Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-16, 10:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Κατασκευή καπακιού με ανεμιστήρες

Καλημέρα σας,

Έχω ένα Rehau 300 lt. Το καπάκι του ενυδρείου αποτελείτε από 5 κομμάτια.
Έχει 3 «φλαπς» (μακρόστενες λουρίδες οι οποίες σηκώνονται και κατεβαίνουν αν θέλεις) και 2 κομμάτια στα οποία από κάτω είναι συνδεδεμένα τα φώτα και τα μπαλαστ.

Σκέφτομαι για τους καλοκαιρινούς μήνες να φτιάξω ένα «στενόμακρο» καπάκι σαν την πίσω λουρίδα που έχει (120 χ 10 cm) από μαύρο πλεξιγκλάς, και σε αυτή να ανοίξω τρύπες για τα ανεμιστηράκια.
Επειδή το φάρδος είναι 10 cm αναγκαστικά θα πάω σε ανεμιστηράκια 80mm x 80mm.
Έχω βρει αυτά σαν "αθόρυβα" (παίζει μεγάλο ρόλο ο θόρυβος στο σπίτι, σε οτιδήποτε δεν έχει επιλεγεί από το έτερον ήμισυ) και αρκετά δυνατά ως προς την απόδοση.

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650186

Για τα 300 λίτρα που είναι το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω 5 ανεμιστηράκια (4 να βάζουν αέρα και το ένα να βγάζει τον αέρα). Τα ακροφύσια από τα ανεμιστηράκια θα τα αφήσω όπως είναι με το «κλιπς-καρφάκια» και στην κεντρική γραμμή καλωδίου που θα συνδέει και τα 5 ανεμιστηράκια θα βάλω 5 διακλαδώσεις με αρσενικά φις για να κουμπώνουν τα θηλυκά από τα ανεμιστηράκια.

Επειδή δεν υπάρχει χώρος για να βάλω κανάλι πλαστικό και να βάλω μέσα το κεντρικό καλώδιο σκέφτομαι να περάσω όλη γραμμή με θερμομονωτικό μακαρόνι και μετά να την βάλω σε σωλήνα πλαστικό που θα πέφτει πίσω από το ενυδρείο ως την είσοδο του stc .

Επειδή τα 120cm του πλέξι σίγουρα θα χρειαστούν μια σταθεροποίηση σκέφτομαι να βάλω περιμετρικά πηχάκι πάχους 0,5 cm (σαν κορνίζα)και κάποια κάθετα σε διάφορα σημεία στη μέση.

Οποιαδήποτε άποψη – συμβουλή – γνώμη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίος !!
Για το καπάκι σωστά λες πως πρέπει να βάλεις πλαίσιο/κόντρα/νευρο περιμετρικά και να βάλεις και αρκετά κατά πλάτος, να κάνεις δηλαδή κυψέλες.
θα πας να τα πάρεις έτοιμα κομμένα Λάμπρο ή θα τα κόψεις εσύ ;
Πάχος 3αρι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-16, 11:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τάκη καλημέρα. Στον Σπακούρη θα πάω να τα πάρω και θα ζητήσω να μου τα κόψουνε.
Τώρα για το πάχος φοβάμαι λίγο το 3αρι και σκεφτόμουν για 5αρι. Δεν ξέρω. ποια είναι η γνώμη σου?
Παρεπιπτόντως τα ανεμιστηράκια θα πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια του πλέξι ή μέσα από την επιφάνεια (δηλαδή προς τη μεριά του νερού)?

Θα χρειαστώ και προστατευτικό διχτάκι για την σκόνη στα ανεμιστηράκια ή όχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-16, 11:13
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον κατι τετοιο παω να φτιάξω κι εγω για το rehau 400 που εχω.... για 5αρι κοιτουσα εγω για ναμην εχει ταλάντωση αν και τα δικα του φλαπς ειναι πολυ λεπτά αλλα δεν ειναι πλεξιγκλας...

Το διχτακι νομιζω ειναι άχρηστο
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-16, 11:24
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Irakles, τα ίδια είναι το 300 και το 400 (τι βλακεία έκανα και δεν πήρα από την αρχή το 600..τεσπα).

