Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-12, 13:50
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Σιποραξ

Παιδια καλησπερα,

Σημερα το πρωι αγορασα απο το πετ σοπ σιποραξ (κατι λευκα μπαλακια σε διχτυ) και ο πετ σοπας μου ειπε να τα βαλω ολα μαζι οπως ειναι με το διχτυ μεσα στο φιλτρο, κατω απο το σφουγγαρι (το οποιο μολις του ειπα οτι ειναι μαυρο μου ειπε οτι θα ειναι ανθρακα και θελει αλλαγη, δεν κανει τιποτα, ισχυει; ).

Το θεμα μου ειναι οτι επειδη το φιλτρο ειναι μικρο (δε ξερω μαρκα, αυτο που ειχε επανω το ενυδρειο) το ανοιξα και δε χωρανε με τιποτα, ισα ισα χωραει το σφουγγαρι. Καπου διαβασα να κοψω το σφουγγαρι, αλλα και παλι αν βαλω ολο το διχτακι μεσα δε χωραει καθολου σφουγγαρι!Τι να κανω; Υπαρχει προβλημα αν κοψω το διχτακι και βγαλω μερικα μπιλακια και βαλω μονο αυτα μαζι με το σφουγγαρι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-12, 14:16
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

σωστα σου τα ειπε ο πετσοπας. ο ανθρακας θελει πεταμα. τον βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια στο ενυδρειο.
σωστα τα ειπες και εσυ, κοψε το σφουγγαρακι και βαλε μεσα σιποραξ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-12, 14:21
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα σου τα ειπε ο πετσοπας. ο ανθρακας θελει πεταμα. τον βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια στο ενυδρειο.αν πρόσεξες ο φίλος μας μιλάει για μαύρο σφουγγάρι άνθρακα...όχι για σκέτο ανθρακα.....
σωστα τα ειπες και εσυ, κοψε το σφουγγαρακι και βαλε μεσα σιποραξ
φίλε ..για μένα υπαρχουν 2 λύσεις....ή αλλάζεις το φιλτρο με ενα μεγαλύτερο....ή κοβεις οριζόντια το σφουγγάρι βάζεις το μισό ξανα μέσα(ή λιγότερο του μισού) και μετά ρίχνεις χυμα το σιποραξ...(καλύτερα πρώτα ο σιποραξ και μετα το σφουγγάρι απο πάνω...για να μην σου τραβήξει το impeller κανενα σιποραξ μιας και απο οτι κατάλαβα αγόρασες το mini siporax) ..το σφουγγάρι αυτό ειναι όντως σφουγγάρι άνθρακα..αλλα μετα απο καιρό χάνει την ιδιότητα του οπότε μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν απλό σφουγγάρι..ειδαλλιώς αγόρασε ενα καινούριο(δεν ξερω ποσο μικρό ειναι το φιλτρακι σου αλλα θα βρεις ετοιμα τετραγωνα κομματια απο την juwel στα petshop ..παρε το μπλέ αν σου κανει ειναι σχετικα μικρα και φθηνα)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-12, 14:21
