Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-09, 12:06
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ups στο ενυδρείο μας

Γειά σας απο Κύπρο

Με λένε Σταύρο και έχω ένα ενυδρείο 1000L.
Στο ενυδρείο έχω βάλει: 2 φίλτρα Rena xp4
1 UV-07 24w
2 θερμάστρες 300w
2 πόμπες αέρα της tetra
2 λάμπες Τ8 36w
αγόρασα ενα ups των 1500VA-900w
Μπορείτε να μου πείτε με το ups θα έχω εξηκονόμιση ηλεκτρικού ρεύματος; Γιατή οπος καταλαμβένετε θα έρχετε φουσκομένος ο λογαριασμός

Ευχαρηστώ Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-09, 12:24
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας
το ups τροφοδοτει το συστημα σου οταν δεν εχεις ρευμα. δεν κανει οικονομια σε κατι.αυτο που θελεις ειναι πηγη παραγωγης "δωρεαν ενεργειας" φωτοβαλταικα πχ

τι εχεις μεσα στο "ενυδρειακι"?κανε μας μια παρουσιαση
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-09, 14:06
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

φίλε μου όπως είπε κ ο sifnos το ups προστατεύει δίαφορες συσκεύες πχ pc απο τις διάφορες ανωμαλίες του ρεύματος.πχ πτώση τάσεως,διακοπή ρεύματος κτλ.τώρα όσο αναφορά την οικονομία του ρεύματος υπάρχουν διάφοροι τρόποι ειδικά αν μένεις σε πολυκατοικία...αλλά δεν σου το συνηστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-09, 14:53
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joe Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου όπως είπε κ ο sifnos το ups προστατεύει δίαφορες συσκεύες πχ pc απο τις διάφορες ανωμαλίες του ρεύματος.πχ πτώση τάσεως,διακοπή ρεύματος κτλ.τώρα όσο αναφορά την οικονομία του ρεύματος υπάρχουν διάφοροι τρόποι ειδικά αν μένεις σε πολυκατοικία...αλλά δεν σου το συνηστώ!!!
αα εσυ εισαι που κλεβεις ρευμα απο το ρολοι του διπλα ??
για πες κανενα τροπο.μενω σε πολυκατοικια
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-09, 15:45
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
αα εσυ εισαι που κλεβεις ρευμα απο το ρολοι του διπλα ??
για πες κανενα τροπο.μενω σε πολυκατοικια
Αν κεράσεις κανένα ποτάκι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-09, 18:16
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ε άν ενωσω τες θερμαστρες που ειναι 300w η μια στο ups λογικα θα περνουν ρευμα απο τες μπαταριες του οι οποιες θα επαναφορτηζοντε καθε λιγη ωρα, ετση δεν θα έχω καπια μηοση στο ρευμα;

Η να βαλω 2 θερμαστρες των 400w που θα ζεστανουν ποιο γρήγορα;

Αν βαλω φοτοβολταικα που να καληπτουν μονο το ενυδρειο ποσα θα μου στηχηση περηπου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-09, 18:28
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

φίλε μου το ups ξέχνα το.σου είπαμε ποια είναι ακριβώς η λειτουργεία του.οσο αναφορά τους θερμοστάτες σου δεν δουλευουν συνεχώς.τώρα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι κατανάλωση που έχεις.η χρέωση της κιλοβατώρας είναι γύρω στα 70 λεπτά.οπότε βάλτα κάτω.(1kwh=1000w)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-09, 18:40
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavrosm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε άν ενωσω τες θερμαστρες που ειναι 300w η μια στο ups λογικα θα περνουν ρευμα απο τες μπαταριες του οι οποιες θα επαναφορτηζοντε καθε λιγη ωρα, ετση δεν θα έχω καπια μηοση στο ρευμα;

Η να βαλω 2 θερμαστρες των 400w που θα ζεστανουν ποιο γρήγορα;

Αν βαλω φοτοβολταικα που να καληπτουν μονο το ενυδρειο ποσα θα μου στηχηση περηπου;


Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Περα της μη λειτουργικότητας δεδομένου των πολλων παραμετρων που θα πρεπει να εχει υποψην( την ακριβη θερμοκρασια του νερου σου τη διαφορα θερμοκρασιας για να ξεκινησουν και να σταματησουν οι θερμοστατες, πως θα δεινεις εντολη στο ups να ξεκινησει ή να σταματίσει?) αν και θα μπορουσε ένα ηλεκτρονικος να σου φτιαξει ανα τετοιο κυκλωμα(μαλλον είναι μετριας δυσκολιας) υπαρχει κα ενας ακομα παραγωντας. Κάθε συσκευή περα την ωριαια καταναλωση που εχει καταναλωνει ένα μεγαλο ποσο κάθε φορα που την ενεργοποιείς (μεχρι να εξισοροπηθει το ημιτονοειδες)αρα αν εχεις πολλα ανοιξε κλεισε πιθανοτατα να καταναλωνεις περισοτερο ρευμα!τωρα τα φωτοβολταικα δεν τα σχεδιαζεις μονο συνφωνα με το ποσο κοστιζουν. Κυριως κοιτας σε ποσο καιρο θα αποσβαισεις τα λςφτα που «επενδυσες» σε σχεση με αυτά που θα πληρωνες στη δεη.πρεπει να μας πεις τι καταναλωσεις εχει το ενυδειο σου να σου πω περιπου οσο στοιχίζει
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-09, 18:40
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joe Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου το ups ξέχνα το.σου είπαμε ποια είναι ακριβώς η λειτουργεία του.οσο αναφορά τους θερμοστάτες σου δεν δουλευουν συνεχώς.τώρα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι κατανάλωση που έχεις.η χρέωση της κιλοβατώρας είναι γύρω στα 70 λεπτά.οπότε βάλτα κάτω.(1kwh=1000w)
7 λεπτά ήθελα να πώ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-09, 18:49
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Περιπου 700w ολο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-09, 19:23
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μισο να κανω ενα προχειρο υπολογισμο
-------------------------
λοιπον πληρωνεις το χρονο περιπου 430 ευρω ρευμα για το ενυδρειο(καταναλωση 0,7κW την ημερα).θελεις μετατροπεα συχνοτητας,σταθεροποιητη τασης εγκατασταση υποδομης, σκελετο στηριξης, καλωδιωσεις. υπολογιζω να σου βγει γυρω στο 1000αρικο μαζι με τους συσωρευτες.φυσικα αυτο ειναι συμπερασμα δικο μου απο αυτα που εχω ψαξει. εγω επειδη θα κανω τη μελετη και θα τα βαλω μονος μου θα μου ερθουν πιο φθηνα.να ρωτηεις σε καποιο γραφειο αξιζει.μπορει να ειναι και πιο φθηνα ακομα να εχω βαλει πολλα για τη μελετη και το στησιμο. αποσβεση σε 2 χρονια αν μεινουν η τιμες του ρευματος ως εχουν.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 25-01-09 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-09, 19:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ξέρουμε πόσο στοιχίζει η κιλοβατώρα στην Κύπρο ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-09, 19:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρουμε πόσο στοιχίζει η κιλοβατώρα στην Κύπρο ?
εγω υπολογισα με τιμες ελλαδας.(εστησα τη βαση σουθα δεις συντομα φωτο σε ευχαριστω πολυ και εσενα και το ΠΣΦΕ)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-09, 20:11
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Διατίμηση Οικιακής Χρήσης Μονής Εγγραφής
(Κώδικας 05)

Oι επιβαρύνσεις για κάθε δίμηνο για παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με βάση την παρούσα διατίμηση είναι με βάση την κλιμακωτή χρέωση του πιο κάτω πίνακα:


Χρέωση μονάδων

Πάγιο ανάλογα με την
ολική κατανάλωση

Μονάδες
cent του ευρώ /kWh
σεντ της λίρας /kWh
Ολικές μονάδες
¤/δίμηνο
£/δίμηνο
Οι πρώτες 120 μονάδες
7,09
4,15
0-120
1,81
1,06
Οι επόμενες 200 μονάδες
7,87
4,61
121-320
1,87
1,10
Οι επόμενες 180 μονάδες
8,30
4,86
321-500
3,07
1,80
Οι επόμενες 500 μονάδες
8,71
5,10
501-1000
4,68
2,74
Οι επιπρόσθετες μονάδες
8,88
5,20
1001+
5,89
3,45












