Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-11, 22:58   #1
Κατασκευή ενυδρείου fish spa
macgyver
Member
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος 30-04-11, 22:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγαπητοί φίλοι,

ψάχνω 2 μήνες τώρα να φτιάξω ένα μικρό ενυδριάκι για gαrra fufa (spa).

Ξέρει κανείς κάποιον που να φτιάχνει τετοια ενυδρεία σε λογικές τιμές? (γιατί όσοι έχω ψάξει που διαφημίζουν FISH SPA kλπ, το παρακάνουν με αυτά που ζητάνε...)...

Please pm για να ειμαστε σωστοί με τους κανόνες του site.

Σας ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδια!!!
Εμφανίσεις: 8825
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-11, 23:07
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ψαρια ψάχνεις ή ενυδρείο;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-11, 23:21
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απαντηση

Και τα 2
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-11, 23:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ενυδρείο τα κλασσικα. Οτι θέλουν τα άλλα ψαρια. Τώρα που θα βρεις τα ψάρια αυτα. Λογικά με παραγγελία σε μεγαλο πετ.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-11, 23:59
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή δυσκολο

Ενυδρειο δυσκολο να βαλεις το κλασσικο... δε πρεπει να εχει κοντρες στο κέντρο (είδα σήμερα διάφορα.. εχουν το κλασσικο καπακι, και κοντρα στη μέση ακριβώς του πλατους του - πχ το 1,20 χ 50 είχε κόντρα στα 25 απο τη μια πλευρα μεχρι την αλλη. Δύσκολο για να βάλεις πόδια μέσα...

Και τι φίλτρα πρέπει να βάλω? με αρκετά ψαράκια (στα 300λτ θέλει περίπου 200 ψαράκια), το φίλτρο πρέπει να είναι τέρας... σε μια προσφορά που μου εχει κανει φισο-σπα-κατασκευαστης, για 100 ψαρακια εχει βαλει αντλια 2000lt/hr...

Αρα πρέπει μάλλον να βρω καποιον να γίνει κατασκευη....

Σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-11, 00:11
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία τόσο η ροή, αλλα ο ογκος φιλτρανσης. Η ροη εξαρτάται απο τις προτιμήσεις των ψαριων...

Το ξέρεις οτι είναι πολλα τόσα ψάρια, και οτι δεν θα έχουν καλή διαβιωση... Και τι σε πειράζει η κεντρική κόντρα; Το ενα πόδι εδώ το αλλο εκει! Αν και με μιηκος 1,20 χωρανε 2 ατομα! :P
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-11, 00:40
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή 2

Το θέμα είναι οτι φισο-σπα-κατασκευαστες ζητάνε 1200 ευρώ για ενα 75χ50χ60υψος... Και σκέφτομαι να πάρω ένα έτοιμο απο πετ-σοπ...

Το θέμα μου είναι τι φίλτρα κλπ να αγοράσω.. Δεν έχω ιδέα.. Σύμφωνα με αυτά που πουλάνε, λένε 2000 λτ/hr..(αντλία)...

Αρα αναγκαστικά πρεπει να βάλω εξωτερικό φίλτρο.. Σωστά?

Γιατί αυτό που δίνουν οι φισοσπα κατασκευαστές, είναι μια εσωτερική κατασκευη (μέσα στις διαστάσεις), και το κλείνουν με ένα plexy glass κλπ...
Εγω δε μπορώ να κάνω τέτοια κατασκευη.. Μόνο να βάλω φιλτρα μέσα.. αλλα νομίζω οτι τα φίλτρα εμπορίου ΔΕ φτάνουν για κάτι τέτοιο (τα εσωτερικά...)..

Συμφωνείς?

* το 1,20 το βάζω για να έχουν όσο το δυνατόν καλύτερη διαβίωση τα ψάρια. Γιατί φισοσπα κατασκευαστές δίνουν 200 ψάρια στο 75χ55χ60....

Αν διαβάσεις για το συγκεκριμένο ψάρι, λεει οτι όπως τα χρυσόψαρα θέλουν 25λτ ανα ψαρι, τα rufa θέλουν 0,75 λτ ανα ψαρι...

οποτε??

