Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-10, 22:15
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Όταν είναι να τύχει θα σου τύχει..

Έχασα δυο red eye tetra το μεσημέρι.. Τα είχα προσωρινά σε 20άλιτρο ενυδρείο μέχρι να τα δώσω σε μέλος του φόρουμ. Τα ταϊζω κανονικά το μεσημέρι και μέχρι να φάμε και να ξαναπάω να δω τι γίνεται τα βλέπω στην επιφάνεια να επιπλέουν. Πάω πιο κοντά και τι να δω? Η θερμοκρασία 32 βαθμοί κελσίου και ο θερμοστάτης με αναμένο λαμπάκι ενώ τον είχα ρυθμίσει στους 26. Δεν τα πρόλαβα. Δυστυχώς τα έχασα. Ζούσαν ευτυχισμένα 1,5 χρόνο.. Ευτυχώς ένα αρσενικό κρίμπενσις που είχα μαζί δεν ψόφησε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-10, 22:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κριμα τα ψαρακια
Αμαν με αυτους τους θερμοστατες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-10, 22:26
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι και με είχε διαβεβαιώσει ο πετ σοπας ότι είναι από τους καλύτερους και είναι αμερικάνικος κλπ κλπ... 17 ευρώ για 50 watt.. Στεναχωρήθηκα πιο πολύ για τα ψαράκια.. Τα είχα τάξει και σε μέλος του φόρουμ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-10, 22:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και με είχε διαβεβαιώσει ο πετ σοπας ότι είναι από τους καλύτερους και είναι αμερικάνικος κλπ κλπ... 17 ευρώ για 50 watt.. Στεναχωρήθηκα πιο πολύ για τα ψαράκια.. Τα είχα τάξει και σε μέλος του φόρουμ..
το ιδιο επαθα εγω παραμονες....
αστα... πικρα μεγαλη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-10, 22:50
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι το είχα διαβάσει! Τώρα τελευταία αυξάνονται τα ποστς για χαλασμένους θερμοστάτες.. Περίεργο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-10, 22:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το είχα διαβάσει! Τώρα τελευταία αυξάνονται τα ποστς για χαλασμένους θερμοστάτες.. Περίεργο...
περιεργο η μηπος αρχιζουν και φτιαχνονται ολοι στην κινα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-10, 22:56
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εμένα υποτίθεται ότι ήταν από αμερική! Αλλά τελικά ... μάλλον απομίμηση θα ήταν!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-10, 23:29
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

ο θερμοστατης ειναι το μονο οργανο που με ανησυχει και μενα τοσο πολυ...γενικα απο θερμοστατες που εχω(elite,jager,rena) ποτε δεν εχω δει ακριβεια στην θερμοκρασια που τους δινω...ηδικα απο jager...θελει συνεχεις παρακολουθηση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-10, 23:41
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Φίλε μου ίσως να μην φταίει ο θερμοστάτης αλλά τα πολλά βατ!εγώ ας πούμε που εχω ένα θερμοστάτη 100 βατ σε 75(98 μεικτά) λίτρα τον βάζω στους 24 για να εχω 27 και τα λίτρα μου είναι τα 3/4 του θερμοστάτη.εσένα είναι τα 2/5 άρα...
Φιλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-10, 23:43
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Δεν είναι τα βατ.. Λειτουργούσε πάνω από χρόνο αρμονικά! Ξαφνικά χάλασε και το νερό έβραζε!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-10, 23:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ίσως να μην φταίει ο θερμοστάτης αλλά τα πολλά βατ!εγώ ας πούμε που εχω ένα θερμοστάτη 100 βατ σε 75(98 μεικτά) λίτρα τον βάζω στους 24 για να εχω 27 και τα λίτρα μου είναι τα 3/4 του θερμοστάτη.εσένα είναι τα 2/5 άρα...
Φιλικα
αυτο που λες δεν ειναι σωστο!!!
κανονικα εκει που ρυθμιζεις το θερμοστατη εκει πρεπει να κλεινει...
απλα στα λιγα λιτρα θα δουλευει πιο λιγο...
οχι οτι θα ανεβαζει την θερμοκρασια πιο πολυ...
προσεχε οποτε και τον δικο σου γιατι δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-10, 23:46
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αφού λειτούργησε πάνω από χρόνο τότε είναι πρόβλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-10, 23:56
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

αν επιτρέπετε ποσα watt ηταν ο θερμοστάτης ;;