Ρήτρα Καυσίμων:
Σε ευρώ: Κάθε δίμηνο οι επιβαρύνσεις για κάθε μονάδα που χρεώνεται θα αυξάνεται ή μειώνεται κατά 0,00140 cent του ευρώ για κάθε 5 cent του ευρώ αύξηση ή μείωση πάνω ή κάτω των ¤85,43 του κόστους καυσίμων κατά μετρικό τόνο, όπως θα καθορίζει η Αρχή για το δίμηνο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-09, 20:15
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ε καλα το υπολογισαμε λοιπον. αρα αν στο σπιτι για καποιο λογο(αναλογα τον φωτισμο και τα τεραγωνικα που εχεις να φωτισεις)υπερβεις τις μονοδες προσθετοντας και την καταναλωση του ενυδρειου εχεις μεγαλυτερο κερδος απο την χρηση του φωτοβολταικου. δεν εχετε κανενα μηχανολογο εκει να σου κανει την μελετη?(δεν ειναι τιποτα τρομερο μη φανταστεις)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-09, 20:40
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Τεληκα πεδια θα βαλω ενα heater/chiller και μολης το τελιοπιησω θα βγαλω φοτογραφιες να δητε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-09, 21:47
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δες ενα αρχειο για την καταναλωση.Στο κοστος βαζουμε την μεγιστη τιμη κιλοβατωρας του λογαριασμου μας.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Κατανάλωση ΔΕΗ.zip (4,1 KB, 327 εμφανίσεις)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-09, 22:32
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Φίλε stavrosm,
σου παραθέτω παρακάτω τις απόψεις μου λόγω του ότι και εγώ την περίοδο αυτή "ψάχνομαι" μιας και 2 φορές (καλοκαίρι 2004 και καλοκαίρι 2008 γυρίζοντας από διακοπές 2 εβδομάδων βρήκα το ενυδρείο σούπα διότι με τις διακυμάνσεις της ΔΕΗ "έπεσε" το ρελέ στον πίνακα του σπιτιου.
Ελπίζω να σε βοηθήσουν να κάνεις την επιλογή σου ή να σκεφτείς κάτι καλύτερο. Αν κάποιος φίλος από το forum έχει κάποιες παρατηρήσεις ή έχει υλοποιήσει κάτι παρόμοιο ... κάθε πρόταση / γνώμη ευπρόσδεκτη.
Λοιπόν οι παρακάτω απόψεις βασίζονται στο τι χρήματα συνολικά θα πρέπει να δαπανηθούν, στην ευκολία και ευχρηστία της κάθε λύσης, στην αξιοπιστία της λύσης και στην αντοχή της στον χρόνο (λύση που θα λειτουργεί όσο έχω το ενυδρείο) καθώς και στο τι χώρο απαιτεί για την εγκατάσταση.

1.- UPS : Γνώμη μου ξέχνα το τελείως σαν λύση, και αυτό διότι απλά ότι και να διαλέξεις απλά δεν σε καλύπτει. Ενα UPS συμβατικό των 1200 VA πχ με την κατανάλωση που έχεις απλά θα σε καλύψει για κάποια λεπτά έστω πχ 20 λεπτά. Αν η διακοπή ρεύματος έχει μεγαλύτερη διάρκεια απλά δεν.... Αν πάς σε UPS μεγαλύτερο οι τιμές εκτοξεύονται εκθετικά. Επίσης αν για τον οποιονδήποτε λόγο (όπως σε μένα πχ) σου πέσει η ασφάλεια ή το ρελέ του πίνακα και εσύ είσαι διακοπές τότε γυρίζεις και βρίσκεις ωραιότατη σούπα, η οποία πίστεψέ με βρωμάει πολύ!!!! (εμένα το καλοκαίρι καήκε ο συμπιεστής του οικιακού ψυγείου με αποτέλεσμα να ρίξει το ρελέ και .......). Επίσης ένα UPS βασίζεται στις μπαταρίες που έχει οι οποίες με τις ταχείες εκφορτίσεις που θα έχεις θα έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής και κοστίζουν περίπου 50 euro η μία. Αρα για 1 UPS 1200VA 2Χ50=100 Euro κάθε τόσο απλά δεν λέει. Τα UPS είναι όπως είπαν παραπάνω και άλλοι συν-φορουμίτες για ευπαθείς συσκευές πχ ΗΥ, τηλεοράσεις LCD κλπ.

