Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-03, 23:49
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Γλοιώδες υλικό πάνω σε ξύλα

Πάνω σε 3 ξύλα που έβαλα στο καινούργιο μου ενυδρείο έχει αναπτυχθεί ένα γλοιώδες υλικό χρώματος μπες ανοικτό. Τις πρώτες μέρες ήταν σε μικρή κλίμακα και δεν έκανα τίποτε υποθέτοντας ότι με την πάροδο του χρόνου θα εξαφανιστεί. Όταν επέστρεψα στη Θεσσαλονίκη ύστερα από μια βδομάδα απουσίας αντίκρυσα ένα θέαμα καθόλου όμορφο. Σχεδόν όλο το ξύλο καλυμμένο από αυτό το υλικό. Να σημειώσω ότι αυτό αναπτύσσεται στο μέρος του ξύλου που έχει ανοικτό καφέ χρώμα. Τα ξύλα αυτά τα πήρα μαζί με ένα φίλο από το ίδιο κατάστημα που και αυτός τα έβαλε στο ενυδρείο του χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα έβγαλα από το ενυδρείο και τα έτριψα με μία οδοντόβουρτσα και το μεγαλύτερο μέρος έχει φύγει.
Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό; Με ποιο τρόπο μπορώ να σταματήσω την ανάπτυξη του;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-03, 01:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Τι μετρήσεις νερού βγάζεις?
Ειχα ανάλογο πρόβλημα λόγω αυξημένων νιτρικών.(σε άλλο ενυδρείο)
Φυσικα το δικό σου πρόβλημα μπορεί να είναι και διαφορετικό.
Βράσε το ενα απο τα 3 και δες την διαφορά.
Η λίγδα αυτή μύριζε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-03, 01:39
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ναι όταν έβγαλα το ξύλο να το καθαρίσω μύριζε πολύ άσχημα. Δε νομίζω να οφείλεται στα νιτρικά γιατί είναι πολύ χαμηλα, γύρω στα 10mg/l.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-03, 01:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Δυστυχώς υποπτεύομαι σάπισμα.
Πάντως πρίν καταλήξεις οπουδήποτε ρίξε το ενα βράσιμο και παρατήρησε αν βγάζει ρετσίνι.
Μπορεί να είναι ζωντανό και όχι απολιθωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-03, 10:39
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Γιάννη Αν ήταν σάπισμα δεν έπρεπε να αλλοιώνεται και το ξύλο; Το ξύλο δεν αλλοιώνεται καθόλου αλλά αυτό το υλικό είναι κολλημένο πάνω στο ξύλο.
Κάτι άλλο που με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι σάπισμα λόγω κακής ποιότητας του ξύλου είναι το ότι αυτή η ουσία σταδιακά κάλυψε και ενα από τα ξύλα που είχα στο παλιό ενυδρείο για 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα.
Αν οφειλόταν σε κακή επεξεργασία του ξύλου θα σάπιζε και το ξύλο που έβαλε και ο φίλος μου στο δικό του ενυδρείο αφού είναι ακριβώς το ίδιο ξύλο και το αγοράσαμε απότο ίδιο κατάστημα.
Να σημειώσω ότι με την αλλαγή του ενυδρείου πολλά φύλλα από τις 2 Vallisneries και τις κρυπτοκορίνες έλιωσαν. Όσα μπόρεσα να απομακρύνω τα έβγαλα από το ενυδρείο. Αρκετά όμως έμειναν μέσα. Υπάρχει περίπτωση αυτό να απροκάλεσε την ανάπτυξη αυτής της ουσίας;
Χθες τα έβγαλα όλα έξω από το ενυδρείο, καθάρισα όσο μπορούσα τα ξύλα, απομάκρυνα όλα τα γέρικα και σάπια φύλλα, και καθάισα το βυθό από τυχόν υπολύμματα σαπισμένων φύλλων. Ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάπως την κατάσταση.
Έχετε καμιά άλλη ιδέα για το τι πρέπει να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-03, 12:33
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Δεν ειναι παραίτητο να αλλοιωθεί το ξύλο για να αρχίσει να σαπίζει.
Τα ξύλα για ενυδρεία περνάνε απο κάποια στάδια επεξεργασίας όπως αποξύρανση και αμμοβολή.
Τα συγκεκριμένα ξύλα μπορεί να μην έχουν κονσερβοποιηθεί σωστά.
Και του φίλου σου .......μπορεί να ειναι εντάξει.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις μέσα το ξύλο του φίλου σου για να δεις την συμπεριφορά του?
"Εχεις δεί ποτέ ξύλο του εμπορίου να έχει γίνει........μυρμηγκοφωλιά?"

