταν κάνουν επιδρομή στον γόνο συνήθως πάνε όλα μαζί κάτι που σημαίνει ότι κάποια μικρά σίγουρα θα φαγωθούν.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-09, 19:54
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Μέτρησα και τα υπόλοιπα

GH 8
KH 3
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το μικρο μου juwel record 60 sergio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 21-11-08 19:18
Juwel record 80 - Κοινωνικό φυτεμένο etomis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 25-10-08 00:32
Juwel Record 80 - Κοινωνικό Νέο dimapo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-09-08 13:17
κατασκευη καπακι για juwel record 60 asteris_veroia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 24-05-08 18:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08042 seconds with 15 queries