2.- Φωτοβολταικά : καλό ακούγεται σαν ιδέα, βοηθάμε το περιβάλλον κλπ, αλλά δεν θα σε καλύψει εκτιμώ. Λάβε υπ' όψη ότι το αρχικό κόστος εγκατάστασης και αγοράς με τις σημερινές τιμές που πουλάει η ΔΕΗ στην Ελλάδα την KWh και τις σημερινές τιμές των φωτοβολταικών θα το αποσβέσεις σε 10 με 12 περίπου χρόνια. Αλλά με το που θα κάνεις απόσβεση στα 8 με 10 χρόνια το μέγιστο θα απαιτηθεί να αλλάξεις μπαταρίες αλλά και φωτοβολταικά πάνελ οπότε φτού ξανά και από την αρχή για νέα απόσβεση κλπ. Ισως στο μέλλον αν ρίξουν τις τιμές να αρχίσει να συμφέρει. Για τα Ελληνικά δεδομένα εδώ προς το παρόν συμφέρει μόνον διασυνδεδεμένο σύστημα φωτοβολταικών με την ΔΕΗ για το εξοχικό και μόνο, που θα το χρησιμοποιείς 1-2 μήνες το καλοκαίρι και τους υπόλοιπους θα πουλάς ρεύμα στη ΔΕΗ, για να έρθεις περίπου στα ίσια σου. Επίσης λάβε υπ' όψη ότι αν δεν έχεις ηλιοφάνεια δεν θα έχεις απόδοση. Επίσης υπολόγισε ότι για κάθε 100 Watt ισχύος που θα παράγει το σύστημα απαιτείται επιφάνεια πάνελ 1,2 ως 1,4 τετρ. μέτρα ανάλογα με την τεχνολογία των πάνελ που τυχόν θα διαλέξεις. Και μην ξεχνάς ότι θα απαιτηθεί ολόκληρη ηλεκρολογική εγκατάσταση από ειδική εταιρεία τοποθέτησης ή από εξειδικευμένο ηλεκτρολόγο. Μεγάλη βαβούρα λοιπόν για το τίποτα κατα την γνώμη μου. Πάντως αν κάνεις σε μια μηχανή αναζήτησης ένα search για φωτοβολταικά θα σου λυθούν οι απορίες.

Ωραία και που πάμε λοιπόν .... Δες παρακάτω

3.- Σύστημα Non-Brake : Τι είναι αυτό ? Εξηγώ: Τα δύο βασικά μέρη του είναι:
α.- Μια γεννήτρια
β.- Ενας αυτοματισμός με αυτόματους κλπ
Πώς λειτουργεί αυτό τώρα: Απλά ενας αυτόματος ελέγχει την ύπαρξη ή όχι τάσεως στην πρίζα της ΔΕΗ. Αν διαγνώσει απώλεια τάσεως της ΔΕΗ απλά κλείνει κύκλωμα και μια μικρή συμβατική μπαταρία (πχ 12 volt αυτοκινήτου) δίνει ρεύμα ώστε να εκκινήσει η γεννήτρια που θα τροφοδοτήσει το φορτίο μας (εδώ οι καταναλώσεις του ενυδρείου) και έτσι όλα καλά. Οταν και ΑΝ επανέλθει η τάση της ΔΕΗ τότε με έναν αυτοματισμό σταματάει η λειτουργία της γεννήτριας και το φορτίο μας (ενυδρείο) συνεχίζει να τροφοδοτείται από το δίκτυο της ΔΕΗ. Αν ξαναέχουμε απώλεια ισχύος από την ΔΕΗ ο κύκλος απλά επαναλαμβάνεται.
Από μία πρώτη έρευνα αγοράς έχω βρεί απλές γεννήτριες βενζίνης του 1KW με μίζα και αυτονομία περίπου 8 ώρες και τιμή περί τα 300 Euro. Βεβαίως υπάρχουν και μεγαλύτερες πχ 3KW βενζίνης με μίζα και αυτονομία 12 ώρες στο μέγιστο φορτίο, (άρα για 1KW περίπου 36 ώρες) ρύθμιση στροφών ανάλογα με το φορτίο κλπ ευκολίες και τιμή περίπου 1000 Euro. Υπάρχουν και αντίστοιχες πετρελαίου βέβαια με περισσότερο τσιμπημένες τιμές αλλά απ' ότι λένε δεν θέλουν ιδιαίτερη συντήρηση όπως οι βενζίνης το καύσιμο είναι φθηνότερο κλπ οπότε βγάζεις τα λεφτά σου από εκεί.
Το πρόβλήμα είναι πρώτον ο θόρυβος που κάνουν (λένε για 68dB στα 7 μέτρα) και φυσικά η αυτονομία τους, αφού θα ήθελα προσωπικά αυτονομία της τάξης των 15 ημερών. Αυτό πιστεύω ότι θα το λύσω με ένα έξτρα ντεπόζιτο καυσίμου (πχ αυτή που είδα του 1KW έχει ντεπόζιτο 2,5 LT άρα με ένα εξωτερικό ντεπόζιτο των 120 λίτρων καλύπτομαι για 15-16 ημέρες και πάω διακοπές ήσυχος). Ο θόρυβος μπορεί να μειωθεί αν την τοποθετήσω σε ένα προκατασκευασμένο και ηχομονωμένο κουτί.
Από κει και μετά τώρα είμαι ακόμη στο ψάξιμο για να βρώ καλό και φτηνό ηλεκτρολόγο για όλα τα υπόλοιπα.

