Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-05, 23:24
Βίκυ Ο χρήστης Βίκυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Περί λιπασμάτων....

Κάποιο καλό παιδί (χάρη στην υπομονή του ) μου προτεινε το flourish της seachem και μιας και το στρώσιμο του ενυδρείου θα ξεκινήσει απο την αρχή και σκέφτομαι να το κάνω πυκνοφυτεμένο (και αφού αυξήσω το φωτισμό και τοποθετήσω CO2) μου φάνηκε πολύ καλή πρόταση. Οι περισσότεροι θα γνωρίζετε οτι το συγκεκριμένο λίπασμα αποτελείται απο 5 μπουκαλάκια (Ν,Ρ,Κ,Fe και ικροστοιχεία)
1) Πώς θα καταλάβω πότε πρέπει να προσθέσω Ν (δεδομένου οτι το μπουκαλάκι με τα μικροστοιχεία εμπεριέχει και Ν,Ρ,Κ) Βέβαια θα μου πείτε "θα το καταλάβεις απο την κατάσταση των φυτών σου" αλλά δεν είναι καλύτερη η πρόληψη από τη θεραπεία
2) Το ίδιο ισχύει και για το Ρ και για το Κ?
3)Σε περίπτωση που έχω π.χ. ΝΟ3=7 τα φυτά μπορεί να μην το απορροφούν (δεδομένου οτι τους δίνονται όλα τα μικροστοιχεία) και να προτιμούν το Ν από το λίπασμα στο οποίο το Ν υπάρχει κυρίως με τη μορφή αμμωνίου?
Βοήθεια για να καταλάβω τι θα κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-05, 23:56
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Αν πρόκειται να ξεκινήσεις με την σειρα flourish της seachem, το site της εταιρίας http://www.seachem.com/products/planted.html δίνει αρκετές πληροφορίες.
Για το Ν κάνεις μια μέτρηση ΝΟ3 αρχικά και συμπληρώνεις, ή κανεις μεγαλη αλλαγή νερού και βάζεις όσο χρειάζεται. Ειδικά αν έχεις πολλά-πολλά φυτά και καλή ανάπτυξη απλά .... ρίχνεις.
Καπως έτσι και με τα άλλα, ειδικά με το Κ που δεν εχεις τεστ.

Οσο για την επιλογή flourish N P K είναι λίγο δαπανηρό, μπορεις να τα βρεις σε χημικά, εκτος απο τα flourish και flourish fe.
Εδω οι δοσολογίες: http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm

Εδώ : http://www.barrreport.com/forums/showthread.php?t=1
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-05, 00:13
Βίκυ Ο χρήστης Βίκυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Δηλαδή ψιλολίγο στα τυφλά έτσι?Μέχρι να μάθω δηλαδή να ξεχωρίζω τι και πόσο χρειάζονται τα φυτά μου η άλγη θα κάνει party
Όσο για το να τα φτιάξω μόνη μου προς το παρόν λίγο χλωμό...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-05, 00:37
SpyNet Ο χρήστης SpyNet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Πανω που ηθελα να ανοιξω καινουριο θεμα. Ποια λιπασματα χρειαζονται να εχουμε(προτιμω απο seachem); Παραθετω δυο φωτογραφιες απο τα φυτα μου που μπηκαν πριν 7 ημερες στο ενυδρειο που ειναι και αυτο 7 ημερων για να μου πειτε τι τους λειπει και ειναι ετσι ζαρωμενα και τι λιπασμα πρεπει να τους βαλω(δεν εχω βαλει ακομα co2).
__________________
2*Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow)
2f* 1m* Poecilia reticulata (Guppy)
2*Corydoras aeneus (Bronze Cory)
1*Gyrinocheilus aymonieri (Chinese Algae Eater)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-05, 02:08
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βίκυ
Δηλαδή ψιλολίγο στα τυφλά έτσι?Μέχρι να μάθω δηλαδή να ξεχωρίζω τι και πόσο χρειάζονται τα φυτά μου η άλγη θα κάνει party
Οχι βεβαια! Διάβασες τα λινκ που σου έδωσα;
Στην ετοικέτα του Flourish N, (υπάρχει online εδώ) γραφει:

DIRECTIONS: BEGINNER: Use 2.5 mL (half a cap) for each 160 L (40 gallons*) twice a week or as needed in response to signs of nitrogen deficiency (e.g. stunted growth, chlorosis). For smaller doses, please note that each cap thread is approximately 1 mL. EXPERT: The beginner dose raises nitrogen by the same degree that 1 mg/L nitrate would. This dose is sufficient to provide approximately 4 g of growth (dry) or about 20 g (hydrated) over a 1 month period (assuming all other necessary nutrients are provided). For increased growth use proportionately more. To target a specific nitrogen increase, dose according to the following formula:...
κλπ...


Και κάτι άλο: Αν δεν βραχεις δεν μαθαίνεις κολύμβι...


Spynet, δεν το γνωρίζω το 2ο φυτό σου, τι φωτισμό έχεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-05, 02:23
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Re: Περί λιπασμάτων....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βίκυ
3)Σε περίπτωση που έχω π.χ. ΝΟ3=7 τα φυτά μπορεί να μην το απορροφούν (δεδομένου οτι τους δίνονται όλα τα μικροστοιχεία) και να προτιμούν το Ν από το λίπασμα στο οποίο το Ν υπάρχει κυρίως με τη μορφή αμμωνίου?
Βοήθεια για να καταλάβω τι θα κάνω
Κάποιοι επιστήμονες λένε ότι τα φυτά πρωτιμάνε την αμμωνιακή μορφή, αν όμως πάνε όλα καλά βλέπεις το ΝΟ3 να μηδενίζεται σε μερικές μέρες και σταματάναι να αναπτύσωνται αν δεν τους προσθέσεις.
Δηλαδή παίρνουν όποια μορφή Ν βρούνε αρκεί να υπαρχει σε επαρκή ποσότητα (ΝΟ3 = 5-15 ppm) βασική πρϋπόθεση να υπάρχουν και τα υπόλοιπα. Αλιώς βλέπεις το παρτυ με την άλγη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-05, 22:43
Βίκυ Ο χρήστης Βίκυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

George φυσικά και τα διάβασα όλα τα link. Παρ' όλ' αυτά μου έχει μείνει η απορία για το πως θα καταλάβω πόσο Ν θα προσθέσω αν τα ΝΟ3=0. Θα ακολουθήσω τη συνταγή της δοσολογίας "κάθε μέρα από ελάχιστο" και βλέποντας και κάνοντας και αργότερα, πολύ αργότερα όταν θα έχω ψιλομάθει θα προσθέτω ακριβώς την ποσότητα που χρειάζονται?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-05, 23:42
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Ο ασφαλής "στόχος" για το ΝΟ3 είναι 5-10 ppm

Αν διάβασες ποιό πάνω για το 'BEGINNER' στο Flourish N νομίζω είναι σαφέστατο.

Στην αρχή όταν ΝΟ3=0 ρίχνεις τόσο όσο να φτάσεις τον στόχο ας πούμε 10 ppm. Αν έχεις ήδη ψάρια μέσα αυτό είναι επικύνδινο! Θα πρέπει να το ρίχνεις λίγο-λίγο πρωί-βράδυ ώστε σε 3 μέρες να έχεις φτάσει στο επιθυμιτό, μετά φροντίζεις να διατιρίσεις αυτά τα όρια, αν όλα πανε καλά ανα 2 μέρες είναι λογικό.
Βλέπεις η seachem στο flourish-N έχει αρκετά συντιριτική αρχική δόση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-05, 00:18
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βίκυ
.......Παρ' όλ' αυτά μου έχει μείνει η απορία για το πως θα καταλάβω πόσο Ν θα προσθέσω...........
Κατι που δεν εχει γραφτει ειναι οτι πρεπει να κανουμε μετρησεις για να καταλαβουμε καποια πραγματα (ειδικα οταν τωρα ξεκιναμε).........κι οταν δεν ειμαστε σιγουροι τοτε κανουμε παλι μετρησεις......αλλα κι οταν ειμαστε σιγουροι παλι πρεπει να κανουμε μετρησεις........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04418 seconds with 12 queries