Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-05-12, 00:29   #1
Ερωτήσεις για μικρο ενυδρείο
Stefanos91
Member
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος 28-05-12, 00:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Πριν απο 2 εβδομάδες αγόρασα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Σε πρώτη φάση έβαλα μόνο ένα φυτό και άφησα το ενυδρείο να λειτουργεί.Χθες (Σάββατο) πήγα και πήρα τα πρώτα μου ψαράκια.Δυο Neon Tetra.
Οι ερωτήσεις τώρα...
1)Στις αλλαγές νερου διάβασα πως αλλάζεις γύρω στο 20% καθε εβδομάδα. Ισχύει? Εαν ναι τότε τα πρόσθετα του νερού (αντιχλωριο και ένα άλλο που πήρα για καθαρό νερό) τα προσθέτω στο νερό που θα μπει στο ενυδρείο η εφόσον μπει στο ενυδρείο?
2)Στο petshop μου πρότειναν να βάλω έως 6 ψαράκια από ένα είδος μονό. Εγώ σκεφτόμουν 6 Neon Tetra.Θα είναι εντάξει για το ενυδρείο μου η θα ήταν πολλά?
3) Μαζί με το ενυδρείο είχε ένα φίλτρο-κυκλοφορητή κινέζικο της πλακάς. Λέτε να χρειάζεται άμεση αλλαγή?(Ξέρω πως χωρίς κανένα στοιχείο δεν μπορείτε να μου πείτε με βεβαιότητα απλώς ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος εμπειρικά.)
4)Μια αεραντλία θα βοηθούσε το ενυδρείο μου η όχι?(Διάβασα σε ένα από τα υπομνήματα πως δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση αλλά κατά τα αλλά θα κάνει κάποια διαφορά)
5) Έχετε κάποια συμβουλή σε σχέση με τα Neon Tetra που να προέρχεται από την εμπειρία σας?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και με συγχωρείτε αν σας κούρασα.
Εμφανίσεις: 5125
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-12, 01:06
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

1)Ξεκινάμε από τα βασικά
Μετρήσεις έχεις κάνει ? έχει στρώσει το φίλτρο σε 2 βδομάδες και έβαλες ψαρια μέσα ?
τα neon tetra θέλουν τουλάχιστον 1 m σε μήκος ενυδρείο .

καλώς ήρθες και καλώ διάβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-12, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι αποριες σου (οπως κι αλλες που εχεις αλλα δεν το ξερεις ακομα ) μπορουν να λυθουν αν διαβασεις τα υπομνηματα (sticky) στην κατηγορια των αρχαριων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Oτι δεν καταλαβεις ρωτα.

Καλως ηρθες.


ΥΓ Το νερο που αλλαζεις πρεπει να ειναι σχεδον ιδιο με του ενυδρειου σε θερμοκρασια pH GH και να εχει μεινει μερικες ωρες σε δοχειο.
Το αντιχλωριο το βαζεις στο καθαρο δοχειο που προετοιμαζεις το νερο για την αλλαγη και σε δοσολογια για τα λιτρα υατα της αλλαγης.
Αν δεν ειναι "στρωμενο" το φιλτρο, βαλε αγγελια για μπολι γιατι δεν τα βλεπω να τη βγαζουν τα ψαρακια αν δεν κανεις μετρησεις νερου κλπ
Αλλαγες τωρα στην αρχη και μεχρι να μπολιασεις μαλλον πρεπει να κανεις καθε μερα 20-30% γιατι μαλλον εχει αμμωνια το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-12, 01:11
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Μετρήσεις δεν έχω κάνει όμως από το pet shop μου δώσανε το bio nitrivec της Sera που από ότι μου είπαν ετοιμάζει το ενυδρείο σε 24 ώρες.Το έβαλα Παρασκευή πρωί και Σάββατο απόγευμα πήρα τα ψαριά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-12, 01:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετοιμο ειναι το ενυδρειο οταν ενω υπαρχουν ρυποι στο νερο (πχ ψαρια που τρωνε στο ενυδρειο, ή σκετη τριμμενη τροφη ή καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο) στο νερο δεν υπαρχει αμμωνια (ΝΗ3) και νιτρωδη ιοντα (ΝΟ2) και παρουσιαζονται μονο νιτρικα ιοντα (ΝΟ3).
Αυτο επιτυγχανεται μεσω της βιολογικης φιλτρανσης.
Στα υλικα του φιλτρου πανε και κατοικουν νιτροποιητικα βακτηρια που "τρεφονται" με τα δηλητηρια (αμμωνια και νιτρωδη).
Στρωμενο ειναι ενα φιλτρο που εχει εποικιθει απο τετοια βακτηρια.
Χωρις αμμωνια και νιτρωδη, αυτα τα βακτηρια δε ζουν.
Δυο εβδομαδες υπηρχαν ρυποι για να τα "θρεψουν"?
Το νιτριβεκ ειναι βακτηρια εμποριου, αλλα δεν ξερω αν εμειναν ζωντανα δυο εβδομαδες και αναπτυχθηκε αποικια στο φιλτρο.
Αυτο εξακροιβωνεται μονο με μετρησεις νερου.
Αν εχεις ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο μηδεν εχει βακτηρια.
Οταν γινει αυτο κανεις μια αλλαγη νερου να πεσουν τα ΝΟ3 (αν ειναι ψηλα) κατω απο 20-25 ppm μαξιμουμ και βαζεις το πρωτο ψαρι,
Σταδιακα εισαγεις και τα υπολοιπα 1-2 καθε μερικες μερες (αν ειναι μικρα).

