Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-02-13, 16:57   #1
Κάτι εύκολο για 90 λίτρα....
sunsity
Member
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος 11-02-13, 16:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα !!!

Η ερώτηση ειναι για λογαριασμό ενός φίλου ο οποίος χωρίς να το πολυσκεφτεί αγόρασε ενα ενυδρείο 90 λίτρων για να το βάλει στο σαλόνι σαν χώρισμα.Το πρόβλημα είναι ότι θέλει κατι εύκολο χωρις επεξεργασία νερου με λίγες απαιτήσεις και να φαίνετε απο απο τις 2 μεγάλες πλευρές και τη 1 μικρή.

Του είπα για χρυσόψαρα που ειναι πανευκολα και απίστευτα αλλα δεν θέλει, κοινωνικό (που εχω μια ελάχιστη εμπειρία για να τον βοηθήσω και λιγο) παλι δεν του πολυαρέσει γιατι θεωρεί πως δεν είναι και τόσο εύκολο εκτός και αν προτείνετε οι πιο έμπειροι κατι, και τελευταια επιλογή κατι απο λίμνες , ταγκανίκα κυριως(γιατι απ'οτι διαβασα η μαλαουι θελει πολλα περισσότερα λίτρα) μόνο με πέτρες ή και κοχύλια αλλα δεν του το έχω προτήνει ακόμα γιατι δεν έχω ιδέα απο αυτά και δεν θέλω να του πώ κάτι λάθος.



ΥΓ.Έχω κανει αναζήτηση (κουμπάκι πάνω δεξιά) αλλα είναι τοσες πολλές οι πληροφορίες που δεν μπορώ να βγάλω άκρη
Εμφανίσεις: 4747
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-13, 17:07
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα !!!

Η ερώτηση ειναι για λογαριασμό ενός φίλου ο οποίος χωρίς να το πολυσκεφτεί αγόρασε ενα ενυδρείο 90 λίτρων για να το βάλει στο σαλόνι σαν χώρισμα.Το πρόβλημα είναι ότι θέλει κατι εύκολο χωρις επεξεργασία νερου με λίγες απαιτήσεις και να φαίνετε απο απο τις 2 μεγάλες πλευρές και τη 1 μικρή.......
Καλησπερα!
Γιατι δε του λες να το αφησει ετσι,σαν χωρισμα ,οπως το θελει και ετσι και ευκολο θα ειναι και δε θα εχει να κανει και "επεξεργασια" νερου...
Αν εχει σκοπο να ασχοληθει, τοτε ολο το φορουμ θα τον βοηθησει,αν ομως οπως λες το ενα δε του κανει,το αλλο τον ξυνιζει γιατι εχει "φασαρια" ,τοτε μαλλον κακως κοπιαζεις και εσυ...
Πρεπει να το'χεις μερακι κι οχι να κανεις "αγκαρια" πες του...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-13, 17:11
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή Re: Κάτι εύκολο για 90 λίτρα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!
Γιατι δε του λες να το αφησει ετσι,σαν χωρισμα ,οπως το θελει και ετσι και ευκολο θα ειναι και δε θα εχει να κανει και "επεξεργασια" νερου...
Αν εχει σκοπο να ασχοληθει, τοτε ολο το φορουμ θα τον βοηθησει,αν ομως οπως λες το ενα δε του κανει,το αλλο τον ξυνιζει γιατι εχει "φασαρια" ,τοτε μαλλον κακως κοπιαζεις και εσυ...
Πρεπει να το'χεις μερακι κι οχι να κανεις "αγκαρια" πες του...
ναι ρε φιλε. το ξερω οτι επεμβαινουμε τωρα αλλα δικιο εχει ο maikl. αμα το βλεπει σαν επιπλο αστο καλυτερα. ας βαλει μια γυαλα σε παραξενο σχημα με μεσα μαυρο χωμα και φυτα εσωτερικου χωρου....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-13, 17:22
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

το πρόβλημα μου είναι ότι αν δεν του λέω τίποτα το πιο πιθανό μην πω σίγουρο ειναι να πάει μέχρι τη γνωστή μεγαλη αλυσίδα πετσόπ πράσινου χρώματος και απ'οπου πηρε και το ενυδρείο για να τον ''συμβουλέψουν'' αυτοι και και όλοι πιστεύω ότι φανταζόμαστε την κατάληξη.......

