Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-07, 08:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Πτώση ΚΗ και ασταθές ΡΗ.

Tο PHmeter της pinpoint μου έδειξε αρχικά μία ασυνήθιστη αύξηση στο 8.37 αργά προχθές το απόγευμα. Την προηγουμένη είχα προσθέσει reef buffer της seachem (2 κουταλάκια) και το απέδωσα σε αυτό.
Χθες όμως είδα μία βουτιά του ph προς τα κάτω, στο 7.68.
Αμέσως μέτρησα το ΚΗ και είδα ότι είχε πέσει στο 6 από το 8 που ήταν αρχικά.
Πήγα αγόρασα reef builder και πρόσθεσα ένα κουταλάκι σε διάλυμα νερού από ro στο ενυδρείο. Το ΚΗ ανέβηκε στο 7 dKH.
Σήμερα έχω σκοπό να προσθέσω ξανά reef buffer και αύριο reef builder.
Να το κάνω έτσι μέχρι να ανέβει το ΚΗ στο 8-9 και να σταθεροποιηθεί το ΡΗ στο 7.90 με 8.20 που ήταν αρχικά ;
Η ερώτησή αφορά την χρονική περίοδο που θα μεσολαβεί μεταξύ της ρίψης αυτών των δύο διαλυμάτων. Δηλαδή μία μέρα το ένα και μία το άλλο ή πρωί το ένα και βράδυ το άλλο ή ανά δύο μέρες ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-07, 17:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπορείς και ο πρωί το ένα και το άλλο το βράδυ, αλλά για καλύτερα κάντο εναλλάξ ανα μέρα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-07, 07:33
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

κατι εδω δεν μου κολλαει...
ευρος ph 7.90-8.20 ειναι πολυ μεγαλο..
επισης το να φτασει το ph 8.37,με δυο κουταλακια buffer,σε τοσα λιτρα,νομιζω 300?,παλι το θεωρω απιθανο...τετοιες τιμες επιανα μονο οταν χρησιμοποιουσα kalkwasser.....
σιγουρεψε οτι το phμετρο ειναι σωστα καλιμπραρισμενο.....
επισης το kh,σε ποσο χρονικο διαστημα ειχε αυτην την πτωση?
αν την ειχε σε συντομο χρονικο διαστημα,και απο την στιγμη που δεν υπαρχει ακομα στοκαρισμα,αρα καταναλωση,υποψιαζομαι precipitation,χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι.....
το εχω παθει και εγω..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-07, 09:34
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Το πεχάμετρο μπορεί και να θέλει καλιμπράρισμα το υποψιάζομαι κι εγώ. Αλλά δεν έχω ζουμιά. Εκτός αν τάπαιξε που το έχω συνεχώς μέσα στο ενυδρείο.
Το ενυδρείο (300 λίτρα) δουλεύει ενάμιση μήνα. Ξεκίνησε με kh 8, και νόμιζα ότι ήμουν ok γιαυτό δεν πρόσθετα κάτι για να το κρατήσω σταθερό.
Μόνο για το ph έβαζα δύο φορές τη βδομάδα ph buffer της seachem.
Όταν είδα το σκαμπανέβασμα που περιέγραψα στο ph μέτρησα το kh και είδα ότι είχε κατέβει στο 6.
Το precipitation που αναφέρεις πως το καταλαβαίνεις ; αν μετρήσω το ασβέστιο θα μου το δείξει ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-07, 23:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Κανε μετρησεις ολων των παραμετρων την ιδια στιγμη και ποσταρε να δουμε ... επισης , αν εχεις αμφιβολια για την ακριβεια του phμετρου θα πρεπει να τη λυσεις πριν συνεχισεις να ριχνεις buffer ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-07, 01:08
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Βασίλη το έχω κατά νου και θα κάνω μετρήσεις το συντομότερο.
Buffer για το ph έχω σταματήσει να ρίχνω. Βάζω μόνο reef builder της seachem γιατί το kh αποδεδειγμένα είχε κατέβει στο 6 dkh (μέτρηση με υγρό της sera).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-07, 03:48
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