Θάθελα να δω το ενυδρείο σου πάλι απο κοντά.
Αν κάνεις καφέ με νερο απο το R.O τότε σούρχομαι.

ΥΓ.
Και μια παρατήρηση που ειχα κάνει
Ενα ξύλο που μου σάπιζε στο ενα ενυδρείο δεν μου σάπιζε σε άλλο.
Στο ενα ειχα μαλακό νερό (αυτό που σάπιζε) και στο άλλο σκληρό νερό.
Εδώ θα μπορούσε να δώσει μια απάντηση κάποιος που εχει ασχοληθεί περισσότερο με αυτό το ζήτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-03, 12:58
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Και καφέ κάνω και τσάϊ και ό,τι θέλεις. Σε τι GH πίνεις τον καφέ;
Όποτε μπορείς πάρε με τηλ και έλα.
Αν μπορείς όταν θα έρθεις φέρε και τη φωτογραφική να βγάλουμε φωτογραφίες το ξύλο αυτό να το δουν και οι υπόλοιποι να μας πουν τη γνώμη τους.
Αν ήταν μόνο το καινούργιο ξύλο θα έλεγα ότι ήταν σίγουρα σάπισμα. Επεκτάθηκε όμως και στο παλιό που δεν είχε πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-03, 13:48
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ, αλλα σε ξύλο που δεν ήταν αγορασμένο απο pet shop.
Δεν έφευγε με τίποτα και μύριζε απίστευτα άσχημα. Το έτριβες, το ξαναέβαζες στο νερό και δυό μερες μετά τα ίδια. Και μιλάμε για καθαρό νερό ούτε καν στο ενυδρείο.
Δεν ξέρω τι ήταν απλά το πέταξα και πήρα ε΄να απο pet shop.
Εσένα είσαι σίγουρος οτι είναι mopani ´h driftwood και οτι δεν το μάζεψε ο ιδιοκτής απο πουθενά στην εξοχή ;
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-12-03, 13:58
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Τι ξυλο ειναι αυτο ;;
γιατι εαν ειναι τα κλασικα οπως mopani ή driftwood τοτε αυτα δεν σαπιζουν οπως ολα τα τροπικα ξυλα ή ριζες και δεν εχουν και κανενος ειδους επεξεργασια .
Αυτο που ισως πρεπει να ψαξεις ειναι μηπως αυτη η μπεζ γλυτσα που λες ειναι μυκητες εφοσον δεν ειναι καποιο ειδος αλγης .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-12-03, 15:31
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Είναι ξύλο αγορασμένο από μαγαζί για ενυδρεία. Τωρα δε ξερω ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε mopani και driftwood αλλά Είναι το κλασικό είδος ξύλου που βάζουμε στα ενυδρεία.
Αν ήταν χρώματος πράσινο θα έλεγα ότι είναι άλγη. Επεκτείνεται σταδιακά σε όλο το ξύλο και δημιουργεί ένα στρώμα πάχους 1-2cm.
Σήμερα δύο μέρες μετά που το καθάρισα βλέπω ότι αναπτύχθηκε ξανά αρκετά.
Σωτήρη αν είναι μύκητες πως μπορώ να το καταλάβω; Ποιοι παράγοντες οδηγούν στην ανάπτυξή τους και πως μπορώ τους καταπολεμήσω;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-03, 16:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Πριν απο ενα χρονο ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στο φυτεμενο ενυδρειο με τα kribensis που ειχα. Ειναι λιγο αηδια και ειναι λιγο επιθετικο, δηλαδη αναπτυσετε αρκετα γρηγορα, εγω το ειχα αυτο σε ριζες mopani και με ταλαιπωρησε λιγο. Καθε εβδομαδα το εβγαζα και το καθαριζα με νερο βρυσης για να φυγουν οτι βακτηριδια υπηρχαν. Σε ενα μηνα το φαινομενο μονο του σταματησε.