Συμπερασματικά : Προτείνω την 3η λύση σαν ποιό αξιόπιστη, ποιό φτηνή κλπ κλπ. (Και θα σε καλύψει και για το ψυκτικό που θέλεις τους καλοκαιρινούς μήνες μιας και μόνο του θα καταναλώνει περίπου 400 Watt οταν λειτουργεί)

Λόγω του ότι τώρα βρίσκομαι σε μια φάση ψαξίματος / υλοποίησης της λύσης αυτής την οποία θέλω να έχω τελειώσει πριν τις καλοκαιρινές διακοπές τα παραπάνω μπορεί να τροποποιηθούν και επιπλέον δεν έχω ακόμη την λύση έτοιμη. Πάντως όταν την υλοποιήσω υπόσχομαι να κάνω αναλυτική παρουσίαση στο forum
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-09, 22:47
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

τι σχεση εχει το 3ο με την οικονομια στο ρευμα. ενα πανελ εχει διαρκει ζωης 30 χρονια. η αποσβεση ειναι ΠΟΛΥ λιγοτερα χρονια και η εγκατασταση ειναι ριποτα το φοβερο. αφου το εναφερεις εχεις ακουσει απο κοντα γεννητρια??? δεν θελει δηλαδη μονωμενο δωματιο ?αυτο δεν εχει εξοδα κατασκευης??? αν μενω σε πολυκατοικια?τι γινεται? η μπαταρια του αυτοκινητου δε θελει αλλαγη? θα ηθελα να πεις σε παρακαλω την πηγη των συμπερασματων σου. αντοχες κοστος αποσβεση....και τις πληροφοριες σχετικα με τα ελληνικα δεδομενα.
Παράθεση:
Μπορείτε να μου πείτε με το ups θα έχω εξηκονόμιση ηλεκτρικού ρεύματος; Γιατή οπος καταλαμβένετε θα έρχετε φουσκομένος ο λογαριασμός
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-09, 23:20
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι σχεση εχει το 3ο με την οικονομια στο ρευμα. ενα πανελ εχει διαρκει ζωης 30 χρονια. η αποσβεση ειναι ΠΟΛΥ λιγοτερα χρονια και η εγκατασταση ειναι ριποτα το φοβερο. αφου το εναφερεις εχεις ακουσει απο κοντα γεννητρια??? δεν θελει δηλαδη μονωμενο δωματιο ?αυτο δεν εχει εξοδα κατασκευης??? αν μενω σε πολυκατοικια?τι γινεται? η μπατερια του αυτοκινητου δε θελει αλλαγη?
Φίλε Sifnos
Σαφώς και η 3η λύση δεν έχει σχέση με οικονομία στο ρεύμα, αλλά εκτιμώ ότι έχει και μάλιστα πολύ με την ασφάλεια του ενυδρείου μας (όπως είπα την έχω πατήσει 2 φορές στο παρελθόν) και αυτό είναι που εγώ κατάλαβα ότι θέλει ο φίλος από την Κύπρο να εξασφαλίσει το ενυδρείο σε συνδυασμό όμως με την οικονομία στην κατανάλωση και αυτό γιατί μιλάει για UPS.
Σε ότι αφορά την διάρκεια ζωής των panel θα διαφωνήσω γιατί όταν το έψαχνα εγώ για εγκατάσταση υβριδικού - διασυνδεδεμένου συστήματος στο χωριό και έριξα μια ματιά στις κατασκευάστριες εταιρείες panel είδα να δίνουν πολύ μικρότερο χρόνο ζωής απ' ότι οι εταιρείες που κάνουν την όλη εγκατάσταση. ¶ρα κάτι άλλο παίζει!!! Επίσης μην ξεχνάς ότι σε όλα τα panel ο συντελεστής αποδόσεώς τους μειώνεται δραστικά μετά την 8-10ετία (τουλάχιστον έτσι λένε οι κατασκευαστές τους). Σε ότι αφορά για την απόσβεση οι υπολογισμοί που είχα κάνει ήταν για τις τιμές πρίν 8 μήνες, αν οι τιμές τώρα μειώθηκαν τόσο δραστικά δεν μπορώ να ξέρω αλλά θα το ξαναψάξω. Οσο για την γεννήτρια και τον θόρυβό της έχω δεί ο ίδιος τοποθέτησή της σε ιδιοκατασκευή ξύλινο κουτί διπλών τοιχωμάτων με ηχομόνωση στο ενδιάμεσο πάχους περίπου 15εκ και όπως το άκουσα ακουγόταν σαν aircondition 25άρι -(η εξαγωγή καυσαερίων είχε σωλήνα στο ένα πλευρό διαμέτρου περί 5 εκ και είχε αλλο ένα άνοιγμα περί 10Χ5εκ)- Οπότε αποδεκτά όρια ακόμη και για γείτονες πολυκατοικίας αφού το καλοκαίρι συνήθως τα παράθυρα είναι κλειστά για τα κλιματιστικά. Εκτός και αν εσύ έχεις ΚΑΛΟΥΣ γείτονες οπότε θα ενοχλούνται και αν περπατάς στο μπαλκόνι σου !!! Σαφώς και ο θόρυβος είναι πρόβλημα αλλά όχι και για απαίτηση ξεχωριστού δωματίου και μάλλιστα ηχομονωμένου. Η δε μπαταρία του αυτοκινήτου έχει 35euro και σε βγάζει 2-3 χρόνια, άσε που οι γεννητριούλες με μίζα, αυτές του 1KW έχουν και δική τους μικρή.

