Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-04, 10:17
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Ο πρώτος μου μονομάχος.

Παιδιά καλημέρα.
Ελπίζω να είχατε όλοι ένα πολύ καλό σαββατοκύριακο. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Πήρα το Σάββατο έναν μονομάχο γιατί έχω ακούσει και διαβάσει τόσα που μπήκα στον πειρασμό. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τα εξής: Κατ' αρχήν τι τροφή είναι προτιμότερο να του δίνω. Ο τύπος στι κατάστημα μου είπε ότι η αγαπημένη του τροφή είναι τα blood worms. Έτσι πήρα ένα κουτάκι αποξηραμένα. Η ανησυχία ου όμως είναι ότι δεν τον βλέπω και πολύ ορεξάτο. Όταν του βάζω να φάει καλυμπέι δίπλα από την τροφή και την αγνοεί τελείως. Είπα στην αρχή μήοως είναι το stress από την αλλαγή περιβάλλοντος, την μεταφορά κλπ. Υπάρχει περίπτωση να ρίναι κάτι άλλο;
Κατά τα άλλα δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Κολυμπάει μια χαρά, κόβει βόλτες μέσα στο ενυδρειάκι που τον έχω βάλει, δεν φαίνεται να είναι φοβισμένος. Όταν μάλιστα πλησιάζω το χέρι μου στο τζάμι, έρχεται κοντά να το περιεργαστεί.
Αν αργότερα μπει σε ενυδρείο με platties θα υπάρξει πρόβλημα; Απ' οτι έχω διαβάσει όχι, αλλά έχει καόιος από δω παρόμοια εμπειρία;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-04, 09:56
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Τελείως πληροφοριακά να σας πω ότι τελικά ο μονομάχος έφαγε. Μόνο που δεν έφαγε αυτό που είχαν προτείνει από το κατάστημα. Δοκίμασα να του δώσω flakes και τα καταβρόχθησε. Αν δεν σταμάταγα να του δίνω, θα έτρωγε ακόμα. Του έκανα και την πρώτη αλλαγή νερού χθες και φαίνεται να είναι μια χαρά.
Το λέω μήπως συναντήσει και κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του forum. Να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.[/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-04, 13:46
tthellas Ο χρήστης tthellas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2004
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Έχει ένα καλό άρθρο για μονομάχους στο site "http://tsamis.aaquaria.com/betta.htm" αλλά και κάποιες συζητήσεις στο forum για το γλυκό νερό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03041 seconds with 14 queries