Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-04-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Wink

Φίλε διάβασε πολύ. Οπως μου είχε πει κάποτε ένας φίλος συνφορουμιστας όταν άρχιζα και εγώ
"Ο,τι απορίες και ερωτήσεις έχεις, έχουν ήδη απαντηθεί εδώ σε άλλους. Τα πάντα. ΟΛΑ".
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-04-10, 22:54
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Διαβασα για το στρωσιμο με αμμωνια και οταν ειδα 2-3 εβδομαδες μου βγηκαν τα ματια.Ας ελπισω πως καποιος θα βρεθει για μπολι.Αυριο παω τα καρχαριακια πισω.Να παρω φυτα??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tirogalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα για το στρωσιμο με αμμωνια και οταν ειδα 2-3 εβδομαδες μου βγηκαν τα ματια.Ας ελπισω πως καποιος θα βρεθει για μπολι.Αυριο παω τα καρχαριακια πισω.Να παρω φυτα??

Απαντηστε λιγο γρηγορα γιατι αυριο εχω σχολειο και θελω να κοιμηθω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tirogalos : 14-04-10 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-04-10, 23:03
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ.
-------------------------
Πρωτα το σχολειο και ματα το χομπυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστόφορος Μίχας : 14-04-10 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 15-04-10, 10:27
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις φτάσει 40 ποστ μόνο και μόνο για να σου εξηγήσουν όλοι πως να φτιάξεις το ενυδρείο σου όμορφα και σωστά... Αν διάβαζες από 2 φορές το κάθε λινκ που σου έστειλαν όλοι εδώ μέσα, θα τα είχες μάθει απέξω και ανακατωτά και θα έστηνες 400άρι με δίσκους μέσα. Συγχαρητήρια στα παλικάρια για την υπομονή τους...

Υ.Γ : Συνειδητοποίησες τι είναι το στρώσιμο?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 15-04-10, 10:43
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Που θα πάει, θα τα μάθει στο τέλος.... Να έχουμε στο νού μας όμως ότι δεν έχει αρκετό χρόνο για διάβασμα λόγω σχολείου....
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-04-10, 19:33
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ναι τα διαβασα
-------------------------
Παιδια δεν βλεπω κανεις να απαντα στην αγγελια.Τελικα αυριο παω στο πετ σοπ.Θα προμηθευτω απο εκει μπολι ΑΛΛΑ θα του το ξεκαθαρισουμε εγω με τον πατερα μου να ειναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ.Επισης θα παρω ευκολα φυτα,1 αρσενικο και 3 θυλικα guppy και τεστ αμμωνιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tirogalos : 15-04-10 στις 19:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-04-10, 21:44
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tirogalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα αυριο παω στο πετ σοπ.Θα προμηθευτω απο εκει μπολι ΑΛΛΑ θα του το ξεκαθαρισουμε εγω με τον πατερα μου να ειναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ.
Χωρις παρεξηγηση βρε παιδι μου..κανεις ερωτησεις στις οποιες τοσοι ανθρωποι ειναι προθυμοι να σου απαντησουν κι ομως δεν λαμβανεις τιποτα υποψη σου.
Σου ειπαν να μη ζητησεις μπολι απο πετ σοπ γιατι πιθανως να μεταφερεις ασθενειες στο ενυδρειο σου. Τι παει να πει θα του ξεκαθαρισετε να ειναι καθαροτατο? Και αν μετα αποδειχθει οτι δεν ηταν, θα του κανεις μηνυση?? Αν κανεις δεν ειναι στην περιοχη σου για να σου δωσει μπολι, η αλλη λυση ειναι στρωσιμο με αμμωνια. Μην απογοητευεσαι επειδη θα παρει περισσοτερο χρονο, τουλαχιστον θα εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα.
Οπως και να χει, το χομπυ μας δεν ειναι παιρνω 3 ψαρια και τα πεταω στο νερο. Θελει καποια διαδικασια, διαβασμα και υπομονη...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-04-10, 21:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν του δώσει και μπόλι, που δεν το θεωρώ πιθανό. Με αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα ή θα του πει ότι όλοι μας λέμε βλακείες (αν του αναφέρει το φόρουμ) ή θα προσπαθήσει να του πουλήσει βακτήρια και αν αυτά αποτύχουν και συνεχίζει να του ζητάει μπόλι θα του δώσει λίγο νερό από το ενυδρείο ή καμιά πέτρα και θα του πει ότι αυτά κάνουν.

