Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 25-01-13, 17:19   #1
Υψηλά Νιτρώδη, Υψηλά Νιτρικά - SOS!!
Manos_SKG
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος 25-01-13, 17:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας! Συγχαρητήρια σε όλους σας για την προσπάθεια και την αγάπη σας στο χόμπυ!!

Μετά από λάθος εκτιμήσεις και κακή πληροφόρηση βρέθηκαν στις 27/12/12 σε ένα άστρωτο ενυδρείο 40 καθαρών λίτρων 4 χρυσόψαρα (1 common + 3 commet) - χωρίς μπόλι. Ήξερα ότι είναι πολλά τα ψάρια για τόσα λίτρα αλλά με έπεισαν οι πετσοπάδες (δεν θέλω να συζητήσω περισσότερο για τα μαγαζιά - όλοι ξέρουμε τι παίζει). Από την ημέρα που το έστησα αλλάζω 15% του νερού κάθε 2-3 μέρες. Ταΐζω λίγο και μόνο μία φορά τη μέρα πρωί + μία μέρα την εβδομάδα δίαιτα. 1η μέτρηση έκανα σήμερα 25/1/13 το πρωί γιατί τώρα μόλις παρέλαβα το API master test kit από Αγγλία. Σοκαρίστικα με το αποτέλεσμα των τεστ (αν και το περίμενα γιατί εχθές 2 ψάρια έκαναν τινάγματα, ξυνόταν στο ξύλο, και ξαφνικά έπεφταν στο βυθό) και έτσι αποφάσισα να αφαιρέσω τα 2 από τα 4 χρυσόψαρα και να μειώσω αισθητά έτσι την υχθιοφόρτιση.

Στοιχεία ενυδρείου:
Χωρητικότητα: 45lt
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 5,0 +
Νιτρικά 50
PH 8
(όλα μετρημένα με υγρά τέστ της API)

Θερμοκρασία: 23C
Φίλτρο: Aquael Fan 1 plus - 340lt/h σφουγγάρι - εσωτερικό
Φωτισμός: 11w

Ψάρια: 2 χρυσόψαρα: 1 common + 1 comet
Βυθός: Λευκή άμμος (δε γνωρίζω συστατικά)
Υπόστρωμα: Δεν Υπάρχει
Φυτά: 4 anubias nana (ήταν δύο γλαστράκια και μέσα είχαν από 2 ρίζες άρα είναι σαν να έχω 4 anubias), 3 microsorum narrow (τα 2 είχαν πολλά φύλλα το 1 ζήτημα να είχε 6 φύλλα - άρα σαν να έχω 2 microsurm) - κανένα φυτεμένο όλα σε πέτρες, ξύλα και μία ιδιοκατασκευή με μία μακρυά βέργα κολλημένη με βεντούζες στο τζάμι
Διάκοσμος: μία σκούρη ρίζα που δεν ξέρω τι είναι (έχει βράσει πολύ και δεν χρωματίζει το νερό)


ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

* Εδώ θέλω την κατανόηση σας! Δεν θέλω να έχω μόνο ένα ψάρι - είμαι διατεθειμένος να αλλάζω πολύ συχνά νερό μπορώ να κρατήσω 2 χρυσόψαρα σε 40λ και όχι μόνο 1??? Διάβασα σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού ότι ενώ δεν είναι ιδανικό και δεν προτείνεται, ότι μπορεί κανείς να κρατήσει 2 μικρά χρυσόψαρα σε 40 λίτρα αλλά θεωρείται οριακό και χρειάζεται ΠΟΛΥ φροντίδα για να κρατήσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο. Τι λέτε είναι ή δεν είναι εφικτό να έχω 2 χρυσόψαρα (μία παλάμη μήκος μαζί με την ουρά) σε 40 λίτρα? Θα κάνω ότι χρειαστεί για να έχω 2 αντί για 1!!

* Αν είμαι ακόμα στη 2η φάση του στρωσίματος πως γίνεται να έχω ταυτόχρονα και πολλά νιτρώδη και πολλά νιτρικά??? Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλά νιτρώδη αλλά ακόμα χαμηλά νιτρικά?? Η παρουσία φυτών μπορεί να επηρεάζει τα αυξημένα νιτρικά? Η προσθήκη λιπάσματος που έκανα 2 φορές μπορεί να αυξήσει τα νιτρικά?

* Λίπασμα έριξα μόνο 2 φορές (Seachem Florish Comprehensive) και επειδή είχα άμεσα έξαρση άλγης σταμάτησα να ρίχνω. Κάπου διάβασα ότι και τα φυτά ανεβάζουν τα νιτρικά - είναι σωστή δήλωση αυτή?? Αφού τα φυτά καταναλώνουν τα νιτρικά πώς γίνεται να τα ανεβάζουν . Να συνεχίσω να μη ρίχνω λίπασμα? Οι ανούμπιες τα πάνε μια χαρά και βγάζουν φυλαράκια, το microsorum όμως έχει 3 μέρες που άρχισε να κιτρινίζει. Μπορεί να φταίνε τα υψηλά νιτρώδη σε αυτό (όλα είναι δεμένα σε πέτρες, ξύλα, πετονιά στο τζάμι με βεντούζα)?