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω αλλα οσο και να κοψω το σφουγγαρακι το σιποραξ δε χωραει ολοκληρο, ολα τα μπιλακια με το διχτυ. Μπορω να κοψω και το διχτυ και να βαλω μονο μερικα μπιλακια;
Επισης στο σιποραξ να ριξω πανω βακτηριδια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-12, 14:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω αλλα οσο και να κοψω το σφουγγαρακι το σιποραξ δε χωραει ολοκληρο, ολα τα μπιλακια με το διχτυ. Μπορω να κοψω και το διχτυ και να βαλω μονο μερικα μπιλακια;στο έγραψα παραπάνω αν διαβάσεις προσεκτικα....
Επισης στο σιποραξ να ριξω πανω βακτηριδια?
τα βακτηρίδια κ γενικότερα τα ζουμιά που υπόσχονται αποικίες βακτηριδιίων δεν κανουν τίποτα...απλα βάλε τα μπιλάκια οπως σου είπα στο φιλτρο και θα στρώσουν με τον καιρο..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-12, 14:27
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ. Οποτε βαζω απο την πανω μερια ενα μικρο κομματι απο το μαυρο μου σφουγγαρι (στο οποιο λογικα δε θα υπαρχουν αποικιες βακτηριδιων αφου ειναι ανθρακα; - τρεχει 13 μερες με ψαρι) και απο κατω οσα μπιλακια χωρανε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-12, 14:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το φίλτρο σου ειναι ''στρωμένο'' ? έβαλες μπόλι για να το στρώσεις....αν έριξες μόνο απο το υγρο στο μπουκαλάκι(βακτηριδια οπως λες) φοβάμαι οτι δεν ειναι στρωμένο...τι μετρήσεις έχεις ?αμμωνιΑ? νιτρικά?νιτρώδη?το οτι ειναι ανθρακα δεν εχει να κάνει με το αν κρατάει αποικίες..απλα ο άνθρακας σε καθαρή μορφη(sticks,pellets,σφουγγάρι κλπ) εχει την ιδιότητα να κατακρατεί βλαβερές ουσίες,φαρμακα κλπ στο ενυδρειο..για αυτό τον τοποθετούμε στο φίλτρο μετα απο κάποια ασθένεια για να τραβήξει κατάλοιπα του φαρμάκου ,καθώς και τον αφαιρούμε απο τα φυτεμένα ενυδρεια(αν υπαρχει στο φιλτρο) γιατι κρατάει τα λιπάσματα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-12, 14:58
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Μπολι δεν εχω βαλει...και τα τεστ δεν τα εχω παρει για οικονομικους λογους και σημερα μου ειχε πει ενας σε ενα πετ σοπ να παω να μου κανει μια μετρηση να δουμε που κινουμαστε. Πηγα αλλα αυτος λειπει με αδεια κι ετσι πηγα σε αλλο πετ σοπ απο το οποιο πηρα το σιποραξ και στο οποιο δυστυχως δεν εκαναν μετρησεις...θα ξαναπαω στο πρωτο αυριο να μου κανει τη μετρηση και θα σας πω...