¶μα είσαι τόσο τυχερός να πετύχεις μαγαζάτορα να σου δώσει κανονικό μπόλι και να είναι και υγειές πες του μετά από κανά μήνα που θα το σιγουρέψεις να ανοίξει e-shop να ψωνίζουμε κι εμείς από αυτό τον καλό άνθρωπο.

Η εμπειρία τόσων ανθρώπων λέει πως τίποτα καλό δε θα καταφέρεις, αλλά στην τελική η απόφαση είναι δική σου.

Και για υποσημείωση σου λέω ότι εκεί που διάβασες για το στρώσιμο με αμμωνία μην κοιτάς τον ελάχιστο χρόνο που είναι οι 2-3 εβδομάδες, αλλά να έχεις στο μυαλό σου τις 6. Βέβαια, αν από εκεί και πέρα κάνεις μελετημένες κινήσεις θα είναι ίσως το τελευταίο χρονοβόρο πράγμα που θα κάνεις στο ενυδρείο σου (για ένα απλό ενυδρείο μιλάω πάντα, όχι άμα θες να φτιάξεις τους κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας!).
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-04-10, 11:19
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων

¶μα είσαι τόσο τυχερός να πετύχεις μαγαζάτορα να σου δώσει κανονικό μπόλι και να είναι και υγειές πες του μετά από κανά μήνα που θα το σιγουρέψεις να ανοίξει e-shop να ψωνίζουμε κι εμείς από αυτό τον καλό άνθρωπο.

Η εμπειρία τόσων ανθρώπων λέει πως τίποτα καλό δε θα καταφέρεις, αλλά στην τελική η απόφαση είναι δική σου.

__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 16-04-10, 11:50
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Φιλαράκι διάβασα σχεδόν όλο τα μν σου με τα παιδιά....
Κάτσε διάβασε κάποια πράγματα και υπομονή..... και μην βιάζεσαι...
διότι τζάμπα θα πάνε τα λεφτά σου και θα χαλάσεις και την όρεξή σου να δημιουργήσεις κάτι που επιθυμείς....Έχεις αυτά τα λίτρα, μ αυτά τώρα θα κινηθείς αναλόγα.... Και μένα μ αρέσουν τα καρχαριάκια έχω 2 μέσα ασημένιους...,αλλά προς το παρον ειναι σε 180 λίτρα και μελλοντικά αν πάρουν μπόϊ(προς το παρον είναι 10-14cm) και άλλο θα φύγουν... Θέλω να πω οτι προσπαθούμε να επιτύχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τα ψάρια μας, πράγμα που θα ικανοποιήσει και μας...Υπομονή και όλα θα γίνουνε...(προσωπικά παιδεύτηκα με το συγκεκριμένο ενυδρέιο απο το Δεκέμβριο έως τώρα....)..
Tέλος πάντα φιλικά (κανείς δεν το παίζει εδώ μέσα έξυπνος... όπως είσαι και συ αλλά και γω σε θέματα γνώσεων περι ενυδρείου,έτσι ήταν και άλλοι..., ποιό έμπειροι πλέον σήμερα..), δίαβασε γνώμες και απόψεις καθώς αυτά που αντιμετώπισες και θα αντιμετωπίσεις, κάποιοι τα έχουν περάσει και κάτι μπορούν να πουν για να βοηθήσουν.. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 16-04-10, 12:01
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι διάβασα σχεδόν όλο τα μν σου με τα παιδιά....
Κάτσε διάβασε κάποια πράγματα και υπομονή..... και μην βιάζεσαι...
διότι τζάμπα θα πάνε τα λεφτά σου και θα χαλάσεις και την όρεξή σου να δημιουργήσεις κάτι που επιθυμείς....Έχεις αυτά τα λίτρα, μ αυτά τώρα θα κινηθείς αναλόγα.... Και μένα μ αρέσουν τα καρχαριάκια έχω 2 μέσα ασημένιους...,αλλά προς το παρον ειναι σε 180 λίτρα και μελλοντικά αν πάρουν μπόϊ(προς το παρον είναι 10-14cm) και άλλο θα φύγουν... Θέλω να πω οτι προσπαθούμε να επιτύχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τα ψάρια μας, πράγμα που θα ικανοποιήσει και μας...Υπομονή και όλα θα γίνουνε...(προσωπικά παιδεύτηκα με το συγκεκριμένο ενυδρέιο απο το Δεκέμβριο έως τώρα....)..
Tέλος πάντα φιλικά (κανείς δεν το παίζει εδώ μέσα έξυπνος... όπως είσαι και συ αλλά και γω σε θέματα γνώσεων περι ενυδρείου,έτσι ήταν και άλλοι..., ποιό έμπειροι πλέον σήμερα..), δίαβασε γνώμες και απόψεις καθώς αυτά που αντιμετώπισες και θα αντιμετωπίσεις, κάποιοι τα έχουν περάσει και κάτι μπορούν να πουν για να βοηθήσουν.. Καλή συνέχεια.

