Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 04-06-12, 13:50
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Σιποραξ

Παιδια καλησπερα,

Σημερα το πρωι αγορασα απο το πετ σοπ σιποραξ (κατι λευκα μπαλακια σε διχτυ) και ο πετ σοπας μου ειπε να τα βαλω ολα μαζι οπως ειναι με το διχτυ μεσα στο φιλτρο, κατω απο το σφουγγαρι (το οποιο μολις του ειπα οτι ειναι μαυρο μου ειπε οτι θα ειναι ανθρακα και θελει αλλαγη, δεν κανει τιποτα, ισχυει; ).

Το θεμα μου ειναι οτι επειδη το φιλτρο ειναι μικρο (δε ξερω μαρκα, αυτο που ειχε επανω το ενυδρειο) το ανοιξα και δε χωρανε με τιποτα, ισα ισα χωραει το σφουγγαρι. Καπου διαβασα να κοψω το σφουγγαρι, αλλα και παλι αν βαλω ολο το διχτακι μεσα δε χωραει καθολου σφουγγαρι!Τι να κανω; Υπαρχει προβλημα αν κοψω το διχτακι και βγαλω μερικα μπιλακια και βαλω μονο αυτα μαζι με το σφουγγαρι;
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 07-06-12, 06:45
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Ναι το στικ δεν ειχε αμμωνια, αλλα μου ειπε οτι την υπολογιζει αφου τα αλλα 2 ειναι 0, οτι θα ειναι κι αυτη 0. Δεν ισχυει;;;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-06-12, 08:29
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Όχι, δεν ισχύει. Αν δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου κάλλιστα θα μπορούσες να έχεις αμμωνία 10 ή περισσότερο, και 0 στις υπόλοιπες 2 μετρήσεις. Χρειάζεται να μετρήσεις αμμωνία άμεσα. Αφού έβαλες τώρα το σιποράξ και έβγαλες και μέρος του σφουγγαριού, είναι πιθανό να μην έχει αρχίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-06-12, 08:34
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι αλλα εχω μεσα ψαρια...Γινεται να μην εχει αρχισει;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-06-12, 09:26
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πρέπει να περάσουν συνήθως 7-10 μέρες για να ξεκινήσει. Και αν όταν έβαλες το σιποράξ πέταξες το μεγαλύτερο μέρος του σφουγγαριού χωρίς να μεταφέρεις την (όποια) βιολογία είχε σχηματιστεί, είναι σαν να ξεκίνησες από την αρχή. Γιατί δε βάζεις μπόλι?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-06-12, 09:42
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Γιατι δε βρισκω στην περιοχη μου. Υπαρχει ενα παιδι που προθυμοποιηθηκε να μου δωσει και περναει συχνα απο τη γειτονια μου αλλα δε βλεπω να συμπιπτουν οι ωρες μου...Τελικα δλδ κακως εκανα και εβαλα το σιποραξ, αυτο αποδεικνυεται...Μπορει να ειχα φτιαξει βιολογια και να την κατεστρεψα...Βεβαια κρατησα περισσοτερο απο το μισο σφουγγαρι αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εστηψα το υπολοιπο πανω στο σιποραξ οπως επρεπε

Παντως εχω τρεις μερες απο την ημερα που εβαλα το σιποραξ και το ενυδρειο λειτουργουσε για τρεις μερες με 2 ψαρια, δε θα υπηρχαν εστω λιγα νιτρωδη, ακομα και με αυτα τα βακτηρια που εμειναν στο υπολοιπο σφουγγαρι; Τι να πω....

