Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-10, 10:48
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Question Τελικές αποφάσεις για 450

ΟΚ, η απόφαση ελήφθη: θα πάρω το Juwel vision 450 και συμπληρωματικά το EHEIM 2217, όπως πολύ σωστά με συμβουλεύσατε την προηγούμενη φορά. Τα τελευταία που πρέπει να σκεφτώ, είναι:

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος.

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό;

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι;

Sorry, αν σας σκότισα αλλά το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι από το ψάξιμο και θέλω να το αρχίσω σωστά! Το μεγάλο μου ενυδρείο σε λίγο θα είναι αληθινό!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-10, 10:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για να σε βοιθησω θα ηθελα να ακουσω και τη ψαρακια θα βαλεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-10, 11:13
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Έχω δύο bala shark από το παλιό μου ενυδρείο που τα αγαπώ και με όσα έχουν τραβήξει από την απειρία μου θέλω να τα κρατήσω και έναν pleco. Έλεγα να κάνω τα bala 4 ή 5 και να βάλω και κανένα γατόψαρο για καθαριότητα του βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-10, 11:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα ψαρια αυτα φτανουν 35 εκ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 11:32
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ναι το ξέρω, αλλά τι να κάνω δεν θέλω να τα διώξω, είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου; Αν τα έδιωχνα θα έβαζα μόνο ένα ζευγάρι όσκαρ, ή μελλοντικά με περισσότερη πείρα , θα το έκανα Μalawi. Τι λες, να τα διώξω; Κρίμα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 11:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ουτε τα οσκαρ κανουν τα λιτρα ειναι λιγα
εγω θα τα εδιωχνα

πιστευω οτι το μαλαουι θα ειναι οτι καλυτερο
με νερο βρησης μη μπλεξεις με α/ο κλπ και μπερδευεσε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 11:40
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Τα μαλαουι ειναι ιδανικα για εναν αρχαριο που δεν θελει να μπλεχτει με πεχα οσμωσεις και τ λοιπα.Επισης εχεις καλα λιτρα για μαλαουι και θα εχεις πολυ κινηση και τρομερα χρωματα.Εγω εδω δινω τον ψηφο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 11:43
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ΟΚ ,ας πούμε ότι με πόνο αποχωρίζομαι τα bala μου και πάω σε μιά δοκιμασμένη λύση - σύνθεση Malawi σαν αυτές που μπορώ να δω στο forum και είναι πετυχημένες. Τα υπόλοιπα (τα 1,2,3, στο αρχικό μου μήνυμα) πώς τα λύνω; Ε;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 11:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

[QUOTE=vasiliki;483559]
Καταρχας αν πας σε Μαλαουι δωσε κατι παραπανω στο φιλτρο , παρε ενα 2080 ή ενα fx5 ..

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος. Aμμο ποταμισια απο μαντρα...εγω πηρα 25 κιλα 5ε , απο φυτα ανουμπιες και βαλισνεριες ...οι ανουμπιες δεν θελουν φυτεμα , τις βαλισνεριες προσεξε μονο που και πως θα τις βαλεις να ποιασουν καλα ..

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό;
Αλλαγη θα κανεις με αναροφηση αφου ειναι τοσο κοντα ...βαλε λιγο την μια πλευρα του λαστιχου στην εξοδο του φιλτρου και μολις παρει λιγο νερο ειναι οκ .. Καλυτερο ειναι να βαζεις ιδια θερμοκρασια , αλλα εγω που εκανα με πιο κρυο νερο δεν ειχα προβλημα , δε λεμε να κυνηγας τα ψαρια με κρυο νερο να τα σοκαρεις βεβαια ... αντιχλωριο για οσο νερο βαζεις , το παραπανω δεν πειραζει αναλογα το αντιχλωριο ..

