Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-03, 21:33
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τι έχουν πάθει οι αρλεκίνοι μου?

Hallo!

Στο ενυδρείο των 180λτ έχω 4 μικρά αγγελόψαρα, 2 θηλυκές μονομάχους, 8 αρλεκίνους, 4 clown, 3 silver shark, 1 μαχαιρόψαρο (Apteronotus albifrons), 1 gibbiceps, 4 aplocheilus lineatus, 1 synodontis, 1 γεωφάγο, 2 corydoras jullii, 1 corydoras albino και ένα ζεύγος kribensis. Οι μετρήσεις που έχω είναι αμμωνία, νιτρώδη 0, νιτρικά 10 με 20, GH 12, KH 7, pH7,6.
Η θερμοκρασία είναι γύρω στους 27 βαθμούς.

Πριν λίγες μέρες παρατήρησα ότι 4 απο τους αρλεκίνους είχαν ένα μικροσκοπικό άσπρο "σπυράκι" στο στόμα. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι το πιθανότερο ήταν cotton mouth σε κάποιο αρχικό στάδιο. Δοκίμασα αρχικά το MelaFix, χωρίς αποτέλεσμα. Μετά απο μερική αλλαγή νερού κάνω τώρα θεραπεία με tripleSulfa και Furan2 και φαίνεται να υποχωρεί.

Το πρόβλημα είναι ότι 2 από τους αρλεκίνους έχουν σκούρο χρώμα, δεν έχουν το καθαρό γυαλιστερό δέρμα των άλλων. Μοιάζουν σαν "βρώμικοι". Σκέφτηκα το velvet αλλά δεν "ξήνονται" ούτε έχουν δυσκολία στην αναπνοή. Είναι όμως πιο νωθροί και ανόρεκτοι. Δεν μπόρεσα να βρώ κάποια φωτογραφία ή περιγραφή ασθένειας που να με βοηθήσει να προσδιορίσω την αιτία. Σκέφτομαι να κάνω ακόμα και scrape και παρασκεύασμα για το μικροσκόπιο μήπως δω κάποιο παράσιτο. Τι μπορεί να είναι?

Σκέφτομαι μεθαύριο που θα τελειώσει η θεραπεία με τα αντιβακτηριακά να τους μεταφέρω σε ένα ενυδρειάκι 20λτ και να δοκιμάσω κάποιο αντιπαρασιτικό. Μήπως όμως δεν κάνει τόσο γρήγορα??
Επειδή τώρα το νοσοκομείο είναι άδειο (στεγνό) λέω να βάλω νερό από το άλλο ενυδρείο, των 100λτ, μια αερόπετρα και μέσα στο φίλτρο, μαζί με το σφουγγάρι να βάλω NitraZorb. Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό είναι απόλυτα εκλεκτικό για τα αμμωνια-νιτρώδη ή μήπως μου τραβήξει και φάρμακα. Καμιά γνώμη??

Κανένα άλλο ψάρι δεν έχει συμπτώματα. Σκέφτομαι μήπως το pH είναι πολύ ψηλό για τους αρλεκίνους.
Μετά το τέλος της θεραπείας στα 180λτ και την αλλαγή νερού, σκέφτομαι να βάλω BiochemZorb, NitraZorb, να ρυθμίσω το pH στο 7 και σε λίγες μέρες να βάλω και μια UV.

Πολλά έγραψα, sorry, αλλά έχω πολλές απορίες!

Ευχαριστώ για την υπομονή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-03, 18:07
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το σίγουρο συμπεθέρα είναι οτι το nitrazorb ΔΕΝείναι εκλεκτικό!Εμένα μου απορρόφησε και το εκχύλισμα τύρφης.Μην το βάλεις λοιπόν,μπορεί να έχει και άνθρακα!Κάνε αλλαγές νερού καλύτερα και βάλε και βιταμίνες-πάντα βοηθάνε!Άν έχεις μικροσκόπιο,ό,τι καλύτερο!Μήν ξύσεις βέβαια το ψάρι,ένα απλό εντύπωμα με την καλυπτρίδα είναι ότι πρέπει.Αν δεν έχεις άτλαντα,η sera έχει βγάλει ένα ενδιαφέρον φυλλάδιο με πολύ καλές photo και από μικροσκοπήσεις Δές μήπως και για καμια λεμφοκύστη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03076 seconds with 14 queries