Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-02-12, 12:20  
Μια υγρή «γλάστρα»
 
Το avatar του χρήστη vipera
vipera
Member
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος 10-02-12, 12:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό και αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας.
Πριν από ένα μήνα σε μία αγοραστική κρίση αγόρασα ένα ενυδρείο! Τελείως παρορμητικά και αψυχολόγητα! Ομολογώ ότι πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ένα ενυδρείο αλλά ποτέ δεν το πήρα σοβαρά. Κατέληξα λοιπόν μια ωραία πρωία με ένα ενυδρείο από το Carrefourκαι από δω ξεκινάει η ιστορία μου.
Το ενυδρείο είναι της Aquael80 λίτρων και συνοδεύεται από το φιλτράκι PAT-minifilter4Wτης ίδιας εταιρίας με “maxoutput” 400l/h. Επίσης έχει και ένα θερμαντικό σώμα πάλι AquaelComfortzone 100W. Το πλαστικό καπάκι έχει μία λάμπα 11W.

Αυτό που με ενδιέφερε αρχικά ήταν να αποκτήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο με κανένα ζωντανό να περιπλανιέται ανάμεσα στα φυτά. Έτσι λοιπόν πήγα σε ένα μεγάλο PetShopτης θεσσαλονίκης με σκοπό να προμηθευτώ τα απαραίτητα για να στήσω το ενυδρείο μου. Οι αγορές μου ήταν οι ακόλουθες:
  • υπόστρωμαγιαφυτάTetraPlantCompleteSubstrate 2,8 Kg
  • χαλικάκι χαλαζιακό, όσο μπορώ να κρίνω, κιλά άγνωστα. Υπολογίζω με βάση το ξεμέσιασμα στο κουβάλημα ότι είναι πάνω από 10 κιλά.
  • ένα αντιχλώριο
  • ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. ο υπάλληλος μου είπε ότι αν το χρησιμοποιήσω, την επόμενη μέρα θα μπορώ να βάλω ψαράκια. Δεν τον πίστεψα αλλά το πήρα μήπως και βοηθήσει.
  • siporax της sera για να βάλω μέσα στον μικροσκοπικό κάδο του φίλτρου μου
  • ένα ξύλο αγνώστου είδους.
Ήθελα να πάρω και φυτά αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι. Φαινόντουσαν ταλαίπωρα και επίσης πανάκριβα. Θυμήθηκα λοιπόν ότι στο ΙΚΕΑ έχει φυτάκια μέσα σε πλαστικά ποτήρια και πήγα μια βόλτα από εκεί.

Από το ΙΚΕΑ λοιπόν πήρα τα ακόλουθα χωρίς να είmαι απολύτως βέβαιη για την ορθότητα της αναγνώρισης που έχω κάνει:
  • Elodea densa (γιαυτό είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έκανα σωστή αναγνώριση)
  • Cabomba πιθανότατα την caroliniana
  • Lilaeopsis brasiliensis ίσως..
  • 2 ακόμη φυτά που έχουν την εμφάνιση «Δυόσμου» που δεν μου γέμισαν πολύ το μάτι αλλά τα πήρα για το μπούγιο.
  • ένα ακόμη που μου μοιάζει με Bacopa caroliniana αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Όταν πήγα σπίτι, έβρασα το ξύλο μου που έβγαλε σχεδόν μαύρο ζουμί, άπλωσα το υπόστρωμα στον πάτο του ενυδρείου, έβαλα από πάνω το χαλικάκι, γέμισα λίγο νεράκι και φύτεψα τα φυτά. Στη συνέχεια γέμισα το ενυδρείο, πρόσθεσα αντιχλώριο, την συνιστώμενη δόση βακτηριδίων και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο και το θερμαντικό σώμα στους 24 βαθμούς.
Μετά από μερικές μέρες αντιλήφθηκα ότι η λάμπα των 11Wείναι πολύ μικρή και βρήκα ένα petshopπου κάνει ιδιοκατασκευές με πλακέτες LED οι οποίες κολλιούνται στο πλαστικό καπάκι με μια ταινία διπλής όψης. Η φωτεινότητα του ενυδρείου βελτιώθηκε αισθητά χωρίς να ξέρω σε πόσα Wattφωτισμού αντιστοιχούν τα LEDπου πρόσθεσα. Πάντως τα φυτά φαίνεται να αναπτύσσονται ικανοποιητικά με αυτόν τον φωτισμό τον οποίο ξέχασα να αναφέρω ότι τον ανάβω γύρω στο 10ωρο την ημέρα.
Ως εδώ όλα καλά. Κατάφερα και έφτιαξα μια υποβρύχια γλάστρα αλλά τελικά μου έλειπε και λίγη ζωή. Έτσι μετά από 2 εβδομάδες που λειτουργούσε το ενυδρείο πρόσθεσα δύο applesnails.