Επίσης σε ότι αφορά οικονομία μάλλον θα διαφωνήσω γιατί εφ' όσον οι καταναλώσεις του είναι δεδομένες αυτό που θα πρέπει να δεί είναι ποιός τρόπος υπάρχει για χαμηλότερη τιμή ανα KWh που θα καταναλώνει. Εκεί ναι μεν τα φωτοβολταικά αν το δεις απλά υπερέχουν αλλά με το θέμα της αρχικής "ντούκου" δαπάνης και της απόσβεσης τι γίνεται ? Σε ότι αφορά την πηγή των συμπερασμάτων για κόστος και απόσβεση προέρχεται οπως είπα από προσωπικό ψάξιμο (και τελική απόρριψη της λύσης). Πρόχειρα έχω μόνο μερικά sites κρατήσει από την έρευνα αγοράς που είχα κάνει τοτε, αν θέλεις ρίξε μια ματιά
ανεμογεννήτριες,πληροφοριες, τιμές, Αιολική ενέργεια, ανεμογεννητρια, αιολικό δυναμικό, υβριδικά συστήματα
Solar Systems, φωτοβολταικα, εταιρία φωτοβολταικών συστημάτων
φωτοβολταικα, προιόντα, εκθεση, ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, PHOTOVOLTAIC, φωτοβολταικά, φωτοβολταικα, προιόντα, εκθεση, παρκα, ηλιακή ενέργεια, φωτοβολταϊκά, ηλιακη ενεργεια, SOLAR ENERGY, ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ, αιολικη ενεργεια, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, ΗΛΙΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ φωτοβολταικα, προιόντα, εκθεση, στοιχεια, πανελ τιμές, καταστηματα, εταιρια,photovoltaics in greece,ανεμογεννήτρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-09, 23:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Sifnos
Σαφώς και η 3η λύση δεν έχει σχέση με οικονομία στο ρεύμα, αλλά εκτιμώ ότι έχει και μάλιστα πολύ με την ασφάλεια του ενυδρείου μας (όπως είπα την έχω πατήσει 2 φορές στο παρελθόν) και αυτό είναι που εγώ κατάλαβα ότι θέλει ο φίλος από την Κύπρο να εξασφαλίσει το ενυδρείο σε συνδυασμό όμως με την οικονομία στην κατανάλωση και αυτό γιατί μιλάει για UPS.
Σε ότι αφορά την διάρκεια ζωής των panel θα διαφωνήσω γιατί όταν το έψαχνα εγώ για εγκατάσταση υβριδικού - διασυνδεδεμένου συστήματος στο χωριό και έριξα μια ματιά στις κατασκευάστριες εταιρείες panel είδα να δίνουν πολύ μικρότερο χρόνο ζωής απ' ότι οι εταιρείες που κάνουν την όλη εγκατάσταση. ¶ρα κάτι άλλο παίζει!!! Επίσης μην ξεχνάς ότι σε όλα τα panel ο συντελεστής αποδόσεώς τους μειώνεται δραστικά μετά την 8-10ετία (τουλάχιστον έτσι λένε οι κατασκευαστές τους). Σε ότι αφορά για την απόσβεση οι υπολογισμοί που είχα κάνει ήταν για τις τιμές πρίν 8 μήνες, αν οι τιμές τώρα μειώθηκαν τόσο δραστικά δεν μπορώ να ξέρω αλλά θα το ξαναψάξω. Οσο για την γεννήτρια και τον θόρυβό της έχω δεί ο ίδιος τοποθέτησή της σε ιδιοκατασκευή ξύλινο κουτί διπλών τοιχωμάτων με ηχομόνωση στο ενδιάμεσο πάχους περίπου 15εκ και όπως το άκουσα ακουγόταν σαν aircondition 25άρι -(η εξαγωγή καυσαερίων είχε σωλήνα στο ένα πλευρό διαμέτρου περί 5 εκ και είχε αλλο ένα άνοιγμα περί 10Χ5εκ)- Οπότε αποδεκτά όρια ακόμη και για γείτονες πολυκατοικίας αφού το καλοκαίρι συνήθως τα παράθυρα είναι κλειστά για τα κλιματιστικά. Εκτός και αν εσύ έχεις ΚΑΛΟΥΣ γείτονες οπότε θα ενοχλούνται και αν περπατάς στο μπαλκόνι σου !!! Σαφώς και ο θόρυβος είναι πρόβλημα αλλά όχι και για απαίτηση ξεχωριστού δωματίου και μάλλιστα ηχομονωμένου. Η δε μπαταρία του αυτοκινήτου έχει 35euro και σε βγάζει 2-3 χρόνια, άσε που οι γεννητριούλες με μίζα, αυτές του 1KW έχουν και δική τους μικρή.
διαφωνω καθετα για τα φοτοβολταικα(ειναι κατι που δε χρειαζεται να στο συνεχισουμε αν και μια γνωμη ενος δευτερου μηχανολογου θα ηταν απαρετητη).τελος παντων. συμφωνω να εχεις την γεννητρια αυτη καλυτερα τον φοτριστη αυτο. αλλα τι σχεση εχει με την οικονομια στην καταναλωση του ρευματος στην οποια ζητησε λυση ο φιλος?δεν καταλαβα τι συγκριση μεταξυ των τριων περιπτωσεων. το 2ο ειναι ανανεωσημη πηγη το 3ο και το 1ο?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-09, 00:06
Το avatar του χρήστη stavrosm
stavrosm Ο χρήστης stavrosm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Κύπρο - Λεμεσό
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Το ποιο πολλη ρευμα πανο στο ενυδρειο το καταναλωνουν οι θερμαστρες οταν εχω 2 των 300w.
Ολο το ενυδρειο καταναλονει 700w. Εγω προσπαθω να βρω εναλλακτικη ληση για τες θερμαστρες.Το heater/chiller ειναι ζεστο/κρυο που σημενει κανει ολοχρονα.
Τορα ενταξη, οι θερμαστρες σηνοληκα καταναλωνουν 600w ενο το heater/chiller περίπου 400w οπος λεγει ο φηλος SZCS
Τα υποληπα καταναλωνουν απο 10w μεχρη 36w περηπου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-09, 18:24
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ενα ενδιαφερον παραδειγμα.
http://www.siliconsolar.com/solar-fountain-pumps.html
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-09, 21:45
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφωνω καθετα για τα φοτοβολταικα ....... ..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavrosm Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποιο πολλη ρευμα πανο στο ενυδρειο το καταναλωνουν οι θερμαστρες οταν εχω 2 των 300w.
Ολο το ενυδρειο καταναλονει 700w. ...........
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ενδιαφερον παραδειγμα.
http://www.siliconsolar.com/solar-fountain-pumps.html