Το νερο μου ηταν βρυσατο με ph 7,2-7,4 λογο DIY διοξυδειου του ανθρακα. Νιτρικα σχεδον στο μηδεν και πληρες στρωμενο το φιλτρο του. Αλλα νομιζα οτι ετυχε σε εμενα μονο μια και δεν το ειχα ξαναδει στο board να συμβαινει.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-03, 16:17
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Φιλε discusman εχεις καποιο ειδος pleco και αν ναι διχνει ενδιαφερων για το mopani σου?ροταω γιατι εχουν μεγαλη αδιναμια στα mopani kai ta driftwood και αν δεν το πλησιαζουν μπορει να μην ειναι απλα Γλοιώδες υλικό
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-03, 18:33
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Η αλγη δεν ειναι μονο πρασινη , δυστυχως εχει πολλες μορφες , αλλα εαν δεν ειναι αλγη και το ξυλο ειναι τροπικο τοτε πρεπει να ειναι κατι αλλο .
Τωρα οι μυκητες συνηθως εχουν ανοιχτοχρωμη εμφανιση εως λευκη .
Κανε σε ενα απο αυτα ενα βρασιματακι σχετικα μικρης διαρκειας ( να παρει μια βραση που λεμε και εμεις οι μαγηρισες ) και αστο μεσα σε εναν κουβα - λεκανη με νερο βρυσης να δεις εαν αλλαξει η συμπεριφορα του .
Σιγουρεψου ομως για το τι ξυλο ειναι , εαν ειναι απο την μια πλευρα σχεδον μαυρο και απο την αλλη καφε το ειναι ριζα mopani , εαν ειναι ανοιχτοχρωμο και σαν κλαδι απο δενδρο τοτε ειναι driftwood .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-03, 19:10
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Είναι ρίζα mopani γιατί είναι από τη μια μεριά πολύ σκούρο καφέ και από την άλλη ανοικτό καφέ. Αν το βράσω θα καταστραφούν οι μύκητες και δε θα εμφανιστούν ξανά; Το πρόβλημα είναι ότι είναι μεγαλούτσικα και θα δυσκολευτώ να τα βράσω κάπου. Άσε που είναι γεμάτα φυτά (αννούβιες και microsorum). Αν όμως το βράσιμο είναι η μόνη λύση τότε δεν έχω άλλη επιλογή.
Ευχαριστώ πολύ όσους με βοήθησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-03, 22:18
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Tan wrote
Παράθεση:
Φιλε discusman εχεις καποιο ειδος pleco και αν ναι διχνει ενδιαφερων για το mopani σου?ροταω γιατι εχουν μεγαλη αδιναμια στα mopani kai ta driftwood και αν δεν το πλησιαζουν μπορει να μην ειναι απλα Γλοιώδες υλικό
Έχω ένα πλακόστομο ο οποίος τις περισσότερες ώρες βρίσκεται σε μια κουφάλα μέσα στο συγκεκριμένο ξύλο. Στα σημεία που υπάρχει αυτή η γλίτσα δεν πλησιάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-03, 10:45
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τελικά να υποθέσω ότι πρόκειται για μύκητες;
Που οφείλεται η ανάπτυξη τους;
Discos wrote:
Παράθεση:
Καθε εβδομαδα το εβγαζα και το καθαριζα με νερο βρυσης για να φυγουν οτι βακτηριδια υπηρχαν. Σε ενα μηνα το φαινομενο μονο του σταματησε.
Ελπίζω και σε μένα να σταματήσει στο μήνα. Ήδη το ενυδρείο είναι στημένο σχεδόν τρεις βδομάδες.
Εσεις τι μου προτείνεται να κάνω. Να καθαρίζω απλά αυτό το υλικό, με την ελπίδα ότι το φαινόμενο θα σταματήσει όπως και στην περίπτωση του Discos ή να το βγάλω και να το βράσω. Είναι πολύ πιο δύσκολο να το βράσω γιατί είναι αρκετά μεγάλα κομμμάτια και είναι γεμάτα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-03, 12:33
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ωπα , εαν ειναι φρεσκοστημενο το ενυδρειο τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι καποιο ειδος αλγης , και τοτε αλλαζουν ολα .
Μην το βρασεις ακομα θα ελεγα εγω .
Αντιμετωπισε το σαν αλγη πρωτα και μετα ολα τα αλλα .
Εαν το χρωμα του ειναι πιο πολυ προς το καφε παρα προς το μπεζ τοτε θα ελεγα οτι ειναι η γνωστη αλγη του πρωτοστημενου ενυδρειο .
Διαβασε σχετικα .