Αντε να στρωσει γιατι δεν το ευχαριστιεμαι τωρα, τοτε θα αρχισω να το ευχαριστιεμαι...Λεω να παω να παρω ενα τεστ αμμωνιας να τελειωνουμε... Ποιο προτεινετε; Υγρο της API;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-06-12, 09:50
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ναι, είναι το καλύτερο. Υπάρχουν πολλοί στην Αθήνα που δίνουν μπόλι, δε μπορεί να είναι τόσο δύσκολο και απ' ότι φαίνεται είναι απαραίτητο για να τη βγάλουν καθαρή τα ψαράκια σου. Το σιποράξ καλά έκανες και το έβαλες, και από την υπόλοιπη βιολογία λογικά δεν την κατέστρεψες τελείως, απλά θα καθυστερήσει να πάρει μπρος.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-06-12, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Ναι το στικ δεν ειχε αμμωνια, αλλα μου ειπε οτι την υπολογιζει αφου τα αλλα 2 ειναι 0, οτι θα ειναι κι αυτη 0. Δεν ισχυει;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα εχω μεσα ψαρια...Γινεται να μην εχει αρχισει;
Δεν μπορει να ειναι κανεις σιγουρος για την τιμη της αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4) εχωντας τις μετρησεις Νιτρωδων (ΝΟ2) και Νιτρικων (ΝΟ3).
(θα τα γραφω ετσι απο εδω και μετα)
Μπορει λοιπον η ΝΗ3/ΝΗ4, να εμφανιστει* ειτε σε στρωμμενο ενυδρειο (οπου μπορει οποιαδηποτε στιγμη να γινει καποια διαταραξη της βιολογιας και να ανεβασει ΝΗ3/ΝΗ4), ειτε σε αστρωτο ενυδρειο (οπου μπορει να βρισκεται στην αρχη του κυκλου του αζωτου οπου υπαρχει μονο ΝΗ3/ΝΗ4 στο νερο και τιποτα απο τα ΝΟ2, ΝΟ3).

Ο κυκλος του αζωτου ξεκιναει αμεσως απο τη στιγμη που αρχιζουν να παρεχονται ρυποι και μολις δημιουργηθουν οι πρωτες αποικιες νιτροποιητικων βακτηριων (θα τα αναφερω και ως βιολογια απο εδω και μετα) ξεκιναει η νιτροποιηση (δλδ η ΝΗ3/ΝΗ4 οξειδωνεται σε ΝΟ2 και στη συνεχεια τα ΝΟ2 σε ΝΟ3), και συνεχιζει οσο παρεχονται ρυποι.
Στις μετρησεις μπορουμε απο τη 1-2η μερα να βρουμε ΝΗ3/ΝΗ4


Συνηθως η τυπικη πορεια του κυκλου κραταει περιπου 30-40 μερες (χωρις βοηθεια απο βακτηρια ή μπολιασμα - αλλα μπορει και περισσοτερο απο 30-40 μερες)
Στη φωτο βλεπουμε πως παει ο κυκλος (nitrite = NO2 και nitrate = NO3)




Μετα την ολοκληρωση του κυκλου ομως χρειαζετα προσοχη σε κατι που πολλοι δεν υπολογιζουν,
α) την ποσοτητα της βιολογιας που εχει δημιουργηθει και
β) την απονιτροποιηση. Ειτε φυσικη (μηδενισμος ΝΟ3 - οπου τα νιτρωδη επιστρεφουν στην ατμοσφαιρα ως αεριο αζωτο μεσω απονιτροποιητικων βακτηριων), ειτε τεχνητη (με ζωντανα φυτα και αλγες ή αλλαγες νερου κλπ).

Τα ΝΟ3 λοιπον στο τελος, μπορει να ειναι

α) πολλα, δλδ να εχουμε ισχυρη βιολογια να μπορει να οξειδωνει μεγαλη ποσοτητα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2, σε ΝΟ3,
β) ελαχιστα ή και μηδεν, και να εχουμε δυο περιπτωσεις που συμβαινουν
i. ελαχιστη βιολογια για την οξειδωση ελαχιστης ποσοτητας ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2, σε ΝΟ3 (που σημαινει οτι μπορει να αντεξει ελαχιστη ποσοτητα ρυπων, δλδ 1-2 ψαρακια στην αρχη και ελαχιστο ταισμα που αυξανεται σταδικα, και η εισαγωγη ψαριων λιγα λιγα καθε εβδομαδα)
ii. να εχουμε ισχυρη βιολογια που οξειδωνει μεγαλη ποσοτητα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 σε ΝΟ3, αλλα να μη φαινονται (τα ΝΟ3) στις μετρησεις λογω της απονιτροποιησης. (δλδ μπορουμε να βαλουμε περισσοτερα ψαρια -οχι ολα και παλι- και να μην ειμαστε τοσο τσιγγουνηδες στο ταισμα)