Γι'αυτό και ζητάω τις γνώμες σας, Θέλει να το κάνει , θα το κάνει ,τουλάχιστον να κανει κάτι χωρις να ταλαιπωρισει τα ζωντανα....

Επιδή δουλευουμε και μαζι καθε μερα ίσως καταφέρω να του κάνω μια πλυση εγκεφάλου περι σωστών ενυδρείων σε σύντομο χρόνο.
Μέχρι να γίνει αυτό όμως τα δεδομένα που έχουμε είναι αυτά που ανέφερα στο πρώτο ποστ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-13, 17:28
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εγώ θα του πρότεινα να βάλει γκάπυ που είναι εύκολα, δραστήρια και χωρίς πολλές απαιτήσεις...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-13, 17:37
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

πολυ καλή ιδεα !!!Αλλα επιδη όπως είπα η πλυση εγκεφάλου αργει ακόμα θα ήθελα και αλλές επιλογές γιατι υπάρχει περίπτοση να μην του αρεσουν !!!!

Sorry αν σας ζάλησα αλλα φανταστήτε πως είναι τα νέυρα μου καθε φορά που μιλαω μαζί του γι'αυτό το θέμα...Στα 90 λίτρα εχει παρα πολλες επιλογές αλλα......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-13, 17:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

για ρίξε μια ματιά σ αυτό,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58717 βέβαια του φίλου σου είναι ακόμα μικρότερο και θα πρέπει να βάλει λιγότερα ψάρια.
τα γκάπου θα πρέπει να είναι αρσενικά διαφορετικά θα μπλέξει με τις γέννες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-13, 17:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ενα κοπάδι 25καρδινάλιων(cardinal tetra) ή (ιδιος αριθμός) harlequin rasbora σαν κοπαδόψαρα για δευτερέυον ψάρι..και για πρώτο..να το χαρεί κιολας ..καποια κιχλιδα...εχει επιλογες αναμεσα σε firemouth,lifallili,kribensis,apistogramma, ή αν δεν θέλει κατι απο αυτα βάζει 4 ancistrus (αντι για κιχλιδες)....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-13, 17:47
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα κοπάδι 25καρδινάλιων(cardinal tetra) ή (ιδιος αριθμός) harlequin rasbora σαν κοπαδόψαρα για δευτερέυον ψάρι..και για πρώτο..να το χαρεί κιολας ..καποια κιχλιδα...εχει επιλογες αναμεσα σε firemouth,lifallili,kribensis,apistogramma, ή αν δεν θέλει κατι απο αυτα βάζει 4 ancistrus (αντι για κιχλιδες)....
Τάσο νομίζω ότι ζήτησε εύκολα ψάρια ώστε να μην κάνει αλλαγές... τα ψάρια που του προτείνεις δεν χρειάζονται προετοιμασία νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-13, 18:05
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Κάτι εύκολο για 90 λίτρα....

Να το κάνει γαριδαδικο με red cherries και πολλα ζωντανά φυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-13, 20:24
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

εγώ θα έλεγα ΜΑΚΡΙΑ από φυτεμένο ακόμα και με εύκολα φυτά. Χώματα λιπάσματα διοξείδια δεν θα την παλέψει. Εγώ είμαι κάθε εβδομάδα πάνω από μια ώρα για να το καθαρίσω και να το κλαδέψω κάτι που όπως φαίνεται δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει ο φίλος. Δική μου πρόταση χωρίς να είμαι ειδικός είναι να διαλέξει 10-15 αρσενικά ζωοτοκα (platy,molly,gyppy,ξιφοφορους) ότι του αρέσει περισσότερο και να βρει μια ρουτίνα αλλαγής νερού μια φορά το μήνα μιας και δεν θα έχει και μεγάλη ιχθυοφορτιση. Ας βάλει και 5-6 πλαστικά φυτά με χαλικάκι κάτω και θα είναι και όμορφο και δεν θα τον δυσκολέψει πουθενά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-13, 21:09
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γιατι ρε αντρικο το λες αυτο, ενα φυτεμενο ενυδρειο κανει πρωτον καλυτερο το περιβαλον για τα ψαρια, δευτερον βοηθαει στην βιολογια του ενυδρειου και τριτον ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα πλαστικα φυτα...εχει φυτα που δεν θελουν ουτε co2 ουτε πολλα πολλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-13, 21:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα πλατυ τα μολυ και οι ξιφοφόροι ειναι καλή επιλογη....