Συγνωμη το διαβασα 50 watt
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-10, 00:00
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

λιγο ασχετο με το θεμα...σε 30λιτρο γαριδοενυδρειο εχω μεσα εναν θερμοστατη 50 watt και ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο το οποιο δεν δειχνει ποτε υσταθερη θερμοκρασια ...παιζει επειδη ειναι το θερμομετρο απο ebay(φθηνο) να δειχνει οτι θελει ή επειδη ειναι λιγα τα λιτρα υπαρχει αυτη η διακυμανση στη θερμοκρασια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-10, 00:04
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ίσως να μην φταίει ο θερμοστάτης αλλά τα πολλά βατ!εγώ ας πούμε που εχω ένα θερμοστάτη 100 βατ σε 75(98 μεικτά) λίτρα τον βάζω στους 24 για να εχω 27 και τα λίτρα μου είναι τα 3/4 του θερμοστάτη.εσένα είναι τα 2/5 άρα...
Φιλικα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που λες δεν ειναι σωστο!!!
κανονικα εκει που ρυθμιζεις το θερμοστατη εκει πρεπει να κλεινει...
απλα στα λιγα λιτρα θα δουλευει πιο λιγο...
οχι οτι θα ανεβαζει την θερμοκρασια πιο πολυ...
προσεχε οποτε και τον δικο σου γιατι δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα...

Θα συμφωνήσω με τον prospathw.
Η θερμοκρασία που έχει επάνω ο θερμοστάτης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ΑΝ τα λίτρα του ενυδρείου είναι τα σωστά.

Δηλαδή αν βάλω 25 watt θερμοστάτη σε 100 lt ενυδρείο να δείχνει 27C υπάρχει πρείπτωση να πιάσει το ενυδρείο 27 C; Καμία βέβαια.

Και το αντίστροφο. Αν βάλω 100 watt θερμοστάτη σε 20 lt ενυδρείο στους 27C θα σταματήσει ο θερμοστάτης στους 27C; Όχι βέβαια, θα ανέβει πολύ παραπάνω.

Στους συμβατικούς θερμοστάτες ΔΕΝ ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, γιατί δεν ρυθμίζεται η θερμοκρασία ηλεκτρονικά σε αυτούς (δεν έχουν σένσορα για να κόψουν όταν πιάσουν θερμοκρασία). Ρυθμίζεις την απόσταση που θα έχει ένα μεταλλικό σύρμα, από 1 επαφή του θερμοστάτη, όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο περισσότερη ώρα δουλεύει.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-10, 00:09
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο...τι θες να πεις οτι δουλευει με την ωρα?απλα μεγαλυτερος θερμοστατης σε μικροτερο ενυδρειο απο οτι δινει ο κατασκευαστης θα εχει πολυ ποιο γρηγορη αυξηση της θερμοκρασιας απο το φυσιολογικο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-10, 00:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε μπορεις να βαλεις μια φωτο απο τα ψαρακια και το ενυδρειο??
Μηπως ειναι κατι αλλο? Ειναι πολυ δυσκολο αυτο που αναφερεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-10, 00:15
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AXEL Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο...τι θες να πεις οτι δουλευει με την ωρα?απλα μεγαλυτερος θερμοστατης σε μικροτερο ενυδρειο απο οτι δινει ο κατασκευαστης θα εχει πολυ ποιο γρηγορη αυξηση της θερμοκρασιας απο το φυσιολογικο...
Ναι θα έχει μεγαλύτερη αύξηση όπως λες αλλά θα περάσει και το όριο που του έχεις πει (σαν να λέμε λόγου χάρη από αδράνεια).

Ένα μεταλλικό σύρμα έχει μέσα που όταν περιστρέφεις το ρυθμιστή από επάνω, του αλλάζεις το μήκος. Με συστολή διαστολή του σύρματος αυτού δουλεύει ο θερμοστάτης, δεν μετράει από κάπου θερμοκρασία.

Για αυτό χρησιμοποιούμε controller γιατί αυτοί έχουν σένσορα θερμοκρασίας και από το σένσορα δίνουν εντολή να ανοίξει ή να κλείσει ο θερμοστάτης.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-10, 00:54
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα έχει μεγαλύτερη αύξηση όπως λες αλλά θα περάσει και το όριο που του έχεις πει (σαν να λέμε λόγου χάρη από αδράνεια).

