Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 04:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή HELP!!!!!!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------
Title: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: nr22 on 10/03/02 at 16:51:24
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΕΧΩ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ 200ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΩΝ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΥΤΕΣ (ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ) ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΕΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ? Η ΠΟΙΟ ΜΕΤΑ?
ΕΑΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΜΕΣΑ Η ΟΧΙ? ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΙΣ ΕΗΕΙΜ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ 2026, ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΤΖΑΜΙ ΞΕΡΕΤΕ..)
ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ,ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΑΜΜΟ?ΕΑΝ ΤΗ ΛΕΩ ΚΑΛΑ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.ΓΙΑ SKIMMER ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 50-55000ΔΡΧ(ΑΥΤΟ ΚΡΕΜΙΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ) ΚΑΙ ΕΝΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 400 ΕURO ΑΚΡΙΒΟ!! ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ CHILLER KAI EKEI EINAI ΠΟΥ ΤΑΠΕΞΑ!! ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 850-900EURO ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΙΝΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΓΥΡΟ ΣΤΟ ΜΑΙΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ?Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,ΠΑΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΕΚΤΗ.ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΛΑ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: george on 10/03/02 at 17:07:35
--------------------------------------------------------------------------------
Καλως ηρθες στο board. ;
Σε παρακαλω αλλη φορα γραψε με μικρα.
Ειναι σαν να φωναζεις με τα κεφαλαια :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: Tolis on 10/03/02 at 21:57:04
--------------------------------------------------------------------------------
Βλεποντας και τα υπολοιπα σου posts στο board, λυπαμαι, αλλά πρεπει να σου πω οτι βιαζεσαι παρα πολυ. Δεν εχεις κατανοησει ακομα βασικα πραγματα για την σωστη λειτουργια ενος ενυδρειου, και το να πας σε θαλασσινο ειναι πολυ μεγαλο ρισκο. Στο θαλασσινο δε, τα λαθη πληρωνονται πολυ ακριβοτερα , και κυριολεκτικα, και σε ζωες.
Ασχολησου ακομα με το ενυδρειο γλυκου νερου που εχεις, διαβαζε, ρωτα, και αργοτερα βλεπεις...
Προς θεου δε, μην βασιζεσαι στους "γνωστους" καταστηματαρχες που αναφερεις σε προηγουμενα μηνυματα σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 04:22:22
--------------------------------------------------------------------------------
θαλασσινο ε??
ριξε μια ματια στο τοπικ<< .....πρωτα βηματα>> πιστευω οτι καπως θα βοηθησει.
δυστηχως οι γνωσεις μου στο Θαλασσινο ειναι περιορισμενες για την ωρα!!!
Τα chiller ειναι αξιοπιστα, δοκιμασες να παραγγειλεις απο το δυκτυο , πιστευω θα ειναι ποιο φθηνα απο εκει, καθως και ολα τα υπολοιπα που ψαχνεις.
κατα την ταπεινη μου γνωμη και ενα UV θα ηταν απολυτος απαραιτητο σε ενα; θαλασσινο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: nr22 on 10/04/02 at 12:15:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ειδα φιλε μου εχτες την σελιδα του SeaMe.com,βρηκα απο εκει μεσα το CA-200,RA-200,CA-240,RA-240.
Τωρα βεβαια ποιο ειναι για την περιπτωσιμου μακαρι να ηξερα
(ειναι βλεπεις και τα αγγλικα!).Ελπιζω τα 2 πρωτα να κανουν?
Αλλα για πες μου εαν στη πορεια παθουν κατι τι γινεται? σε ποιον απευθυνεσαι?και παρεχει ασφαλεια η συναλαγη στο διαδικτιο?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: Giorgos on 10/04/02 at 13:51:37
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/03/02 at 21:57:04, Tolis wrote:Βλεποντας και τα υπολοιπα σου posts στο board, λυπαμαι, αλλά πρεπει να σου πω οτι βιαζεσαι παρα πολυ. Δεν εχεις κατανοησει ακομα βασικα πραγματα για την σωστη λειτουργια ενος ενυδρειου, και το να πας σε θαλασσινο ειναι πολυ μεγαλο ρισκο. Στο θαλασσινο δε, τα λαθη πληρωνονται πολυ ακριβοτερα , και κυριολεκτικα, και σε ζωες.
Ασχολησου ακομα με το ενυδρειο γλυκου νερου που εχεις, διαβαζε, ρωτα, και αργοτερα βλεπεις...
Προς θεου δε, μην βασιζεσαι στους "γνωστους" καταστηματαρχες που αναφερεις σε προηγουμενα μηνυματα σου.



Αυτό ακριβώς...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HELP!!!!!!!!!!!
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 16:13:20
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/04/02 at 12:15:50, nr22 wrote:Ειδα φιλε μου εχτες την σελιδα του SeaMe.com,βρηκα απο εκει μεσα το CA-200,RA-200,CA-240,RA-240.

Αλλα για πες μου εαν στη πορεια παθουν κατι τι γινεται? σε ποιον απευθυνεσαι?και παρεχει ασφαλεια η συναλαγη στο διαδικτιο?


πολλα απο τα μελη του board , εχουν κανει αγορες απο το δικτυο και δεν ειχαν προβλημα, τωρα καπου εχουν γραφτει η διευθηνσεις :-/ :-/ αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο τοπικ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03593 seconds with 14 queries