Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 10-07-12, 11:15
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Νέος στο χόμπυ χρειάζεται αρκετή βοήθεια.

Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
Όντας άσχετος επι του θέματος αλλά με όρεξη και αγάπη θα χρειαστώ την βοήθειά σας να μου λύσετε αρκετές απορείες.

Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση άρα ψάχνωμαι να το κάνω όσο πιο οικονομικά γίνεται και θα εκμεταλευτώ αρκετές περιπτώσεις που χαρίζονται υλικά για να ολοκληρώσω το ενυδρείο μου.

Και ξεκινάμε:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Λάμπες και χρονοδιακόπτη λαμπών έχει ήδη το ενυδρείο.

3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
¶μμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά. Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
Πέτρες;
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.

4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
Γλύφτρες και καθαριστές?
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.

5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια

Γενικά ψάχνω να βρώ την ποιο απλή λύση και ποιο οικονομική (Ειδικά σε ότι χαρίζεται). Θέλω να μάθω ώστε σε 3-4 χρόνια θα βάλω πιράνχας χχαχαχα (πλάκα κάνω).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 16-07-12, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που τα βακτηρια λενε να βαλεις ψαρι, σημαινει οτι χρειαζονται ρυπους που δεν του παρεχει το σκευασμα.
Οσο δεν εβαζες εσυ τεχνητα ρυπους, ο κυκλος του αζωτου δεν ξεκινησε και η βιολογια που μπορει να αναπτυσοταν ειναι ανυπαρκτη.

Δευτερο προβλημα μη αναπτυξης της βιολογιας ειναι η θερμοκρασια (36C)
Μετα τους 30-32C η αναπτυξη της βιολογιας πεφτει κατακορυφα.
Ρυθμισε σταθερη θερμοκρασια 29-30C

Πριν κανεις καποια κινηση με ψαρια, κανε οπωσδηποτε μετρησεις γιατι οι οιωνοι ειναι ασχημοι.

Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου και για τους παραγοντες που τον επηρεαζουν.
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-07-12, 13:31
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που τα βακτηρια λενε να βαλεις ψαρι, σημαινει οτι χρειαζονται ρυπους που δεν του παρεχει το σκευασμα.
Οσο δεν εβαζες εσυ τεχνητα ρυπους, ο κυκλος του αζωτου δεν ξεκινησε και η βιολογια που μπορει να αναπτυσοταν ειναι ανυπαρκτη.

Δευτερο προβλημα μη αναπτυξης της βιολογιας ειναι η θερμοκρασια (36C)
Μετα τους 30-32C η αναπτυξη της βιολογιας πεφτει κατακορυφα.
Ρυθμισε σταθερη θερμοκρασια 29-30C

Πριν κανεις καποια κινηση με ψαρια, κανε οπωσδηποτε μετρησεις γιατι οι οιωνοι ειναι ασχημοι.

Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου και για τους παραγοντες που τον επηρεαζουν.
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
Σίγουρα δεν βάζω ψάρια πριν μετρήσω και δεν φτιάξω το περιβάλλον όπως πρέπει. Δεν πάω τελείως κουτουρού, ελπίζω μέσα στη βδομάδα να φτιάξω και το πρόβλημα θερμοκρασίας με ανεμιστήρες γιατί μπορώ και να μαγειρέψω μέσα στο ενυδρείο με τέτοιες θερμοκρασίες. Να δώ σήμερα που άνοιξε το σπίτι και έβγαλα και το ένα καπάκι θερμοκρασίες και βλέπουμε πως θα πράξω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπυ - επιλογή ενυδρείου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 30 25-08-08 01:07
Καλησπέρα σε όλους!!!-νέος στο χόμπυ *ΙΧΘΥΣ* Αρχάριοι γλυκού νερού 9 05-04-07 15:48
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03736 seconds with 15 queries