Τα neon tetra ειναι ψαρια Ν Αμερικης και ζουν ιδιανικα σε μαλακο και οξινο νερο.
Σε νερο Αθηνας θα προσπαθησουν να επιβιωσουν απλα.
Το μεγαλο μηκος δεν εινα τοσο απαραιτητο γιατι δεν ειναι απο τα κοπαδοψαρα που κολυμπανε συνεχως απο τη μια μερια στην αλλη.
Ωστοσε ενυδρειο κατω απο 60 λιτρα δεν ειναι ενυδρειο που μπορει να σταθει σε χερια ιδιως αρχαριου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-12, 01:35
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

¶ρα τι μου προτείνεις να κάνω για το νερό προκειμένου να ζουν ευχάριστα και όχι απλώς να επιβιώνουν (Κάτι που πραγματικά θέλω να αποφύγω)?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-12, 01:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να εβαζες αφου εστρωνε το φιλτρο μια ομαδουλα Celestial pearl danio
Αφου νομιζω οτι δεν μπορεις να αντικαταστησεις το ενυδρειο με μεγαλυτερο ή να ξεκινησεις απο τωρα να μαθεις να "φτιαχνεις" μαλακο νερο για ψαρια Ν Αμερικης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-12, 13:25
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Στα 30 λίτρα βάλε ένα μονομάχο να είναι αρχηγός που έχουν και ωραία χρώματα και έντονο χαρακτήρα .
επίσης ο μονομάχος μιας και αναπνέει και από αέρος δεν θα δηλητηριαστεί τόσο εύκολα σε περίπτωση που το φίλτρο δεν είναι στρωμένο και θα γλιτώσεις και ένα ψάρι από τα pet shop που περνάει την ζωή του σε ποτήρι (Θα το εκτιμήσει )
καλώ θα ήταν να πάρεις και test για μετρήσεις νερού ώστε να ξεκινήσεις σωστά το hobby
Για το φιλτρακι σου πάρε ένα mini siporax να βάλεις αν χωράει που είναι για να φιλοξενήσει τα βακτήρια .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-12, 16:22
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Και τα έρημα τα Neon Tetra που (κακώς από ότι φαίνεται) ήδη έχω πάρει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-12, 16:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης ο μονομάχος μιας και αναπνέει και από αέρος δεν θα δηλητηριαστεί τόσο εύκολα σε περίπτωση που το φίλτρο δεν είναι στρωμένο
???
Οταν το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο ΔΕΝ βαζουμε μεσα για κανενα λογο ΚΑΝΕΝΑ απολυτως ψαρι.
Απο που βγηκε παλι το συμπερασμα πως επειδη αναπνεει αερα δε του καιει τα οργανα η αμμωνια? Μηπως απο τα χιλιαδες ποστς που εχουν τιτλο "χανω το μονομαχο μου" "sos " κτλ που κυκλοφορουν παγκοσμιως σε ολα τα ενυδριακα φορουμ?
Η μηπως απο την καταλληξη τους επειτα απο αρκετα μυνηματα που συνηθως ειναι η αναμενομενη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-12, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanos91 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα έρημα τα Neon Tetra που (κακώς από ότι φαίνεται) ήδη έχω πάρει?
Τα επιστρεφεις ή τα δινεις σε αγγελια σε καταλληλο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-12, 18:50
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Λοιπόν. Πήγα και πήρα τεστ για το νερό.Τα αποτελέσματα:
Αμμωνία:0
ΝΟ2:0
NO3:10-15
ph:7
Kh:6d
Gh:>7d