http://studio.aaquaria.com/board/vie...F5%E4%E9%ED%E7

Και βεβαια υπαρχουν και αλλες συζητησεις που μπορεις να δεις σχετικα , ψαξε και διαβασε .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-03, 13:13
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

μαλλον προκειτε για την γνωστη αλγη των κανουργιων ενυδρειων
και σε μενα οταν πρωτοεστησα το ενυδρειο υπηρχε αυτη η γλιτσα σε ενα ξυλο mopani. εφυγε μετα απο κανα μηνα μονη της.αυτα

ΙΜΟ καθαρισε το μια - δυο φορες ...και βλεπουμε
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-03, 13:42
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Kαι εγω οταν ειχα βαλει τα ξυλα, τις πρωτες μερες εφανισαν σε καποια σημεια ενα πραγμα σαν μιξα (μπλιαχ ) καπως.Λογικα πρεπει να ηταν μυκητας.
Αυτο που εκανα εγω ηταν να βγαλω τα ξυλα και να τα βρασω , ωστε να τραβηξουν γρηγοροτερα νερο , και να αποστηρωθουν.
Εγω θα ελεγα να κανεις το ιδιο...οσο τα ξυλα ειναι ξερα, μπορει να σου εμφανισουν τετοια πραγματα...
Τωρα αν και μετα το βρασιμο συνεχισουν να κανουν το ιδιο, τοτε μαλλον πρπει να τα αντικαταστησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-12-03, 02:27
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Εμένα αυτό που περιγράφετε μου συνέβει δύο φορές
Α)όταν έβαλα μέσα στο ενυδρείο ξύλο χρησιμοποιημένο που το είχα βγάλει και παρατήσει για αρκετό καιρό στον ήλιο και τη βροχή
Β)και με ένα καινούριο ξύλο σε ολοκαίνουριο ενυδρείο χωρίς ψάρια!Το αν είναι μύκητας ή άλγη, θα σας πώ την επώμενη φορά που θα το βρώ και θα το κοιτάξω στο μικροσκόπιο .Έφυγε πάντως και τις δύο φορές μόνο του σε 1-2 μήνες!Τ ψάρια και οι γαρίδες (ghost) δεν το πείραξαν!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-12-03, 11:27
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Σήμερα 2 μέρες μετά την απομάκρυνση αυτού του υλικού, έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του αν και όχι στην ίδια κλίμακα με την πρώτη φορά. Μετα από προσεκτικη παρατήρηση με το Γιάνννη και το Μιχάλη(lasal και mikenuke), συμπεράναμε ότι είναι δύο ειδών. Το ένα αναπτύσσεται κυρίως πάνω στο καινούργιο ξύλο και είναι γλοιώδες, σαν μύξα με χρώμα ανοικτό μπες προς άσπρο και το άλλο αναπτύσσεται πάνω στο παλιό ξύλο αλλά και σε κάποια σημεία του καινούργιου και είναι τριχωιδές.
Σήμερα θα ανεβάσω και φωτογραφίες χάρη στη βοήθεια του Γιάννη και του Μιχάλη για να μου πείτε τη γνώμη σας για το πως θα το αντιμετωπίσω.
Ελπίζω να μη σας κούρασα με αυτό το θέμα αλλά καταλαβαίνεται πόσο άσχημο είναι αυτό το φαινόμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-03, 16:35
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μολις ανεβασα την γκαλλερι του Πανου στο site μου ( www.fotooma.tk ) Θα την βρειτε κανοντας κλικ εδω στην πρωτη σελιδα θα απολαυσετε το ομορφο ενυδρειο του με τους δισκους. Στην δευτερη σελιδα θα βρειτε την γκαλλερυ με τις φωτο του προβληματος.
Η πρωτη φωτογραφια δειχνει την ριζα πανω στην οποια εχουν αναπτυχθει τα 2 ειδη αλγης σε γενικη αποψη και οι επομενες δειχνουν τα σημεια με το προβλημα αναλυτικα.

