Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-11-04, 23:43
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή "Μεγάλωμα" δίσκων

Διάβασα σε αρκετά sites οτι όταν οι δίσκοι "είναι στην ανάπτυξη", καλό είναι να βρίσκονται σε σχετικά σκληρό νερό ωστε να αναπτύσσεται καλύτερα ο σκελετός τους (να έχουν αρκετό ασβέστιο κλπ) και όταν ενηλικιωθούν, να μαλακώνουμε/οξύνουμε (με την έννοια να το κάνουμε πιο όξινο) το νερό, ωστε να αναπαραχθούν.

Αλλοι (λιγότερα sites) λένε οτι από την γέννηση μέχρι την ενηλικίωση (δηλαδή πάντα) οι δίσκοι πρέπει να ζουν σε μαλακό και όξινο νερό.

Εμένα πιο λογική μου φαίνεται η πρώτη άποψη, αλλά επειδή πρέπει να "κρατήσω και μια πισινή"...

Ερωτώ :

Οι δίσκοι μου είναι πιτσιρικάδες (5-6 εκατοστα).
Εχω αυτήν την στιγμή, ΚΗ=6, GH=7, pH=6,7 (χρειάστηκε περίπου 1-1,5 μήνας "ήπιας προσαρμογής" ωστε να αλλάξουν αυτά τα χαρακτηριστικά από το περιβάλλον στο οποίο ζούσαν - ΚΗ=9, GH=11, pH=7,3).

Μου είναι πολύ εύκολο να κατεβάσω πχ το ΚΗ στο 4, το GH στο 5 και το pH κοντά στο 6 - η όλα αυτά ακόμα χαμηλότερα...

Να συνεχίσω την "ήπια προσαρμογή" ωστε να φτάσω τις τιμές "που θέλουν οι δίσκοι", ή να κρατήσω τα πράγματα ως έχουν μέχρι να ενηλικιωθούν τα ψάρια... και μετά να φτιάξω "δισκάδικο νερό" ???

Και μια δεύτερη ερώτηση:
Μπορεί κάποιος να μου δώσει αναλογία σκόρδου σε "DIY τροφή" ? Εχω φτιάξει ένα μίγμα με καρδιά βοδινού, συκώτι κοτόπουλου, μαρούλι, αγγούρι, σπανάκι, εμπορική τροφή για δίσκους, γαρίδα, αθερίνα και κόκκινο σκουλίκι. Πόσο σκόρδο (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) να βάλω ?

ΥΓ: Καλά, η καρδιά βοδινού δεν παίζεται... Λίγες φορές έφαγα τόσο νόστιμο κρέας ... γι αυτό τρελλαίνονται και τα ψάρια ?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19018 seconds with 13 queries