γιωργο-butterfly εγώ ειμαι υπέρ της άποψης οτι για ψάρια tankbred (οπως ειναι αυτα που αγοράζουμε απο τα πετσοπ) κιχλίδες πχ...που ειναι μεγαλομένες σε νερο βρύσης...μπορούμε να τις διατηρούμε και σε νερο βρυσης..αυτο εκανα ολα μου τα χρόνια και δεν ειχα θέμα...τώρα αν εχεις τη δυνατότητα R/O δεν ειναι και ασχημη ιδεα...απλα..αν σε λογικα πλαισια εχεις σωστες μετρησεις (οχι τιποτα πεχα 10 ξερω γω) τοτε ολα γινονται
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-13, 21:12
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πλατυ τα μολυ και οι ξιφοφόροι ειναι καλή επιλογη....


γιωργο-butterfly εγώ ειμαι υπέρ της άποψης οτι για ψάρια tankbred (οπως ειναι αυτα που αγοράζουμε απο τα πετσοπ) κιχλίδες πχ...που ειναι μεγαλομένες σε νερο βρύσης...μπορούμε να τις διατηρούμε και σε νερο βρυσης..αυτο εκανα ολα μου τα χρόνια και δεν ειχα θέμα...τώρα αν εχεις τη δυνατότητα R/O δεν ειναι και ασχημη ιδεα...απλα..αν σε λογικα πλαισια εχεις σωστες μετρησεις (οχι τιποτα πεχα 10 ξερω γω) τοτε ολα γινονται
Εγώ είμαι της λογικής όσο μπορούμε να προσαρμόζουμε σταδιακά το νερό του ενυδρείου με το νερό της φύσης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-13, 21:22
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

συμφωνώ 100% ότι και ομορφότερο είναι και καλύτερο περιβάλλον για τα ψάρια δημιουργείτε αλλά όλο και κάποια άλγη μαζί με τα φυτά θα έρθει, όλο και κάποιος λαθρεπιβάτης θα σκάσει μύτη επίσης ριζουλες χωματακια φιλαράκια το φίλτρο θα γεμίζει και θα θέλει ποιο συχνά καθάρισμα και αλλαγές. Τα κλαδεματα που τα πας άντε να βάλει κερατοφυλο πολύσπερμα ανουμπια καμιά βαλισνερια και τέτοια εύκολα που βέβαια είναι γρήγορης ανάπτυξης (όχι όλα) θέλουν συχνά πυκνά κόψιμο. Αν χαλάσει το κερατοφυλο και μαδήσει μέσα στο ενυδρείο άντε να το βγάλεις άσε που θα γεμίσει και το φίλτρο. Για αυτό το λέω ότι δεν θέλει ο άνθρωπος κάτι τέτοιο από ότι κατάλαβα. Αν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί ΕΝΝΟΕΙΤΕ φυτεμένο με τα χίλια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-13, 21:25
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Κάτι εύκολο για 90 λίτρα....

Γι αυτό βάζεις γαρίδες και σαλιγκάρια για να τρώνε τα χαλασμένα φύλα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-13, 21:34
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ειναι δυσκολο παιδια να ξεκινήσει καποιος που δεν εχει ΚΑΜΙΑ απολύτως επαφη με το χόμπυ με γαρίδες και σαλιγκάρια...το καλύτερο που εχεις να κάνεις φίλε μου..ειανι να κάνετε μια βολτα σε 1-2 πετ σοπ...να δεί τι ψάρια του αρέσουν να τα σημειώσετε σε ενα χαρτάκι και μετα στο σπιιτ να ψάξετε τα προφίλ τους στο ιντερνετ..να δειτε ποσα λιτρα θέλουν και τα λεμε.....

