Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-04, 19:47
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή κηδειες!

περνω αποφαση να αναφερω αυτο το θεμα μετα απο τις ασθενειες που με χτυπησαν στα θαλασσινα μια στο ενα και μια στο αλλο και εχω χασει τον υπνο μου.το μεγα λαθος μου ηταν που μετεφερα ψαρι απο το μικρο θαλασσινο στο μεγαλο με αποτελεσμα να μεταφερω και την ασθενεια .το αποτελεσμα να χανω καθε μερα σχεδον και απο ενα ψαρι.δεν ηθελα να βαλω χαλκο στο νερο .αλλα τελικα δεν υπαρχει αλλη λυση.ειναι πολυ δυσκολο να αναφερεις θανατους δημοσιως και πολυ λιγοι αναφερουν απωλειες στο board.καιρος ειναι πιστευω να αρχισουμε να λεμε και γι αυτα που χανουμε και οχι μονο γι αυτα που αγοραζουμε.οταν τελειωσω απο την θεραπεια θα σαν πω τελικα τι θα απομεινει.....ισως πηρα λιγο επιπολαια το θεμα των θαλασσινων.πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος για καθε καινουριο ψαρι που σκεφτεσαι να αγορασεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-04, 20:08
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

τη ζημιά την έπαθες σε marine ή σε reef??
όποια και αν είναι η απάντηση λυπάμαι πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-04, 20:51
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

σε θαλασσινο.αυτο δεν εχει σημασια.το θεμα ειναι πως ηθελα να αποφυγω το χαλκο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-04, 00:22
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Θεραπεία χωρίς φάρμακα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
σε θαλασσινο.αυτο δεν εχει σημασια.το θεμα ειναι πως ηθελα να αποφυγω το χαλκο.
Αν έχεις θαλασσινό με ψάρια μόνο (ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΜΟΝΟ) μπορείς σταδιακά να μειώσεις το salinity και να αυξήσεις τη θερμοκρασία. Τα ψάρια αντέχουν σε αρκετά μικρή περιεκτικότητα αλατιού όμως τα παράσιτα δεν μπορούν να αναπαραχθούν. Επιπλέον τα ψάρια αναλώνουν λιγότερες δυνάμεις και αν συνεχίσουν να τρώνε τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα αφού είναι σίγουρο ότι θα συνέλθουν. Το salinity μπορεί να φτάσει έως και 1.1 ή και λιγότερο και να μείνει στα πλαίσια αυτά για δύο ή και τρεις εβδομάδες. Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις.
Νίκος[/u][/b]
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-04, 04:40
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ευχαριστω νικο .το εκανα αυτο και προσθεσα και χαλκο κατι που ηθελα να αποφυγω.για να δω τι θα σωσω στο τελος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-04, 00:58
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

τριτη μερα θεραπειας με χαλκο και τα πραγματα πανε πολυ καλυτερα .οι ασθενειες αρχιζουν να υποχωρουν σιγα σιγα απο τα ψαρια μου.τελικα αυτος ο καταραμενος χαλκος κανει θαυματα.παντως δεν ηθελα αυτην την λυση αναρωσης ειναι η χειροτερη.αναμενονται εξελιξεις.το λαθος μου ειναι που αφησα τον φορεα της ασθενειας μεσα στο ενυδρειο απο την αρχη.τελος, μαθημα πρωτο κανενα ψαρι μεσα στο ενυδρειο χωρις να εχει περασει καραντινα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-04, 02:08
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

δυστηχως φίλε μου κατι τέτοιες περιπτώσεις είνια που χρησιμευουν για να βαζουμε και εμεις οι "γνωστες" μυαλο που και που...

Εγω πχ τον τελευταιο μηνα δίνω μαχη με την τριχωειδη που εχει ορμηξει στο reefaki.

("Εγω αλγη;;; με τετοιες παραμετρους;;;; !!! Ποτε δεν είχα και ουτε σκοπευω να αποκτησω.!!")
Δυστηχώς την αλαζονια μας την πληρώνουν ορισμενες φορες οι "φιλοξενούμενοι" μας...

Αχχχ οι πολυποδες μουυυυ!



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-04, 04:47
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ειδες τι γινεται αλεξανδρε! οτι αγαπας πολυ δεν πρεπει τελικα να το φερεσαι αλαζονικα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-04, 09:39
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Συμπάσχω και εύχομαι να πάνε όλα καλά στο τέλος. Εγώ δεν θα ονόμαζα αλαζονία παρά μερική παράλειψη ορισμένων άγραφων νόμων από την πολλή μας την αγάπη στούς μικρούς μας φιλοξενούμενους, και η βιασύνη μας να τα δούμεν να κολυμπάνε στο νέο περιβάλλο που τους φτιάξαμε......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-04, 03:32
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

οταν χρισιμοποιης χαλκο βαλε μεσα στο ενυδρειο και καποια κοματια, μικρα,μεταλου χαλκου οπως θα σκουριαζουν,που σκουριαζουν αμεσος, απελεφθερωνουν ιοντα χαλκου με αποτελεσμα η συγκεντρωση του φαρμακου να μενει ποιο πολυ χρονο σε τοξικα για τα παρασιτα επιπεδα και να εχεις ποιο γρηγορα αποτελεσματα.
Η μεθοδος της υποαλατοτιτας ειναι σαφος ποιο φιλικη προς το ενυδρειο.
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04555 seconds with 14 queries