Εχω πελαγωσει κυριολεκτικα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-11, 01:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι οτι φισο-σπα-κατασκευαστες ζητάνε 1200 ευρώ για ενα 75χ50χ60υψος... Και σκέφτομαι να πάρω ένα έτοιμο απο πετ-σοπ...
ΚΑΛΟ! Τα τζαμια για ενα τετοιο ενυδρείο δεν πρεπει να πηγαινουν πανω απο 30-40 ευρώ, και 5 η σιλικόνη.... Αν είναι δυνατον..........

Κοιτα, αμα βαλεις 200 ψαρια... δυσκολα τα πραγματα για την φιλτρανση.

Για 20-30 δεν νομίζω να χρειαζεται παραπάνω απο ενα καλό εξωτερικό;

Την τιμή την σκέφτηκες για 200 ψάρια; Απο 2 ευρώ να έχει το ενα, στην καλύτερη των περιπτώσεων, (που δεν) εισαι στα 400... Και αυτοί γιατί βαζουν τόσα; α) για να χαιρονται οι πελατες, να βλέπουν πολύ πραμα και β) γιατι στανταρ τα μισα θα ψοφάνε μεσα σε 2-3 εβδομάδες....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-11, 01:32
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ?

Τα τζάμια κάνουν μόνο τόσο? 10αρια???? Σοβαρά!!!!?!?!?!?!

Απίστευτο...

Συγκεκριμένα ενας σε αναλυτική προσφορα το χρεώνει 580 ευρώ. Μόνο τη γυάλα.. 15μμ ρονταρισμένο λεει κλπ.. αυτά όμως δεν έχουν κοντρες για να μην ενοχλούν.. Δε ξέρω πως το κάνουν...

Εχουμε κάποιον να κατασκευάζει αλλα σε λογικές τιμές? Γιατί στην Ελλαδάρα ότι του λείπει του καθενώς χρεώνει.

Προσωπικά ΔΕΝ προκειται να δώσω 580 για μια γυάλα τέτοια... Θα πάρω έτοιμο ας έχει και δέκα κόντρες. Το θέμα όμως είναι να βρούμε μια λύση να γίνει κάτι σωστό..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία τόσο η ροή, αλλα ο ογκος φιλτρανσης. Η ροη εξαρτάται απο τις προτιμήσεις των ψαριων...

Το ξέρεις οτι είναι πολλα τόσα ψάρια, και οτι δεν θα έχουν καλή διαβιωση... Και τι σε πειράζει η κεντρική κόντρα; Το ενα πόδι εδώ το αλλο εκει! Αν και με μιηκος 1,20 χωρανε 2 ατομα! :P
Δεν το έπιασα αυτο... βοηθάς λίγο?:

Η κόντρα είναι στο μήκος (στο 1,20) αρα δε μπορείς να έχεις ένα ποδι εδώ ενα εκει.. πρεπει και τα δυο να τα εχεις σε ενα κομματι 1,20 χ 15

δυσκολο... βαλε κ τα καπακια που δε βγενουν... θα ανοιγω το καπακι κ αντι για flakes θα ριχνω ποδι... φρίκη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη macgyver : 01-05-11 στις 01:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-11, 02:01
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

A, είναι χωρίς κοντρες. Γι'αυτο τοσο πάχος.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Και με δεκάρι νομίζω γίνεται. Ρωτα και στα DIY (η ζητα απο καποιον μοντερατορ να μεταφερει αυτο το θεμα εκεί).

Ουσιαστικά θέλεις ενα ενυδρειο 75*50*60 χωρις κόντρες πάνω;
Σε ενοχλουν οι πλαγιες κόντρες, κατα μήκος του ενυδρειου, ή και οι κάθετες που "δενουν" το πισω με το μπροστα;
-------------------------
Αυτο για την ροή που είπα:

Μερικοι υποστηρίζουν οτι όσο μεγαλύτερη ροή έχει ενα φίλτρο, τόσο περισσότερες φορές γυρνάει το νερό του ενυδρείου και άρα τόσο καλύτερα καθαρίζεται. Αλλοι υποστηρίζουν οτι αμα έχει μικρή ροή, τότε το νερό μένει περισσότερη ώρα στα υλικά και καθαρίζεται καλύτερα. ...Δεν έχω προσοπική άποψη επ αυτου.