Η ποσοτητα της βιολογιας εξαρταται αμεσα απο την ποσοτητα των ρυπων (που γινονται ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 και ειναι η "τροφη" της βιολογιας). Επισης αν σταματησουν οι ρυποι, αρχιζει και η αντιστροφη μετρηση για το "ξεστρωσιμο" του ενυδρειου ή αν περιοριστουν ή αυξηθουν, να αυξηθει ή μειωθει αναλογα και η βιολογια (παντα σε συναρτηση και με την ποσοτητα βιολογικου υλικου που διαθετει το φιλτρο μας για εγκατασταση της βιολογιας).
(Πχ τα ψαρια που εχεις, παρεχουν ρυπους, οποτε ο κυκλος μεν ξεκιναει αμεσως - αν δεν υπαρχουν παρεμποδιστικοι παραγοντες**- φυσικα δε, χωρις να ολοκληρωνεται πριν στρωσει το φιλτρο).

Αυτα λοιπον ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για την ποσοτητα των ψαριων και του αναλογου ταισματος (δλδ την παροχη ρυπων στο νερο) που θα μας επιτραπει να κανουμε μετα την ολοκληρωση του κυκλου.

Φυσικα πριν εισαγουμε ψαρια πρεπει να μειωσουμε και τα ΝΟ3 (με αναλογη αλλαγη νερου) σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 25ppm (για τα ψαρια ιδανικα θα ηταν και μηδεν, αλλα αν εχουμε φυτα που τα χρειαζονται ως τροφη, πρεπει να περισσευει και μια μικροποσοτητα ως ενδειξη υπαρξης τους στις μετρησεις μας, εστω 5-10ppm)

Αν εισαχθουν ψαρια πριν την ολοκληρωση του κυκλου (και κανουν αυτο το λαθος πολλοι στην αρχη απο μη ενημερωση ή βιασυνη και ανυπομονησια), πρεπει να γινει ισχυρο μπολιασμα (μεταφορα ετοιμων και πολλων βακτηριων απο ετοιμο στρωμμενο φιλτρο) για αυτοματο στρωσιμο του φιλτρου.
Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα μπολιασματος πρεπει
α) να μπουν βακτηρια εμποριου
β) να γινεται ελαχιστο ταισμα που αυξανεται πολυ σταδιακα μερχι να στρωσει το ενυδρειο
γ) να γινονται αλλαγες νερου
και ολα αυτα για να κρατηθει η ποσοτητα των τοξικων (οι κιτρινες περιοχες στο πιο πανω διαγραμμα) σε πολυ χαμηλη σχεδον μηδενικη σταθμη και να ολοκληρωθει "σιωπηλα" ο κυκλος του αζωτου και το στρωσιμο.
Φυσικα θα ειμαστε πιο τυχεροι αν τα ψαρια που καναμε το λαθος και βαλαμε, ειναι πολυ λιγα, μικρου μεγεθους και οχι ευαισθητα.

Οπως βλεπετε ειναι χειροτερη ταλαιπωρια για εμας το στρωσιμο με ψαρια και αν δεν ταλαιπωρηθουμε εμεις θα ταλαιπωρηθουν εως θανατου τα ψαρια.
Δοξα τω θεω που υπαρχει το μπολιασμα.

* Αντιμετωπιση προβληματος με αμμωνια
** Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-06-12, 14:07
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Respect....
Μετά από όσο καιρό ασχολούμαι (λίγο, αλλά λέμε τώρα) πρώτη φορά βλέπω σε τόσο λίγες γραμμές μια τόσο εμπεριστατωμένη περιγραφή του κύκλου....