Σχολιάστε παρακαλώ γιατί πέρα από την αμμωνία τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν είναι καλά.
Επίσης πήρα και το mini siporax που πρότεινε ο φίλος και με αυτό αντικατέστησα τον άνθρακα όπως μου πρότεινε ο πετσοπας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-12, 19:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τι test πείρες ?
οι τιμές είναι φυσιολογικές , θα πρέπει να ξαναμετρισεις όμως μετά από 3-4 μέρες να δεις τι γίνετε , όχι υπερβολικό φαγητό , το νεράκι θα το αλλάζεις όταν πάνε τα νιτρικά NO3 να ξεφύγουν από τα 30
τον άνθρακα καλά σου είπε να τον βάλεις στην αρχή του ενυδρείου καθώς μπορεί να είχε τίποτα άζαξ mazax e.t.c αλλα δεν χρειάζεται πλέον οποτε καλά έκανες και τον έβγαλες
p.s σε περίπτωση που δεν στο έχουν πει ποτε δεν καθαρίζουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-12, 19:12
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Πήρα της JBL το Easy Test 6 in 1 και για την αμμωνία μου έδωσε ένα "μαραφέτι" που κολαει απο την μεσα μερια του ενυδρείου και αλλάζει χρώμα.(Αmmonia Alert λεγεται.)
Όσον αφορά τα υλικά του φίλτρου το διάβασα από εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-12, 19:20
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ok τα stick μετράνε καλά τις jbl ειδικά τα NO2 NO3 τώρα για τα υπόλοιπα θέλει λίγο εμπειρία , το ammonia alert είναι μια μπούρδα !!! μακάρι να δουλεύανε να μην ασχολούμασταν με μετρήσεις . πάρε κανονικό υγρό test προτίμησε τις API , το καλώ είναι ότι δεν έχεις NO2 και τα NO3 σε φυσιολογικά επίπεδα άρα πιθανόν και η αμμωνία πιθανόν να είναι στο 0 .
p.s τα καινούργια test τις jbl μετράνε και χλώριο και καλώ θα ήταν να δεις ποτε είναι η hm/nia λήξης όπως και σε οτιδήποτε αγοράζεις τροφές e.t.c ,

Για τα stick θα βγάζεις ένα με στεγνά χερια και θα ξανακλείνεις άμεσος το καπάκι γιατί αν πάρουν υγρασία θα μετράνε και αυτά μετά ότι νάνε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-12, 19:32
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ναι όντως μετράνε και χλώριο απλώς ξέχασα να το γράψω.0 ήταν. Όσον αφορά την ημερομηνία λήξης την κοίταξα πριν το πάρω και ήταν στα μέσα του 2014...
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-12, 20:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα φαινονται οι τιμες
Τιμη αμμωνιας δεν εχει ομως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-12, 20:41
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Έχει. Πρώτο-πρώτο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-05-12, 21:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ammonia alert δεν ειναι μετρηση.
Ειναι οπως λεει και η λεξη "συναγερμος" και δειχνει ελευθερη αμμωνια ΝΗ3 και οχι ολικη δλδ ελευθερη ΝΗ3 + ιονισμενη ΝΗ4 (αμμωνιο) ή αλλιως ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4
Εμας μας ενδιαφερει, για να ξερουμε αν εχει στρωσει, η ολικη αμμωνια.

Η τοξικη αμμωνια, ειναι η ελευθερη αμμωνια ΝΗ3
Το αμμωνιο ΝΗ4 ειναι ελαχιστα τοξικο.

Το ποσοστο της τοξικης αμμωνιας μεσα στην ολικη, εξαρταται απο το pH και τη θερμοκρασια.
Οσο πιο ψηλο το πεχα και η θερμοκρασια τοσο μεγαλωνει το ποσοστο της ελευθερης αμμωνιας μεσα στην ολικη.

Αν εχεις 1mg/l ολικη αμμωνια ΝΗ3/4 και pH7.5 και θερμοκρασια 25C η ελευθερη αμμωνια βαση του calculator θα ειναι 0.017.
το alarm θα δειχνει safe (αφου το alert παει στο γκρι, οταν η ελευθερη αμμωνια ΝΗ3 περασει το 0.02mg/l*) αλλα στο νερο θα υπαρχει αμμωνιο που σημαινει οτι μεν τα ψαρια δεν δηλητηριαζονται, το φιλτρο ομως ειναι αστρωτο.

