Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-11, 02:43
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Exclamation το ενυδρειο μου πεθαινει...

Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω...εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα,πριν κανα μηνα και κατι ειχα μεσα
5 γκουραμι
3 rainbow shark
4 μελανοταινιες
2 κλοουν
2 γιογιο
2 μποτια μοντεστα
2 μποτια που μενουν μικρα και δεν θυμαμαι τονομα τους
2 synodontis eupterus
1 platydoras costatus
3 γλειφτες
2 κριμπενσισ
και 2 μπλου ραμ,εχω δυο φιλτρα ενα εξωτερικο φλουβαλ 205 και ενα εσωτερικο 800 λιτρα την ωρα και διαφορα ζωντανα φυτα(annubia,echinodorus κρυπτοκορινες,οι μετρησεις του νερου ηταν ολες κανονικες.Πριν κανα μηνα και κατι εχασα πρωτα πρωτα τα 2 μπλου ραμ τα οποια ταχα 15 μερες...υπεθεσα οτι ετυχε καθωσ ηταν μικρα και μπορει να μην προσασμοστηκαν(δεν ειχαν κανενα σημαδι),ξαφνικα εχασα ενα γκουραμι ακομα και εναν κλοουν...το ενυδρειο και ολα τα ψαρια δεν ειχαν κανενα σημαδι αρρωστιασ,επειτα εχασα αλλο ενα γκουραμι και προβληματιστικα...ρωτησα και μουπαν οτι ηταν βακτηριαδιακη λοιμωξη και να κανω θεραπεια με bactopur.Ετσι και εκανα...τισ πρωτες μερες τισ θεραπειας εχασα αλλα 2 γκουραμι και ενα rainbow shark,την σταματησα στις 4 μερες οπωσ εγραφε το ενθετο του φαρμακου η τεσπα ετσι καταλαβα.μετα απο καποιες μερες προσεξα αλλαγμενη συμπεριφορα στον εναπομεινωντα κλοουν και καποια σημαδια ασπρα και την ουρα του αλοιωμενη,ετσι ξαναεκανα την θεραπεια την οποια κρατησα 7 μερες...ο κλοουν καλυτερεψε,δεν εφυγαν τελειως τα σημαδια και η συμπεριφορα του παρεμεινε φοβισμενη και συνεχισε να κρυβεται,κατα την διαρκεια αυτων των 7 ημερων εχασα αλλον εναν rainbow shark τα 2 κριμπενσις και τα υπολοιπα γκουραμι,και τα2 μικρα μποτια που δεν θυμαμαι τονομα τουσ,ετσι την σταματησα υποθετωντας οτι το φαρμακο μπορει ναναι βαρυ και να κανει κακο μετα απο πολλες μερες στα ψαρια...δεν εβλεπα και κανενα σημαδι αρρωστιας σε κανενα αλλο ψαρι οπως και σε κανενα που πεθανε περαν των κλοουν...ετσι την σταματησα...για 3 βδομαδες ολα ητανμια χαρα (σχεδον) στο ενυδρειο ολα τα ψρια ειχαν κανονικη συμπεριφορα εκτοσ φυσικα απο τον κλοουν που συνεχισε να χειροτερευει και εχει χασει σχεδον τελειωσ την ουρα του και του εναπομεινωντα rainbow shark που δεν πολυ ετρωγε και δεν κυνηγαγε κανενα ψαρι οπως συνηθιζε,τα χρωματα του κατα ταλλα κανονικα και ζωηροτατα...ετσι ξαφνικα χτες η μια μελανοταινια ασπρισε σε καποια σημεια σαν ναχασε το χρωμα της,μεσα σε μια μερα μεχρι να παω να ξαναρωτησω και να ξαναπαρω μπακτοπουρ αποτι ειπε οτι χρειαζομου ο ενυδρειασ πεθανε και αυτη...η συμβουλη του ηταν νακανω θεραπεια με μπακτοπουρ για 4 μερες μετα αλλγη νερου και ξανα θεραπεια με μπακτοπουρ και παει λεγοντας μεχρι να δω τον κλοουν να καλυτερευει,ετσι και κανω αλλα πλεον δεν ξερω αν πρεπει τι ειναι και τι πρεπει γιατι σημερα πρωτη μερα θεραπειας πεθανε και ο τριτος rainbow shark,μπορει να φταιει το φαρμακο?δεν ξερω πια τι μπορει να φταιε η τι να κανω...εχει αποδεκατιστει το ενυδρειο μου...τι προτεινετε,και πιστευετε οτι μπορει καποια ψαρια που εδειχναν και συμπεριφερονταν υγιη να επηρρεαστηκαν απο το φαρμακο...?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05777.jpg
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  60,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05782.jpg
Εμφανίσεις:  418
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05783.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05784.jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  63,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φερφεφε.jpg
Εμφανίσεις:  1015
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  αααααφγτ.jpg
Εμφανίσεις:  658
Μέγεθος:  52,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-11, 07:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Λυπαμαι που κατευθειαν μιλαμε για ασθενειες

