Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-09-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reef Εμφάνιση μηνυμάτων
απορια 2:
οταν λες να διωξω τα ηδη υπαρχοντα ψαρια και οσοι σου το προτεινουν ελαφρα τη καρδια . Τι εννοειτε δηλαδη; ..να τα δοσει σε πετ σοπ,να τα δωσει στο πρωτο πιτσιρικα που θα τα ζητησει απο αγγελια, να τους κανει ευθανασια ;και για ποιους λογους το προτεινετε; ειναι για αισθητικους λογους(το σετ απ μαλαουι ειναι πιο ομορφο απο τα μπαλα);η για φιλοζωικους ;;;θα ειναι ευκολο για τη φιλη μας να βρει ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα για να τα δωσει και καποιον που θα τα νοιαζετε οσο η ιδια;
To προτειναμε γιατι το Μαλαουι ειναι ομορφο , με ποικιλια ψαριων/χρωματων, με συνθηκες νερου κοντα στο νερο της βρυσης.

Το να δωσει τα ψαρια προσωπικα δεν ειναι δικο μου προβλημα... ειναι δικο της και την αναλογη λυση μπορει να την βρει η ιδια χωρις καμια βοηθεια απο μας.
Ζητησε την γνωμη μας , αν ειχε αποφασισει δεν θα ρωταγε !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-09-10, 15:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καταρχην τα μπαλα ειναι κοπαδοψαρα 8 ατομα και ειναι κοπαδι
γινοντε 35 εκ τη σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι καλα σε ενα 400 ενυδρειο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-09-10, 18:14
Το avatar του χρήστη reef
reef Ο χρήστης reef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

σε 2-3 χρονια με καλη φροντιδα θα φτασουν 25-30 ποντους .
και ναι. πιστευω πως στη συγκεκριμενη περιπτωση 2,3 ατομα του ειδους θα ζησουν καλα .

το ενυδρειο που βρισκονται ειναι απο τα μεγαλυτερα της αγορας(δυσκολα θα βρεθουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο).. και ο χομπιστας δηλωσε απ την αρχη οτι τα αγαπαει και θελει να τα κρατησει-φροντισει.
ποιος ο λογος λοιπον να τα διωξει ; εκτος αν δε τα θελει πια ο ιδιος ειναι δικαιωμα του αυτο.δε προκειται να φερω αντιλογο ουτε να κρινω κανεναν,καταλαβα ομως οτι το αντιθετο συμβαινει και οτι τα θελει.

εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι το καλο για τα συγκεκριμενα ψαρια θα ειναι να τα ξεφορτωθει οπως οπως
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-09-10, 19:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω φιλε μου δε δινω ψαρια
τα κραταω σε συνθηκες που πρεπει οστε να τα εχω μεχρι το ψαρι να παει απο γεραματα και οχι επιδει δε χωραει στο ενυδρειο
τη να κανω ενα ψαρι που κουτουλαει στο γυαλι ???αφου δεν μπορω να του προσφερω κατι καλυτερο το δινω σε καποιον που μπορει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-09-10, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, η απόφαση ελήφθη: θα πάρω το Juwel vision 450 και συμπληρωματικά το EHEIM 2217, όπως πολύ σωστά με συμβουλεύσατε την προηγούμενη φορά. Τα τελευταία που πρέπει να σκεφτώ, είναι:

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος.

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό;

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι;

Sorry, αν σας σκότισα αλλά το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι από το ψάξιμο και θέλω να το αρχίσω σωστά! Το μεγάλο μου ενυδρείο σε λίγο θα είναι αληθινό!
(Aπο τη στιγμη που σου αρεσουν και τα αγαπας τα σιλβερ σαρκ), εγω θα το παλευα με αυτα τα ψαρια. Που θα βρεις καλυτερα να τα δωσεις?
Ξερεις υπαρχουν και διμετρα εμποριου 700 λιτρα οχι πολυ πιο ακριβα απο το 450αρη.

Για βυθο θα εβαζα αμμοχαλικο 0.5-0.8mm (του χιλιοστου), και για υλικα στο 2217 θα εβαζα τη σειρα που προτεινει η eheim αφου μετα απο πειραματα κατεληξα οτι ειναι ειναι η καλυτερη και πιο λειτουργικη.
Κατω eheim ehfimech μηχανικο μακαρονι, μετα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα substrat pro, μετα ασπρο σφουγγαρι ή ενυδρειακο υαλοβαμβακα sera filterwool ή στη θεση του παλι μπλε σφουγγαρι ή και τιποτα.
Σε αυτες τις αναλογιες http://87.193.157.140/eheim//_DBimag...Aufbau_pro.jpg
Πιστευω ομως θα χρειαστεις κι αλλο φιλτρο εκτος απο αυτα.
Στη θεση σου θα εβγαζα το εσωτερικο για να κερδιζω χωρο στο ενυδρειο και θα εβαζα ενα 2217 και ενα 2080. (σε διμετρο δυο 2080)

Ζεολιτη δεν θα εβαζα χωρις λογο.

Για ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα λιπανσης.

Για τις αλλαγες δες αυτο μηπως παρεις καμια ιδεα εφαρμοσιμη στα δικα σου μετρα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Για να βαζεις απευεθειας νερο κρυο θα πρεπει να το βαζεις πολυ αργα και να εχεις και ισχυρους θερμαντηρες οι οποιοι καλυτερα ειναι να ειναι ελεγχομενοι με συνδεση σε contoroller θερμοκρασιας. (με τον περιορισμο οτι για ασφαλεια, πχ το eliwell πχ δεν πρεπει να οδηγει πανω απο 700W καταναλωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-09-10, 08:39
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ξανά ευχαριστώ για τη βοήθεια! Ναι, αφού δεν είναι απαγορευτικό τελικά, αρχικά θα κρατήσω τα καρχαριάκια μου (το αξίζουν μετά την τόση ταλαιπωρία στα 120 λίτρα μου και την απειρία μου), και θα πάρω εξαρχής το ΕΗΕΙΜ 2080 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αργότερα ίσως θα αλλάξω το σκηνικό και θα το κάνω Malawi. Όσο για δίμετρο, ούτε χώρος υπάρχει, αλλά και τα έξοδα συντήρησης, αν τα αυξήσω έστω και λίγο, θα υποστώ συνέπειες... γκρίνια , μουρμούρα , φαγωμάρα , και τελικά θα μου βγει ξυνό!!! ¶ντε, θα κάνω την παραγγελία μου!
Αυτό με τη θερμοστάτη, είναι κάτι που αποτρέπει την αύξηση της θερμοκρασίας σε περίπτωση βλάβης; Μπορώ να το εγκαταστήσω μόνη μου; Γιατί τα pet shop στη Λαμία τα αφήνω ασχολίαστα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικός Champions League Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 23 18-05-06 18:12
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο1) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 16 17-12-03 13:00
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο 2) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 11 20-10-03 21:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04394 seconds with 15 queries