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι;
Μηχανικη φιλτρανση στο εσωτερικο δλδ τα σφουγγαρια της μαμας του (γνωμη μου ) και βιολογικη στο εξωτερικο δλδ μπολικο σιποραξ

Παραλιγο να το ξεχασω ...
1. Αμμο θα χρειαστεις παραπανω και πρεπει να την αφισεις να τρεξει καμποσο με ανθρακα ... παραπανω απο οτι συνηθως
2. Θα χρειαστεις αρκετες πετρες για να κανεις κρυψωνες οπως ειδες στις παρουσιασεις
3.Κατω απο αμμο και πετρες θα ΠΡΕΠΕΙ να βαλεις DOW ενα μπλε σκληρο αφρολεξ , το ξερουν στα καταστηματα οικοδομικων...
4.Συμβατοτητα , επιθετικοτητα, και υβριδισμος ειναι επισης κατι που πρεπει να το προσεξεις ... (δεν το εχω ψαξει ποτε)

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 11:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, η απόφαση ελήφθη: θα πάρω το Juwel vision 450 και συμπληρωματικά το EHEIM 2217, όπως πολύ σωστά με συμβουλεύσατε την προηγούμενη φορά. Τα τελευταία που πρέπει να σκεφτώ, είναι:

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος. με ευκολα φυτα δε θες αλλα αμα σκεφτεις για μαλαουι πρεπει να βαλεις αμμο

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό; η αλλαγη πρεπει να γυνετε σιγα σιγα αλλα πρεπει να σκεφτης και πος θα βαζεις αντιχλωριο πριν πεσει μεσα το νερο

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι; δε νομιζω να το χρειαζεσε με σιποραχ θα εισαι μια χαρα

Sorry, αν σας σκότισα αλλά το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι από το ψάξιμο και θέλω να το αρχίσω σωστά! Το μεγάλο μου ενυδρείο σε λίγο θα είναι αληθινό!
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 12:02
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

1)Οχι αλλα αν το ειχες θα βοηθουσε.3 λιγο μου φενεται.Για μαλαουι θες χαλαζιακη αμμο για να ανακατωνουν.
2)Για να ειναι πρακτικο αυτο το πραγμα που εχεις κανει θα πρεπει αρχικα να εχεις προσβαση απο πισω απο το ενυδρειο.Εχεις προνοησει γι αυτο?Εγω παιρνω ενα λαστιχο βαζω το λαστιχο αναμεσα απο την μπροστινη λαμπα και το φωτιστικο αναμεσα σφηνωτο στο επιθυμητο υψος που θελω να κατεβει το νερο παω εξω σκαω μια ρουφηξια δυνατη στην αλλη ακρη (εξω στο γκαζον) και ξεκιναει και κανει ροη το νερο.Εσυ απλα θα οδηγησεις την ακρη του λαστιχου σου στην αποχετευση που εχεις φτιαξει πριν.Μετα θα το συνδεσεις στην βρυση και ανοιγμα και συμπληρωμα αντιχλωριο.Αυτη η μεθοδος δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια γιατι γινεται αλλαγη αποτομη.Εγω ετσι το εκανα γιατι δεν ειχα δοχειο για προετοιμασια νερου.
3)Ως εχουν τα υλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 12:05
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

[QUOTE=Roussaks;483586][QUOTE=vasiliki;483559]
Καταρχας αν πας σε Μαλαουι δωσε κατι παραπανω στο φιλτρο , παρε ενα 2080 ή ενα fx5 .. Νατα μας... δεύτερη άποψη για καλύτερο εξωτερικό. ΟΚ...

.................................................. ........................................
Παραλιγο να το ξεχασω ...
1. Αμμο θα χρειαστεις παραπανω και πρεπει να την αφισεις να τρεξει καμποσο με ανθρακα ... παραπανω απο οτι συνηθως. Αυτό πως θα το κάνω, δεν το έχω ξανακούσει... είναι για να καθαρίσει η άμμος ε;

2. Θα χρειαστεις αρκετες πετρες για να κανεις κρυψωνες οπως ειδες στις παρουσιασεις
3.Κατω απο αμμο και πετρες θα ΠΡΕΠΕΙ να βαλεις DOW ενα μπλε σκληρο αφρολεξ , το ξερουν στα καταστηματα οικοδομικων... Το Dow το ξέρω, αλλά δεν αλλοιώνεται με τον καιρό κάτω από το νερό;

