Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-12-09, 03:05   #1
S.O.S.
Tannis
Member
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος 13-12-09, 03:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλουσ.

Χρειάζομε επιγόντος τη βοήθειά σας.
Πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα ενυδρείο 80 λίτρων.
Πήγα σε κάποιο pet shop για να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω.
Ο "ειδικός" λοιπόν μου έδωσε λίγο χαλικάκι για κάτω 2 πλαστικά φυτά που είχε, ανθρακά για να προσθέσω στο φίλτρο μου και μια αντλία για οξυγόνο,
και μου είπε ότι πρέπει να στρώσω το ενυδρείο μου, και για να γίνει αυτό θα πρέπει να βάλω ένα χρυσόψαρο μέσα που είναι ανθεκτικό.Βάζοντας τώρα το χαλικάκι μέσα και γεμίζοντας το νερό είδα ότι επέπλαιαν δάφορα σκουπίδια(πχ κοματάκια πλαστικού κτλ) τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα και μου είπε ότι έτσι είναι όλα να μαζέπσω ότι μπωρώ με την απόχη και να βάλω μέσα το χρυσόψαρο.Έτσι και έκανα .
Διαβάζοντας λοιπόν το φόρουμ, διαπίστωσα πόσο βλάκας είμαι (που έφαγα ότι μου είπε) και ότι έχω κάνει ένα μεγάλο εγκλημά σε βάρος του ψαριού.
Σκέφτομε λοιπόν αυριο το πρωί να βγάλω το κακόμοιρο το ψαράκι από μέσα,να το βάλω προσορινα σε μια γύάλα (άλλη ταλαιπορία για το ψάρι)
και να καθαρίσω τη σαβούρα που μου έδωσε.
Να πάω τη δευτέρα να αγοράσω καινούργιο χαλίκι και φυτά και να ξαναφτιάξω το ενυδρείο από την αρχή με σωστό στρώσημο αυτή τη φορα.

Η ερώτηση είναι:
Είναι αυτή η σωστή λύση ή κάνω πάλι γκάφα?
Αν ναι, τότε το νερό που είναι μέσα στο ενυδρειό να τα κρατήσω ή όχι?
Τα φίλτρα να τα πλύνω?
Θα σας παρακαλούσα να μου περιγράψετε ακριβός τι πρέπει να κάνω
καθότι αποδείχτηκα βλαξ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης
Εμφανίσεις: 2089
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-09, 05:40
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Φίλε Tannis καλημέρα και καλώς ώρισες στη παρέα.Δυστυχώς δεν έπεσες σε σωστό επαγγελματία.πρώτα απ' όλα αποφάσησε τι ενυδρείο θα φτιάξεις, ποιά ψαράκια θα βάλεις.Το χρυσόψαρο καλο θα ήταν να το πάς πίσω.Όταν λοιπόν αφού ψαξεις και δείς τι σου αρέσει,τότε θα φτιάξεις το κατάληλο ενειδρείο για τα συγκεκρημένα ψάρια.όσο για τα πλαστικά φυτά ( γνώμη μου ) μη τα βάλεις.Υπάρχουν αληθηνά φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις και βοηθούν στη σωστή λυτουργεία του ενυδρείου.Όσο για τα άλλα υλικά που θα βάλεις μέσα θέλουν όλα πολύ καλό πλύσημο πριν τα χρισημοποιήσεις.Πάντος για μένα αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να περιμένεις πρώτα να διαβάσεις καλά για το στύσιμο του ενυδρείου τις παραμέτρους του νερου για τα υλικά που θα βάλεις για τα ψάρια που θέλεις και ότι απορείες θα έχεις ή ότι συμβουλές χριαστείς εδώ είναι όλοι να σε βοηθήσουν . Καλή αρχή
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-09, 09:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το να κρατήσεις το ψάρι και ταυτόχρονα να κάνεις όλα αυτά που απαιτούνται, θα σας ταλαιπωρήσει και τους 2.

Η πιό "καθαρή" λύση είναι
1) επιστρέφεις ψάρι

2) αρχίζεις το στρώσιμο του φίλτρου σου με αμμωνία (διάβασε τα υπομνήματα των αρχάριων για να δεις βήμα-βήμα πως γίνεται)

3) το 2) θα πάρει αρκετό χρόνο (εκτός και αν το επισπεύσεις με μπόλι από συν-χομπίστα - στα υπομνήματα θα μάθεις τι είναι και αυτό), οπότε έχεις χρόνο να σκεφτείς χωρίς άγχος για χαλίκι, φυτά, διακόσμηση, και για τα είδη των ψαριών που σου αρέσουν και μπορείς να φιλοξενήσεις στις παραμέτρους του ενυδρείου σου.

Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-09, 11:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα σου αρεσει το χρυσοψαρο κρατησετο ....
απλα πρεπει
να κανεις αλλαγες νερου καθε δευτερη μερα μεχρι να στρωση το φιλτρο
προσοχη στο ταιζμα
απλα αν κρατησεις το χρυσοψαρο σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις με το ζορι αλλο ενα και πολυ σιχνες αλλαγες νερου
αμα κανεις αυτα που σου ειπα δεν θα εχεις προβλημα
αυτα απο μενα
μην ανχωνεσε ολοι καναμε λαθοι αλλοι λιγα αλλοι πολλα

υ.γ βαλε και μια αγγελια και ζητα μπολι να στρωσει ποιο γρηγορα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-09, 13:38
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα!
Διάβασε το παρακάτω link για να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με το χρυσόψαρο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Το μπόλι πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές στρωσίματος για να κρατήσεις και το ψαράκι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-09, 14:14
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.Το χρυσόψαρο θα το κρατήσω για 2 λόγους.Ο πρώτος είναι γιατί το συμπάθησα και ο δευτερος γιατί στο μαγαζί αυτού του τύπου εγώ δεν χαναπατάω.Οφήλω να ομολογήσω ότι το βράδυ
που έγραφα αυτό το ποστ,ήμουν τρομερά εκνευρισμένος.
Ενας γνωστός παλιός χομπίστας, μου είπε ότι μπορώ να καθαρίσω το ενυδρείο μου από το χαλίκι αυτό να αφήσω μέσα το χρυσόπσαρο αλλά να αλλάζω το 50% του νερού μέρα παρα μέρα, και αν χρησημοποιήσω και μερικά βακτήρια, θα είναι απολύτος ασφαλές για το ψάρι.Είναι σωστό αυτό?
Τέλος μου είπε ότι άφού στρώσω το ενευδρέιο μου θα χαρήσει ένα ενυδρείο
40 λίτρων για να μπεί το χρυσόψαρο οπότε να χρησημοποιήσω το 80 λίτρων για να αρχίσω με γκάπυς που είναι ότι πρέπει για αρχάριους.Νομίζω ότι η πρόταση του μιάζει με του φίλου harris.
Θα σας παρακαλούσα να μου πήτε αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος, αν υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι, και αν θα μπορούσα να βάλω τα φυτά αφού στρώσει το ενυδρέιο.
Αν τελικά είναι σωστός αυτός ο τρόπος με τια αλλαγές νερού,το φίλτρο,μπλε σφουγάρι να το ξεπλένω μα νεράκι στην αλλαγή? ή θα καταστρέφω τα βακτήρια?
Τέλος μαζί με το μπλε σφουγκάρι έχω βάλει και ένα σακουλάκι από carbone μαζί με sythetic fiber, να τα αφήσω η είναι παντελός άχρηστα?

Υ.Γ. Δεν με νιάζει η ταλαιπορία των αλλαγών, ισα ίσα που θα μου δώσει χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο με το χόμπι που επέλεξα.

Ευχαριστώ πολύ
Γιάννης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα!
Διάβασε το παρακάτω link για να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με το χρυσόψαρο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Το μπόλι πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές στρωσίματος για να κρατήσεις και το ψαράκι σου.
Μπόλι που θα βρω? δεν γνωρίζω κάποιον που μπορέι να βοηθήσει.
Αν υπάρχει κανείσ εδώ ευχαρίστως να πλήρώσω κιόλας δεν με νιάζει καθόλου.
Μένω Πειραιά και πάω όπου μου πείτε .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tannis : 13-12-09 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-09, 14:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μην ανησυχεις.....θα βρεθουν πολλοι εθελοντες....χωρις πληρωμη εννοειται..αν εχεις μεσο και μπορεις να πας μακρια....ο georgarask νομιζω κρατα τα πρωτεια σε μπολιασμα ενυδρειων συγχομπιστων...
στειλε του ενα πμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-09, 14:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο εμενα!!
Θα πρεπει να αγορασεις τεστ για να μετρας το νερο ... για αμμωνια ΝΟ2 και ΝΟ3 .. Ετσι θα ξερεις αν με τις αλλαγες νερου εχεις καποιο αποτελεσμα και δε ταλαιπωρειται το ψαρι!! Το πιο ευκολο ειναι να βαλεις μπολι απο καποιον που εχει στρωμμενο φιλτρο! Βαλε μια αγγελια να βρεις καποιον στη περιοχη σου αλλιως στειλε μου ενα π.μ. να κανονισουμε να σου δωσω!! Μη ταλαιπωρειται αδικα το ψαρακι ... κριμα ειναι!!
Πολυ σημαντικο ειναι πριν ριξεις το καινουργιο νερο να χρησημοποιεις αντιχλωριο και ποτε μη πλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης! Εχεις πολυ διαβασμα μπροστα σου ... Διαβασε πρωτα τα υπομνηματα και θα αρχισεις να καταλαβαινεις ... σιγα σιγα ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ανησυχεις.....θα βρεθουν πολλοι εθελοντες....χωρις πληρωμη εννοειται..αν εχεις μεσο και μπορεις να πας μακρια....ο georgarask νομιζω κρατα τα πρωτεια σε μπολιασμα ενυδρειων συγχομπιστων...
στειλε του ενα πμ
χαχαχα με προλαβες ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 13-12-09 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-09, 22:12
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.
Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω τον Γιώργο (georgarask), που ανταποκρίθηκε αμέσως στην έκληση βοήθειας.
Με κάλεσε σπίτι του, με κέρασε καφέ,απάντησε σε όλεσ τις απορίες μου(ακόμα και αν ήτανε ανόητες ), και τέλος μου έδωσε και το πολύτιμο
μπόλι, όπως και μερικά "δωράκια" πολύτιμα για έναν αρχάριο που μόλις
ξεκινάει.
Ελπίζω κάποια μέρα να ανταποδόσω .
Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά που εσπευσαν να βοηθήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-09, 23:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παρολο που θεωρεις τον εαυτο σου αρχαριο εγω δε θα το ελεγα μια που η λογικη σου ... ειναι σωστη σε οτι αφορα τα ενυδρεια!! Λιγα πραγματα να ξεκαθαρισεις και δε θα εχεις ιδιαιτερα προβληματα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09855 seconds with 14 queries