Καταρχας θα πρεπει να κανεις μετρησεις αμμωνιας, ΝΟ2 και Νο3 να δεις σε τι επιπεδα βρισκεσαι ...
Θα πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα στη κατηγορια των αρχαριων και να ξεκινησεις απο την αρχη με αργα βηματα και μελετημενα!

Στη θεση σου θα εδινα ολα τα ψαρια και θα ξεκινουσα απο μηδενικη βαση καθως το συστημα σου εχει ηδη καταρευσει και ειναι αρκετα δυσκολο να το επαναφερει κανεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-11, 09:20
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ενας λογος που οδηγησε τα ψαρακια σου σε αυτη την κατασταση ειναι οτι δεν ταιριαζαν μεταξυ τους ηταν πααρα πολλα και στα περισοτερα οι συνθηκες νερου δεν ηταν οι ιδανικες..
αν σκεφτεις οτι μαλλον και τα φιλτρα σου ειναι αστρωτα...

δεν πειραζει ομως...λαθη γινονται και σημασια εχει απο εδω κι εμπρος να τα αποφευγεις φιλε μ...
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους κανε μετρησεις στα φιλτρα σου μαλλον θα χρειαστει να ζητησεις μπολι και αφου εχεις(αν δεν εχεις)ενα στρωμενο ενυδρειο μελετας για το τι ψαρια θες να βαλεις μεσα τι νερο χρειαζονται και αν μπορεις να τους το δωσεις και φυσικα τον αριθμο των ψαριων που θα βαλεις...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-11, 10:17
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες!!

Λυπαμαι που κατευθειαν μιλαμε για ασθενειες

Καταρχας θα πρεπει να κανεις μετρησεις αμμωνιας, ΝΟ2 και Νο3 να δεις σε τι επιπεδα βρισκεσαι ...
Θα πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα στη κατηγορια των αρχαριων και να ξεκινησεις απο την αρχη με αργα βηματα και μελετημενα!

