Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-11-09, 13:29   #1
Μηπως ειναι πολλα...? - Ταιριαζουν μαζι... ?
harmiller
Member
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-09, 13:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Να κανω μια ερωτηση για ενα φιλο ο οποιος εχει ενα ενυδρειο 81χ36χ45 περιπου 110 λιτρα, δεν ασχολειται με forums και ακολουθει τις οδηγιες του petshop της γειτονιας του.
Σ' αυτο το ενυδρειο το οποιο ειναι κοινωνικο εχει...

1 δισκο, 1 μονομαχο, 1 γκουραμι, 6 νεον τετρα, 3 γλειφτες, 6 ροδοστομους και αλλα 3 που δεν ξερω πως λεγονται.. (ειναι αυτα που ειναι διαφανα και φαινεται το καθενα σαν ακτινογραφια..)
Χρησιμοποιει εσωτερικο φιλτρο της juwel και μια αεραντλια.
Εγω που ειμαι αρχαριος του ειπα πως λογικα εχει παρα πολλα στο ενυδρειο του αλλα επειδη δεν ξερω δεν μπορω να του δωσω παραπανω οδηγιες. Μπορειτε να μου πειτε αν οντως εχει πολλα και ποια ειναι η σωστη αναλογια αριθμου και ειδους ψαριων για το ενυδρειο του?

και μια αλλη ερωτηση για εναν αλλο φιλο με κοινωνικο ενυδρειο διαστασεων.. 101χ41χ50 (Rio 180). Δεν ειναι στημενο απλα αν ακολουθησει τις ιδιες οδηγιες απο το ιδιο petshop θα το κανει χαλια. Γι αυτες τις διαστασεις ποσα ψαρια μπορει να βαλει απο τα παραπανω ειδη ας πουμε?
Εμφανίσεις: 2430
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-09, 13:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω μια ερωτηση για ενα φιλο ο οποιος εχει ενα ενυδρειο 81χ36χ45 περιπου 110 λιτρα, δεν ασχολειται με forums και ακολουθει τις οδηγιες του petshop της γειτονιας του.
Σ' αυτο το ενυδρειο το οποιο ειναι κοινωνικο εχει...

1 δισκο, 1 μονομαχο, 1 γκουραμι, 6 νεον τετρα, 3 γλειφτες, 6 ροδοστομους και αλλα 3 που δεν ξερω πως λεγονται.. (ειναι αυτα που ειναι διαφανα και φαινεται το καθενα σαν ακτινογραφια..)
Χρησιμοποιει εσωτερικο φιλτρο της juwel και μια αεραντλια.
Εγω που ειμαι αρχαριος του ειπα πως λογικα εχει παρα πολλα στο ενυδρειο του αλλα επειδη δεν ξερω δεν μπορω να του δωσω παραπανω οδηγιες. Μπορειτε να μου πειτε αν οντως εχει πολλα και ποια ειναι η σωστη αναλογια αριθμου και ειδους ψαριων για το ενυδρειο του?

και μια αλλη ερωτηση για εναν αλλο φιλο με κοινωνικο ενυδρειο διαστασεων.. 101χ41χ50 (Rio 180). Δεν ειναι στημενο απλα αν ακολουθησει τις ιδιες οδηγιες απο το ιδιο petshop θα το κανει χαλια. Γι αυτες τις διαστασεις ποσα ψαρια μπορει να βαλει απο τα παραπανω ειδη ας πουμε?
ο δισκος πρεπει να φυγει ειναι κοπαδοψαρο και θελει 50 λιτρα μονος ο μονομαχος ειναι ειναι επιθετικος μερικες φωρες το γκουραμι τσιμπαει τα φτερα του μονομαχου οι πλεκο γινοντε τερατα ολα αυτα ειναι ψαρια μαλακου νερου αλλα δε τεριαζουνε μαζι κοινος εχει κανει μανταρα επιλογες ασ τα δωσει ολα και να να αρχησει απο την αρχη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-09, 14:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σωστή μάστιγα οι "συμβουλές" μερικών πετ σοπ, ε;..

Κι εγώ θα έλεγα να φύγει ο δίσκος, και από τα άλλα να δει τι θέλει να κρατησει αφού κάνει διάβασμα για τις απαιτήσεις του καθε είδους σε σκληρότητες, θερμοκρασίες και ph. Χωρίς το διάβασμα, ότι και να κάνει θα είναι στα τυφλά, και θα είναι στο έλεος του κάθε άσχετου.

Το φόρουμ αυτό στην ενότητα "Αρχάριοι" έχει μερικά πολύ καλά λινκς για αρχή, και εδώ είμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-09, 15:53
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δε θα έλεγα ότι είναι πολλά, αλλά ότι δεν ταιριάζουν.
Πρέπει πριν τα αγοράζει να ξέρει τις συνθήκες που χρειάζονται και τι μέγεθος θα φτάσουν.
Ας πούμε, 2 δίσκοι σε τελικό μέγεθος δε χωράνε..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-09, 22:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα έλεγα ότι είναι πολλά, αλλά ότι δεν ταιριάζουν.
Πρέπει πριν τα αγοράζει να ξέρει τις συνθήκες που χρειάζονται και τι μέγεθος θα φτάσουν.
Ας πούμε, 2 δίσκοι σε τελικό μέγεθος δε χωράνε..
αμα ο δισκος θελει 50 λιτρα ο μονομαχος 25 minimoym οι 3 πλεκο καμια 500 ρια λιγα λεω τα νεον οι ροδοστομοι που θελουν μακρη ενυδρειο πανω απο 1,20 μετρα δεν ειναι πολλα ??????????????????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-09, 01:13
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα ο δισκος θελει 50 λιτρα ο μονομαχος 25 minimoym οι 3 πλεκο καμια 500 ρια λιγα λεω τα νεον οι ροδοστομοι που θελουν μακρη ενυδρειο πανω απο 1,20 μετρα δεν ειναι πολλα ??????????????????????
Ο δίσκος σε τελικό μέγεθος, είναι απλά τεράστιος!!
Εάν τον έχει μικρό (γιατί δεν πουλιέται σε τελικό μέγεθος, τουλάχιστον εγώ δεν τον έχω δει ποτέ σε κανένα μαγαζί) π.χ. 10cm, τότε χωράνε, απλά πιστεύω ότι θα είναι το πιο δυστυχισμένο ψάρι εκεί μέσα. Για αυτό έδωσα έμφαση στη διαφορετικότητα. Γιατί με μικτές συνθήκες κανένα ψάρι δεν θα πάει καλά και δεν πρόκειται να μεγαλώσει ώστε τελικά να αποδειχθεί ότι ήταν πολλά για το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαιρομαι που ειμαι μαζι σας! apostolis veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 30-10-09 19:32
Περιεργη συμπεριφορα.Μηπως ειναι αρρωστια? @@nikos@@ Αρχάριοι γλυκού νερού 29 15-05-09 12:24
μηπως ειναι αρρωστο?? dr.geo Αρχάριοι γλυκού νερού 34 23-05-08 17:06
μηπως ειναι fin rot? Πάνος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 02-04-06 13:33
Μηπως δεν ταιριαζουν? newfish Malawi 0 23-12-02 18:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04076 seconds with 13 queries