Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-04, 11:24
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Ο δικός μου κυνηγάει τους καρδινάλιους και τα ραμιρέζι,χωρίς αυτό να τα επηρεάζει,από ότι μου φαίνεται .
Τον συνδιασμό αυτό τον είχα πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά ο καινούριος μονομάχος που έβαλα τώρα μου έχει τσακίσει το ενυδρείο...

Αφού ξεψάρωσε μετά από 3-4 εβδομάδες μου κυνηγά συνεχώς τα Ramirezi και φυσικά δεν προλαβαίνει να τους κάνει τίποτα, αλλά τους καρδινάλιους μου τους έχει τσακίσει... Πραγματικά μου φαίνεται περίεργο, αλλά θα αναγκαστώ να τον βγάλω απο το ενυδρείο και να τον βάλω σε δικό του.
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-04, 13:30
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ναι τελίκά εξαρτάται και απο το ψάρι, αλλα και απο το τι έχει προηγηθεί....

Εχω έναν ο οποίος ήταν τι καλά ήρεμος. Μόλις ζευγάρωσε με τη θυληκιά του έγινε άλλος ψάρης...
Δεν ανέχεται κανέναν (είναι στο κοινωνικό γιατί τα άλλα είναι γεμάτα), ούτε τη θηλυκιά, ούτε τους άλλους ψάρηδες...
Απο τη στιγμή που του πήρα και μερικά μικρά γιατί τα λυπήθηκα, ακόμα περισσοτερη τσαντίλα....
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-04, 22:04
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Πολλες φορες παιζει ρολο στην συμπεριφορα ενος ΒΕΤΤΑ και η τακτικη που ακλουθουν αρκετοι εκτροφεις να χωριζουν τα μικρα ΒΕΤΤΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ (( ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΩΝ 2 ΜΗΝΩΝ που ειναι το φυσιλογικο)) για να μπορουν να ταιζουν περισοτερο ,και ετσι να ειναι ετοιμα προς πωληση ποιο γρηγορα. Αν προσθεσεις τωρα και το ποσο καιρο μενει το ψαρι αυτο σ ενα PET SHOP απομονωμενο στο << ποτηρακι του>> μεχρι να πουληθει...εχεις ενα ψαρι που δεν εχει δει αλλο ειδος ψαριου στην ζωη του.
Οποτε μολις μπει σε ενα ενυδρειο κυνηγαει πολλες φορες τα μικροτερα ποιο πολυ απο περιεργεια , και οχι για να σκοτωσει..
Σε σπανιες περιπτωσεις βεβαια παιζει το ρολο του και το πρασινο χρωμα η καποιο γονιδιο αυτου του χρωματος που μπορει να εχει αυτο το ψαρι και φυσικα δεν φαινεται.
Αναφορες τετοιες εχουμε στο παρελθον οταν εκτρεφονταν BETTA SPLENDENS (( wild)) για αγωνες. οπου ειχε παρατηρηθει οτι οσο ποιο πολυ και ποιο εντονο πρασινο χρωμα ειχες ενα ΒΕΤΤΑ τοσο ποιο αγριο ηταν.
Εγω πιστευω οτι υστερα απο λιγο καιρο το ΒΕΤΤΑ θα ηρεμισει και θα σταμτησει να κυνηγαει τα αλλα εκει μεσα.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02950 seconds with 12 queries