Στη θεση σου θα εδινα ολα τα ψαρια και θα ξεκινουσα απο μηδενικη βαση καθως το συστημα σου εχει ηδη καταρευσει και ειναι αρκετα δυσκολο να το επαναφερει κανεις!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-11, 10:44
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω...εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα,πριν κανα μηνα και κατι ειχα μεσα
5 γκουραμι
3 rainbow shark
4 μελανοταινιες
2 κλοουν
2 γιογιο
2 μποτια μοντεστα
2 μποτια που μενουν μικρα και δεν θυμαμαι τονομα τους
2 synodontis eupterus
1 platydoras costatus
3 γλειφτες
2 κριμπενσισ
και 2 μπλου ραμ,εχω δυο φιλτρα ενα εξωτερικο φλουβαλ 205 και ενα εσωτερικο 800 λιτρα την ωρα και διαφορα ζωντανα φυτα(annubia,echinodorus κρυπτοκορινες,οι μετρησεις του νερου ηταν ολες κανονικες.Πριν κανα μηνα και κατι εχασα πρωτα πρωτα τα 2 μπλου ραμ τα οποια ταχα 15 μερες...υπεθεσα οτι ετυχε καθωσ ηταν μικρα και μπορει να μην προσασμοστηκαν(δεν ειχαν κανενα σημαδι),ξαφνικα εχασα ενα γκουραμι ακομα και εναν κλοουν...το ενυδρειο και ολα τα ψαρια δεν ειχαν κανενα σημαδι αρρωστιασ,επειτα εχασα αλλο ενα γκουραμι και προβληματιστικα...ρωτησα και μουπαν οτι ηταν βακτηριαδιακη λοιμωξη και να κανω θεραπεια με bactopur.Ετσι και εκανα...τισ πρωτες μερες τισ θεραπειας εχασα αλλα 2 γκουραμι και ενα rainbow shark,την σταματησα στις 4 μερες οπωσ εγραφε το ενθετο του φαρμακου η τεσπα ετσι καταλαβα.μετα απο καποιες μερες προσεξα αλλαγμενη συμπεριφορα στον εναπομεινωντα κλοουν και καποια σημαδια ασπρα και την ουρα του αλοιωμενη,ετσι ξαναεκανα την θεραπεια την οποια κρατησα 7 μερες...ο κλοουν καλυτερεψε,δεν εφυγαν τελειως τα σημαδια και η συμπεριφορα του παρεμεινε φοβισμενη και συνεχισε να κρυβεται,κατα την διαρκεια αυτων των 7 ημερων εχασα αλλον εναν rainbow shark τα 2 κριμπενσις και τα υπολοιπα γκουραμι,και τα2 μικρα μποτια που δεν θυμαμαι τονομα τουσ,ετσι την σταματησα υποθετωντας οτι το φαρμακο μπορει ναναι βαρυ και να κανει κακο μετα απο πολλες μερες στα ψαρια...δεν εβλεπα και κανενα σημαδι αρρωστιας σε κανενα αλλο ψαρι οπως και σε κανενα που πεθανε περαν των κλοουν...ετσι την σταματησα...για 3 βδομαδες ολα ητανμια χαρα (σχεδον) στο ενυδρειο ολα τα ψρια ειχαν κανονικη συμπεριφορα εκτοσ φυσικα απο τον κλοουν που συνεχισε να χειροτερευει και εχει χασει σχεδον τελειωσ την ουρα του και του εναπομεινωντα rainbow shark που δεν πολυ ετρωγε και δεν κυνηγαγε κανενα ψαρι οπως συνηθιζε,τα χρωματα του κατα ταλλα κανονικα και ζωηροτατα...ετσι ξαφνικα χτες η μια μελανοταινια ασπρισε σε καποια σημεια σαν ναχασε το χρωμα της,μεσα σε μια μερα μεχρι να παω να ξαναρωτησω και να ξαναπαρω μπακτοπουρ αποτι ειπε οτι χρειαζομου ο ενυδρειασ πεθανε και αυτη...η συμβουλη του ηταν νακανω θεραπεια με μπακτοπουρ για 4 μερες μετα αλλγη νερου και ξανα θεραπεια με μπακτοπουρ και παει λεγοντας μεχρι να δω τον κλοουν να καλυτερευει,ετσι και κανω αλλα πλεον δεν ξερω αν πρεπει τι ειναι και τι πρεπει γιατι σημερα πρωτη μερα θεραπειας πεθανε και ο τριτος rainbow shark,μπορει να φταιει το φαρμακο?δεν ξερω πια τι μπορει να φταιε η τι να κανω...εχει αποδεκατιστει το ενυδρειο μου...τι προτεινετε,και πιστευετε οτι μπορει καποια ψαρια που εδειχναν και συμπεριφερονταν υγιη να επηρρεαστηκαν απο το φαρμακο...?
υπαρχουν βεβαια πολλα προβληματα,οπως αυτα που λενε τα παιδια πιο πανω,αλλα αυτος ο ηλιθιος ο πετσοπας εκανε μια επιπλεον βλακεια!

θα επρεπε να σε ενημερωσει οτι το bactopur καταστρεφει την βιολογια του ενυδρειου!
θα επρεπε λοιπον μετα το περας της θεραπειας,να σου πει να βαλεις ανθρακα (να τραβηξει τα υπολοιματα φαρμακου) και μετα να βαλεις μπολι!

ειναι βεβαιο οτι εχασες ψαρια απο αμμωνια που ανεβασες μετα την θεραπεια!
ισως να μην ειναι αυτο το κυριως προβλημα,αλλα μαλλον επαιξε το ρολο του!

καλη συνεχεια παντως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-11, 11:19
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Μαλλον δεν εγραψα καποια στοιχεια του ενυδρειου και εκανα λαθος,ειναι στρωμενο,τρεχει 1,5 χρονο το ενυδρειο και προσεχω ιδιαιτερως τισ μετρησεις του νερου μου για αμμωνια κτλ,μετρησεις λοιπον εκανα κατα την διαρκεια οσων προανεφερα και εκανα και τωρα και σας τις ανεβαζω
kh40-80
gh 60-120
ph 7.0
no3 80
no2 0
αυτες με πολυτεστ