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 16-04-10, 12:03
Το avatar του χρήστη Baggelis
Baggelis Ο χρήστης Baggelis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι να μην ξενερωσεις γιατι ειναι ωραιο το αθλημα αυτο..και απ'οτι καταλαβενω θες οπως και δηποτε Καρχαριες..Και εγω καρχαριακιας ειμαι..!!!!!!Κανε αυτα που σου λενε τα παιδια γιατι ετσι κι'αλιως θα ξενερωσεις..μπορει να μην ειναι τωρα..μπορει να ειναι αργοτερα!!!!!
__________________
Is the noise realy necessary?
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 16-04-10, 12:29
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Baggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι να μην ξενερωσεις γιατι ειναι ωραιο το αθλημα αυτο..και απ'οτι καταλαβενω θες οπως και δηποτε Καρχαριες..Και εγω καρχαριακιας ειμαι..!!!!!!Κανε αυτα που σου λενε τα παιδια γιατι ετσι κι'αλιως θα ξενερωσεις..μπορει να μην ειναι τωρα..μπορει να ειναι αργοτερα!!!!!
Ναι καταλαβα.Ενας φιλος μου για το στρωσιμο του ενυδρειου του χρησιμοποιησε το παρακατω υλικο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550

Πληροφορηστε με παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 16-04-10, 12:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tirogalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καταλαβα.Ενας φιλος μου για το στρωσιμο του ενυδρειου του χρησιμοποιησε το παρακατω υλικο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=550

Πληροφορηστε με παρακαλω!

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αλλά σου έχω ήδη γράψει ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι κάνουν κάτι καλύτερο από την απλή αμμωνία... γιατί δεν με πιστεύεις;!;!;!

Εξάλλου, εάν έχουν μέσα τα βακτήρια που λένε δεν είναι αυτά που θέλουμε να αναπτύξουμε στο φίλτρο μας. Ίσως να σε βοηθήσει σε κάποια περίπτωση έκτακτης ανάγκης άμα σου ανεβάσει αμμωνία σε κανονική χρήση, μέχρι να βρεις τι φταίει, αλλά δε νομίζω κάτι παραπάνω.

Αφού έχεις φίλο με ενυδρείο γιατί δεν μπολιάζεις από αυτόν; Πέρασε ασθένεια ή δε μένετε στην ίδια πόλη;
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 16-04-10, 12:39
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αλλά σου έχω ήδη γράψει ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι κάνουν κάτι καλύτερο από την απλή αμμωνία... γιατί δεν με πιστεύεις;!;!;!