Τώρα, για τις προτιμήσεις των ψαριών. Μερικά ήδη, π.χ. οι Αφρικανές κιχλίδες, οι πλέκο κτλπ προτιμούν νερά που κινούνται γρήγορα. Αντίθετα, αλλα ειδη, όπως οι μονομάχοι, τα χρυσοψαρα κτλπ, προτιμουν νερά που κινουνται πολύ αργα. Πρεπει να δεις τι αρέσει στα ψάρια σου και αναλόγως να πράξεις.
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 01-05-11 στις 02:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-11, 03:09
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

http://www.howtocareforfish.com/tag/...n-macrostomus/
ισως βοηθησει!! παντως μπορει να φτιαξει μια γυαλα με 12αρι τζαμι και ενα εσωτερικο sump δεν θα του βγει πολυ ακριβα πιστευω. απλως τα ψαρακια αυτα μεγαλωνουν πολυ και για 100 που λεει δεν ξερω. μαλλον τα spa τα παιρνουν μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-11, 11:51
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
A, είναι χωρίς κοντρες. Γι'αυτο τοσο πάχος.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Και με δεκάρι νομίζω γίνεται. Ρωτα και στα DIY (η ζητα απο καποιον μοντερατορ να μεταφερει αυτο το θεμα εκεί).

Ουσιαστικά θέλεις ενα ενυδρειο 75*50*60 χωρις κόντρες πάνω;
Σε ενοχλουν οι πλαγιες κόντρες, κατα μήκος του ενυδρειου, ή και οι κάθετες που "δενουν" το πισω με το μπροστα;
-------------------------
Αυτο για την ροή που είπα:

Μερικοι υποστηρίζουν οτι όσο μεγαλύτερη ροή έχει ενα φίλτρο, τόσο περισσότερες φορές γυρνάει το νερό του ενυδρείου και άρα τόσο καλύτερα καθαρίζεται. Αλλοι υποστηρίζουν οτι αμα έχει μικρή ροή, τότε το νερό μένει περισσότερη ώρα στα υλικά και καθαρίζεται καλύτερα. ...Δεν έχω προσοπική άποψη επ αυτου.

Τώρα, για τις προτιμήσεις των ψαριών. Μερικά ήδη, π.χ. οι Αφρικανές κιχλίδες, οι πλέκο κτλπ προτιμούν νερά που κινούνται γρήγορα. Αντίθετα, αλλα ειδη, όπως οι μονομάχοι, τα χρυσοψαρα κτλπ, προτιμουν νερά που κινουνται πολύ αργα. Πρεπει να δεις τι αρέσει στα ψάρια σου και αναλόγως να πράξεις.
Στα Garra rufa τι αρέσει? δε μπορώ να βρω.. πως το ψαχνω? (βρήκα οτι θέλουν 0,75 lt/ψαρακι).

Το λινκ το ειχα ξαναδει. Αναφέρεται για ενυδρείο (γυάλα μαλον) χωρίς κόντρες... Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-11, 12:39
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κοιτα, 0,75l λενε αυτοι απο τα σπα. Είναι δυνατον να ζει ενα ψαρι που γινεται ~10εκ σε ενα μπουκαλι νερό;

http://www.fishbase.org/summary/spec...y.php?id=26483

Παράθεση:
Biology
Found in different habitats such as rivers, lakes, small ponds, and small muddy streams. Hides under and among stones and vegetation. Bottom dweller, feeding on aufwuchs. Said to also occur in hot ponds where they feed on the skin scales of bathers, reducing illnesses such as neurodermitis.
Λεει για λίμνες και λασπωδη ρεματα. Εγω καταλαβαινω νερά όχι τόσο γρηγορα. Κοινως αμα εχεις κυκλοφορια 4-5 φορες τα λιτρα εισαι οκ. ( 4-5 φορες ειναι στα 200 λιτρα 800-1000 λιτρα την ώρα αντλια)

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοεί με ή χωρίς κόντρες...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-11, 13:15
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Αντλια

Αυτο δε καταλαβαίνω φίλε Tsoum...

Αύριο μάλλον θα πάω να πάρω ένα ετοιματζίδικο ενυδρείο 1μ γιατί δε βρίσκω άκρη με κατασκευή. Συμαντική ερώτηση: ΟΛΑ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΤΖΙΔΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ??? δηλαδη κάτω απο το καπακι? Γιατί αυτό που βρήκα την έχει στη μεση και είναι ενοχλήτικό (κατά μήκος, δηλαδή στο 1,20).