αλλιως..απο τη στιγμη που δεν ξερει θα του πεις ξεκαθαρα.''θα στο φτιάξω οπως θελω εγω κ οπως πρεπει'' και θα του κάνεις ενα υγιες και σωστο ενυδρειο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-13, 21:35
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

βλέπεις ήδη αρχίσανε τα δύσκολα για έναν άνθρωπο που δεν είναι του χώρου και που δεν έχει και την διάθεση να ασχοληθεί. Επίσης να σου πω ότι εμένα είναι τίγκα σε helena και red cherry λαθρεπιβάτες ναι δεν έχω αλλά από τα σάπια φύλλα πόσα να φανέ και οι γαρίδες άσε που δεν ασχολούνται καν άντε να τα καθαρίσουν αλλά να τα φάνε κιόλας? Δεν ξέρω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Βέβαια αυτό είναι άποψη μου το λέω προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-13, 21:43
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
για ρίξε μια ματιά σ αυτό,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58717 βέβαια του φίλου σου είναι ακόμα μικρότερο και θα πρέπει να βάλει λιγότερα ψάρια.
τα γκάπου θα πρέπει να είναι αρσενικά διαφορετικά θα μπλέξει με τις γέννες
Μαρια ειναι πανεμορφο ! με ενα χαρεμακι απο τα λαμπιντο θα ειναι μια χαρα πιστευω θα του το δείξω και ελπιζω να του αρέσει !!αν και προβληματιζομαι για μαλαουι σε τοσα λιτρα και για άτομο που δεν θα δόσει παρα πολυ προσοχη σε αυτο....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-13, 21:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να ξερουμε τι του αρεσει τι να λεμε τωρα?ολα καλα ειναι και κανενα δεν κανει.

συμφωνω οτι αν θελει απλα διακοσμητικο και να μην ασχολειται καθολου να βρει ενα διακοσμητικο και οχι ενυδρειο.δε γινεται να ταχουμε ολα

απλα επειδη καταλαβαινω και τη θεση σου,αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι να του πεις τα βασικα για ενα σωστο ενυδρειο και αποκει και μετα αφησε τον να διαλεξει οτι θελει.ετσι κιαλλιως αν προκειται να ταλαιπωρηθουν τα ψαρια δεν προκειται να γινει κατι χωρις να ενδιαφερθει εκεινος.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-13, 22:08
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα κοπάδι 25καρδινάλιων(cardinal tetra) ή (ιδιος αριθμός) harlequin rasbora σαν κοπαδόψαρα για δευτερέυον ψάρι..και για πρώτο..να το χαρεί κιολας ..καποια κιχλιδα...εχει επιλογες αναμεσα σε firemouth,lifallili,kribensis,apistogramma, ή αν δεν θέλει κατι απο αυτα βάζει 4 ancistrus (αντι για κιχλιδες)....
Καρδιναλιοι και ρασμπορα (χωρις να εχω σχεδον καθόλου εμπειρία )πιστευω οτι απλα θα επιβιώνουν δεν θα ζήσουν όπως πρέπει,οι κιχλίδες ειναι καλές θα του δείξω το δικό σου με τα lifallili το οποιο βρίσκω παρα πολυ καλο (λιτο ομορφο και ενδιαφέρον) για να μου πει αν θέλει..... για
ancistrus δεν νομιζω πως θα θέλει....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να ξερουμε τι του αρεσει τι να λεμε τωρα?ολα καλα ειναι και κανενα δεν κανει.

συμφωνω οτι αν θελει απλα διακοσμητικο και να μην ασχολειται καθολου να βρει ενα διακοσμητικο και οχι ενυδρειο.δε γινεται να ταχουμε ολα

απλα επειδη καταλαβαινω και τη θεση σου,αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι να του πεις τα βασικα για ενα σωστο ενυδρειο και αποκει και μετα αφησε τον να διαλεξει οτι θελει.ετσι κιαλλιως αν προκειται να ταλαιπωρηθουν τα ψαρια δεν προκειται να γινει κατι χωρις να ενδιαφερθει εκεινος.
Πέρνω γνώμες για να του δειξω τι (σωστες) επιλογές έχει για να αποφασισει.Του καρφώθηκε να παρει το έκανε του λεω οτι ξέρω και εχω μάθει απο εδω περι σωστου ενυδρείου και με τον καιρο πιστευω να καταλαβει....μεχρι τότε όμως δεν σταματαω την προσπάθεια γιατι αν το κάνω το πιθανότερο είναι (οπως ανεφερα και στην αρχη) να τον συμβουλέψουν καποιοι αλλοι .....