Εξάλλου, εάν έχουν μέσα τα βακτήρια που λένε δεν είναι αυτά που θέλουμε να αναπτύξουμε στο φίλτρο μας. Ίσως να σε βοηθήσει σε κάποια περίπτωση έκτακτης ανάγκης άμα σου ανεβάσει αμμωνία σε κανονική χρήση, μέχρι να βρεις τι φταίει, αλλά δε νομίζω κάτι παραπάνω.

Αφού έχεις φίλο με ενυδρείο γιατί δεν μπολιάζεις από αυτόν; Πέρασε ασθένεια ή δε μένετε στην ίδια πόλη;

Μενουμε σε αλλη πολη: mad:
Βρε σε πιστευω αλλα συνεχιζω να ψαχνω για περισσοτερες λυσεις.Πεδες παω να παρω τον θειο μου τηλεφωνο ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 30 Λ.Δεν θα κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 16-04-10, 12:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν έχει στρωμένο φίλτρο (αν μόλις το έστρωσε δεν είναι καλό ούτε για τον ίδιο να σου δώσει) και δεν έχει περάσει κάποια ασθένεια πρόσφατα κάνει. Αν έχει μόνο σφουγγάρι το φίλτρο του θα το στίψει απαλά να πέσει η βρώμα του μέσα στο δικό σου. Μην το σκοτώσει στίβοντάς το σαν πετσέτα που θέλουμε να στεγνώσει! Αν έχει μέσα και μακαρόνια, μπιλίτσες κλπ βιολογικά υλικά μπορεί να σου δώσει και τέτοια λίγα να συμπληρώσεις στο φίλτρο σου και αμέσως τα αντικαθιστά με καινούργια για να μη χάσει βιολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-04-10, 13:01
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχει στρωμένο φίλτρο (αν μόλις το έστρωσε δεν είναι καλό ούτε για τον ίδιο να σου δώσει) και δεν έχει περάσει κάποια ασθένεια πρόσφατα κάνει. Αν έχει μόνο σφουγγάρι το φίλτρο του θα το στίψει απαλά να πέσει η βρώμα του μέσα στο δικό σου. Μην το σκοτώσει στίβοντάς το σαν πετσέτα που θέλουμε να στεγνώσει! Αν έχει μέσα και μακαρόνια, μπιλίτσες κλπ βιολογικά υλικά μπορεί να σου δώσει και τέτοια λίγα να συμπληρώσεις στο φίλτρο σου και αμέσως τα αντικαθιστά με καινούργια για να μη χάσει βιολογία.

Αν δεν το εχει στρωσει δεν κανει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 16-04-10, 13:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν το έχει στρώσει τι να σου δώσει; Από αυτά που δεν έχει;! Το νόημα του μπολιού, όπως θα έχεις διαβάσει, είναι να πάρεις μια έτοιμη αποικία βακτηρίων για να μην ξεκινήσεις από το μηδέν, γιατί ο ρυθμός πολλαπλασιασμού τους είναι εκθετικός. ¶μα το έχει χρόνια και δεν ξεπλένει το φίλτρο του με νερό βρύσης ώστε να σκοτώνει τα πάντα (βέβαια αν το κάνει αυτό όλο του πεθαίνουν τα ψάρια!) προφανώς είναι στρωμένο! Για ρώτα τον.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-04-10, 13:11
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν το έχει στρώσει τι να σου δώσει; Από αυτά που δεν έχει;! Το νόημα του μπολιού, όπως θα έχεις διαβάσει, είναι να πάρεις μια έτοιμη αποικία βακτηρίων για να μην ξεκινήσεις από το μηδέν, γιατί ο ρυθμός πολλαπλασιασμού τους είναι εκθετικός. ¶μα το έχει χρόνια και δεν ξεπλένει το φίλτρο του με νερό βρύσης ώστε να σκοτώνει τα πάντα (βέβαια αν το κάνει αυτό όλο του πεθαίνουν τα ψάρια!) προφανώς είναι στρωμένο! Για ρώτα τον.