Εν τω μεταξυ αν βαζεις αντιχλωριο prime που αποτοξικοποιει την αμμωνια (μετατρέποντας την αμμωνια σε αμμωνιο - για να εχει τροφη η βιολογια αλλα να μη δηλητηριαζονται τα ψαρια) το alarm θα δειχνει safe, ενω το νερο μπορει να ειναι φουλ αμμωνιο.

* Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

ΥΓ Οταν το πρωτοβάλεις στο ενυδρειο, μπορει να χρειαστει και μερικες μερες στο νερο, για να σταθεροποιηθει και να δινει σωστη ενδειξη.
(Τι χρωμα εδειχνε οταν το εβγαλες απο την συσκευασια)?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-12, 22:12
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Καταρχήν σε ευχαριστώ που μπαίνεις στην διαδικασία και στέλνεις μεγάλα post που είναι κατατοπιστικότατα.
Όσον αφορά το Ammonia Alert ήταν σκούρο κίτρινο και άνοιξε περισσότερο μετά από μια περίπου ώρα στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-12, 23:33
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Το αμμωνία alert είναι μπούρδα γιατί δεν δουλεύουν όπως πρέπει μάλιστα μια εποχή είχα αγοράσει 3 για να μου φύγει ο προβληματισμός
και τα είχα βάλει στην σειρά όπου και τα 3 δείχνανε διαφορετικές μετρήσεις στο ίδιο ενυδρείο .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-12, 19:37
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Κατάλαβα...Θα πάω να πάρω το τεστ αμμωνίας που μου πρότεινες τότε με την πρώτη ευκαιρία.
-------------------------
Παρατηρώ από χθες το πρωί την περισσότερη ώρα την περνάνε στο μικρο κενό ανάμεσα στο φίλτρο και το γυαλί του ενυδρείου.Δεν μου φαίνεται φυσιολογική συμπεριφορά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Επίσης θεωρείτε ότι μια αεραντλία θα κάνει καλό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stefanos91 : 29-05-12 στις 19:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-12, 20:06
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν χρειάζεται αεραντλία αρκεί μια στοιχειώδες ανατάραξη του νερού από το φίλτρο σου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-12, 22:21
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Και όσον αφορά την συμπεριφορά αυτή?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-05-12, 22:28
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Σχετικά είναι όλα . Μπορεί να είναι από την ροή του φίλτρου μπορεί μπορεί μπορεί ...
ανέβασε και μια φωτογραφία να δούμε

p.s Μην τρελαίνεσαι σιγά σιγά θα τα ανακαλύψεις όλα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-06-12, 09:00
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδια χθες προσθεσα αλλα 2 Neon (Συνολο 4) αλλα δυστυχως σημερα το πρωι ενα απο τα κιανουργια ηταν νεκρο.
Έκανα τις μετρήσεις και βγαίνουν τα εξής:
NO3:0
NO2:0
GH:>7
KH:6
PH:7.2
Χλώριο:0
Αμμωνία:<0,1
Οι τιμές νομίζω πως είναι φυσιολογικές και παράλληλα τα αλλά τρία φαίνονται μια χαρά.(Κινητικά και με έντονα τα χρώματα τους).
Παρατήρησα οτι αυτο που πέθανε ειναι ενα "αιμάτωμα" στην δεξια πλευρα πισω απο τα βράγχια.Υπαρχει περιπτωση να του επιτεθηκε καποιο?Αν οχι τι μπορει να ειναι?

EDIT:Εδω και καμια ωρα το καινουργιο που εμεινε (το οποιο παραδόξως ειναι μεγαλυτερο) κυνηγαει εναλλάξ τα δυο παλια.Μηπως ειναι για την ιεραρχία?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-06-12, 11:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Tα νιτρικα πως και μηδενισαν τελειως?
Επεφτε τροφη στο ενυδρειο απο την τελευταια ενημερωση του θεματος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-06-12, 11:32
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ναι καθημερινα.Ισως επειδη αλλαξα νερο χθες?Μπορει να μην ηταν εντελως 0 απλως εχω στικ και δεν μπορω να πω με απολυτη ακριβεια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-06-12, 12:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρησεις να κανεις βασικα πριν την αλλαγη για να βλεπεις τη χειροτερη κατασταση του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-12, 16:58
Stefanos91 Ο χρήστης Stefanos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Θα το έχω υπόψη μου. Όσον αφορά το ψαράκι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμό βυθου σε μικρο ενυδρείο & java moss vaggstef Αρχάριοι γλυκού νερού 3 09-11-11 14:50
Μικρο ενυδρείο paraskevi_gr Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 19 08-01-09 21:58
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08089 seconds with 13 queries