φιλε νικο,
απο την στιγμη που υπαρχει ζωντανος βραχος στο ενυδρειο,υπαρχει και καταναλωση του kh μεσω της κοραλινης,αρα θα πρεπει να ριχνουμε συστηματικα reef builder.
η δοσολογια εξαρταται απο τον ρυθμο καταναλωσης,και κατεπεκταση απο τις μετρησεις που θα κανεις..
μπορει να ακουγεται υπερβολικο,αλλα εγω μετραω καθε εβδομαδα kh, ασβεστιο και μαγνησιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να διορθωνω αμεσα τυχον παρεκλισεις...
καλιμπραρισε το phμετρο για να εισαι σιγουρος,και εννοειται οτι το probe του πρεπει να ειναι συνεχεια βυθισμενο στο νερο..
εντελη οπως το λες δεν πρεπει να ειναι precipitation..
αν γινει κατι τετοιο το νερο του ενυδρειου θα θολωσει,(μην το μπερδευεις με την θολουρα που δημιουργειται οταν ριχνεις το builder,αυτο ειναι κατι φυσιολογικο),οι αντλιες σου θα πιασουν κατι σαν ασβεστη,και οι μετρησεις του kh,και του ασβεστιου θα ειναι πεσμενες.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-07, 09:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε νικο,

εντελη οπως το λες δεν πρεπει να ειναι precipitation..
αν γινει κατι τετοιο το νερο του ενυδρειου θα θολωσει,(μην το μπερδευεις με την θολουρα που δημιουργειται οταν ριχνεις το builder,αυτο ειναι κατι φυσιολογικο),οι αντλιες σου θα πιασουν κατι σαν ασβεστη,και οι μετρησεις του kh,και του ασβεστιου θα ειναι πεσμενες.....
Καλημέρα φίλε enzo, καταρχήν Μανώλης.
Λοιπόν την θολούρα που περιγράφεις δεν την έχω δει στο ενυδρείο. Ούτε και ασπρίλες πουθενά που να αφήνουν υπόνοιες ότι μπορεί να παίζει κάτι άσχημο με το ασβέστιο.
Το kh μέτρησα σήμερα το πρωί και βρήκα 7 dkh περίμενα να είχα 8 γιατί βάζω συχνά builder.
Μαγνήσιο και ασβέστιο θα μετρήσω το απόγευμα, που θα έχω χρόνο, και θα αναφέρω.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-07, 05:47
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε enzo, καταρχήν Μανώλης.
....ωπα,sorry Μανωλη..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-07, 07:16
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια.Μανωλη ποσο και εχεις το probe του phμετρου?Στο λεω γιατι ενταξει τα pinpoint θελουν και μια σχετικη προσοχη.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-07, 17:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια.Μανωλη ποσο και εχεις το probe του phμετρου?Στο λεω γιατι ενταξει τα pinpoint θελουν και μια σχετικη προσοχη.
Φίλε Ισίδωρε μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ.
Συγνώμη που σε βάζω σε διπλό κόπο αλλά είμαι πολύ φρέσκος στο χόμπι και ειδικά στο θαλασσινό σε εμβρυακό στάδιο γιαυτό χρειάζεται ο συνομιλητής μου να μου τα κάνει λιανά που λένε ευχαριστώ.


Λοιπόν οι σημερινές μετρήσεις kh7
To ασβέστιο και μαγνήσιο έχουν μία πτώση δηλαδή 360 Ca και 780 Mg προφανώς από κάποια κατανάλωση του βράχου (κοραλλίνης); των σαρκώφυτων; (έχω δύο) κάτι μανιταράκια ή ένας πολύποδας; Ή απλά έτσι κι αλλιώς το ασβέστιο και το μαγνήσιο χάνονται. Να σημειώσω ότι πριν 15μέρες που πρωτομέτρησα ήταν 400 Ca και 1200 Mg χωρίς πρόσθετα.
Λοιπό τώρα τι κάνω από πρόσθετα έχω το Μαγνήσιο και το kalkwasser της seachem. Λέω να αγοράσω το reef compete και να μη χρησιμοποιήσω το kalkwasser γιατί έχω διαβάσει διάφορα γιαυτό το προϊόν και το φοβάμαι λίγο.
Παρακαλώ πείτε μου ενέργειες με σειρά προτεραιότητας. Η σκέψη μου είναι να ανεβάσω το Μαγνήσιο πρώτα. Όταν πάει σε επίπεδο κοντά στο 1200 ξεκινώ και το ασβέστιο ή να τα κάνω συγχρόνως π.χ πρωί βράδυ ;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-07, 02:46
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