Με τόσες σωστές (πιστεύω ) προτασεις που μου είπατε λογικά κατι θα του αρέσει και αν έχει ενα υγειες ενυδρείο το πιο πιθανο ειναι να του δόσει ώθηση να το ψάξει και να ενδιαφερθει περισσότερο.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sharred Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το κάνει γαριδαδικο με red cherries και πολλα ζωντανά φυτά!
πιστευω ότι κατι τέτοιο το ξεχνάμε γιατι οι γαρίδες ειναι καλές αλλα εκτος του ότι θέλει ενα 2μηνο ο βυθός να στρώσει θέλουν και αρκετά φυτεμένο πραγμα που αυτός δεν θέλει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunsity : 11-02-13 στις 22:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-13, 22:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τουλάχιστον πρέπει να του ζητήσεις να σου περιγράψει τι έχει φανταστεί και πόσο θέλει ν ασχολείται. αλλοιώς είναι άλυτο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-13, 22:19
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ θα έλεγα ΜΑΚΡΙΑ από φυτεμένο ακόμα και με εύκολα φυτά. Χώματα λιπάσματα διοξείδια δεν θα την παλέψει. Εγώ είμαι κάθε εβδομάδα πάνω από μια ώρα για να το καθαρίσω και να το κλαδέψω κάτι που όπως φαίνεται δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει ο φίλος. Δική μου πρόταση χωρίς να είμαι ειδικός είναι να διαλέξει 10-15 αρσενικά ζωοτοκα (platy,molly,gyppy,ξιφοφορους) ότι του αρέσει περισσότερο και να βρει μια ρουτίνα αλλαγής νερού μια φορά το μήνα μιας και δεν θα έχει και μεγάλη ιχθυοφορτιση. Ας βάλει και 5-6 πλαστικά φυτά με χαλικάκι κάτω και θα είναι και όμορφο και δεν θα τον δυσκολέψει πουθενά.
Αν βάλει έστω και 1 πλαστικό δεν θα του μιλήσω ποτε ξανά !!!!! platy,molly,gyppy,ξιφοφορους ναι θα του τα δείξω και αυτά ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλάχιστον πρέπει να του ζητήσεις να σου περιγράψει τι έχει φανταστεί και πόσο θέλει ν ασχολείται. αλλοιώς είναι άλυτο πρόβλημα
Για αλλαγη μια φορα τη εβδομάδα ευτυχώς τον έχω πεισει !θέλει να ασχολείτε λίγο και να έχει κίνηση μεσα στο ενυδρείο γιατί θα είναι μεσα στο σαλόνι σαν χώρισμα περίπου με την κουζίνα ....

Για χρυσόψαρα που είναι η τέλεια επιλογή δεν θέλει........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunsity : 11-02-13 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-02-13, 22:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

η επιλογή επισης χαλαρωτική και ακρως απλη ειναι ενα black water ενυδρείο...ιδανικο για διαχωριστικό μιας και θα εινια σκουρο..θα εχει απλα χαλικι ξύλα και φυλλα στον πυθμενα...σκουρο καφε νερο ..!!! αλλιως...(το δικο μου που ειδες με τα λιφαλλιλι..αν και δεν υπαρχει πλεον..μετα φέρθηκαν μετα σε λιγο μεγαλυτερο που ειχε και ξύλλα και μερικες ανουμπιες...ειναι το ιδανικο)...επιλογες υπάρχουν..απλα βοηθα τον για να μην πελαγώσει
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-02-13, 22:28
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι δυσκολο παιδια να ξεκινήσει καποιος που δεν εχει ΚΑΜΙΑ απολύτως επαφη με το χόμπυ με γαρίδες και σαλιγκάρια...το καλύτερο που εχεις να κάνεις φίλε μου..ειανι να κάνετε μια βολτα σε 1-2 πετ σοπ...να δεί τι ψάρια του αρέσουν να τα σημειώσετε σε ενα χαρτάκι και μετα στο σπιιτ να ψάξετε τα προφίλ τους στο ιντερνετ..να δειτε ποσα λιτρα θέλουν και τα λεμε.....