Με το καπάκι αυτό αντί να το περνάς στην υποδοχή που έχει αριστερά και δεξιά το κανονικό "φλαπ", απλά το ακουμπάς σαν τελαράκι από πάνω. Για αυτό θέλω να το δεσω περιμετρικά για να είναι στιβαρό.

Απλά θέλω να μάθω αν τα ανεμιστηράκια που βρήκα κάνουν (αν τα έχει βάλει κάποιος και τα ξέρει) και αν θα χρειαστώ περισσότερα ?

Μετασχηματιστές και τα λοιπά είναι εύκολο να βρεις μεταβλητής τάσης στον κατουμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-16, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα ανεμιστηράκια δεν ξέρω αλλά θα ήθελα να μάθω τι δουλειά κάνουν.
Στο δικό μου (130 λίτρα) έχω 2 ανεμιστηράκια, εσύ Λάμπρο δεν θα πρέπει να βάλεις 4 ;
Βάζεις και τον μετασχηματιστή στα 9v ή στα 6v να μη κάνει θόρυβο και με τις μεγάλες ζέστες τον ανεβάζεις στα 12v
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-16, 11:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λάμπρο αν γίνουν κυψέλες δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να είναι 5αρι το πλεξι, και ειδικά αν το πλάτος των κάθετων να είναι 5 εκατοστά, θα έλεγα πως το 5αρι βάρος θα προσθέσει που κάποια στιγμή θα στραβώσει και αυτό αν δεν έχει το σωστό σχήμα. Σκέψου μόνο πως το δικό μου το καπάκι στη ταράτσα είναι 120 Χ 50 3αρι και το έχεις δει πως στέκεται, το περιφερειακό τελάρο μαζί με τα ενδιάμεσα το κρατάνε πολύ καλά.
Τα ανεμιστηράκια για λόγους αισθητικής θα τα έβαζα από μέσα, στην απόδοση δεν έχουν διαφορά, ίσως και από μέσα να χαλάσουν πιο γρήγορα αλλά οπτικά δεν θα ήθελα να τα βλέπω και ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σαλόνι.
Τα φιλτράκια για σκόνη κόβουν απόδοση, για αυτό προτιμώ για αισθητικούς λόγους αλλά και για προστασία να μη βάλεις κανείς κανα δάχτυλο ή να μη μπει κανα αντικείμενο κάτι σαν και αυτό αλλά χωρίς τα σφουγγάρια



ή σαν και αυτά τα μεταλικά αλλά σκουριάζουν και το χρώμα ξεχωρίζει, αν είναι μαυρα καλύτερα



στο φυτεμένο έχω τα πρώτα, στα συννεφάκια έχω τα μεταλλικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-16, 19:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Δες και τα konig κι αυτα εχουν φορεθει πολυ μηπως σου πει καποιος που τα εχει!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-16, 19:56
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και τα konig κι αυτα εχουν φορεθει πολυ μηπως σου πει καποιος που τα εχει!
Θέμη, σ' ευχαριστώ. Έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια για τα Konig.
Θα τα κοιτάξω και αυτά. Από όσο έχω διαβάσει τη μεγαλύτερη προσοχή πρέπει να δίνεις στις στροφές, μετά στο ρεύμα, και μετά στο επίπεδο θορύβου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-16, 00:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θ
Τάκη λες αντί να βάλω ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα απλά να ανοίξω 2 τρύπες με πλαστικό προστατευτικό? Θα κάνει δουλειά πιστεύεις?
Το θεωρώ άσκοπο και ίσως να μειώνει και την απόδοση, και αυτό γιατι δημιουργείτε μια ροή αέρα από το ένα ανεμιστηράκι προς το άλλο ανεμιστηράκι, ενω με τα κενά και τις τρύπες αυξάνεται η πίεση στο χώρο και φεύγει από όλα τα σημεία που μπορεί με αποτέλεσμα να υπάρχει ροή σε όλο το χώρο, άρα και εξάτμιση , άρα και μείωση της θερμοκρασίας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο έχω διαβάσει τη μεγαλύτερη προσοχή πρέπει να δίνεις στις στροφές, μετά στο ρεύμα, και μετά στο επίπεδο θορύβου.
Τα CFM ή το m3/h είναι το καλύτερο κριτήριο, μπορεί να έχεις πολλές στροφές αλλά έλικες με μικρή επιφάνεια και άρα χαμηλότερη ροή από έναν αντίστοιχο με χαμηλές στροφές και μεγάλους έλικες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-16, 00:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Για φίλτρα κοιτά και για της Sharkoon τα αλουμινένια φίλτρα που έχει. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις άλλα ίσως με λίγο ψάξιμο να βρεθούν. Εγώ στο www.e-shop.gr τα είχα βρει κάποτε. Κάθονται και όμορφα πάνω στο ενυδρείο αν τα ανεμιστηρακια τα βάλεις από μέσα.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-16, 00:35
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Λάθος, υπάρχουν ακόμα και τώρα χα χα.