Μπράβο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-06-12, 14:44
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Δηλαδή (αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα) για τη δικη μου περιπτωση μαλλον πρεπει να υποθεσω οτι βρισκομαι στην αρχη του κυκλου και αρα θα εχω αμμωνια και δε θα εχω ακομα καθολου νιτρικα και νιτρωδη γι αυτο το λογο;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-06-12, 15:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή (αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα) για τη δικη μου περιπτωση μαλλον πρεπει να υποθεσω οτι βρισκομαι στην αρχη του κυκλου και αρα θα εχω αμμωνια και δε θα εχω ακομα καθολου νιτρικα και νιτρωδη γι αυτο το λογο;
Πιο πιθανο ειναι αυτο.
Εκτος αν εχει στρωσει ηδη το ενυδρειο και λογω πληρους απονιτροποιησης (φυσικης απονιτροποιησης πραγμα απιθανο για νεο ενυδρειο) ή λογω υπαρξης ικανης ποσοτητας ταχειας αναπτυξης φυτων και παραλληλα να εχουν γινει οι μετρησεις μετα απο αλλαγη νερου.
Παιζει και να εχει γινει λαθος στη διαδικασια μετρησης (ακριβης τηρηση οδηγιων σχετικα και με τους χρονους) ή να εχουν χαλασει τα τεστ (ανοιγμενα πολυ καιρο, αφου χαλανε με τον αερα) ή εχουν ληξει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-06-12, 15:51
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Αλλαγη νερου ειχα κανει 2 μερες πριν, οχι μεγαλη, απλως επειδη εβαλα ψαρακι και επαιρνα νερο απο το ενυδρειο για να κανω την προσαρμογη, μετα συμπληρωσα.
Οσο για το να ηταν λαθος οι μετρησεις πολυ πιθανο, καταρχας δεν κρατησε καθολου χρονο, το βουτηξε μεσα και μετα το κοιταξε και μου το εδειξε και μου ειπε οτι ειναι οκ!
Καλα καταλαβα, παω να παρω τα τεστ (ισως σημερα παρω αμμωνιας για αρχη) γιατι δεν ειναι να εχεις πουθενα εμπιστοσυνη...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-06-12, 16:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγη νερου ειχα κανει 2 μερες πριν, οχι μεγαλη, απλως επειδη εβαλα ψαρακι και επαιρνα νερο απο το ενυδρειο για να κανω την προσαρμογη, μετα συμπληρωσα.
Οσο για το να ηταν λαθος οι μετρησεις πολυ πιθανο, καταρχας δεν κρατησε καθολου χρονο, το βουτηξε μεσα και μετα το κοιταξε και μου το εδειξε και μου ειπε οτι ειναι οκ!
Καλα καταλαβα, παω να παρω τα τεστ (ισως σημερα παρω αμμωνιας για αρχη) γιατι δεν ειναι να εχεις πουθενα εμπιστοσυνη...


Simply dip the test strip in the water for a few seconds, and then wait a minute for it to change colour.
Then just compare the colours to the chart on the pack to get your readings.
Always read the instructions before use.
http://www.tetra-fish.co.uk/tetra/go...=34&lang_id=20
-------------------------
Και μετα καθομαστε και γραφουμε σεντονια για να βρουμε γιατι δεν εχεις ΝΟ2, ΝΟ3 και αν υπαρχει πιθανοτητα να εχεις ΝΗ3/ΝΗ4
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-06-12 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-06-12, 08:09
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια καλημερα,

