Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-15, 21:08
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

ανοιξε και ψαξε ολο το σημειο που παταει η φλαντζα για κατι που μπορει να την εμποδιζει να πατησει σωστα..πχ αλλατα καποια βρωμια -αμμο!! κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-15, 18:06
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Πρώτη φορά δουλεύει το καθάρισα και είναι σαν καινουριο και άλλαξα όλες τις φλαντζες
δεν ξέρω τι να πω όχι τπτ άλλο αλλά εδώσα και 23 ευρώ να πάρω το εξάρτημα και βλέπω να πάνε τζάμπα τα λεφτά.
-------------------------
¶λλαξα φλαντζα κεφαλής και έβαλα την παλιά ευτυχώς την κράτησα.
Στάζει πολύ πιο λίγο τώρα αλλά πάλι στάζει έστω και λίγο.
Έχω κάνει το σαλόνι λίμνη και έχω και ξύλινο πάτωμα.
Η γυναίκα μου θα με χωρίσει σήμερα πιστεύω. ....
κάποιο φίλτρο εξωτερικό οικονομικό με λίγα Watt για 300 λίτρα ενυδρείο υπάρχει ???
-------------------------
Και να επιτελους το βρήκα το πρόβλημα. .. Η φλαντζα της κεφαλής είναι κομπλέ δεν στάζει από εκεί.

το σύστημα που κουμπώνει πάνω στην κεφαλή μαζί με τα βανακια που είναι έχανε αυτό εσωτερικά και μετά από λίγη ώρα έτρεχε νερό από τα κουμπώματα της κεφαλής και εγώ νόμιζα ότι έχανε η κεφαλή,
άλλαξα τα 2 oring αλλά πάλι τα ίδια και τελικά το ξεβίδωσα όλο το κούμπωμα και εσωτερικά στον μοχλό που απ ασφαλίζει από την κεφαλή έχει μέσα 2 ακόμα oring μικρά αλλά πολύ χοντρα που εκεί πάνω περιστρεφετε ο μοχλός.
εκεί είχε άλατα που δεν είχαν φύγει με το καθάρισμα γιατί δεν ανοίχτηκε πότε εκεί.
Τελικά καθαριστικε και μπήκε βαζελίνη και εδώ και μια ώρα δεν έχει τρέξει σταγόνα.
Το έχω μέσα σε λεκάνη καλού κακού αλλά το πρόβλημα λύθηκε μετά από πολύ νερό στο σαλόνι.
Όποιος έχει πρόβλημα με φίλτρο της συγκεκριμένης σειράς ας με ρωτήσει τα πάντα έχω πλέον γίνει τεχνικός
αθόρυβο τελείως αφού βάζω το χέρι στο sprei bar για να δω ότι δουλεύει.
Πάει και αυτό το πρόβλημα αλλά έτσι και αλλιώς έχω παραγγείλει το ανταλλακτικό γιατί έχω σπασμένο βανακι το οποίο είναι με σιλικόνη τώρα αλλά είναι οκ.
Αυτά τα λίγα επιτέλους θα ξεκουραστώ σήμερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexis cosmo : 11-06-15 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-15, 21:41
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Τελικά αυτό που παρήγγειλα http://www.fishpetsreptiles.co.uk/pr...65&prodid=1007
είναι αυτό που χρειάζομαι για το φίλτρο μου.
έχει 11 περίπου λίρες και με τα μεταφορικά έβγαινε 23 ευρω.
του έβαλε ένας φίλος που έχει κάρτα τα 23 ευρω και γω περίμενα να μου έρθει και τον στέλνει μνμ εχθές και λέει ότι θέλει αλλά 12 επιπλέον για μεταφορικά στην Ελλάδα.
Τον στείλαμε μνμ και τον είπαμε αφού έλεγες τόσο με τα μεταφορικά γιατί θέλεις αλλά 12 ευρω αλλά έχει αυτόματο μαιλ και έρχετε πίσω μνμ ότι πρέπει να βάλουμε αλλά 12 ευρω.
έχουμε στήλει μνμ να ακυρώσουμε την παραγγελία αλλά έρχετε πάλι το ίδιο μνμ ότι πρέπει να βάλουμε αλλά 12 ευρω.
Μέχρι να δω τι θα κάνω με αυτήν την παραγγελία υπάρχει κάποιος που γνωρίζει πως μπορώ να πάρω αυτό το σύστημα από όπου νάνε δεν με ενδιαφέρει απλά θέλω να το αγοράσω γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου εδώ Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά.
πως βρίσκετε άνταλλακτικα ααπό τα φίλτρα σας αυτής της σειράς?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως λειτουργεί το φίλτρο στα αλάτια giorgos4789 Φίλτρανση 2 23-11-14 16:20
ph controller πώς ακριβώς λειτουργεί? ΑΝΔΡΕΑΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 19-02-11 17:15
co2-start. Πως λειτουργεί ? sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 28-02-08 13:37
Αντλία λειτουργεί? ofi42000 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 25-04-07 08:35
Λειτουργεί ως φίλτρο ή............... LEON13 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05491 seconds with 15 queries