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά θα προσπαθήσω ξανά φίλε stavrosm να σε αποτρέψω από την ιδέα των φωτοβολταικών. Αυτό όχι για να έρθω σε αντιπαράθεση με τον φίλο sifnos ο οποίος έχει τις απόψεις του, αλλά για να σε γλυτώσω από άσκοπα έξοδα. Εχουμε και λέμε λοιπόν :

α.- Οι καταναλώσεις σου όπως ο ίδιος λές είναι 700 W. (αν και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως με αυτά τα εξαρτήματα φτάνεις στα 700 ?, και αυτό γιατί άλλο η αναγραφόμενη ισχύς και άλλο πόσο καταναλώνεις. Δηλαδή ο ένας θερμοστάτης αν δουλέψει 1 λεπτό τότε καταναλώνει 5 Watt/h και όχι 300 ) Συνεπώς δεχόμενος αυτό που λές έχουμε 700 Χ 24 = 16800 Watt = 16,8 ΚWatt ημερήσια κατανάλωση για το ενυδρείο σου. Δεν θα προσθέσω κανένα ποσοστό επικάλυψης στα 16,8 αν και το σωστό σε τέτοια συστήματα είναι να προσαυξάνεις κατά 20 % περίπου ώστε να είσαι καλυμένος.