Για να δουμε που θα μας οδηγησει.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-03, 18:06
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το τριχοειδές πρέπει να είναι μύκητες ενώ η γλίτσα βακτηρίδια και τα δυο κατά την γνώμη μου ακίνδυνα αν και αντιαισθητικά .ΙΜΟ το δεύτερο θα φύγει με Κανά δυο βρασίματα το πρώτο εμένα έφυγε μόνο του με τον καιρό τότε νόμιζα ότι οφειλόταν στον χαμηλό φωτισμό.
Υπόθεση κάνω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-12-03, 19:02
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ήδη το χνούδι έφυγε από κάποια σημεία. Βέβαια σχεδόν καθημερινά το καθαρίζω με ένα λάστιχο στην άκρη του οποίου τοποθέτησα τρίχες από οδοντόβουρτσα. Το άλλο που λέει ο Ovelix ότι πρέπει να είναι βακτηρίδια εξακολουθεί να αναπτύσσεται. Θα κάνω ακόμα λίγες μέρες υπομονή γιατί θέλω να αποφύγω τη διαδικασία του βρασίματος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-12-03, 10:13
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το χνούδι δε λέει να φύγει από το ενυδρείο. Ήδη έβγαλα 2 ξύλα που βρίσκονταν στο αριστερό μέρος του ενυδρείου που είχαν πιάσει το περισσότερο και θα ακολουθήσω τη διαδικασία του βρασίματος.
Τα ξύλα στο δεξιό μέρος τα άφησα γιατί αφενός το χνούδι είναι σε μικρότερη κλίμακα και αφετέρου έκανα πολύ κόπο μέχρι να τα φτιάξω έτσι όπως είναι και τα λυπάμαι τώρα να τα ξυλώσω ελπίζω ντας ότι σταδιακά θα μειωθεί.
Από ένα κομμάτι παλιό ξύλο που είχα και έπιασε και αυτό χνούδι έφυγε εντελώς. Αυτό είναι καλό σημάδι;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-12-03, 20:28
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το χνούδι έφυγε από τα ξύλα μου
Φαίνεται πως ήταν θέμα χρόνου. Το μόνο που έκανα είναι να το καθαρίσω 2-3 φορές.
Τώρα τα ξύλα είναι πεντακάθαρα
Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν να αντιμετωπίσω το πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-03, 00:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παντως συμπερασμα περι τινος προκειται ακριβως δεν εβγαλε κανεις και αυτο με στεναχωρει.

Πιστευα οτι θα εβγαινε σιγουρα διαγνωση μετα τις φωτο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-01-04, 22:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εμένα πάντως μου κάνει για μύκητα. Εξάλλου είναι φυσιολογικό να αναπτύσσονται μύκητες σε ρίζες/ξύλα που πρωτο-εισάγουμε στο ενυδρείο μας.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-01-04, 22:36
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για μύκητες. Τώρα εξαφανίστηκε εντελώς. Παρατήρησα ότι οι γαρίδες (ghost shrimp) και οι ottos έτρωγαν από αυτό το υλικό.
Φαίνεται πως ήταν θέμα χρόνου για να καθαρίσει το ξύλο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-09-06, 14:38
Το avatar του χρήστη Hypostomus
Hypostomus Ο χρήστης Hypostomus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ....
Μηνύματα: 75
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hypostomus
Προεπιλογή

Ζωντανεύω αυτο το θέμα μετά απο 2 και χρόνια.
Το αντιμετωπίζω αυτη τη στιγμή με το δεύτερο νεοστημένο ενυδρείο μου.
Η αιτία βρέθηκε...
Το χαλίκι το είχα όλο το καλοκαίρι στην αυλή κλειστό στη συσκευασία του με αποτέλεσμα να πιάσει μούχλα σε πολλά σημεία (Ζέστη+υγρασία+έλλειψη Οξυγόνου), την οποία μούχλα δεν την παρατήρησα όταν το έστεινα.
Θα ψάξω μια λύση να το αντιμετωπίσω, ίσως να χρειαστεί να ξεστήσω ... και να το αερίσω στον ήλιο..

Καμιά ιδέα??
__________________



"Καμιά στιγμή δε κράτησε πιο λίγο ή πιο πολύ απο μιαν άλλη"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hypostomus : 17-09-06 στις 11:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19921 seconds with 14 queries