Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-11, 17:10
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Βακτήρια ρίχνω εβδομαδιαία οσα ml γράφει στις οδηγίες. Βλέπεις δεν μου απάντησες όταν σε ρώτησα. Αλλαγή νερού εχει να γίνει εδώ και 8 ημέρες και διαρκώς κάνω μετρήσεις να ξέρω τι γίνεται. Τα φυτά που έχω πάνε καλά εκτός απο την cryptocoryne. Κάθε μέρα χάνω ένα φύλο απο λάθος στο φύτεμα. Την έβαλα μάλλον πιό βαθιά απ ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να κόβονται και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-11, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βακτήρια ρίχνω εβδομαδιαία οσα ml γράφει στις οδηγίες. Βλέπεις δεν μου απάντησες όταν σε ρώτησα. Αλλαγή νερού εχει να γίνει εδώ και 8 ημέρες και διαρκώς κάνω μετρήσεις να ξέρω τι γίνεται. Τα φυτά που έχω πάνε καλά εκτός απο την cryptocoryne. Κάθε μέρα χάνω ένα φύλο απο λάθος στο φύτεμα. Την έβαλα μάλλον πιό βαθιά απ ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να κόβονται και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.
Δεν μιλησα για βακτηρια αλλα για ρυπους.
Τα βακτηρια τρεφονται με ρυπους.
Υπαρχει κατι που να δημιουργει ρυπους στο ενυδρειο? πχ τροφη, ψαρια, αμμωνια?
Αν δεν υπαρχει ρυπος δεν στρωνει το ενυδρειο.
Εκτος και αν το προιον που χρησιμοποιεις ως βακτηρια εχει κατι για να τρεφει τα βακτηρια.
Τι λενε οι οδηγιες? Να ριχνεις μονο βακτηρια και θα στρωσει μονο του? ή λεει να βαλεις και ψαρια?

Δεν εκανες λαθος στο φυτεμα μαλλον. Οι crypt το συνηθιζουν στην αρχη να χανουν τα φυλλα τους και μετα να πετανε φρεσκα υγειη.

Αλλαγη νερου χωρις ζωντανα στο ενυδρειο δεν χρειαζεται, εκτος ορισμενων περιπτωσεων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-11, 22:45
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εχω 5 platy. Στρώνω με safe start και στην ουσία απο την αρχή με καθοδηγείς στο τι να κάνω σε αυτό το θέμα <οδηγίες>. Σύντομα θα πιούμε μπύρες αν κάνεις κέφι και εννοείται κερνάω μιάς και πήρες μονότερμα της απαντήσεις και είσαι και κιθαρίστας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-11, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OK ειχαμε καιρο να τα πουμε και δεν εκανα επανηληψη να θυμηθω τι ειχε παιχτει

Αφου υπαρχουν ψαρια και ταιζεις και εχεις μηδενικες τιμες συνεχως, εχει στρωσει.
Θα πρεπει να αρχισεις να αυξανεις το ταισμα.
Ποσες φορες ταιζεις την ημερα?
Πρεπει να ανεβασει και λιγα νιτρικα να εχουν θρεπτικα τα φυτα.

Θα πιουμε και κατι για το καλο
Ειμαι του κρασιου, ξεχνα το ζυθο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-11, 10:50
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ταίζω μια φορά την ημέρα στίς εφτά το απόγευμα τόσο ώστε σε ένα λεπτό να την έχουν φάει. Ο φωτισμός διαρκεί απο τις τρείς μέχρι τις έντεκα. 1.Να ταίζω το ίδιο κάθε 12 ώρες? 2.Σήμερα θα βγάλω τον άνθρακα, να κάνω και μια αλλαγή νερού ένα 30%? (juwel 63 lt.). 3.Κρασί ...... κρασί μέσα είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-11, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση και δεν ταιζεις και πολυ μπορεις να μικρυνεις λιγο το ποσοστο αλλαγης πχ στο 20%

Αρχισε να ταιζεις και λιγο το πρωι (και σταδιακα αυξανεις σε ιδια ποσοητα με το ...δειπνο ) και αν συνεχισουν οι τιμες να ειναι μηδενικες και στα νιτρικα, εχεις δυνατοτητα για περισσοτερο ταισμα ή/ και μικροτερη αλλαγη νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχασα τις οδηγίες του χρονοδιακόπτη! tsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 21-04-11 13:42
Οδηγίες για το στήσιμο βάσης rio 240. kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 22-12-10 14:12
Tetra Fungistop. οδηγίες? Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-09-06 14:04
Tetra Co2 Οδηγίες χρήσης PascM Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-04-06 23:16
Παρακαλώ για οδηγίες μαιευτικής 3leon Malawi 8 02-02-05 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04460 seconds with 14 queries