4.Συμβατοτητα , επιθετικοτητα, και υβριδισμος ειναι επισης κατι που πρεπει να το προσεξεις ... (δεν το εχω ψαξει ποτε)

¶ντε να δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-10, 12:15
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Απλα Βασιλικη ενα 2217 θα κανει 130ε και ειναι για 790l/h (μαζι με υλικα μεσα) αρα για αφρικανες που θελουν 4-5 φορες την κυκλοφορια του νερου ειναι ΟΚ για ενυδρεια 200-250 λιτρα , εσυ εχεις τα διπλασια ....αρα ή 2 2217 ή ενα καλο...240-280ε...αξιζει ...για μενα !!!

Η αμμος θελει πολυ καλο ξεπλυμα ...παρα πολυ καλο ...(η αγορασμενη απο μαντρα παντα) ...εγω τον αφισα παραπανω και για την αμμο και για σιλικονες

3.Δεν χαλαει το DoW ...δοκιμασμενο ...
4.Μη σε φοβιζω δεν ειναι τιποτα τρομερο ...

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-10, 12:20
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Δηλαδή κατά τη διάρκεια του στρωσίματος θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο, τον οποίο στη συνέχεια θα αφαιρέσω και θα συμπληρώσω με τα υλικά που θα έχω τελικά, σωστά;

Δεν αγχώνομαι είμαι σε καλό δρόμο νομίζω... με τη βοήθειά σας !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-10, 12:21
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838
Αμμο αυτην πηρα και ητανε και καλη ποιοτικα(δεν σηκωνε σκονη) και καθαρη(με το δευτερο πλυσιμο εγινε λαμπικο).
Εγω αν ημουν στην θεση σου θα πουλαγα το 2217 θα ξηλωνα το εσωτερικο γιατι χαλαει τον χωρο.Θα τα πουλαγα θα το αργουσα δυο τρεις εβδομαδες και και θα επερνα ενα fx5 και θα τελειωνε η ιστορια.Οποιον δρομο θελεις εσυ ακολουθεις και διαθετεις αναλογα με το budget σου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-10, 12:30
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838
Αμμο αυτην πηρα και ητανε και καλη ποιοτικα(δεν σηκωνε σκονη) και καθαρη(με το δευτερο πλυσιμο εγινε λαμπικο).
Εγω αν ημουν στην θεση σου θα πουλαγα το 2217 θα ξηλωνα το εσωτερικο γιατι χαλαει τον χωρο.Θα τα πουλαγα θα το αργουσα δυο τρεις εβδομαδες και και θα επερνα ενα fx5 και θα τελειωνε η ιστορια.Οποιον δρομο θελεις εσυ ακολουθεις και διαθετεις αναλογα με το budget σου.
Δηλαδή δεν χρειάζεται το εσωτερικό με ένα τέτοιας δυναμικότητας φίλτρο, σίγουρα; Για να μην το συμπεριλάβω στο στρώσιμο. Όσο για το 2217 τα πράγματα είναι καλύτερα: Μου το πρότειναν εδώ την προηγούμενη φορά, αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα! Το θέμα φίλτρο το λήγω έως το τέλος της εβδομάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