* API Stress Zyme έριξα 2-3 φορές αλλά σταμάτησα γιατί όλοι στο φόρουμ διαφωνούν και λένε ότι είναι ψευτοβακτήρια και δημιουργούν ασταθή ενυδρεία. Τι να κάνω να βάζω ή όχι? Και αν ναι με κάθε αλλαγή νερού ή μία φορά την εβδομάδα?

* Εχθές έκανα 2 αλλαγές νερού σε μία μέρα (25% το πρωί και 15% το βράδυ) και τα νιτρώδη αλλά ούτε καν τα νιτρικά δεν έπεσαν . Οι αλλαγές νερού γιατί δεν βοηθούν? Υπέθεσα αυτό συμβαίνει λόγο μεγάλης υχθιοφόρτισης (σωστά??) και έβγαλα τα 2 ψάρια και τώρα έμεινα με 2. Θα επηρεάσει θετικά η χαμηλότερη υχθιοφόρτιση ή έχει γίνει ήδη ζημιά με την έως τώρα πολύ υψηλή υχθιοφόρτιση? Στατιστικά σε πόσες μέρες μπορώ να περιμένω βελτίωση?

* Το ότι ξέπλυνα στη μέση του κύκλου το φίλτρο μου (είχε πέσει η ροή) σε νερό ενυδρείου σημαίνει ότι μπορεί να έχασα και όλα μου τα βακτήρια? Ο βυθός, η ρίζα και τα φυτά δεν διατήρησαν βακτήρια? Το σφουγγάρι του φίλτρου μου έχει μεγάλες τρύπες και ξεπλένεται αμέσως με το που το βουτάω στο νερό και φεύγει όλη η "λάσπη" που μαζεύει. Κάθε φορά που το ξεπλένω θα είναι σαν να αφαιρώ όλες τις αποικίες βακτηρίων από μέσα? Μπορεί τελικά κανείς να διατηρήσει βιολογία σε ενυδρείο 40 λίτρων με σφουγγαρένιο εσωτερικό φίλτρο ή είναι πολύ μικρό και ασταθές?

* Υπάρχει κάτι να κάνω για τα υψηλά νιτρώδη εκτός από το να περιμένω? Φοβάμαι να καθαρίσω το βυθό γιατί έχει πολύ λίγο καιρό που σχεδόν ίσως στράγγιξα το φίλτρο από βακτήρια! Αν βάλω μία καλή αεραντλία και μια αερόπτερα κάτω από την άμμο θα βοηθήσει το οξυγόνο στη διάσπαση των νιτροδών σε νιτρικά? Τα ψάρια βλέπω ότι επηρεάζονται περισσότερο το βράδυ. Υπάρχει περίπτωση λόγω φυτών και ανάπτυξης βακτηρίων το βράδυ να χρειάζομαι περισσότερο οξυγόνο? Και αν βάλω οξυγόνο δεν θα μειώσω το CO2? Αν ναι θα έχω πρόβλημα με τα φυτά??

* Η λάμπα μου είναι 11w (της aquael) πόση ώρα πρέπει να τη δουλεύω? Μπορώ να την έχω πχ 3 ώρες το πρωί και 5-6 ώρες το βράδυ?

Επισυνάπτω φωτογραφία. Από σήμερα έχω 2 χρυσόψαρα και όχι 4 (τα δύο πορτοκαλί) και τα microsorum είναι σαν χαλί απλωμένα σε ολόκληρο το πίσω τζάμι σε ιδιοκατασκευή (σφινωμένα ανάμεσα σε μια πλαστική βέργα με βεντούζες και το γυαλί). Το αριστερό φυτό το έβγαλα γιατί το έτρωγαν τα ψάρια. Η αφίσα αφαιρέθηκε για να είναι πιο φυσικό το ενυδρείο. Θα ανεβάσω σύντομα καινούργια.

Θα χαρώ να λάβω τις απαντήσεις σας. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130116_091605.jpg
Εμφανίσεις:  1600
Μέγεθος:  52,1 KB  

Εμφανίσεις: 24040
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
πρόβλημα, νιτρικά, νιτρώδη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλό Kh και Ph giotiss Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-12-11 15:19
πρόβλημα με νιτρώδη και νιτρικά!!! thoikos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-03-11 14:32
Υψηλό ph giorgaki20 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-11-06 17:08
Βοήθεια... υψηλό pH giokreta Γλυκό νερό - Γενικά 1 14-10-05 13:41
υψηλό Νο2 dlallountas Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-02-04 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12983 seconds with 15 queries