μανωλη ολες οι μετρησεις σου ειναι χαμηλες...
θα πρεπει ολες οι τιμες σου σιγα σιγα να ανεβουν...
τι θα εκανα στην θεση σου
ανα ημερα θα εριχνα και ενα συμπληρωμα,buffer,ασβεστιο,μαγνησιο,
μετρηση,και αναλογως τις μετρησεις θα συνεχιζα τις δοσολογιες...
τα προιοντα που χρησιμοποιουσα ηταν της seachem,reef builder kai reef buffer για την αλκαλινιτη,reef adv.calcium για το ασβεστιο,και salifert για το μαγνησιο..
στην συνεχεια τα αλλαξα με προιοντα της kent,superbuffer,και turbo calcium
και οι δυο εταιριες ειναι πολυ καλες...
το kalkwasser δεν θα το χρησιμοποιουσα..
απο μονο του ουτως η αλλως δεν κανη δουλεια,ασε που ανεβαζη αρκετα το ph του ενυδρειου με τους κινδυνους που αυτο συνεπαγεται...
υποτιθεται οτι κανει και δεσμευση φωσφορικων,αυτο ομως θα γινει στην τιμη του 8.4 του ph...
αν παντως θες να το χρησιμοποιησεις,κουβα με νερο οσμωσης,δυο κουταλακια kalk,αφηνεις να κατσει το ιζημα,και με ενα σωληνακι με βανακι ξεκινας drip,υπολογιζοντας τουλαχιστον 4 με 5 ωρες για να αδειαση...

αυτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-07, 08:30
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Πρώτο –πρώτο το μαγνήσιο(1350) και όχι ανέβασμα όλο η όλα μαζί
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-07, 09:42
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτο –πρώτο το μαγνήσιο(1350) και όχι ανέβασμα όλο η όλα μαζί
Και εγώ της ίδιας γνώμης είμαι να ασχοληθώ πρώτα με το ανέβασμα του μαγνησίου και να το πάω τουλάχιστον 1020 για να υπάρχει αντιστοιχία 3:1 με το ασβέστιο.
Οπότε λέμε έχω το Reef Advantage Magnesium της Seachem. Πόση δόση για 300 λίτρα καθαρά και με ποιο τρόπο η εισαγωγή στο ενυδρείο ;

Ακόμα έχω τη γνώμη ότι πρέπει να προσθέτω και Reef Builder λόγω χαμηλού kh (7) όχι την ίδια ώρα φυσικά με το μαγνήσιο και ίσως όχι κάθε μέρα αλλά θα πρέπει να το ενισχύσω. Τη γνώμη έχετε ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για μαγνησιο το max ειναι 100 ppm την μερα. Καλυτερα να μεινεις στα 70-80 ppm ημερησιως εκτος και αν ξερεις ακριβως τα καθαρα λιτρα του ενυδρειο σου.

ΙΜΟ το μαγνησιο δεν θελει dripping ...απλα αν εχεις θαρος να πας στα 100 ppm ημερησιως , αφου διαλυσεις την απαιτουμενη δοση seachem magnesium σε ro-di , βαλτην σε δυο σταδια σε high flow area στο ενυδρειο σου .

Παραλληλα θα μετρας να δεις τι κανεις ...

Ενα χρησιμο calculator :

http://reef.diesyst.com

-Βαζεις τα καθαρα λιτρα νερου
-Επιλεγεις την παραμετρο που θες να διορθωσεις και ποσο θες να την διορθωσεις
-Το εμπορικο σκευασμα που χρησιμοποιεις

Μεγαλη προσοχη στα interactions / restrictions ειδικα οταν θελει καποιος να διορθωσει alkalinity / calcium.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-07, 20:35
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ανα ημερα θα εριχνα και ενα συμπληρωμα,buffer,ασβεστιο,μαγνησιο,

sorry αν δεν διατυπωθηκε σωστα,αλλα δεν εννοουσα ολα τα συμπληρωματα την ιδια ημερα,εννοειται αυτο,ενα συμπληρωμα ανα ημερα..

αν παντως θες να το χρησιμοποιησεις,κουβα με νερο οσμωσης,δυο κουταλακια kalk,αφηνεις να κατσει το ιζημα,και με ενα σωληνακι με βανακι ξεκινας drip,υπολογιζοντας τουλαχιστον 4 με 5 ωρες για να αδειαση..
drip μονο για το kalk,οχι για το μαγνησιο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο αστακός γέννησε AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-03-07 22:07
Αστακός AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 0 19-01-07 15:20
Πτώση ΚΗ. Fonamstel Γλυκό νερό - Γενικά 18 28-08-06 12:01
Πέτρες Λάβας - πτώση pH και kH !? Apostolis Γλυκό νερό - Γενικά 26 17-07-06 10:47
Πτώση KH Obelix(Reifen) Malawi 4 27-04-04 01:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06094 seconds with 13 queries