β.- Στα φωτοβολταικά όταν λέμε ότι ένα σύστημα αποδίδει πχ 1 KWatt εννοείται ότι με πλήρη ηλιοφάνεια (που συμβαίνει από άνοιξη έως και φθινόπωρο) και για μεγάλη φωτοπερίοδο (που πάλι μεγάλη διάρκεια φωτός / ημέρας εχουμε στην ιδια περίοδο δηλ άνοιξη έως και φθινόπωρο) το φωτοβολταικό σου σύστημα αποδίδει ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΗΜΕΡΑ 1 ΚWATT.

γ. Συνεπώς για να καλυφθείς χρειάζεσαι σύστημα κατ' ελάχιστο 16,8 ΚWatt

δ. Το κόστος (έστω και αρχικής αγοράς, χωρίς να υπολογίσω συντήρηση κλπ) είναι δυσβάσταχτο, τουλάχιστον για μένα, καθ'όσον φτάνει περίπου τα 75.000 Euro και για του λόγου το αληθές δες εδώ http://www.eshop.com.gr/index.php?act=viewCat&catId=22

δ.- Αν δεις στο link που σου έδωσε ο φίλος sifnos θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι μιλάει για αντλιούλα με κατανάλωση 5 Watt Δηλαδή 5Χ24 = 120 Watt. Μιλάμε λοιπόν για τελείως μα τελείως διαφορετικές κατηγορίες μεγεθών.

Και για να μην κουράζω σε συμβουλεύω (εσύ φυσικά αποφασίζεις) ΟΧΙ φωτοβολταικά για την δουλειά που το θέλεις.

Πάντως εγώ με 75.000 θα πηγαινα 1 χρόνο διακοπές στον Αμαζόνια να κάνω μπάνιο στο ποτάμι και δίπλα μου να κολυμπάνε δισκάκια !!!

φιλικά szcs
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-09, 10:21
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Οποτε ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε σκλαβοι της ΔΕΗ...
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-01-09, 12:09
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarevock Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε σκλαβοι της ΔΕΗ...

επειδη βαριεμαι συνεχεια να λεω θεωριες οι οποιες μπορει να διαφερουν απο την πραξη, σε μερικους μηνες θα σας πω απο πρωτο χερι. επειδη οπως εχω ξαναπει το σπουδαζω το αντικειμενο και αυτα που λεω δε θελω να με εκθετουν...εχω καταληξει οτι συμφαιρει και θα βαλω. απαξ και το κανω και ολα πανε, καλα κανω δωρεαν μελετες για τα μελη του gab(κομπλέ με την οικονομοτεχνικη της αναλυσηη)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-01-09, 21:19
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη βαριεμαι συνεχεια να λεω θεωριες οι οποιες μπορει να διαφερουν απο την πραξη, σε μερικους μηνες θα σας πω απο πρωτο χερι. επειδη οπως εχω ξαναπει το σπουδαζω το αντικειμενο και αυτα που λεω δε θελω να με εκθετουν...εχω καταληξει οτι συμφαιρει και θα βαλω. Περί ορέξεως ουδείς λόγος ... απαξ και το κανω και ολα πανε, καλα κανω δωρεαν μελετες για τα μελη του gab(κομπλέ με την οικονομοτεχνικη της αναλυσηη) Τώρα το είπες ... μην τα γυρίσεις αργότερα, Εγώ πάντως θα περιμένω τουλάχιστον να μας πείς τα αποτελέσματα της οικονομοτεχνικής μελέτης και ίσως ακολουθήσω...
Οσο για τον φίλο sarevock δυστυχώς για όλους μας αλλά πιστεύω ότι έχει δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-01-09, 22:15
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον φίλο sarevock δυστυχώς για όλους μας αλλά πιστεύω ότι έχει δίκιο.
μακαρι να εχει αδικο. δεν ειναι θεμα προσωπικης αντιπαραθεσης. αφου ειπα. για να μην λεω θεωριες θα το κανω και θα σας πω. τι να γυρισω?αφου εξηγησα.θα δοκιμασω και θα πω απο πρωτο χερι.θα πω αν δεν συμφερει ή αν συμφερει. αν οντως συμφερει και ψηνεστε σας κανω τσαμπα τη μελετη. δεν πουλαω τωρα την τεχνολογια...υπομονη και ηρεμια. βλεπουμε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12259 seconds with 13 queries