Οχι δεν το εχει στρωμενο
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-04-10, 13:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tirogalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν το εχει στρωμενο

Βρες άλλο θείο! Αμάν αυτή η οικογένεια να μη σε στηρίζει!

Λοιπόν για να μην το κουράζουμε, πάρε τεστάκια και ένα μπουκαλάκι αμμωνία από το φαρμακείο (σου προτείνω 10%, άμα δεν έχει συσκευασμένη μπορεί να σου φτιάξει), μία σύριγγα που να μετράει από μισό ml και μόλις βγάλεις τα ψάρια που έχεις μέσα ξεκίνα!
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 16-04-10, 14:05
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρες άλλο θείο! Αμάν αυτή η οικογένεια να μη σε στηρίζει!

Λοιπόν για να μην το κουράζουμε, πάρε τεστάκια και ένα μπουκαλάκι αμμωνία από το φαρμακείο (σου προτείνω 10%, άμα δεν έχει συσκευασμένη μπορεί να σου φτιάξει), μία σύριγγα που να μετράει από μισό ml και μόλις βγάλεις τα ψάρια που έχεις μέσα ξεκίνα!

Οκ ααα και πως το καταλαβαινω πως ηρθε ι στιγμη να βαλω ψαρια μεσα?
-------------------------
Παιδια νομιζω πως εχω κανει ενα λαθος.Διαβασα σε ενα ποστ σε αυτο το φορουμ αυτο το πραγμα ''Το ενυδρείο με το καιρό θα στρώσει... τώρα με τα ψάρια μέσα πάλι στρώνει αλλά αν μας μιλούσαν τα ψάρια θα ακούγαμε πολύ μπινελίκη.....Απλά οι συνθήκες μέσα είναι χάλια για ψαρια.... (πολύ πιθανό κάποια οι όλα να χαθούν η και κάποια να γλιτώσουν...) Το σίγουρο είναι οτι είναι κρίμα για τα ψάρια... Για αυτό αν μπορείς να τα βγάλεις να τα δώσεις προσωρινά η να τα επιστρέψεις καλά θα κάνεις...''.Το λαθος μου ειναι οτι ξεχασα να αναφερω πως απο το ενυδρειο μου εχουν περασει πολλα ειδη ψαριων(guppy χωρις να ξερω οτι ζευγαρωνουν για αυτο πηρα 2,molly,colisa lalias) τα οποια εχουν πεθανει η τα εχω δωσει σε καποιους φιλους μου.Τωρα μπορει να θεωρηθει στρωμενο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tirogalos : 16-04-10 στις 14:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 16-04-10, 14:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πηγαινε παρε μετρησεις...αμμωνια νιτρικα νιτρωδη και οτι αλλ χρειαζεσαι ...και ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΝΗΜΑΤΑ ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 16-04-10, 14:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χωρίς τεστ κανείς δεν ξέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 16-04-10, 14:14
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Σημερα το απογευμα παω!Τεστ χρειαζετε και για τα 3?(Ειναι ακριβα τα υγρα?Ειδα ενα αμμωνιας 8 ευρω)
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 16-04-10, 14:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε γίνεται αλλιώς. Και στικάκια να πάρεις (ειδικά για αμμωνία δεν ξέρω αν υπάρχει σε στικ) μακροπρόθεσμα μπορεί να σου βγουν και ακριβότερα. Προτίμησε της API για αξιοπιστία και απόφυγε της Sera, γιατί πολλές φορές είναι ανακριβή.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 16-04-10, 14:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κοιτα ..η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ακριβα..καπου εκει κειμενονται ..μπορεις βεβαια να παρεις και στικ τεστ 5 σε 1 ..(κατι σαν αυτο http://www.amazonios.gr/main.php?cPath=399_503 )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 16-04-10, 15:34
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε γίνεται αλλιώς. Και στικάκια να πάρεις (ειδικά για αμμωνία δεν ξέρω αν υπάρχει σε στικ) μακροπρόθεσμα μπορεί να σου βγουν και ακριβότερα. Προτίμησε της API για αξιοπιστία και απόφυγε της Sera, γιατί πολλές φορές είναι ανακριβή.