Μετά από 3 εβδομάδες λειτουργίας του ενυδρείο πήρα και λίγα ακόμη φυτά:
  • Echinodorus martii
  • Vassileriana asiarica
  • Hydrocotyle verticullata
Τώρα βρίσκομαι στην τέταρτη εβδομάδα λειτουργίας και νομίζω ότι όλα πάνε καλά. Τα φυτά αναπτύσσονται.. κάποια γρήγορα, κάποια λιγότερο γρήγορα και κάποια απλά υπάρχουν.
Τα σαλιγκάρια μου φαίνονται χαρούμενα και υπερκινητικά. Δεν περίμενα να «γαζώνουν» πέρα δώθε το ενυδρείο με τόση ταχύτητα!! Φυσικά τους έχω πάρει ταμπλετούλες βυθού για τροφή τις οποίες τις εξαφανίζουν! Αν δεν τελειώσουν την ταμπλέτα δεν το κουνάνε από κει! Τους έχω δώσε και μερικές φορές βρασμένο καρότο το οποίο το τιμούν δεόντως!
Επίσης έχω και ένα μικρό λαθρεπιβάτη που αν έχω καταλάβει καλά είναι κάποιο είδος μικρόσωμου ή μωρού planorbisπου μοιάζει πολύ με αυτά http://www.sydneycichlid.com/gallery/d/115-3/ramshorn-red-a

Περιμένω τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας!
Φωτογραφίες σε λίγο γιατί φορτίζω την φωτογραφική μηχανή..
Εμφανίσεις: 11798
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 10-06-12, 09:56
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Μια ενημέρωση ακόμη έτσι για την ιστορία. Τα γκαπάκια μου χαίρουν άκρας υγείας και γεννάνε σαν παλαβά! Σε κάποια φάση στο ενυδρείο επικρατούσε το αδιαχώρητο. Ήδη έχω χαρίσει αρκετά στο πετ σοπ από όπου τα αγόρασα. Παρατήρησα ότι τα ενήλικα δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με τα νεογνά και νομίζω ότι οι απώλειες είναι ελάχιστες.
Η μεγαλύτερη επιτυχία μου όμως είναι ότι γέννησαν τα applesnails! Μια μέρα που άνοιξα το καπάκι για την αλλαγή νερού, είδα ένα τεράστιο τσαμπί με αυγά και 3 μικρότερα. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί δεν το περίμενα. Μεταξύ μας, αναφώνησα «τι είναι αυτή η αηδία..». Δεν έχω δει καμία μορφή περιπτύξεως μεταξύ των σαλιγκαριών μου και νόμιζα ότι και τα δύο είναι ίδιου φύλου αλλά τελικά μάλλον είναι ντροπαλά και περιμένουν να σβήσουν τα φώτα για να αρχίσουν τις αγκαλιές.. Με τα λίγα με τα πολλά αποφάσισα να μην πειράξω τα αυγά για να δω αν τελικά εκκολαφθούν. Μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες γέμισε το ενυδρείο μικροσκοπικά σαλιγκαράκια! Μυριάδες σαλιγκαράκια! Από τα 4 τσαμπάκια δεν εκκολάφθηκε μόνο 1 μικρό που ήταν πολύ κοντά στο φως και μάλλον ξεράθηκε από την έντονη ζέστη της λάμπας.
Αυτό έγινε πριν από 2 εβδομάδες και τα μικρά μεγαλώνουν με έντονους ρυθμούς. Βλέπω διαφορά μεγέθους από μέρα σε μέρα. Δεν τα ταίζω με κάτι συγκεκριμένο αλλά έχω σταματήσει να καθαρίζω τα τζάμια από τις άλγες και νομίζω ότι το εκτιμούν ιδιαιτέρως. Γενικά έχω αρκετές άλγες και πιστεύω ότι δεν θα μένουν νηστικά!
Τόσα σαλιγκάρια σίγουρα θα επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού γιαυτό κάνω μεγαλύτερες αλλαγές νερού από ότι πριν. Από 20% το πήγα στο 30% ανά εβδομάδα. Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη αύξηση στο ΝΟ2 ίσως λόγω των μεγαλύτερων αλλαγών νερού ή ίσως γιατί μόλις εκκολάφθηκαν τα σαλιγκάρια αφαίρεσα ένα μεγάλο αριθμό από νεαρά γκάπυ.
Υπάρχει κάτι άλλο το οποίο θα έπρεπε να προσέξω;
Σε τι μέγεθος πρέπει να φτάσουν τα σαλιγκάρια για να αρχίσω να τα χαρίζω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-06-12, 11:12
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

μπορείς να τα δώσεις από αρκετά μικρά, συνήθως τα δίνουν μικρά για πιο εύκολη προσαρμογή(και πολύ μικρότερα μεταφορικά)!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacopa monnieri σε γλάστρα brillo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-06 06:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04288 seconds with 13 queries