Λοιπον, χθες πηγα σε ενα εξαιρετικο pet shop (που εχει κυριως ειδη ενυδρειου) , δε ξερω αν κανει να πω το ονομα του, αν και θα το ηθελα πολυ γιατι ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενη για πρωτη φορα απο πετ σοπ και τον ανθρωπο που ειναι εκει. (αν κανει να αναφερω ονομα πειτε μου, το εχετε κι εσεις στα προτεινομενα πετ σοπ αν δεν κανω λαθος!!). Μου εξηγησε παρα πολλα πραγματα, με βοηθησε να καταλαβω και να λυσω οποια μου απορια κ μου εδωσε μπολι! Δεν υπαρχει θεμα αρρωστιας, το εμπιστευομαι αυτο το πετ σοπ, φαινονται οι ανθρωποι που γνωριζουν κι οσοι δε ξερουν που τους πανε τα 4 κι απλως λενε πραγματα για να πουλησουν. Ηταν ο μονος που μου ειπε οτι ηταν λαθος που εβαλα ψαρι πριν στρωσω το ενυδρειο, οταν ολοι οι υπολοιποι (κι ηταν περισσοτεροι απο 6-δεν εχω αφησει πετ σοπ για πετ σοπ στην Αθηνα!!) μου ελεγαν πως ετσι επρεπε να κανω.

Οποτε τωρα εβαλα το μπολι κι ελπιζω ολα να ειναι καλα. Μεσα στην εβδομαδα θα του παω και νερο να μου κανει ο ανθρωπος μια μετρηση (σοβαρη επιτελους!!) και θα αγορασω και τεστ, τουλαχιστον αμμωνιας σε πρωτη φαση!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-06-12, 09:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φυσικά και μπορείς να πεις. Τι σου έδωσε για μπόλι; Πάντως δεν είναι μόνο θέμα εμπιστοσύνης το μπόλι από μαγαζί. Περνάνε τόσα ψάρια από τα νερά τους που όσο προσεκτικοί και να είναι οι ίδιοι ο κίνδυνος είναι αυξημένος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-06-12, 09:59
elias
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλημερα,

δε ξερω αν κανει να πω το ονομα του, αν και θα το ηθελα πολυ γιατι ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενη για πρωτη φορα απο πετ σοπ και τον ανθρωπο που ειναι εκει. (αν κανει να αναφερω ονομα πειτε μου, το εχετε κι εσεις στα προτεινομενα πετ σοπ αν δεν κανω λαθος!!)
Να το πεις. Τα καλά καταστήματα πρέπει να αναφέρονται !!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-06-12, 11:17
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ειναι το Starfish Aquariums στη Ν.Φιλαδελφεια! Πραγματικα πολυ καλο μαγαζι και ο πρωτος σοβαρος ανθρωπος που μιλουσε για ψαρια!
Για μπολι μου εδωσε ενα σαν αστερακι μαυρο το οποιο ειχε στο δικο του ενυδρειο και ειχαν δημιουργηθει επανω αποικιες βακτηριων.
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-06-12, 13:32
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι το Starfish Aquariums στη Ν.Φιλαδελφεια! Πραγματικα πολυ καλο μαγαζι και ο πρωτος σοβαρος ανθρωπος που μιλουσε για ψαρια!
Για μπολι μου εδωσε ενα σαν αστερακι μαυρο το οποιο ειχε στο δικο του ενυδρειο και ειχαν δημιουργηθει επανω αποικιες βακτηριων.
ο Μανθος ειναι εγγυηση
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-06-12, 13:54
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το καταλαβα

Δεν ξαναλλαζω καταστημα!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-06-12, 23:34
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε τωρα εβαλα το μπολι κι ελπιζω ολα να ειναι καλα. Μεσα στην εβδομαδα θα του παω και νερο να μου κανει ο ανθρωπος μια μετρηση (σοβαρη επιτελους!!)
Μην μπεις στον κόπο να του πας νερό εκτος εάν έχεις ειδικό φιαλίδιο βιολογικού εργαστηριου που θα κρατήσει τις παραμέτρους σταθερούς και μονο με την αλλαγή
θερμοκρασίας οι μετρήσεις δεν θα αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα .

Δες από στον petcumulus αν έχουν τα test kit τις api και αγόρασε τα να έχεις τα τεστάκια σου που είναι απαραίτητα για το hobby
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-06-12, 23:08
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Έχω mini siporax να σου δώσω αν θες, το οποίο χωράει σε μικρά φίλτρα. Αν είναι το μακαρόνι σπάστο για να χωράει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1)σιποραξ , 2)πετονια janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-08-11 15:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07507 seconds with 15 queries