Ένα μεταλλικό σύρμα έχει μέσα που όταν περιστρέφεις το ρυθμιστή από επάνω, του αλλάζεις το μήκος. Με συστολή διαστολή του σύρματος αυτού δουλεύει ο θερμοστάτης, δεν μετράει από κάπου θερμοκρασία.

Για αυτό χρησιμοποιούμε controller γιατί αυτοί έχουν σένσορα θερμοκρασίας και από το σένσορα δίνουν εντολή να ανοίξει ή να κλείσει ο θερμοστάτης.
Με κάλυψες πλήρως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-10, 04:16
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά με κάθε επιφύλαξη από όσα γνωρίζω αυτό που λέμε θερμοστάτη στο ενυδρείο στην πραγματικότητα είναι ένας θερμοστάτης (= συσκευή η οποία ανιχνεύει τη θερμοκρασία και ρυθμίζει το άναμμα-κλείσιμο του θερμαντικού σώματος) και ένα θερμαντικό σώμα (=συσκευή που παράγει θερμότητα ). Τα βατ που αναγράφει η συσκευή είναι στην πραγματικότητα η ισχύς που αντιστοιχεί στη λειτουργία του θερμαντικού σώματος. Δεν έχει να κάνει με τη λειτουργία του θερμοστάτη...Οπότε αν πάθει βλάβη ο θερμοστάτης απλά το θερμαντικό σώμα συνεχίζει να λειτουργεί και ανεβαίνει η θερμοκρασία. Τώρα αν το θερμαντικό σώμα είναι παραπάνω βατ αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση βλάβης του θερμοστάτη, η θερμοκρασία του νερού θα ανέβει ταχύτερα από ότι αν ήταν λιγότερα, οπότε το νερό θα βράσει προτού το πάρουμε χαμπάρι! Σε κάθε περίπτωση η βλάβη οφείλεται στο θερμοστάτη και όχι στην ισχύ του θερμαντικού σώματος! Αυτά έχω καταλάβει εγώ, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με και διαγράψτε την απάντησή μου προς αποφυγήν μπερδέματος!
Πολύ κρίμα πάντως για τα ψαράκια, να σου συμβεί κάτι τέτοιο ρε παιδί μου από το πουθενά...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-10, 05:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον prospathw.
Η θερμοκρασία που έχει επάνω ο θερμοστάτης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ΑΝ τα λίτρα του ενυδρείου είναι τα σωστά.

Δηλαδή αν βάλω 25 watt θερμοστάτη σε 100 lt ενυδρείο να δείχνει 27C υπάρχει πρείπτωση να πιάσει το ενυδρείο 27 C; Καμία βέβαια. Θα τους πιασει τους 27 αλλα θα δουλευει περισσοτερο! Αν η θερμοκασια του νερου (και η θερμοκρασια δωματιου) ειναι πολυ χαμηλη ισως δεν τους φτασει αφου θα δουλευει συνεχεια και δε θα "προλαβαινει" να ζεστανει το νερο!
Δηλαδη αν βαλουμε 4 θερμοστατες των 25 watt στα 100 λιτρα που λες δε θα πιασουν την θερμοκρασια που θελουμε?? Θα ηταν καλυτερα κιολας (καλητερος διαμοιρασμος της θερμοκρασιας!)
Και το αντίστροφο. Αν βάλω 100 watt θερμοστάτη σε 20 lt ενυδρείο στους 27C θα σταματήσει ο θερμοστάτης στους 27C; Όχι βέβαια, θα ανέβει πολύ παραπάνω.
Εγω εχω στον 30 λιτρο κυβο ενα θερμοστατη 125 watt!!! Και βεβαια σταματαει στους 27! Το οτι προτεινουμε θερμοστατες οσα ειναι τα λιτρα ... το κανουμε γιατι σε περιπτωση που κολλησει δε θα ανεβασει τοσο πολυ τη θερμοκρασια τουλαχιστον μεχρι να το αντιλειφθουμε και να το βγαλουμε απο τη μπριζα! Εμενα αν μου κολλησει στο κυβακο μου θα τα βρασει κυριολεκτικα σε λιγο χρονο ... Θα μου πεις γιατι το εβαλα ... θα σου πω γιατι δεν εχω αλλο