γνωμη μου ασε το εσωτερικο ο χωρος δεν ειναι δα και τοσο τεραστιος που καταλαμβανει και ειναι μια ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης του εξωτερικου ... στην θεση σου εγω θα επερνα ενα μεγαλο π.χ το fx5 , και θα αφηνα και το εσωτερικο μεσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-09-10, 12:46
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Ας απαντησει ο roussaks που του εδωσα το δικο μου fx5
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-09-10, 12:49
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Το παιχνιδι ειναι στημενο ...χεχεχε
Το φιλτρο ειναι φιλτραρα ... δεν παιζετε ...τα 240 λιτρα που τρεχει προσωρινα τα καθαρισε μετα απο ενα συνεφο ακαθαρσιων που πεταξε το ιδιο το φιλτρο + την οποια μπιχλα ειχε το ιδιο το ενυδρειο σε 20' λεπτρα χωρις υπερβολες !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-09-10, 13:01
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Βοηθήσατε πάρα πολύ, θα ελαφρώσω την τσέπη μου αλλά θα ησυχάσω μια για πάντα. Υπόστρωμα θα πάρω αυτό από το petcumulus και από φίλτρο μάλλον ένα από τα fluval fx5 ή το eheim 2080, αν δεν υπάρξουν νεότερα....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-09-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ωραια...αμμο θα εχει παραλαβη το πετκουμουλους μεσα στον Οκτωμβρη ... (εχω ρωτησει γιατι ηθελα και γω) ..
Το χομπι αυτο αξιζει τα λεφτα του , εγω μια φορα τα 2 χρονια κανω την υπερβολη , και ειμαι κομπλε για τα επομενα...(επλιζω )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-09-10, 13:17
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Ασε να ληξει πρωτα η απεργια των φορτηγων!!!!!Εγω εχω φαει μηαχανη δυο εβδομαδες τωρα με κατι πραγματα που περιμενω!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-09-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εσυ τα πραγματα εγω το ενυδρειο ...το κερατο μου ... το πρωτο μου το εστειλαν με σπασμενο καπακι!! ....σορρυ Βασιλικη...αλλα ... οταν κανουν οι αγροτες μοναζουν οταν κανουν αυτοι !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-10, 13:23
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Έχω χάσει επεισόδια, φτιάχνεις καινούργιο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-09-10, 13:33
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Nαι(για μενα )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-09-10, 13:36
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Καλή αρχή και ευχαριστώ. Θα σας κρατώ ενήμερους για τη συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-09-10, 13:49
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Kαλη αρχη...γιατι η αρχη ειναι το ημιση του παντως .. και οτι θελεις ...ρωτα μας !!!
-------------------------
Οπα...ακυρη η αμμο απο παραλια θαλασσια και διαφορα ... καπου διαβασα οτι εχει πυρριτιο και αυτο καταστεφει την σιλικονη του ενυδρειου οποτε αγοραστη...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roussaks : 22-09-10 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-10, 14:20
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια...αμμο θα εχει παραλαβη το πετκουμουλους μεσα στον Οκτωμβρη ... (εχω ρωτησει γιατι ηθελα και γω) ..
Το χομπι αυτο αξιζει τα λεφτα του , εγω μια φορα τα 2 χρονια κανω την υπερβολη , και ειμαι κομπλε για τα επομενα...(επλιζω )
Ηρθε η αμμος!!
Υπαρχει λιστα προτεραιοτητας!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-09-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή


Γρρρ....οκ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-09-10, 14:37
Το avatar του χρήστη reef
reef Ο χρήστης reef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το ξέρω, αλλά τι να κάνω δεν θέλω να τα διώξω, είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου; Αν τα έδιωχνα θα έβαζα μόνο ένα ζευγάρι όσκαρ, ή μελλοντικά με περισσότερη πείρα , θα το έκανα Μalawi. Τι λες, να τα διώξω; Κρίμα....

απορια 1:
αφου τα ψαρια που εχεις τα πονας και δε θες να τα διωξεις, οπως λες ειναι κριμα και συμφωνω και εγω σε αυτο.γιατι δε τα κρατας στο νεο 400σαρι σου ;

απορια 2:
οταν λες να διωξω τα ηδη υπαρχοντα ψαρια και οσοι σου το προτεινουν ελαφρα τη καρδια . Τι εννοειτε δηλαδη; ..να τα δοσει σε πετ σοπ,να τα δωσει στο πρωτο πιτσιρικα που θα τα ζητησει απο αγγελια, να τους κανει ευθανασια ;και για ποιους λογους το προτεινετε; ειναι για αισθητικους λογους(το σετ απ μαλαουι ειναι πιο ομορφο απο τα μπαλα);η για φιλοζωικους ;;;θα ειναι ευκολο για τη φιλη μας να βρει ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα για να τα δωσει και καποιον που θα τα νοιαζετε οσο η ιδια;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικός Champions League Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 23 18-05-06 18:12
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο1) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 16 17-12-03 13:00
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο 2) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 11 20-10-03 21:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08768 seconds with 15 queries