Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-11-08, 13:15   #1
Ξεκινώντας απ το απόλυτο μηδέν
 
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos
Senior Member
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος 19-11-08, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Πολλά χρονιά ήθελα να αποκτήσω ενυδρείο όμως είχε τόσες δυσκολίες που με αποθάρρυναν. Τώρα όμως το πηρά απόφαση. Έχω διαβάσει πολλά post εδώ στο forum και έχω πάρει μια πρώτη ιδέα. Θα ήθελα όμως μερικές πληροφορίες. 1)γλυκού ή αλμυρού νερού να προτιμήσω? Έχω μπλεχτεί με τις διάφορες ονομασίες που δίνεται …υπάρχον πολλά είδη(ενδιαφέρομαι κυρίως για γλυκό νερό). Διάβασα το post για το κόστος ενός νέου ενυδρείου όμως θα ήταν εύκολο να μου πείτε το εξοπλισμό (μάρκες) και την ιδανική σύνθεση για ένα 200 λίτρο καθώς και την τιμή? διάβασα το post στη σελίδα για αρχάριους που αναφέρει για τον εξοπλισμό του ενυδρείου όμως συναντώ στα υπέλειπα post αντικρουόμενες απόψεις! Τα έχω κάνει σαλάτα! Καταλαβαίνω πως για πολλούς προχωρημένους αυτά ακούγονται βαρετά όμως χρειάζομαι βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.
Εμφανίσεις: 3271
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-08, 14:33
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

Ως αρχαριος και εγω θα σου πω το εξης αποφασισε τι ακριβος θελεις γιατι και εγω ημουν αναποφασιστος και βρεθηκα με 1 θαλασσινου 30 λιτρα ενα 96 λιτρα ενα 35 και ενα ριο 300 στο τελος,τωρα ειμαι ευχαριστημενος και πουλαω ολα τα αλλα.σιγα σιγα και με υπομονη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-08, 15:14
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας δεν θα σε κουρασω με πολλα λογια. Πρωτα απο ολα πρεπει να διαλεξεις τι ειδους ενυδρειο θα κανεις φυτεμενο η νταμαρι ( με πολλες πετρες) απο εκει και μετα αναλογα με το τι θες να κανεις διαλεγεις τα ψαρια που να ταιριαζουν στο δικο σου ενυδρειο αναλογα με τις απαιτησεις των ψαριων φυσικα. κανε μικρα και σιγουρα βηματα και με πολλη υπομονη και διαβασμα θα πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα εισαι σε σωστω δρομο
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-08, 19:25
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες φιλε στην παρεα ...διαβασμα θα πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα εισαι σε σωστω δρομο


Βλέποντας τα υπέροχα ενυδρεία που έχετε οι περισσότεροι θα ήθελε να φτιάξω ένα που να έχει τόσο φυτά όσο και μερικά βραχώδη μέρη. Φυσικά όλα αυτά να δένουν όμορφα. Πως θα ξέρω κατά πόσο ανεβάζουν την σκληρότητα ?αν έχω καταλάβει καλά έτσι δεν ξεκινάμε. Υπολογίζουμε και σιγά σιγά κτίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-08, 19:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και από εμένα..

Το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/
και στα υπομνήματα του forum όσα περισσότερα μπορείς..

Ό,τι απορία σου δημιουργείται, μπορείς να ρωτάς εδώ.. Και κυρίως να ρωτήσεις πριν βάλεις ψάρια μέσα, να πεις τι σκέφτεσαι, και να ακούσεις γνώμες/διορθώσεις/προτάσεις για την ψαροσύνθεσή σου, δεδομένων και των λίτρων σου, και του κατά πόσο προτίθεσαι ή όχι να μεταβάλεις τις παραμέτρους του νερού της βρύσης..

Σε ό,τι αφορά στο γλυκό/θαλασσινό, σίγουρα το θαλασσινό είναι πιο "ακριβό" σπορ (όχι δλδ ότι και το γλυκό στερείται εξόδων.. ), και απαιτεί μεγαλύτερη εμπειρία, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι είναι και απαγορευτικό να πέσει κανείς κατευθείαν στα βαθιά..

Σε ό,τι αφορά στη μάρκα του ενυδρείου, η πλέον επώνυμη είναι η Γερμανική Juwel, υπάρχουν όμως και φθηνότερες προτάσεις (π.χ. τα ενυδρεία του Carrefour που έχουν πολλοί).. Μάλλον είναι καλύτερα να αποφύγεις τα μικρά ενυδρεία, καθώς σύντομα θα δεις ότι σε περιορίζουν σημαντικά στις επιλογές σου, και θα θέλεις μεγαλύτερο.. Δεδομένων των τιμών της Juwel, νομίζω ότι το Rio 180 είναι μία καλή επιλογή (μετά, το 240 ανεβαίνει αρκετά, ενώ η διαφορά τιμής από το μικρότερο 120άρι είναι σχετικά μικρή).. Κάνε μία έρευνα αγοράς, στα καταστήματα, ξαναρώτα εδώ, και θα ακούσεις διάφορες γνώμες και προτάσεις..