Στους συμβατικούς θερμοστάτες ΔΕΝ ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, γιατί δεν ρυθμίζεται η θερμοκρασία ηλεκτρονικά σε αυτούς (δεν έχουν σένσορα για να κόψουν όταν πιάσουν θερμοκρασία). Ρυθμίζεις την απόσταση που θα έχει ένα μεταλλικό σύρμα, από 1 επαφή του θερμοστάτη, όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο περισσότερη ώρα δουλεύει.
Προφανως λες τους "θερμοστατες" που συνδεονται με ελεκτη θερμοτητας που στη περιπτωση μας δεν ισχυει! Εκτος αν ο φιλος μας λανθασμενα τοποθετησε αυτο του τυπο το θερμαντικο σωμα ... Εγω που εχω εναν τιτανιου δεν εχει τροπο να τον ρυθμησεις αλλα ειναι σκετος ... Ολη τη δουλεια την κανει ο controller του ο οποιος στην ουσια του σταματαει το ρευμα οταν φτασει στην θερμοκρασια που πρεπει!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα έχει μεγαλύτερη αύξηση όπως λες αλλά θα περάσει και το όριο που του έχεις πει (σαν να λέμε λόγου χάρη από αδράνεια).

Ένα μεταλλικό σύρμα έχει μέσα που όταν περιστρέφεις το ρυθμιστή από επάνω, του αλλάζεις το μήκος. Με συστολή διαστολή του σύρματος αυτού δουλεύει ο θερμοστάτης, δεν μετράει από κάπου θερμοκρασία.

Για αυτό χρησιμοποιούμε controller γιατί αυτοί έχουν σένσορα θερμοκρασίας και από το σένσορα δίνουν εντολή να ανοίξει ή να κλείσει ο θερμοστάτης.
Λογικα αναφερεσαι παλι στα σκετα σωματα και οχι τους θερμοστατες ... Παλι νομιζω ειναι ασχετο με το θεμα αυτο!! Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγακι! Αν μας δινει τη δυνατοτητα να επιλεξουμε θερμοκρασια εχει ενσωματωμενο σενσορα θερμοκρασιας και αναβει και σβηνει αναλογα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-10, 11:22
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα έχει μεγαλύτερη αύξηση όπως λες αλλά θα περάσει και το όριο που του έχεις πει (σαν να λέμε λόγου χάρη από αδράνεια).

Ένα μεταλλικό σύρμα έχει μέσα που όταν περιστρέφεις το ρυθμιστή από επάνω, του αλλάζεις το μήκος. Με συστολή διαστολή του σύρματος αυτού δουλεύει ο θερμοστάτης, δεν μετράει από κάπου θερμοκρασία.

Για αυτό χρησιμοποιούμε controller γιατί αυτοί έχουν σένσορα θερμοκρασίας και από το σένσορα δίνουν εντολή να ανοίξει ή να κλείσει ο θερμοστάτης.
Ο έλεγχος της θερμοκρασίας στα κοινά θερμαντικά σώματα που χρησιμοποιούμε γίνεται μηχανικά από ένα διμετταλλικό έλασμα και δεν είναι καθόλου ακριβής. Ενώ με τον ελεγκτή γίνεται ηλεκτρονικά και με μεγαλύτερη ακρίβεια.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-10, 13:16
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συστολή διαστολή του σύρματος αυτού δουλεύει ο θερμοστάτης, δεν μετράει από κάπου θερμοκρασία.

Για αυτό χρησιμοποιούμε controller γιατί αυτοί έχουν σένσορα θερμοκρασίας και από το σένσορα δίνουν εντολή να ανοίξει ή να κλείσει ο θερμοστάτης.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο έλεγχος της θερμοκρασίας στα κοινά θερμαντικά σώματα που χρησιμοποιούμε γίνεται μηχανικά από ένα διμετταλλικό έλασμα και δεν είναι καθόλου ακριβής. Ενώ με τον ελεγκτή γίνεται ηλεκτρονικά και με μεγαλύτερη ακρίβεια.
Το ίδιο λέμε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως λες τους "θερμοστατες" που συνδεονται με ελεκτη θερμοτητας που στη περιπτωση μας δεν ισχυει! Εκτος αν ο φιλος μας λανθασμενα τοποθετησε αυτο του τυπο το θερμαντικο σωμα ... Εγω που εχω εναν τιτανιου δεν εχει τροπο να τον ρυθμησεις αλλα ειναι σκετος ... Ολη τη δουλεια την κανει ο controller του ο οποιος στην ουσια του σταματαει το ρευμα οταν φτασει στην θερμοκρασια που πρεπει!