Εχω 2 ακομα ερωτησεις:
1) Αυτο το σφουγγαρακι που θα παρω, θα κοψω και θα το βαλω πανω απο το σιποραξ στη θεση του ανθρακα, θα πρεπει να το αλλαζω καθε ποτε; Το ιδιο και το σιποραξ, θα χρειαστει να το αλλαξω;

2) Τωρα εκανα οπως μου ειπες, πανω το σφουγγαρακι (ανθρακα προς το παρον) και κατω τα σιποραξ. Αλλα το φιλτρο εχει κενα διαστηματα. Υπαρχει περιπτωση να πηγαινει το ψαρι και να γλυφει εκει και να παθει τιποτα απο το σιποραξ; (αν και δεν το εχω δει να το κανει...)

Συγγνωμη αν ρωταω βλακειες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-12, 15:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κανονικα αγοραζουμε πρωτα τα τεστ και μετα το ενυδρειο και τα υπολοιπα, αλλα τεσπα, αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο δεν πρεπει να πεταξεις ολο το σφουγκαρι (ας ειναι ανθρακας, ποιανει κι αυτος βιολογια) παρα να μπολιασεις με αυτο το siporax βαζοντας ενα γενναιο κομματι για λιγο καιρο μαζι.
Η καλυτερη λυση ειναι ενα φιλτρο (παντα προτεινω εξωτερικο, προσωπικα τα εσωτερικα ποτε δεν τα χωνεψα) που να εχει αρκετο χωρο για να βαλεις και το siporax και το σφουγκαρι, το οποιο θα πεταξεις μετα απο λιγο καιρο (αλλα θα στιψεις και την τελευταια του σταγονα πανω στο siporax)
Γενικα ομως χωρις μετρησεις δε μπορουμε να εχουμε ποτε σωστη εικονα και μονο εμπειρικες υποθεσεις μπορουμε να κανουμε, και ειδικα οταν κανουμε μεγαλες επεμβασεις στα φιλτρα θελει για λιγες μερες μετρησεις (αν οχι καθημερινες τουλαχιστο ανα δυο μερες, μεχρι να ειμαστε σιγουροι πως ολα πανε καλα)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-12, 16:15
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ανέβασε καμια φωτογραφία να δούμε , και μάζεψε λεφτά να πάρεις οπωσδήποτε test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-12, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο αν δεν χωραει τιποτα ή ειναι αχρηστο ή ειναι για ενα ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-12, 17:29
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι θελω το καλυτερο για τα ψαρια που θα εχω γι αυτο και ψαχνομαι και στο φορουμ σας που θεωρω πολυτιμο. Μακαρι να ειχα λεφτα και θα ημουν διατεθειμμενη να τα χαλασω και ολα για τις λατρειες μου !!
Θα κανω ο,τι καλυτερο μπορω...Οταν παρω και μετρησεις (η αυριο η την τεταρτη) θα σας ενημερωσω..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-12, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η σωστη φιλτρανση ειναι πιο απαραιτητη απο τις μετρησεις παντως.
Χωρις καλη φιλτρανση, δεν χρειαζονται μετρησεις.
Ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι καλες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-12, 17:56
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι το ξερω....

Θα δω τι θα κανω...αμεσα!

Μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτες τις (μαλλον ηλιθιες) ερωτησεις?

1) Αυτο το σφουγγαρακι που θα παρω, θα κοψω και θα το βαλω πανω απο το σιποραξ στη θεση του ανθρακα, θα πρεπει να το αλλαζω καθε ποτε; Το ιδιο και το σιποραξ, θα χρειαστει να το αλλαξω;

2) Τωρα εκανα οπως μου ειπες, πανω το σφουγγαρακι (ανθρακα προς το παρον) και κατω τα σιποραξ. Αλλα το φιλτρο εχει κενα διαστηματα. Υπαρχει περιπτωση να πηγαινει το ψαρι και να γλυφει εκει και να παθει τιποτα απο το σιποραξ; (μολις ειδα οτι κατι τσιμπολογουσε απο κει)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-12, 18:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα το σφουγκαρι καλυτερα να μπει κατω για να κανει λιγο μηχανικη φιλτρανση, (το siporax θελουμε να γεμισει βακτηρια, οχι σκουπιδια) η ακομα καλυτερα να το κοψεις φετες και να κανεις το siporax σαντουιτς, αν αυτο γινεται στο φιλτρακι σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-12, 20:19
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια βοηθεια, εχω πολυ χειροτερο (πιο αμεσο) προβλημα απο το φιλτρο....
Σημερα εβαλα κι ενα δευτερο guppy μεσα μαζι με το πρωτο...Γυρω στη 1...Στην αρχη ολα φαινονταν μια χαρα.... Πριν κανα 4ωρο το παλιο αρχισε να πειραζει το καινουργιο...να το κυνηγαει και να προσπαθει να του τσιμπαει την ουρα (δε ξερω αν τα καταφερε κιολας!). Το αποτελεσμα, εδω και καμια ωρα το μικρο ψαρακι ειναι καθισμενο πανω στο φιλτρο, διπλα στην επιφανεια του νερου και δεν κουνιεται...φευγει μονο για κανα λεπτο, οταν το αλλο ερθει να το πειραξει, και ξαναπαει...και τα δυο ειναι αρσενικα...τι θα κανω; Πως θα το σταματησω αυτο; Πως θα σταματησει το παλιο να πειραζει το καινουργιο; Κι επισης αυτη η συμπεριφορα του μπορει να δικαιολογηθει απο απλο στρες η λετε να το πηρα αρρωστο; Παντως δεν εχει κανενα περιεργο σημαδι επανω του,,,