και με υγρο η αμμωνια 0
-------------------------
επισης εβαλα ανθρακα και εκανα αλλαγη νερου μετα απο καθε τελειωμα θεραπειας...ανεβαζω και φωτογραφιες απο την μελανοταινια που πεθανε και απο τον κακομοιρο τον κλοουμν που ακομα ταλανιζεται απο την αρρωστια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChrisLust : 16-10-11 στις 11:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-11, 11:22
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον δεν εγραψα καποια στοιχεια του ενυδρειου και εκανα λαθος,ειναι στρωμενο,τρεχει 1,5 χρονο το ενυδρειο και προσεχω ιδιαιτερως τισ μετρησεις του νερου μου για αμμωνια κτλ,μετρησεις λοιπον εκανα κατα την διαρκεια οσων προανεφερα και εκανα και τωρα και σας τις ανεβαζω
kh40-80
gh 60-120
ph 7.0
no3 80 δεν σου φαινονται πολλα??
no2 0
αυτες με πολυτεστ

και με υγρο η αμμωνια 0
-------------------------
επισης εβαλα ανθρακα και εκανα αλλαγη νερου μετα απο καθε τελειωμα θεραπειας...ανεβαζω και φωτογραφιες απο την μελανοταινια που πεθανε και απο τον κακομοιρο τον κλοουμν που ακομα ταλανιζεται απο την αρρωστια...
.........................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-11, 11:36
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

προφανως απο το μεγεθος και το κοκκινο του ποστ σου αντιλαμβανομαι οτι το no3 ειναι υψηλο αλλα ειναι τωρα με την θεραπεια συνηθωςε βρισκοταν στο 40,αλλα και ετσι το προβλημα μου ειναι οτι δεν πιστευω οτι εχω χασει τοσα ψαρια απο τα νιτρικα με μια μετρηση στο 40 και τωρα στο 80,στις φωτογραφιες φαινεται και ο κλοουν οτι δεν πασχει(αποσο φανταζομαι) απο νιτριικα...Τελοσπαντων ζηταω συμβουλες με το συμπαθειο κιολας και χωρις τασεις χλευασμου,οχι κοκκινα ποστ,αν ηξερα δεν θα ανεβαζα θεμα στο φορουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-11, 14:12
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

Θα έπρεπε να ήταν 0 έως μαξ 25...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-11, 14:37
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

εστω...το προγραμμα μου λεει αυριο καθαρισμα ενυδρειου οποτε θα πεσουν με την αλλαγη νερου...κανεις δεν βλεπω ναμου απανταει για την αρρωστια τιποτα...εκτοσ και αν πιστευετε οτι μετα απο εναμιση χρονο ενυδρειο με μετρησεισ στο 40 ακομα και αν ειναι πολλες,ξαφνικα πεθαναν 16 ψαρια και ειναι και ενα ακομη αρρωστο απτο nο3.επισης...ειμαι προθυμος νακουσω καποια συμβουλη στο τι να κανω...οχι μονο τι εχω...οτι εχω προβλημα προφανως και το ξερω πλεον...σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον...απλα πλεον εχω απελπιστει και αισθανομαι οτι πρεπει να κανω κατι δραστικο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-11, 14:42
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
εστω...το προγραμμα μου λεει αυριο καθαρισμα ενυδρειου οποτε θα πεσουν με την αλλαγη νερου...κανεις δεν βλεπω ναμου απανταει για την αρρωστια τιποτα...εκτοσ και αν πιστευετε οτι μετα απο εναμιση χρονο ενυδρειο με μετρησεισ στο 40 ακομα και αν ειναι πολλες,ξαφνικα πεθαναν 16 ψαρια και ειναι και ενα ακομη αρρωστο απτο nο3.επισης...ειμαι προθυμος νακουσω καποια συμβουλη στο τι να κανω...οχι μονο τι εχω...οτι εχω προβλημα προφανως και το ξερω πλεον...σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον...απλα πλεον εχω απελπιστει και αισθανομαι οτι πρεπει να κανω κατι δραστικο
Μην απελπίζεσαι φίλε μου Χρήστο, σίγουρα θα βρεθεί μία λύση στο πρόβλημα σου. Δεν νομίζω κανένας εδώ μέσα να μην γνωρίζει τέτοια θέματα. Επίσης σα συμβουλή θα έλεγα να παρουσιάσεις το ενυδρείο σου πως ήταν αρχικά, πότε έβαλες τα φυτά σου, κλπ κλπ και που έχεις καταλήξει τώρα μετά τους θανάτους των ψαριών σου. Γράψε τα όλα βήμα-βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-11, 15:41
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ιχθυοφωρτηση,στρεσαρισμα,ασυμβατοτητα, ΝΟ3,κατα κερους νιτρικα,κ,τ,λ=θανατους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-10-11, 19:05
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