Όσον αφορά στο τι θα βάλεις μέσα, ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων, αλλά έχουμε καιρό, μη βιαστείς να κάνεις ο,τιδήποτε.. Όση περισσότερη υπομονή έχεις, τόσο λιγότερα χρήματα θα σπαταλήσεις σε λάθος αγορές..

Καλώς ήρθες και πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-08, 19:56
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσήρθες και από εμένα..
Το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι
Καλώς ήρθες και πάλι!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με βοήθησες απίστευτα για το πρώτο βήμα… το πρώτο ενυδρείο που υπάρχει στο site(αυτό των 200 λίτρων) που με παρέπεμψες είναι περίπου αυτό που είχα στο μυαλό μου να δημιουργήσω. Νομίζω πως 200 λίτρα είναι ότι πρέπει για αρχή. Αγοράζω λοιπόν το ενυδρείο κενό και ξεκινώ να το εξοπλίζω. Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-08, 20:05
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

καλη αρχη φιλε περιμενουμε νεα σου
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-08, 20:57
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλως ήρθες κι από μένα. Θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς το μέγεθος του ενυδρείου. Είναι αλήθεια πως τα 200 λίτρα είναι αρκετά για να κάνεις κάτι πολύ όμορφο σαν αρχάριος και αρκετά ανεκτικό σε πιθανά λάθη.
Με μαθηματική ακρίβεια όμως αν κολλήσεις το "μικρόβιο" όπως πολύ από μας εδώ, θα θες να κρατήσεις και πιο δύσκολα ψάρια (κιχλίδες, δίσκους κλπ) ή ακόμα και να το γυρίσεις σε αλμυρό νερό. Σε αυτή την περίπτωση, τα 200 λίτρα θα είναι λίγα και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι για δεύτερο ενυδρείο. Θα σου πρότεινα λοιπόν, αν το αντέχει η τσέπη σου και έχεις και τον χώρο, να πάρεις ενυδρείο τουλάχιστον 240 λίτρων που θα μπορεί να καλύψει πολλές από τις μελλοντικές σου επιθυμίες (βλέπε δίσκους). Αν λοιπόν μπορείς, μην σε τρομάζουν καθόλου τα λίτρα. Ίσα-ίσα που όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο εύκολο στην συντήρησή του θα σου βγει.
Καλως ήρθες και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-08, 21:21
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ήρθες κι από μένα. Θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς το μέγεθος του ενυδρείου.
Καλως ήρθες και πάλι.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι…! Το juwel rio180 που μου πρότεινε ο xontros είναι και προσιτό και ποιητικό όπως και το 240. Τα βρίσκω εξαιρετικά για αρχή. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-08, 21:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Στην επιλογή μεγέθους ενυδρείου, είναι σημαντική παράμετρος το τι θέλεις να κάνεις.. Αν σου αρέσουν τα φυτά, και θες να ξεκινήσεις π.χ. με εύκολα φυτά, με την προοπτική σιγά σιγά να ανεβάσεις τις απαιτήσεις και το βαθμό δυσκολίας, τότε δε θα πρότεινα να πας με τη μία σε μεγαλύτερο ενυδρείο, καθώς θα σου ανεβάσει σημαντικά το budget (μπουκάλες CO2, φώτα, ΔΕΗ, λιπάσματα κ.τ.λ.), και όλα αυτά για ένα χόμπι που μόλις τώρα ξεκινάς και δεν ξέρεις πώς θα συνεχίσεις.. Ισχύει ότι υπάρχουν περιορισμοί, αλλά επιλογές σε 200 λίτρα υπάρχουν πάμπολλες! Αν πάλι δε σε ενθουσιάζουνε τα φυτεμένα και προτιμάς βραχώδη τοπία, τότε ναι, συμφωνώ πως είναι καλύτερα να επιλέξεις ακόμη μεγαλύτερο ενυδρείο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-08, 22:01
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι…! Το juwel rio180 που μου πρότεινε ο xontros είναι και προσιτό και ποιητικό όπως και το 240. Τα βρίσκω εξαιρετικά για αρχή. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
Το juwel rio 180 έχω κι εγώ και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι εξαιρετικό. Θα σου πρότεινα το rio 240 ή ακόμα μεγαλύτερο αν μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-08, 11:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην επιλογή μεγέθους ενυδρείου, είναι σημαντική παράμετρος το τι θέλεις να κάνεις.. ...Αν πάλι δε σε ενθουσιάζουνε τα φυτεμένα και προτιμάς βραχώδη τοπία, τότε ναι, συμφωνώ πως είναι καλύτερα να επιλέξεις ακόμη μεγαλύτερο ενυδρείο..
Όπως είπα και πριν μου αρέσει ο συνδυασμός δε θέλω πολλά φυτά ούτε πολλές πέτρες . θέλω μια ισορροπημένη κατάσταση και δραστηριότητα από τα ψάρια. Δεν έχω και τρελό μπατζετ να διαθέσω. για τα δεδομένα αυτά φτάνει ένα 200??(όταν λέμε 200 λίτρα είναι μεικτά ε? όχι μόνο νερό?)..μένω στη Νίκαια το μόνο μαγαζί που μου γεμίζει το μάτι είναι ένα στον Πειραιά εδώ γύρο δεν έχει κάτι ώστε να ρωτήσω. Έχετε τίποτα υπόψη?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter Εμφάνιση μηνυμάτων
Το juwel rio 180 έχω κι εγώ και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι εξαιρετικό. Θα σου πρότεινα το rio 240 ή ακόμα μεγαλύτερο αν μπορείς.
Μιλάμε για ακριβό σπορ. Εντάξει το ήξερα άλλα σε ορισμένες περιπτώσεις το πράγμα ξεφεύγει! Θέλει προσοχή και πολύ ψάξιμο. Το 240 έχει περίπου 100 ευρώ παραπάνω από το 180. Είναι συζητήσιμο ποσό. έτσι κι αλλιώς το θέλω χωρίς έπιπλο οπότε η τιμή μένει σε λογικά επίπεδα.
-------------------------
καλημέρα. έχω μια ερώτηση. ένα ενυδρείο 200+ λίτρα μπορεί να τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο ή θα υπάρχει θέμα οσμών και θορύβου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 20-11-08 στις 11:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-08, 13:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα. έχω μια ερώτηση. ένα ενυδρείο 200+ λίτρα μπορεί να τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο ή θα υπάρχει θέμα οσμών και θορύβου?
Με εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο θα είναι μια χαρά, κανένα πρόβλημα.. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην περίπτωση ενυδρείου με sump και υπερχείλιση, αλλά ούτως ή άλλως αυτό δε σε απασχολεί εσένα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-08, 22:08
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παιδιά είμαι σε αναζήτηση ψαριών προκειμένου να καταλήξω στο πώς να οργανώσω το μελλοντικό μου ενυδρείο. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Μου αρέσουν αυτά με έντονα χρώματα. Τα τροπικά ψάρια έχουν κάποια ιδιαιτερότητα? είναι κοινωνικά? Τι είναι ακριβώς το ενυδρείο TANGANYIKA
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-08, 22:26
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα προφίλ πολλών ψαριών (και στις απαιτήσεις τους) εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
προφανώς, δε σημαίνει ότι τα "κοινωνικά ψάρια" ταιριάζουν όλα μεταξύ τους.. διάβασε κι αυτό εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm

Επίσης, μπορείς να πάρεις ιδέες κοιτώντας στις παρουσιάσεις ενυδρείων του forum..

Ενυδρείο Tanganyika, όπως και ενυδρείο Malawi, ή αμαζονίου, ή rio negro, ή διάφορα άλλα, είναι βιοτοπικά ενυδρεία, όπου η το στήσιμο αποτελεί προσομοίωση μιας συγκεκριμένης λίμνης ή ποταμού, οι παράμετροι του νερού έχουν ρυθμιστεί κατάλληλα, και τόσο τα ψάρια, όσο και τα φυτά του ενυδρείου προέρχονται από τη συγκεκριμένη περιοχή..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-11-08, 19:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά ... συγκεκριμένη περιοχή..


μάλιστα κατάλαβα.
Τα έχω διαβάσει όλα από αυτό το siteάλλα θα ρίξω ακόμα μια μάτια. Τι κερδίζω αν τα ψάρια και τα φυτά του ενυδρείου προέρχονται από μία συγκεκριμένη περιοχή .Είναι δεσμευτικό (σε ευχαριστώ που πάντα απαντάτε ελπίζω να μη γίνομαι βαρετός)
-------------------------
Παιδιά θα ήθελα βοήθεια για κάτι σοβαρό. Βλέπω τα ψάρια του θαλασσινού νερού και έχω ξετρελαθεί! Έχουν υπέροχα χρώματα και ποικιλία. Υπάρχει κάτι εφάμιλλο στα ψάρια του γλυκού νερού?? Έχω δει το site http://www.tsamisaquarium.gr/ αλλά δεν ενθουσιάστηκα.. είμαι μπερδεμένος κάθε γνώμη δεκτή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 22-11-08 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-08, 10:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Κανε το αγροτικο σου πρωτα στο γλυκο νερο και μετα κοιτα για θαλασσινο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκινώντας ένα reef 100 lit. safi Nano Reef 12 11-12-06 09:49
Oρατότης... μηδέν ! filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 21-03-06 22:03
Ξεκινώντας ένα Μεσογειακό taper reef Γιάννης 2005 Μεσογειακό 9 08-12-04 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10984 seconds with 15 queries