αλλιως..απο τη στιγμη που δεν ξερει θα του πεις ξεκαθαρα.''θα στο φτιάξω οπως θελω εγω κ οπως πρεπει'' και θα του κάνεις ενα υγιες και σωστο ενυδρειο
Δεν θα τον πάω σε πετ σόπ ακόμα θέλω πρώτα να έχω ετοιμο το χαρτάκι με τη βοηθειά σας και μετα να πάμε.....

(''αλλιως..απο τη στιγμη που δεν ξερει θα του πεις ξεκαθαρα.''θα στο φτιάξω οπως θελω εγω κ οπως πρεπει'' και θα του κάνεις ενα υγιες και σωστο ενυδρειο'' ) και αν λειψω εγώ 1 μήνα να τα βρώ όλα ανάποδα στην επιφάνεια σημασια εχει να κανει κάτι που θα το συντηρεί ο ιδιος...αν και κατι μου λεει πως αν δεν αλλάξει λιγο μυαλό θα βρεθώ σύντομα με ενα 90λιτρο στο σπίτι μου...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-02-13, 22:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
η επιλογή επισης χαλαρωτική και ακρως απλη ειναι ενα black water ενυδρείο...ιδανικο για διαχωριστικό μιας και θα εινια σκουρο..θα εχει απλα χαλικι ξύλα και φυλλα στον πυθμενα...σκουρο καφε νερο ..!!! αλλιως...(το δικο μου που ειδες με τα λιφαλλιλι..αν και δεν υπαρχει πλεον..μετα φέρθηκαν μετα σε λιγο μεγαλυτερο που ειχε και ξύλλα και μερικες ανουμπιες...ειναι το ιδανικο)...επιλογες υπάρχουν..απλα βοηθα τον για να μην πελαγώσει
κι εγώ θα πρότεινα ένα τέτοιο ενυδρείο με ένα μονομάχο και cardinal ένα κοπάδι. θα έχει κίνηση , φωσφορίζοντα χρώματα και ο μονομάχος αρχοντιά
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-13, 22:37
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
η επιλογή επισης χαλαρωτική και ακρως απλη ειναι ενα black water ενυδρείο...ιδανικο για διαχωριστικό μιας και θα εινια σκουρο..θα εχει απλα χαλικι ξύλα και φυλλα στον πυθμενα...σκουρο καφε νερο ..!!! αλλιως...(το δικο μου που ειδες με τα λιφαλλιλι..αν και δεν υπαρχει πλεον..μετα φέρθηκαν μετα σε λιγο μεγαλυτερο που ειχε και ξύλλα και μερικες ανουμπιες...ειναι το ιδανικο)...επιλογες υπάρχουν..απλα βοηθα τον για να μην πελαγώσει

Γι'αυτο του δείχνω τι μπορει να κάνει τι επιλογές έχει και αν το καταφέρει μόνος του θα το χαρεί και ίσως του εμφανιστεί το μικρόβιο που έχουμε όλοι εδω μέσα .....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-13, 00:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-13, 00:40
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

στο μυαλο μου εισαι δελτα τα δικα σου θελουν μπαταριες ενω αυτα οχι
http://www.youtube.com/watch?v=94S6FVMV0C8
επισης μπορει να βαλει θαλασσοψυχουλες
http://www.amazon.com/Schylling-Sea-...ds=sea+monkeys
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-13, 09:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ θυμήθηκα ένα πορτατιφάκι που μου χε φέρει ο μπαμπάς μου όταν ήμουν μικρή με κάτι ψαράκια σκιές που γυρνούσαν γύρω γύρω όταν άναβε αλλά δεν τό πα... είστε άτακτοι

μην παρεξηγηθείς suncity, πλάκα κάνω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Φυτεμένο...... Μπορεί να είναι και εύκολο? jimage Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-03-12 13:25
Εύκολο φυτό για κάλυψη επιφανειών;;; Blaze94 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 02-05-11 15:32
cabomba caroliana εύκολο ή δύσκολο φυτό; sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-03-10 15:51
pico reef? Πόσο εύκολο??? Theokyr Nano Reef 7 05-05-06 10:19
foreground εύκολο για υψηλές θερμοκρασίες harris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 08-11-04 12:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09553 seconds with 13 queries