τι μπορω να κανω πλεον οπως εχουν ερθει τα πραγματα...?να συνεχισω θεραπεια με bactopur μεχρι να γιανει ο κλοουν και αλλαγη νερου...?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-10-11, 19:13
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μπορω να κανω πλεον οπως εχουν ερθει τα πραγματα...?να συνεχισω θεραπεια με bactopur μεχρι να γιανει ο κλοουν και αλλαγη νερου...?
Tο καλυτερο θα ηταν να απομονώσεις το ψαρακι και να το κανεις θεραπεια μονο του και οχι ολο το ενυδρειο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-11, 03:48
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Exclamation γεννα ενω κανω θεραπεια???

προεκυψε και αλλο ''προβλημα'' οι Ancistrus dolichopterus εχουν κανει αυγα...τι να κανω...?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-10-11, 09:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χρήστο, να πω την ταπεινή μου γνώμη κι εγώ:

1) Για να "ισορροπήσει" το ενυδρείο χρειάζεται σημαντικά λιγότερη ιχθυοφόρτιση (π.χ. στο μισό).

2) Γενικά σε συνθήκες "συνωστισμού" οι αρώστειες έρχονται πιό εύκολα, οπότε δεν είναι παράξενο το ότι ασθένησαν τα ψαράκια.

3) Η θεραπεία με το baktopur είναι μια κάποια ταλαιπωρία, και για τα ψάρια, και για τη βιολογία (την οποία "καθαρίζει" όπως είπαν πολύ σωστά).

Με βάση τα παραπάνω, νομίζω ότι είναι δύσκολο ως αδύνατο να κρατήσεις το ενυδρείο στους ίδιους ρυθμούς.

Στη θέση σου θα απομόνωνα όλα τα άρρωστα ψάρια (αν έχεις καραντίνα κάνεις τη θεραπεία εκεί) και θα έδινα μερικά, να πέσει ο πληθυσμός, και μετά θα σκεφτόμουν για το ποιά θεραπεία θα ακολουθούσα. Επίσης τα νιτρικά 80 ή και 40, είναι μάλλον επιβαρυντικά για τα ψάρια. Θα χρειαστεί να κάνεις συχνότερες/μεγαλύτερες αλλαγές νερού για να τα κρατάς χαμηλά (για μένα το 10 ειναι καλός "στόχος", αλλά όχι πάνω από 20 π.χ.).