Τι θα κανω ; Αν ειναι κατι μπορει να κολλησει και το αλλο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-12, 20:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

φυτα επιφανειας εχεις καθολου?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-12, 20:28
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

οχι. θα παρω την τεταρτη κερατοφυλλο. λες γι αυτο παει και κρυβεται πανω στο φιλτρο επειδη δεν υπαρχουν φυτα, ε?
Ομως το θεμα ειναι αν θα ξεστρεσαριστει (και βασικα αν αυτο που παρουσιαζει θυμιζει συμπτωματα στρες) ή το που θα κρυφτει τελικα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-12, 20:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν δεν υπαρχουν φυτα επιφανειας παιζει το ισχυροτερο να ξεπουπουλιασει την ουρα του πιο αδυναμου.
Αν ηταν χαρεμια ισως επαιζε λιγοτερος τσαμπουκας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-12, 20:50
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ωχ καταλαβα...εχω ακομα πολλαααα να αγορασω και σιγουρα πολλα να μαθω σε αυτο το χομπυ!...

Παντως φτου μην τα ματιασω, εχουν κανα 20λεπτο "ειρηνης" που και το μικρο εχει βγει απο την κρυψωνα του και κανει βολτιτσες...

Οποτε την Τεταρτη (και πολυ θα αργησω) οπωσδηποτε φυτα. Μου προτεινεις ανουμπια η κερατοφυλλο; Επισης τι αλλο θα χρειαστω; Μονο υγρο λιπασμα; Κατω εχω χαλικι...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-12, 20:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προτεινω πολλα φυτα.
Πρωτ απ ολλα ειδικα οταν δεν εχουμε καλη φιλτρανση το κερατοφυλλο δεν πρεπει να λειπει απο κανενα ενυδρειο αρχαριου (και οχι μονο, καλο κανει κακο δεν κανει)
Απο κει και περα το δευτερο που θελουν ειναι λιτρα.
Φυτα θα σου προτεινα να μην παρεις απο pet shop αλλα απο συγχομπυστες γιατι συνηθως αυτα που εχουν τα petshops χαλανε πιο ευκολα επειδη εχουν αναπτυχθει απο τους καλλιεργητες εκτος ενυδρειου (και θα σου ερθει και πιο οικονομικα φυσικα)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-12, 22:04
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πρώτα κερατόφυλλο, και για κρυψώνα και για τα νιτρικά..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-12, 23:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σωστή προσαρμογή έκανες οταν εβαλες το νεο ψαράκι>?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-12, 09:34
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καμιά πληροφορία σχετικά με το ενυδρείο μπορούμε να έχουμε? Λίτρα? Πόσο καιρό τρέχει?

Δύο αρσενικά γκάπυ μαζί, σε μικρό ενυδρείο, = θέμα! Το μικρότερο θα δεινοπαθήσει και μάλλον δεν θα την βγάλει καθαρή! Εδώ δεν την βγάζουν καθαρή θυλικά όταν είναι λιγότερα από 2-3. Φαντάσου 2 αρσενικά μέσα σε μια σταλιά ενυδρείο!

Αν δεν στο έχει ήδη ψωφήσει, βγάλε το (το μικρό) και άσε μόνο το ένα αρσενικό. Από ότι αναφέρεις για το φίλτρο, καταλαβαίνω ότι μάλλον πρόκειται για μικρό ενυδρείο, πρακτικά ακατάλληλο για γκαπάκια, τα οποία θέλουν το χώρο τους. Συν του ότι είναι και άστρωτο και όσο το φορτώνεις, τόσο πιο χειρότερο γίνεται για τους κατοίκους του. ¶σε το ένα μόνο μέσα και με συχνές αλλαγές νερού και μετρήσεις προσπάθησε να κρατήσεις χαμηλά την αμωνία σε πρώτη φάση.