Λογικα αναφερεσαι παλι στα σκετα σωματα και οχι τους θερμοστατες ... Παλι νομιζω ειναι ασχετο με το θεμα αυτο!! Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγακι! Αν μας δινει τη δυνατοτητα να επιλεξουμε θερμοκρασια εχει ενσωματωμενο σενσορα θερμοκρασιας και αναβει και σβηνει αναλογα!!
Έτσι ακριβώς φίλε lion, δεν έχει φίλε georgarask ενσωματωμένο σένσορα.
Δεν έχω μπερδέψει κάτι.


..και αν βάλουμε 4 των 25 watt τότε θερμοδυναμικά έχουνε 1 των 100 watt και όχι 1 των 25 watt, άρα δεν ισχύει αυτό που λες...

..και βάλε ένα των 25 watt σε 100 lt (τώρα το χειμώνα ε;,΄Όχι το καλοκαίρι που έχει έτσι και αλλιώς πάνω από 27C) και αν πιάσει τους 27C από εμένα ότι δωράκι (ενυδρειακό) θέλεις.. θερμοδυναμικά μια τρύπα στο νερό..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-10, 13:20
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Σαφώς και ο έλεγχος της θερμοκρασίας από ένα απλό διμεταλλικό έλασμα θα έχει αποκλίσεις, καθότι πρόκειται για πολύ απλή συσκευή. Παρόλαυτά υπάρχει έλεγχος, δηλαδή κάποια στιγμή σταματάει η παροχή θερμότητας από το σώμα αυτό.
Παραθέτω λοιπόν τον εξής συλλογισμό:
Έστω ότι έχουμε ένα θερμαντικό σώμα-θερμοστάτη 100 watt (απλό).Αυτή η ισχύς ισούται με παραγωγή 100 joules θερμικής ενέργειας ανά sec.
Έστω επίσης ότι το όργανο από τη στιγμή που επέρχεται η επιθυμητή θερμοκρασία έχει ένα χρόνο απόκρισης 1 λεπτό (ο χρόνος που απαιτείται για την τήξη του μετάλλου και τη διακοπή της παροχής ρεύματος στο θερμαντικό σώμα).
Στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί (60sec) συμβαίνει το εξής: θα παραχθούν 100joules/sec * 60sec = 6000joules θερμικής ενέργειας.
Αν ο θερμοστάτης λειτουργεί σε 100lt αυτό σημαίνει ότι η ενέργεια αυτή θα μοιραστεί ως 60 joule/lt, αν λειτουργεί σε 50lt ως 120 joule/lt και αν λειτουργεί σε 200lt θα μοιραστεί ως 30 joule/lt.
Μετατρέποντας τώρα τα joules σε kcal (1kcal=4186,8 joules), οι παραπάνω περιπτώσεις γίνονται: α) 0,0143 kcal/lt, β) 0,0287 kcal/lt και γ) 0,0072 kcal/lt.
Και αφού 1kcal ορίζεται ως το ποσό της θερμότητας που χρειάζεται 1lt νερού υπό ατμοσφαιρική πίεση για να ανέβει η θερμοκρασία του κατά μία μονάδα (μάλλον φαρενάιτ), φαίνεται ότι στο σενάριό μου έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας κατά 0,0143, 0,0287 και 0,0072 βαθμούς αντίστοιχα (μάλλον φαρενάιτ).
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η απόκλιση της αύξησης θερμοκρασίας που θα παρουσιάσουν τα τρία ενυδρεία δεν είναι σε καμμία περίπτωση αρκετή για να δικαιολογηθεί από ένα θερμοστάτη (απλό) που λειτουργεί κανονικά(σε σχέση με τις προδιαγραφές του πάντα). Νομίζω το πιο πιθανό είναι να τα παιξε τελείως ο θερμοστάτης κι έτσι να γινε το κακό...
Το καψα λίγο,ε;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-10, 13:31
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδιά για να μη μπερδευόμαστε με θεωρίες! Το θερμαντικό σώμα ( εγώ πάντα το έλεγα θερμοστάτη) κόλλησε και ανέβασε υπερβολικά πολύ τη θερμότητα που εξέπεμπε. Τη θερμοκρασία τη μετράω με άλλο θερμόμετρο. Δεν έχει να κάνει με βατ/λίτρο αν σκεφτείτε ότι λειτουργούσε πάνω από χρόνο στη θερμοκρασία που πάντα ήθελα. Απλά χάλασε το θερμαντικό σώμα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι είναι? than Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-03-09 18:48
Tι είναι ?? Perazzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-03-08 16:46
Τί είναι; _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-08-07 12:04
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08608 seconds with 13 queries