Ok!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tirogalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok!!!!

Α και κατι που ξεχασα οταν τα παρω και δω τα αποτελεσματα.Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 τα αλλα ποσο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tirogalos : 16-04-10 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 16-04-10, 15:44
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Και το ΝΟ2 μηδεν..
Τα αλλα θα μας τα πεις εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 16-04-10, 15:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αχ, κάποια στιγμή άμα σε πιάσω στα χέρια μου θα σε σκοτώσω που τα θες όλα έτοιμα! Τα λέει στα υπομνήματα και παντού εδώ μέσα γενικά! Τα θες όλα έτοιμα! Επειδή είμαι καλός άνθρωπος να στα γράψω!

Αμμωνία (NH3/NH4)=0
Νιτρώδη (NO2)=0
Νιτρικά (NO3)=0-20 (Αυτό σε κανονική λειτουργία το πετυχαίνεις με τις αλλαγές νερού. Μετά το τέλος του στρωσίματος μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από 160 για παράδειγμα.)
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 16-04-10, 18:28
Το avatar του χρήστη tirogalos
tirogalos Ο χρήστης tirogalos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2009
Περιοχή: Μεσσηνη,Μεσσηνιας
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ, κάποια στιγμή άμα σε πιάσω στα χέρια μου θα σε σκοτώσω που τα θες όλα έτοιμα! Τα λέει στα υπομνήματα και παντού εδώ μέσα γενικά! Τα θες όλα έτοιμα! Επειδή είμαι καλός άνθρωπος να στα γράψω!

Αμμωνία (NH3/NH4)=0
Νιτρώδη (NO2)=0
Νιτρικά (NO3)=0-20 (Αυτό σε κανονική λειτουργία το πετυχαίνεις με τις αλλαγές νερού. Μετά το τέλος του στρωσίματος μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από 160 για παράδειγμα.)

Μου αρεσει να σε βασανιζω

Υ.Γ.
Ευχαριστω
-------------------------
Λοιπον πηγα τελικα σε ενος εμπιστου επειδη ειναι καλοι φιλοι με τον πατερα μου πετ σοπα.Του ειπα πως το φιλτρο μου ειναι αστρωτο.Και μαλλον μου συστησε τον απανθρωπο τροπο για στρωσιμο.Μου εδωσε ενα προιον το οποιο λεγετε bio nitrivec liquid biological filter medium και μου λεει.Θα αδειασεις το νερο σου ολο,θα βαλεις αντιχλωριο,μετα απο 1 ωρα θα βαλεις αυτο το υγρο που σου εδωσα,την Δευτερα θα μου φερεις δειγμα νερου(του ζητησα να μου δωσει τεστ αμμωνιας και τα αλλα,αλλα μου ειπε πως θα τα βρω εγω),θα ξαναβαλεις απο αυτο το υγρο,θα σου δωσω εγω ενα χρυσοψαρο το οποιο θα το κρατησεις 5-6 μερες και θα μου το επιστρεψεις.Του ζητησα για φυτα αλαλ μου λεει θελει ιδικη λαμπα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tirogalos : 16-04-10 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
προβλημα, καρχαριας, νερο, ενυδρειο, φαγητο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα.... apolonistis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-11-09 11:05
Προβλημα με GH papagalos123 Malawi 13 05-02-09 15:27
προβλημα? Ryu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 10-12-07 14:33
S.O.S προβλημα fitilakias Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-10-06 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09182 seconds with 13 queries