http://www.e-shop.gr/sharkoon-alumin...k-p-PER.804570
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-16, 16:15
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φίλτρα κοιτά και για της Sharkoon τα αλουμινένια φίλτρα που έχει. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις άλλα ίσως με λίγο ψάξιμο να βρεθούν. Εγώ στο www.e-shop.gr τα είχα βρει κάποτε. Κάθονται και όμορφα πάνω στο ενυδρείο αν τα ανεμιστηρακια τα βάλεις από μέσα.

αυτά θέλουν προσοχή - να αφαιρείς τη σκόνη ειδικά το καλοκαίρι συχνά γιατί αλλιώς φράζουν τη ροή του αέρα ... και δεν πέφτει η θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-16, 10:11
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τα CFM ή το m3/h είναι το καλύτερο κριτήριο, μπορεί να έχεις πολλές στροφές αλλά έλικες με μικρή επιφάνεια και άρα χαμηλότερη ροή από έναν αντίστοιχο με χαμηλές στροφές και μεγάλους έλικες[/QUOTE]

Τάκη, καλά τα λες αλλά επειδή εγώ ψάχνω για 80αρι αυστηρά, όλοι έχουν πάνω κάτω τους ίδιους έλικες σε επιφάνεια. Απλά κάποιοι χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές στην επιφάνεια του έλικα.

tsoui, Energy52, stanisalus18, Tanganyikas, delta66, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Παρεπιπτόντως Konig σε 80αρι δεν βρήκα, αλλά δεν πειράζει γιατί νομίζω ότι βρήκα λύση.

Ένας φίλος με παρόμοιο επαγγελματικό αντικείμενο, χρειάστηκε να στήσει πρόσφατα ένα σύστημα ψυξης σε κουτί με κάποια Router. Βασική παράμετρος και σε αυτόν ήταν να είναι αθόρυβο.

Χρησιμοποίησε λοιπόν τα ίδια ανεμιστηράκια με αυτά που ήθελα αρχικά εγώ και έκανε τη δουλειά του.
Οπότε μάλλον θα τα δοκιμάσω και εγώ και βλέπουμε.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πως θα στερεωθεί η ταίστρα, αλλά αυτό θα το δω μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-16, 10:36
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Λαμπρο καλημερα! Εγω εχω παρει τα artic απο το πρωτο link που εβαλες και εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες αλλα για υπολογιστες.Για το ενυδρειο θα δειξει οταν ερθει το καλοκαιρι.Εγω δεν θα κανω μονιμη κατασκευη,θα την βγαζω τον χειμωνα.Να εχεις υπ'οψιν σου οτι στην συσκευασια τους σου δινει 4 παρα πολυ μικρες βιδες και δεν φτανουν για να πιασουν και τα πλεγματα(φιλτρα σκονης).Πλεγματα πηρα απο cosmodata πλαστικα και εβγαλα τα σφουγγαρακια.Εχει και μεταλλικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή καπακιού soymaki DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 17-10-14 14:12
συμβουλές για κατασκευή καπακιού tzetzos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 18-02-14 20:59
Ανεμιστήρες για controller. Michalis... DIY . Φτιάχτο μόνος σου 41 27-05-13 22:23
κατασκευή καπακιού για χελωνιέρα giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 11-04-10 13:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12214 seconds with 14 queries