Το δευτερο ερώτημα είναι: ΤΙ Φίλτρο να παρω? Θα προτιμούσα εσωτερικό φυσικά, δηλαδή να μπέι μέσα στο ενυδρείο, όπως όλα τα εξαρτήματα.

Ευχαριστώωωω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-11, 13:17
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν εχουν ολα τα ενυδρεια κοντρα στην μεση
φιλτρο καλητερα να παρεις εξωτερικο (αν εχεις το ενυδρειο στο πατωμα δεν ξερω αν θα λειτουργει ρωτα το)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-11, 13:24
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχουν ολα τα ενυδρεια κοντρα στην μεση
φιλτρο καλητερα να παρεις εξωτερικο (αν εχεις το ενυδρειο στο πατωμα δεν ξερω αν θα λειτουργει ρωτα το)
Οι πωλητές σίγουρα δε ξέρουν, και Νομίζω κανείς δε ξέρει καλύτερα απο το team εδω ))
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-11, 13:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πρεπει η κεφαλή να είναι κάτω απο το επίπεδο του νερόυ, γιατί το εξ. φιλτρο είναι σχεδιασμένο να σπρωχνει το νερό, και όχι να το ρουφάει.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-11, 13:44
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει η κεφαλή να είναι κάτω απο το επίπεδο του νερόυ, γιατί το εξ. φιλτρο είναι σχεδιασμένο να σπρωχνει το νερό, και όχι να το ρουφάει.
Αρα όπως λέμε και στην καθομιλουμενη (και να με συγχορέσετε)... "κοινώς τον ηπι@@με...¨
Αρα? μονο λύση με αντλία μέσα ή εσωτερικό φίλτρο.. Σωστα?

Ποιο εσωτερικό φίλτρο μου προτείνεις γιαυτο???? (Στο 60χ60 με 100 ψαρακια και στο 120χ40 με 200 περίπου)?

Χιλια thanks και παλιιι!!

* Μηπως να βάλω 2 φίλτρα? αλλα μετά το κόστος νομίζω οτι ανεβαίνει όσο να γίνει κατασκευη... που θα ειναι σαφέστατα σωστοτερη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-11, 14:12
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το 2213 έχει υψος περίπου 35.

Αλλα και πάλι, δεν διαβάζεις τι σου γράφω. ΑΝ ΤΟ ΚΑΘΕ Ψ¶ΡΙ ΕΧΕΙ 2 ΕΥΡΩ ΠΑΕΙ 200... Σιγά μην έχει 2 όμως. Κανενα ταληρο θα εχει στανταρ...

Σε ρώτησα για τις κόντρες, δεν πήρα απαντηση. Τι να σου προτείνω πια....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-11, 14:15
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή απολογουμαι :)

Ναι εχεις δικιο.. εχω πνηγει κυριολεκτικα..

Οι κοντρες θα με ενοχλουσαν μονο απο την πλευρα που θα καθομαι (απο τη μια απο τις 4 δηλαδη, καθως και αν ηταν στη μεση οπως ειναι στα αγοραστα ενυδρεια...

Αυτό

Οσο για την τιμη ναι... ειναι πανακριβα αλλα... 100 στην αρχη.. τα εχω βρει 3 ευρω το ενα περιπου απο κατασκευαστη ενυδρειου εδω. βεβαια δε ξερω αν θα μου τα δωσει τοσο αν δε παρω το ενυδρειο απο αυτον.. αλλα καποιο τροπο θα βρω αφου πρέπει...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-07-12, 13:28
evanipa Ο χρήστης evanipa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: 1821
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι,

ψάχνω 2 μήνες τώρα να φτιάξω ένα μικρό ενυδριάκι για gαrra fufa (spa).

Ξέρει κανείς κάποιον που να φτιάχνει τετοια ενυδρεία σε λογικές τιμές? (γιατί όσοι έχω ψάξει που διαφημίζουν FISH SPA kλπ, το παρακάνουν με αυτά που ζητάνε...)...

Please pm για να ειμαστε σωστοί με τους κανόνες του site.

Σας ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδια!!!


Βρήκες τελικά?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή ενυδρείου Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-09-04 13:26
Κατασκευή ενυδρείου - help!! thanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 22-08-04 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07331 seconds with 15 queries