Εύχομαι να τελειώσει σύντομα η ταλαιπωρία, και να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις με λιγότερα ψάρια (και συμβατά μεταξύ τους) και με καλές ρουτίνες συντήρησης, τότε η πιθανότητα να ξαναγίνει κάτι σοβαρό είναι εξαιρετικά χαμηλή.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-10-11, 10:09
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Σευχαριστω πολυ φιλε,ουτωσ η αλλως με τους θανατους που ειχα τα ψαρια πλεον ειναι ηδη λιγα...οποτε η ιχυοφορτωση ...δυστυχως διορθωθηκε μονη της...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-11, 21:19
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως απο το μεγεθος και το κοκκινο του ποστ σου αντιλαμβανομαι οτι το no3 ειναι υψηλο αλλα ειναι τωρα με την θεραπεια συνηθωςε βρισκοταν στο 40,αλλα και ετσι το προβλημα μου ειναι οτι δεν πιστευω οτι εχω χασει τοσα ψαρια απο τα νιτρικα με μια μετρηση στο 40 και τωρα στο 80,στις φωτογραφιες φαινεται και ο κλοουν οτι δεν πασχει(αποσο φανταζομαι) απο νιτριικα...Τελοσπαντων ζηταω συμβουλες με το συμπαθειο κιολας και χωρις τασεις χλευασμου,οχι κοκκινα ποστ,αν ηξερα δεν θα ανεβαζα θεμα στο φορουμ.
το κοκκινο ειναι για τονιστει αλοιμονο αν σε χλευαζα η σε κοροιδευα εδω ειμαστε για να βοηθιομαστε(αλλα δυστυχως ο γραπτος λογος δεν ειναι τοσο ευκολα αντιληπτος)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-11, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως απο το μεγεθος και το κοκκινο του ποστ σου αντιλαμβανομαι οτι το no3 ειναι υψηλο αλλα ειναι τωρα με την θεραπεια συνηθωςε βρισκοταν στο 40,αλλα και ετσι το προβλημα μου ειναι οτι δεν πιστευω οτι εχω χασει τοσα ψαρια απο τα νιτρικα με μια μετρηση στο 40 και τωρα στο 80,στις φωτογραφιες φαινεται και ο κλοουν οτι δεν πασχει(αποσο φανταζομαι) απο νιτριικα...Τελοσπαντων ζηταω συμβουλες με το συμπαθειο κιολας και χωρις τασεις χλευασμου,οχι κοκκινα ποστ,αν ηξερα δεν θα ανεβαζα θεμα στο φορουμ.
Εγω εχω χασει ψαρι με παραλληλη μετρηση υψηλων νιτρικων.
Και μη ξεχνας οτι οταν δεν παει κατι καλα σε μια μετρηση μπορει να μη πηγαινει και σε αλλες που δεν κανεις.
Μπορει να μη δημιουργησε σοβαρο προβλημα η μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων αλλα παραλληλα με τα νιτρικα να ειχες και πολλα φωσφορικα ή κακο redox, ή συγκεντρωση πολυ οργανικου φορτιου, μυκητες που βρηκαν προσφορο εδαφος κλπ κλπ
Καθαρο νερο, σωστες παραμετρους νερου για καθε ειδος ψαριου ξεχωριστα και καθαρο απο οργανικα φιλτρο, σωζουν ζωες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-11, 21:57
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Οταν τελειώσεις με τις θεραπείες (καλλίτερα σε καραντίνα ), βλέπεις τί ψάρια επέζησαν και αποφασίζεις τί θα κρατήσεις. Διάβασε πολυ για τη συμβατητα των ειδών και που είχες, αλλά και που σου έμειναν, στις συνθήκες νερού και άν δεν ταιριάζουν, δίνεις αυτά που δεν θέλεις. Το βασικό είναι να ξαναφτιάξεις τη βιολογία σου με μπόλι, να κατεβάσεις τα νιτρικά με αλλαγές νερού, και να αποσυμφορήσεις το ενυδρείο, βάζοντας λιγα και συμβατά ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-11, 00:12
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

πλεον εχω μεινει με μια μελανοταινια...εκοψα την θεραπεια με bactopur που ξανα εκανα για 8 μερες με αλλαγη νερου στισ μισεσ μερες...επειτα εβγαλε ενα κοκκινο σημαδι η μια μελανοταινια...ο ενυδρειας μου συνεστησε αλλαγη και αλατι (της api 4κουταλιεσ τησ σουπας στα 180 λιτρα μου) και θα δουμε πως παει...εν τελει η μελανοταινια δεν σωθηκε...πλεον εμεινε μια και τα ψαρια βυθου που εχω τα οποια δεν δειχνουν να επηρρεαζονται απο τιποτα ουτε σε συμπεριφορα ουτε στην υγεια τους...επισης το ενθαρρυντικο ειναι οτι ο γλειφτησ γεννησε τα μικρα βγηκαν και ζουν εδω και 5 μερες...εφαγανν τον λεκιθικικο σακο και περιμενω ναρχισουν τισ βολτες,ειναι καμμια 30αρια,οποτε υπαρχει ζωη μετα την περιπετεια...παραδοξως!!! no3 εφτασε στα 20 με τις αλλαγες...η εταιρη μελανοταινια δεν δειχνει υγιη συμπεριφορα(εχει και διαφανη κοπρανα οπως και οι αλλες)...και φοβαμαι οτι θα την χασω...δεν εχω σκοπο να βαλω ψαρια για πολυ καιρο ακομα μεσα...να δω πως παει...η απορια μου ειναι...λετε να τελειωσε η περιπετεια(να υποθεσω πλεον οτι η μελανοταινια που απεμεινε εχει παθει ζημια αποσα εγιναν στο ενυδρειο και οχι απο το τι γινεται πλεον...?)εχω κανει συνολικα 16 μερες θεραπεια με μπακτοπουρ 3 αλλαγες και τωρα εχω ριξει αλατι...τι στο καλο...σας ευχαριστω ολους για τα ποστ σας και τισ συμβουλες σας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΕΘΑΙΝΕΙ!!! ελενη Δίσκοι 47 13-11-09 08:41
πεθαινει η Heliofungia arhsb Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 10 16-02-09 22:46
φυτεμενο πεθαινει...HELP manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-01-09 22:21
πεθαινει...!!! μελινακι Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 28-02-08 22:36
Sos Γαριδα πεθαινει!!!! Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 25-06-06 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 1,28446 seconds with 14 queries