Διάβασε τα άρθρα σχετικά με τον κύκλο του αζώτου, ώστε να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις για να στρώσεις το φιλτράκι. Και βασικότερο όλων, ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!! Το ενυδρείο εκτός από σωστές κινήσεις (που σίγουρα θα κάνεις αν στρωθείς στο διάβασμα εδώ και δεν ακούς τους λογής λογής πετσοπάδες), θέλει υπομονή και να του δώσεις χρόνο. Όσο το πιέζεις (πλακώνοντάς το στα ψάρια), τόσο θα δημιουργείς πρόβλημα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-12, 20:42
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια καλησπερα,

Μπηκα βασικα για να σας ενημερωσω!Σημερα πηγα στο πετ σοπ και μου εκανε μετρηση νερου (με στικ δυστυχως) και μου ειπε (ημουν μπροστα και ειπε αληθεια-τα χρωματα δλδ ηταν οπως μου τα εδειξε) οτι εχω 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη αλλα και 0 νιτρικα. Χαρηκα για τα δυο πρωτα, αλλα και 0 νιτρικα; Εχω διαβασει οτι επρεπε να εχω λιγα (15-30 αν δεν κανω λαθος). Πως το εξηγειτε; Σκεφτηκα μηπως δεν εχει αρχισει καν ο κυκλος αζωτου αλλα το αποκλειω γιατι το ενυδρειο δουλευει 12 μερες με 1 ψαρι και στις 2 τελευταιες προστεθηκε κι αλλο... Αρα αποκλειεται, ετσι δεν ειναι; Ειναι επικινδυνο που δεν εχω νιτρικα;

Επισης εβαλα οπως μου ειπατε φυτο, δεν ειχε κερατοφυλλο κι εβαλα ανουμπια, απλως εβαλα τις ριζουλες της κατω απο τα χαλικια. Χρειαζεται και υγρο λιπασμα; Ο πετ σοπας μου ειπε οχι, μονο φως.

Τελος εβαλα το τριτο και τελευταιο ψαρακι μ (παλι guppy) και να σας πω κι ολας οτι τα αλλα 2 τα εχουν βρει, το μικρο μαλιστα αρχισε τωρα να ενοχλει το καινουργιο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-12, 20:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με ποιο στικακι μετρησατε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-12, 20:59
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος ήταν της tetra αλλά δεν παίρνω όρκο..Αν μου τα έδειχνε κάποιος θα το ξεχώριζα νομίζω, απλώς τώρα δεν τα βρίσκω στο ιντερνετ..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η ανουμπια δε θελει φυτεμα αλλα δεσιμο με πετονια πανω σε κατι (πετρα, ξυλο κτλ)
Υγρα λιπασματα τετοια φυτα δε θελουν και γενικα να τα αποφευγεις σε low end ενυδρεια.
Τα στικ δε νομιζω να μετρανε αμμωνια αλλα δεν παιρνω και ορκο, εχω πολλα χρονια να χρησιμοποιησω οποτε μπορει να τα αλλαξανε η να μη θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-12, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Oυτε το 6 σε 1 ουτε το 5 σε 1 μετραει αμμωνια
Υπαρχει και στικ που μετραει αμμωνια αλλα αυτο μετραει μονο αμμωνια οχι ολα μαζι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-12, 02:24
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

όλα είναι πιθανά φίλε μου σε αυτό το hobby , το ωραίο είναι ότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και δεν υπάρχει τίποτα που να συγκρίνετε ακόμα και με ένα ενυδρείο με τα ίδια φυτά e.t.c σε
απόσταση ενός μέτρου , καλός ήρθες και να ξέρεις ότι υπάρχουν
βασικοί κανόνες αλλα ανατρέπονται πολύ εύκολα με πολλοί εύκολες κινήσεις , όσο μαθαίνεις πράγματα θα το ανακαλύψεις και μόνος σου που θέλεις να σταματήσεις γιατί τα όρια δεν έχουν βρεθεί ακόμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1)σιποραξ , 2)πετονια janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-08-11 15:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08764 seconds with 13 queries